Silindir Kapak Contasının Yanıklığı Nasıl Anlaşılır?

Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#1
1) Contanın kaçırdığı yer su kanalı ile piston arası ise araçta su eksilmesi, su kaynatması, su taşırması, piston tepelerinde su birikmesi sebebiyle ilk çalıştırmada tekleme olabilir. Egzozdan aşırı buhar yani beyaz duman atar.

2) Contanın kaçırdığı yer su ile yağ kanalları arasında ise yağa su karışır yağ çubuğunda hafif köpürme ve su tanecikleri görülür. Yağ koyulan kapağın arkasında sarımsı köpük görülür.

Not: Bu sorunlardan 1 nolu olan tek başına olabilir ama 2 nolu olduğunda mutlaka 1 nolu da olmuştur.
 
Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#2
Silindir kapak contası ile ilgili sorun veya sorularınız varsa bu konuda iletmenizi diğer konularda bu konuyla ilgili yazılarınız varsa buraya aktarmanızı rica ederim.
 

Cem Baydar

Katılımcı
Konum
Mersin
#5
Alıntıdır:

"CONTANIN HASAR GÖRDÜĞÜ NASIL ANLAŞILIR?

1. Genleşme kabındaki suya bakılır. Bu suda yarı sarımtırak renge dönme, köpüklenme belirtileri varsa veya yağ tanecikleri suyun üzerindeyse conta motor yağını soğutma suyuna kaçırıyor yani conta yanmış olabilir.

2.Yağ kontrol çubuğu çekilip, ucundaki yağ iki parmak arasına alınıp parmaklar birbirine sürülerek akışkanlık kontrol edilir. eğer bu yağ olması gerektiği gibi akışkan değilse ve su karışmış gibi bir his uyandırıyorsa conta soğutma suyunu yağ haznesine kaçırıyor olabilir.

3.Egzos çıkışından normal hava sıcaklığında yani kışın soğuk havada ısınan motordan gözlemlenecek nem yoğunlaşması harici, beyaz duman çıkışı görülüyorsa conta hasarlı, soğutma suyu yanma odalarına sızıyor egzosdan atılıyor olabilir.

4.Soğutma suyunda sürekli su eksilmesi görülebilir.

CONTA YANIK HALDE ARAÇ KULLANILMAYA DEVAM EDİLİRSE NE OLUR?

1.Yağa karışan su, yağın akışkanlığını ve yağlayıcılığını bozacağından, yağlama ihtiyacı duyulan bölgelerde hatalı yağlama sonucu ,yataklarda, subap bölgelerinde, iticilerde, subaplarda ,pistonlarda hasarlara yol açabilir.

2.Hararete bağlı olarak üst kapak gönyesinin iyice bozulması ve taşlama gerektirmesi durumları söz konusu olabilir.

3.Daha sonraki aşamada motor tamamen kullanılmaz hale gelir,yada motor kitlenir.

Conta yanması ciddi bir durumdur ve ihmal edilmeden en kısa zamanda contanın yenilenmesi gerekir."
 
Üst Alt