Mazda 3 BM Skyactiv Rölantide Kalorifer Sistemi Sıcak Hava Vermiyor

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Byd Seal U Design
Araç Renk ve Tip
Time Grey
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hayırlı pazarlar arkadaşlar..

İlk sorum.termosdat ve devirdayım servis orj
Mazda parçasımı yoksa normal parça cidan alinmamı..kısaca orj mi degilmi..özellikle termostad..
Ekteki termostat ve su pompası aldim. Orginal mi bilmiyorum. Usta bana numarasıni verdi termostat in. P501-15-171 almamı söyledi. Aldığım termostat ile EAN numarası aynıydı. 1.5-2.0 motor için uygun olduğunu yazıyor du. Benim Mazda 2.0. internet te başka kod Pe01-15-171 ile satılıyor. Su pompası hakkında hiçbir bilgim yok orginal mi degilmi bilmiyorum.

Az önce yine camlar buzlu çalıştırdım arabayı. AC kapalı hiç sıcak hava gelmedi 5 dk boyunca. Yavaş yavaş gaza basınca sıcak sıcak üflüyor du. Birkaç sefer uzun uzun gaz verip çektim ayagimi. Çekince gazdan ayağımı ılık havaya dönüyor. Göğüs e verdiğimde havayı normal sıcak üflüyor. AC i denemedim Park durumunda hep soğuk üflüyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20231126_100936.jpg
    IMG_20231126_100936.jpg
    75.6 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20231126_102130.jpg
    IMG_20231126_102130.jpg
    94.3 KB · Görüntüleme: 8

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Eski termostad atıldığını düşünüyorum..

Dısarda tüpün üstünde çaydanligin içinde suyun kaynaması ile birlikte çaliştigi test edilebilirdi..aracın üstüne takılan ürün orj değil

Genelde Mazda 6 da termostad seçimi canımızı sıkar uyum sağlamaz..nadir 626 da görürüz ..dolayısı ile orj Mazda alır takar işi çözeriz..bunu söylemem deki sebep sorun Termostad olsa idi orj takmiş olsa idiniz başka şıklar sunucaktım ..termostadi suyun ićinde kaynama derecesinde ćalıstigindan emin olmak gerekiyor..

Devirdayım suyu çevirir ısınır termostad yolu aćar sistemde su dolaşımı olur rad yatör ve iç petek ısınır 105 derece sıcaklikta fan soğutur..

Devirdayım doğru tamm kanatlar yeni

Termostad açmiyor neden alt hortum soğuk

Şimdi siz kalarifer sıcak üflemesine odaklanmayin.ilk önce alt üst hortum sıcaklığı normale dönsün motor sıcakligi alt üst hortum

Radyatör sıcakligi normale dönmeden içeriyi ısıtamayız motoru iyice ısıtın fan açmasını takip edin önce alt hortum ısınır su dolasim yolu açılır.radyatör ısınır fan çalişır durur derizki kaputun altı tamm sorun yok ..

Bu durumda hala içeri soğuk yada ılık yada gaz verince ısınıyorise.. cevap içerdeki kalarifer peteği tıkalı demek oluyor.

Aracı ısıtarak takip edelim hortum sıcaklığını radyatör ısısını..

Soru 1.) Termostad açik kaldı sürekli açık ilk marştan itibaren su dolasımı açik ..böyle ise..
Cevab..araç rolantide motor ısınır kalarifer ısınır..takı hareket edince ılımaya başlar..

Soru.2.) termostad kapalı açmıyor .su yolu kapalı ..
Cevab alt hortum soğuk kalirefer sıcak olur hararet yapmaya kadar gider bu durum risk..

Soru .3) termostad açiyor sağlam devirdayım sağlam..
Cevab
Bu durum da radyatör sıcakligi normal sıcak olması lazım değil ise geç ısınıyor ise sorun radyatör petek tıkalı demek..

Soru .4) motor sıcak hortumlar sıcak fan normal sugutup duruyor.radyatör sıcak yanlız hala icerisi ısınmıyor..
Cevap..bu durum da iç kalarifer petek tıkalı demek oluyor..

İlk önce motor su sistemi normale dönecek fan çalışıp durucak sonra ić petege bakilcak..

Önce termostadi bir deneyin kayna suyun içinde açıp sudan çikarip kapadigin tekrar suyu koydugunuzda açtigini ..bu durum normal ise radyatöre yönelin aldığınız antifiriz ile radyatörün hemen tikanmasi garip.suyu. Çok paslı akması lazım sanmıyorum size böyle bir durum olsun..yine termostad testi sonra radyatör herşey normal sonra karar iç petek..

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Byd Seal U Design
Araç Renk ve Tip
Time Grey
Radyatör sıcakligi normale dönmeden içeriyi ısıtamayız motoru iyice ısıtın fan açmasını takip edin önce alt hortum ısınır su dolasim yolu açılır.radyatör ısınır fan çalişır durur derizki kaputun altı tamm sorun yok ..
Elinize sağlık Adem usta. Yazdıklarınızı ayrı bir konu da sabitlesinler gerçekten çok bilgilendirici.

