Mazda 3 BM Skyactiv Rölantide Kalorifer Sistemi Sıcak Hava Vermiyor

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Byd Seal U Design
Araç Renk ve Tip
Time Grey
Merhaba arkadaşlar. 2015 2.0 Mazda 3 sahibiyim. 7 yıldır yıllık bakım ve disk balata değişiminden başka masraf yapmadım. 5 sefer Danimarka dan Türkiye e gittim geldim sıkıntısız. En son geldiğimde 2 ay önce yanımda orginale antifriz ini getirip Türkiye de yenilettim. Son iki haftada ısıtma sorunu yaşamaya başladım. Önce ilk çalıştığında ve ışıkta durduğum da sıcak havayı üflemeyi kesip soğuk havaya geçiyordu. Haraket ettiğimde sıkıntı olmuyor. Önce termostat yenilendi. Aynı sorun devam etse de, ilk çalışmada ve durduğumda gaz verince sıcak hava vermeye başladı. Daha önce sadece haraket halinde sıcak hava geliyor du. Daha sonra su pompası değişti. Şimdi de aynı sorun devam ediyor. Sabah araba isinsada gazı pompalayana kadar yada sürmeye baslayana kadar soğuk. Fakat arabayı 15 -20 dakika dan fazla kullanınca herşey normale dönüyor. Dursamda sıcak üflüyor. Arabayı kapatıp yeni start yapsam da sıcak üflüyor. Bazen sıcaklık yön değişimlerinde sıcaktan soğuğa dönüyor. Sorun nedir anlayabilen varmı arkadaşlar?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlginç bir durum.

Hava var desek, sonradan da ısınmaz herhalde.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Merhaba arkadaşlar. 2015 2.0 Mazda 3 sahibiyim. 7 yıldır yıllık bakım ve disk balata değişiminden başka masraf yapmadım. 5 sefer Danimarka dan Türkiye e gittim geldim sıkıntısız. En son geldiğimde 2 ay önce yanımda orginale antifriz ini getirip Türkiye de yenilettim. Son iki haftada ısıtma sorunu yaşamaya başladım. Önce ilk çalıştığında ve ışıkta durduğum da sıcak havayı üflemeyi kesip soğuk havaya geçiyordu. Haraket ettiğimde sıkıntı olmuyor. Önce termostat yenilendi. Aynı sorun devam etse de, ilk çalışmada ve durduğumda gaz verince sıcak hava vermeye başladı. Daha önce sadece haraket halinde sıcak hava geliyor du. Daha sonra su pompası değişti. Şimdi de aynı sorun devam ediyor. Sabah araba isinsada gazı pompalayana kadar yada sürmeye baslayana kadar soğuk. Fakat arabayı 15 -20 dakika dan fazla kullanınca herşey normale dönüyor. Dursamda sıcak üflüyor. Arabayı kapatıp yeni start yapsam da sıcak üflüyor. Bazen sıcaklık yön değişimlerinde sıcaktan soğuğa dönüyor. Sorun nedir anlayabilen varmı arkadaşlar?
Motor tam sıcaklığına ulaşmadğında sıcak olmaması, 15-20 dk sonra motor tam çalışma sıcaklığına ulaştığında da sorunsuz sıcak üflemesi normal durum değil mi zaten. Benzinli motor bu kadar km ye gerek kalmadan ısınması lazım tabi ki.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motor tam sıcaklığına ulaşmadğında sıcak olmaması, 15-20 dk sonra motor tam çalışma sıcaklığına ulaştığında da sorunsuz sıcak üflemesi normal durum değil mi zaten. Benzinli motor bu kadar km ye gerek kalmadan ısınması lazım tabi ki.
Son iki haftadır anormallik var diyor ama. :rolleyes:

