Vergi Sistemi Değişiyor

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Duyunca ben de şaşırmıştım

Moderatörün son düzenlenenleri:

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Abiler böyle şeyleri duyurmayalım buralarda.Kulaktan kulağa yayılır ertesin gün meclis tv ' de yeni tasarının kabulü şeklinde izleriz tv 'de.

- Başkanım almanya vatandaşlarından her ay tv vergisi alıyormuş..
+ Vallahaa benim aklıma gelmişti,geçen sarayda demiştim bundan da vergi alsak diye bak ahmet şahit.O zaman tv belgesi yapıyoruz,belgenin arkasına da her uydu alıcısı için ekstra ücretle kayıt yapıyoruz her bandrol için de para alıyoruz.Hd yayın alanlar ve tv ekran hacmi 1.6 'nın üzerinde olanlar daha çok vergi verecek.
- oy birliği ile kabul edildi :D

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzel teşbih ve hiciv olmuş. :D Yaparlar diyecem ama oraya kadar zaten bolca vergi var...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
2003 senesinde 3.0 litre b2.0 aracı % 50 ÖTV ile almışım. Aradan geçen 13 senede bu rakam % 145'e çıkmış.

Yanlış değilsem aynı sene 2.0 litre aracın ÖTV'si % 40 civarıydı. Bugün % 90!

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu ülkede herhalde istihdamın en fazla gayrı resmi olduğu ve en fazla (rekor düzeyde) vergi kaçırıldığı sektör inşaat sektörüdür. 10 liraya ev alırsınız, müteahhit size 3 lira fatura keser, KDV kaçırır, neredeyse zararına sattığı için gelir vergisi de ödemez veya çok düşük öder. Zaten inşaatı yaparken de ya düşük göstererek ya da hiç göstermeyerek istihdam üzerinden de vergi ve SSK kaçırır.

İkinci el ev bile alırken raiç 10 lira ise, tapuda 3-4 liraya devir edilir ve alım satım vergisi kaçırılır.

Kısaca inşaat sektöründe her adımda vergi kaçırılır. Belediyeler, Maliye ev, iş yeri, arsa vb. raiç fiyatlarını çok iyi bilirler ve kaçırıldığını da çok iyi bilirler ama devran döner, bir şey değişmez. Bildiklerini yakalamazlar!

Bunun yerine ülkede istihdamın en resmi olduğu ve vergi ödeme rekorları kırılan otomotiv sektörüne yüklenilmeye devam edilir. 1.6 hacimde bile sözde en düşük vergiler toplamı %75'leri bulur. (ÖTV + KDV + ÖTV'nin KDV'si + plaka + değerli evrak + sigortalar üzerinden alınanlar vb.) En yüksek olanı ise akla ziyan %200'leri bulur.

Sonra bu vergiler Dünya'nın en pahalı benzini, motorini (Dünya'da yakıt üzerinde rekor vergi) ile devam eder.

Halbuki Dünya'nın en gelişmiş memleketlerinden ve tam bir sanayi ve otomotiv ülkesi olan Almanya'da bir aracın tekerini döndürmesi için ödenen toplam vergi %19'dur.

Peki nasıl devam edilebiliyor bu zihni sinir sisteme? Neden ve nasıl inşaat vb. gibi vergi ödemeyen sektörlerden alınamayan vergi otomotivden alınarak açık kapatılıyor? Ve işin ilginci gerçekte zengin bir ülke olmayan bu vatanda nasıl bu vergiler ile sıfır araç satışları bu düzeyde devam ediyor ve hatta 2015 senesinde tarihi satış rekoru kırılıyor? Bu da bırakın vergi düşürmeyi, vergileri daha da arttırma iştahını kabartıyor. Sadece vergi de değil, görüyorsunuz sigorta vb. yan tahsilatlar da deli gibi artıyor.

Aşağıda size bir başka forumdan alıntı yapıyorum;

'Merhaba,

40.yıl aracımı alalı neredeyse 1 ay olacak. Halen keyifle kullanmaktayım'

Adam sanki 3 yıl falan diyor!

Mutlaka fark ediyorsunuz, ülkemizde otomotivde, cep telefonunda, bilgisayarda ve bazı diğer tüketim ürünlerinde çılgın bir tüketim yarışı ve açlığı yaşanıyor. Deli gibi tüketiyor ama asla tasarruf yapmıyoruz. Zaten ekonomik veriler de bizim tasarruf yapmayan bir toplum olduğumuzu gösteriyor. Örneğin Japonya zaten tasarrufları yüksek bir ülke olduğu halde, halen tasarruf yapma eğilimi bizden çok yüksek. Hakeza İsveç, Dünya'nın en refah ülkelerinden biri olan İsveç'te ortalama araç değiştirme yaşı 9!

İnternet satış sitelerini izleyin, forumlara bakın (bizim forum istisna) 1 yılını doldurmadan otomobilini satan ve yenisi için deli gibi arayışa giren kaç kişi var. Herhalde bizim ülkemizdeki kadar genç ve kilometre yapmamış aracın satılık olduğu başka bir ülke yoktur.

İlginci adam 150.000-TL tutarlı araç satın alıyor. Ama yakıtı 1 litre umduğundan fazla çıktı diye veya servis ücreti 100-TL fazla diye hesap, kitap yapmak durumunda kalıyor. Ev alacaktım ama bir Mercedes'e bineyim dedim diyenler var....

Bir önceki telefonunun sözleşmesi bitmeden yenisine geçmeye çalışanlar var. Aracının kredisi bitmeden yenisi çıktı diye yolunu bulup, almaya çalışanlar var.