Şu an hava sıcaklığı 0 derece. Arabayı çalıştırdım klimayı açmadan 5 dk ısınmasını bekledim.

Kontrol ettigimde üst hortum motor tarafından hafif sıcak alt hortum soğuk. Klimayı açtım soğuk üflüyor.

10. dakika üst hortum sıcak alt hortum soğuk. Fan açmadı hala. Klimayı açtım ön konsol dan sıcak üflüyor.

Vitese taktım 5 dk gezdim park ettim klima 2 dk.dir hala sıcak üflüyor.

Arabayı kapadım 2 dakika bekledim yeniden çalıştırdım.

Kontrol ediyorum üst hortum çok sıcak ve sert alt hortum ılık 2 sefer fan açtığını farkettim.

AC i açtım her yönü denedim AC de aynı sıcaklıkta hava üflüyor.

Alt hortum 5 dakika gezdikten sonra ısındı ve fanı geç açılıyor. Radyatör peteği olabilir mi?

Termostat ise orginal değil. Orginal olan sanırım 82 derecede açılan. Benim aldığım 88 derecede açılıyor. Geç açılıp geç sıcak hava veriyor olabilir mi?

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Termostat ise orginal değil. Orginal olan sanırım 82 derecede açılan. Benim aldığım 88 derecede açılıyor. Geç açılıp geç sıcak hava veriyor olabilir mi?

(Evet ilk hetapda termostadi orj yapalim)

Alt hortum 5 dakika gezdikten sonra ısındı ve fanı geç açılıyor. Radyatör peteği olabilir mi?

Burda 5 dakikadan sonra alt hortum ısındı demekki termostad açtı tamm peki bu durum da
Su radyatörü elle kontrol etdinizmi her yeri aynı ısıda ise radyatörde bir şey yok.sorun termostad.icerinin sıcakliginda bir degisiklik olmadı ise bu durum dada iç petek tıkalı..

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Byd Seal U Design
Araç Renk ve Tip
Time Grey
Ust

(Evet ilk hetapda termostadi orj yapalim)

Burda 5 dakikadan sonra alt hortum ısındı demekki termostad açtı tamm peki bu durum da
Su radyatörü elle kontrol etdinizmi her yeri aynı ısıda ise radyatörde bir şey yok.sorun termostad.icerinin sıcakliginda bir degisiklik olmadı ise bu durum dada iç petek tıkalı..
Aynen ustam burdaki ustada üstüne basa basa orginal al demişti. Oen no aynı olursa orginal parça olduğunu düşündüm.

Ustam bu tez doğrumu peki; termostat orginal olmadığı içinmi ilk soğuk çalıştırmada rölanti de 10 dakika geçmesine rağmen açılmıyor? Alt hortum devamlı soğuk. 10 dakikadan sonra sıcak üflüyor.

Ama arabayı kullanmaya başlayınca termostat açılıyor ve alt hortum ısınıyor gayet güzel sıcak hava veriyor, hem sürüş esnasında hemde ışıklar da durdugumda.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Ama arabayı kullanmaya başlayınca termostat açılıyor ve alt hortum ısınıyor gayet güzel sıcak hava veriyor, hem sürüş esnasında hemde ışıklar da durdugumda.

Evet bu cevab daha aydınlatıcı ve sorunun termostad olduğun anlatıyor..orj Mazda takip bakiyoruz..insAllah sorun bitiyor..en yakın Mazda ile iletişime gećin .. cümleten iyi akşamlar..saygılar..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ust

Aynen ustam burdaki ustada üstüne basa basa orginal al demişti. Oen no aynı olursa orginal parça olduğunu düşündüm.

Ustam bu tez doğrumu peki; termostat orginal olmadığı içinmi ilk soğuk çalıştırmada rölanti de 10 dakika geçmesine rağmen açılmıyor? Alt hortum devamlı soğuk. 10 dakikadan sonra sıcak üflüyor.

82 lik orijinal olanı seninki 88 lik sıcak üfleme gecikmesi bu farktan dolayı bence.

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Byd Seal U Design
Araç Renk ve Tip
Time Grey
Buradaki ust bana yanlış OEN vermiş.

Ekli dosyalar

• IMG_20231126_215356.jpg
    IMG_20231126_215356.jpg
    107.4 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20231126_215751.jpg
    IMG_20231126_215751.jpg
    106.6 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20231126_212111.jpg
    IMG_20231126_212111.jpg
    104.6 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20231126_220025.jpg
    IMG_20231126_220025.jpg
    179.1 KB · Görüntüleme: 7

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Byd Seal U Design
Araç Renk ve Tip
Time Grey
Merhaba arkadaşlar. Adem usta a sevgililer gönderiyorum buradan. Sonunda orginal termostat i takarak sorunu çözdük. Mazda servisi de aynı kod 88 derecede açılan termostat i verdi.
Çok garip geldi açıkçası. Fiyat dahil herşeyi ile aynı termostat ama, yan sanayi ürünü termostat ile soğuk çalıştırmada haraket etmeden önce 10 dakika geçsede klima ılık hava üflemeyor. Orginal i 5 dk dan sonra ılık havayı hissettiriyor 10. dakika yaklaştıkça sıcağa dönüyor.

Üst Alt