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Byd Seal U Design
Araç Renk ve Tip
Time Grey
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sabahları çoğunlukla camlar buzlu oluyor. Normal de klimayı açtıktan 4-5 dk. sonra Ilık ılık üfler buz çözülmeye başlardı. Bende o esnada dış tarafından temizliyorum. Zaten tam olarak sıcakligi yolda vermeye başlardı. Şimdi uzun süre beklesem de rölanti de sıcak hava gelmiyor. Mavi ışık söndügu halde gelmiyor takı gaza dokunup devri 2 e getirine dek. Gazi bırakınca direk soğuk havaya dönüyor. Sürmeye başlarsam sıcak hava gelmeye başlıyor. Işe yerine kadar gitmem 15-20 dakika. Sonrasında tam sıcaklığa ulaştığı için rölanti de sıcak üflemeye devam ediyor. Bazen de klima yönünü değiştirdiğimde soğuk üflemeye başlıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bildiğimden değil, beyin cimnastiği yapıyorum ama bi yere varamıyor beynim. :)

*Gaz verince sıcaklık gelmesi, devirdaim mi dedirtiyor ama yeni değişmiş.
*Yön değişiminde soğuk üflüyor olması, klima kontrol ünitesinde mi sıkıntı var dedirtiyor
*Sistemde hava var desek, her daim soğuk/ılık üflemesi lazım değil mi?
*Antifriz sonrası oluştuysa bu sorun, hava ihtimali üzerinde duruyorum.

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Byd Seal U Design
Araç Renk ve Tip
Time Grey
Şimdi arabanin icinden yazıyorum. Park durumunda çalışıyor. Şuan arabada görünen hava dış sıcaklığı 6 derece. 20 dk önce çalıştırdım arabayı. 10 dakika boyunca mavi ışık sonmesine rağmen aynı soğuk havayı üfledi. Vitese takıp 5 dakika gezdim. Haraket halinde ve ışıkta durma ma rağmen sıcak hava yi aralıksız üfledi. Aynı park yerine geldim durdum. 25 derece sıcaklıktan 15 e çektim direk soğuk verdi. 23-25 çektim direk sıcak verdi. Birkaç defa yaptım sıkıntı yoktu. Sonra ön camdan ayağa çektim ılık üfleme ye başladı. Göğüs e verdim soğuk üfleme ye başladı. 1 dakika sürdü sanırım. Tam emin olamadım ama bir ara fan açılıp kapandı ve göğüs kısmından sıcak hava gelmeye başladı. Her yönü denedim sıcak geliyor. 15 e çekip 25 çıkarıp yönleri yine deniyorum şimdi. Denedim şunu farkettim. 15 de soğuk 20 üzerinde sıcak üflüyor aynı yönde olursa eger. Fakat bu sıcak soğuk döngüsünden hemen sonra yönde değişiklik yapınca 26 27 olsa bile ılık üflüyor. 3 dakikadır ılık üflüyor. Gaza bastım direk sıcak verdi. Gazi birakinca ılık üstu sıcaklık veriyor. yarım saatten fazla çalışıyor ve park halindeyim. Ilik üflüyor şuan.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bildiğimden değil, beyin cimnastiği yapıyorum ama bi yere varamıyor beynim. :)

*Gaz verince sıcaklık gelmesi, devirdaim mi dedirtiyor ama yeni değişmiş.
*Yön değişiminde soğuk üflüyor olması, klima kontrol ünitesinde mi sıkıntı var dedirtiyor
*Sistemde hava var desek, her daim soğuk/ılık üflemesi lazım değil mi?
*Antifriz sonrası oluştuysa bu sorun, hava ihtimali üzerinde duruyorum.
Geçen hafta önce termostat sonra su pompası değişti. Su pompasından sonra antifriz tamamen yenilendi. 3 gün boyunca saf su ekledim radyatöre. Hala radyatör deki su full hiç eksilme yok.