Özetle tam bir tüketim çılgınlığı yaşanıyor. Bu tüketim çılgınlığı yaşandığı sürece, bu ülkede tüketim üzerinden alınan dolaylı vergiler de bir azalma olmaz. Diyeceksiniz ki inşaatta da tüketim çılgınlığı var, orada neden vergi kaçakçılığına bile bile göz yumuluyor?

Cevabı çok net! Net de burada yazalım mı, onu bilemedim...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kör tuttuğunu öpüyor işte abi... Burada önemli olan biz neden hep; kör topal beyinsiz kişileri başımıza getiriyoruz... :rolleyes:

böcek

Katılımcı
Abi ellerine sağlık ne güzel yazmışsın doğruları ama bu ülkede doğruların bir kıymeti yok bilinen yanlış şeyler okadar çokki kimsede sesini çıkarmıyor herkes bi şeyden şikayetçi güyya neden kimse sesini çıkarmıyor o halde lafa var herkes ama icraata yok malesef..teşekkür ederim

GALAXY J7

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Mustafa abi The Big Short filmini izlediniz mi? Herkese tavsiye ederim, 2008'de Amerika'da mortgage krizi başlamadan ki hayal dünyasını ve krizin geleceğini gören bir avuç insanın hikayesini anlatıyor. Şu anki durumumuza o kadar benzetiyorum ki, bu da korkularımı artırmıyor değil.

Ülke yangın yeri, yabancı ülkeler vatandaşlarını kaçırmaya başladı. Sıcak para tükendi, sanayiye zaten yatırım yapmamıştık. Ancak ülkenin borsası 1 ayda %20'ye yakın artış gösteriyor!

Çalıştığım şirkette çalışanlara kampanya maili geliyor. Bir inşaat firmasıyla anlaşmışız ve İstanbul'un gayet dışarısında sayılacak 2+1 bir daire için 1,050,000 yerine sadece 1,000,000 verecekmişiz :) Daha da korkunç olan bir çok çalışanın aaa fena değil tepkisi!

Yahu altı üstü ücretli çalışanız, bu hava nedir? Yukarıda anlatılan saçma vergi örneklerine ek olarak çalışanların SGK tavanı bir anda % 30 yükseldi. Bu sebeple geçen seneye göre maaşım bir anda azalmış oldu ? Emin olun bundan etkilenen çoğu çalışan henüz farkında bile değil.

İnsanların şirketlerin leblebi gibi dağıttığı BMW 3, Audi A4'lerle hava atmasından gına geldi. Devlet olsam tüm şirket araçlarına o şirketin logosunu kapıya, tavana yapıştırma zorunluluğu koyarım. O zaman araçların kendilerinin olmadığını, sonu kabus olacak bir rüyada yaşadıklarını anlayabilirler belki :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mustafa abi The Big Short filmini izlediniz mi? Herkese tavsiye ederim, 2008'de Amerika'da mortgage krizi başlamadan ki hayal dünyasını ve krizin geleceğini gören bir avuç insanın hikayesini anlatıyor. Şu anki durumumuza o kadar benzetiyorum ki, bu da korkularımı artırmıyor değil.

Ülke yangın yeri, yabancı ülkeler vatandaşlarını kaçırmaya başladı. Sıcak para tükendi, sanayiye zaten yatırım yapmamıştık. Ancak ülkenin borsası 1 ayda %20'ye yakın artış gösteriyor!

Çalıştığım şirkette çalışanlara kampanya maili geliyor. Bir inşaat firmasıyla anlaşmışız ve İstanbul'un gayet dışarısında sayılacak 2+1 bir daire için 1,050,000 yerine sadece 1,000,000 verecekmişiz :) Daha da korkunç olan bir çok çalışanın aaa fena değil tepkisi!

Yahu altı üstü ücretli çalışanız, bu hava nedir? Yukarıda anlatılan saçma vergi örneklerine ek olarak çalışanların SGK tavanı bir anda % 30 yükseldi. Bu sebeple geçen seneye göre maaşım bir anda azalmış oldu ? Emin olun bundan etkilenen çoğu çalışan henüz farkında bile değil.

İnsanların şirketlerin leblebi gibi dağıttığı BMW 3, Audi A4'lerle hava atmasından gına geldi. Devlet olsam tüm şirket araçlarına o şirketin logosunu kapıya, tavana yapıştırma zorunluluğu koyarım. O zaman araçların kendilerinin olmadığını, sonu kabus olacak bir rüyada yaşadıklarını anlayabilirler belki :)
Bunu çoğu insan göremiyor ki; ülke toz pembe durumda gibi hareket ediyorlar maalesef !! Keşke yanılan biz olsak da; ülke gerçekten güllük gülistanlık olsa...

Yakın zamanda whit jean, black jean :p ortaya çıkar nasılsa ama olan yine garibana, ezilene, çile çekene olacak gibi.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bugün başka bir forumda otomobillerdeki ithalat vergileri üzerine bana bir yazı yazmış arkadaş. Ben de aşağıdaki cevabı verdim bir şok içinde;

Gümrük Müşaviri olmalısınız sanırım. Otomobiller için ithalatta ÖTV olduğunu bilmiyordum, sizden öğrendim. Vay canına dedim görünce!!! ÖTV mahsup edilemediğinden direk maliyettir. Gerçi şahıslara da, şirketlere de KDV de mahsup ettirilmiyor binek araçlarda.

O zaman şöyle bir durum meydana geliyor;

İthalatta ÖTV, ithalatta ÖTV'nin KDV'si, daha sonra plakalamada ÖTV ve ÖTV'nin KDV'si!

Bu durumda ÖTV + ÖTV'nin ÖTV'si + ÖTV'nin ve ÖTV'nin ÖTV'sinin KDV'si oluyor...

Mevcut aracımı ölene kadar kullanıp, sonra miras bırakmaya karar verdim.

Üst Alt