Son düzenleme:

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Byd Seal U Design
Araç Renk ve Tip
Time Grey
Az önce yine baktırdım arabaya. Radyatör deki havayı aldi 2 sefer. Her seferinde 5 dakika kullanıp su ekledi. Üsteki kalın hortum çok sıcak olmasına rağmen alttaki hortum hala soğuk dedi. Radyatör tıkaliymis. Haftaya gidecem radyatörü yıkayacak. Öncesinde tabi makine ye bağladı hata bulmak için. Elektronik pompa hatası verdi. Yerini de bulamadi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Az önce yine baktırdım arabaya. Radyatör deki havayı aldi 2 sefer. Her seferinde 5 dakika kullanıp su ekledi. Üsteki kalın hortum çok sıcak olmasına rağmen alttaki hortum hala soğuk dedi. Radyatör tıkaliymis. Haftaya gidecem radyatörü yıkayacak. Öncesinde tabi makine ye bağladı hata bulmak için. Elektronik pompa hatası verdi. Yerini de bulamadi.
Araç ne zamandır sende, radyatörü bu yaştaki aracın nasıl tıkandı merak ettim, soğutma suyu boşaltıldı antifriz mi konulmadı. Zaten fabrikasyon antifiriz uzun süre koruyor

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Byd Seal U Design
Araç Renk ve Tip
Time Grey
Araç ne zamandır sende, radyatörü bu yaştaki aracın nasıl tıkandı merak ettim, soğutma suyu boşaltıldı antifriz mi konulmadı. Zaten fabrikasyon antifiriz uzun süre koruyor
2015 yılında yeni aldım. O günden geçen temmuz a kadar Fabrika çıkış i anfriz vardı. Haznesinde artık yeşil yerine kahverengi ye yakın renk vardı. Radyatör e hiç bakmadım anlamadığım için. Belki de temizdi gerek yoktu baksaydim. Orginal 5 litre yeşil fl 22 1/1 antifriz ve saf su alıp tamirciye verdim. Kağıt üstünde arabanın 6 litre kullandığı yazıyor. %50 antifriz %50 saf su koy dedim. Arabayı teslim aldığım da 1.5 -2 litre anfririz ile saf su u tamamen geri verdi. Usta işini bilir diye ses çıkarmadım. 4 aydır sıkıntı yoktu. Bugün bakan ustada saf anfririz ağır gelir dedi. Ağır geldiği için termostat yada su pompası bozulsa anlarımda radyatör u neden tıkar saf anfririz anlamış değilim. Yavaş yavaş Motor u indireceğiniz galiba.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
2015 yılında yeni aldım. O günden geçen temmuz a kadar Fabrika çıkış i anfriz vardı. Haznesinde artık yeşil yerine kahverengi ye yakın renk vardı. Radyatör e hiç bakmadım anlamadığım için. Belki de temizdi gerek yoktu baksaydim. Orginal 5 litre yeşil fl 22 1/1 antifriz ve saf su alıp tamirciye verdim. Kağıt üstünde arabanın 6 litre kullandığı yazıyor. %50 antifriz %50 saf su koy dedim. Arabayı teslim aldığım da 1.5 -2 litre anfririz ile saf su u tamamen geri verdi. Usta işini bilir diye ses çıkarmadım. 4 aydır sıkıntı yoktu. Bugün bakan ustada saf anfririz ağır gelir dedi. Ağır geldiği için termostat yada su pompası bozulsa anlarımda radyatör u neden tıkar saf anfririz anlamış değilim. Yavaş yavaş Motor u indireceğiniz galiba.
Gerekenleri yaparsa usta hemen motorluk bir durum olmaz. Antifriz değişimi öncesi kahverengi hal almışsa antifiriz özelliğini kaybetmiş paslanma başlamış diye tahmin ediyorum (ilginç ama) ve değişimde fl22 gibi güçlü bir antifiriz kullanınca bütün pası söktü ve peteği tıkadı anlaşılan.

Kitapçıkta ne yazıyor fl22 uygun diyor mu tavsiye ediyor mu?

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Byd Seal U Design
Araç Renk ve Tip
Time Grey
Gerekenleri yaparsa usta hemen motorluk bir durum olmaz. Antifriz değişimi öncesi kahverengi hal almışsa antifiriz özelliğini kaybetmiş paslanma başlamış diye tahmin ediyorum (ilginç ama) ve değişimde fl22 gibi güçlü bir antifiriz kullanınca bütün pası söktü ve peteği tıkadı anlaşılan.

Kitapçıkta ne yazıyor fl22 uygun diyor mu tavsiye ediyor mu?
Fl 22 yeşil renk Mazda nin orginal kullandığı antifriz. Birkaç tane araba parçası satan Internet sayfası var. Hepside aynı aldığım anfririz i onaylıyor. Kahverengi renk alan hazne 7 yıldır F çizgisinde duran antifriz. Radyatör e hiç bakmamıştım. İlk 5 yıl servis kontrol etti. Üstteki büyük hortumu sıcak alt hortumu soğuk hiç ısınmıyor dedi. Radyatör tıkalı fikrine ordan vardı. Fakat aynı model kayınço mun arabasına baktım onda hiçbir sorun olmamasına rağmen, onda da üst hortum sıcak alt hortum soğuk. Belki de küçük bir sorunu var bulana kadar deneycek.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-11-25-14-30-30-96_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    Screenshot_2023-11-25-14-30-30-96_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    84.2 KB · Görüntüleme: 7

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
@kadir fl22 konusunda tecrübeli, daha iyi yorumlar. Normalde kullanılır ama fl22 normalde özel modeller için öneriyor Mazda, ama BM-BN'de nasıl bilmiyorum, kitapçıkta fl22 diyorsa sorun yok. Kitapçıkta demese de sorun yok kullanılır ama bir takım sorunları göze almak gerekiyor senin tıkanma gibi

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Byd Seal U Design
Araç Renk ve Tip
Time Grey
@kadir fl22 konusunda tecrübeli, daha iyi yorumlar. Normalde kullanılır ama fl22 normalde özel modeller için öneriyor Mazda, ama BM-BN'de nasıl bilmiyorum, kitapçıkta fl22 diyorsa sorun yok. Kitapçıkta demese de sorun yok kullanılır ama bir takım sorunları göze almak gerekiyor senin tıkanma gibi
Büyük olasılıkla antifriz den kaynak li hata verdi. fl 22 olmasından ziyade direk 3.5 - 4 litre saf anfririz koydu. üzerinde bile yazıyor 1/1 diye.
Işin garip kısmı radyatör tıkanıklığı sonuçlarının şuan yaşadıklarım ile ilgili hiçbir bağlantısı yok. Hararet yapmıyor devamlı sıcak üflemiyor.

3 durumu farkettim.

1 Rölanti de yada sabah ilk çalıştırma da araba isindiktan sonra AC kapalı tâbi 15 e çekiyorum buz gibi hava veriyor 24-25 ve üzeri ön cam hariç deli gibi sıcak hava veriyor.

2 Hemen ardından hala rölanti de Aircondition (AC) açtığım da sıcaklık 24-25 ve üzeri olsa da direk ılık üflüyor ve yarım dk sonrasında soğuk hava veriyor. Yani araba haraket etmediği sürece AC açık sıcak hava gelmiyor.

3 Rölanti de AC açık yada kapalı Ön cama sıcak hava üflemiyor. Çok ılık hissetmeyecek kadar yada soğuk. 15 çekip 25 çıkarıyorum kısa süreliğine geliyor ve gidiyor.

Vitese takıp sürmeye başladığımda, AC kapalı yada açık ön cam ayak göğüs hangisi olursa olsun sıcak da veriyor soğuk ta. Hiçbir sorun yok.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Büyük olasılıkla antifriz den kaynak li hata verdi. fl 22 olmasından ziyade direk 3.5 - 4 litre saf anfririz koydu. üzerinde bile yazıyor 1/1 diye.
Işin garip kısmı radyatör tıkanıklığı sonuçlarının şuan yaşadıklarım ile ilgili hiçbir bağlantısı yok. Hararet yapmıyor devamlı sıcak üflemiyor.

3 durumu farkettim.

1 Rölanti de yada sabah ilk çalıştırma da araba isindiktan sonra AC kapalı tâbi 15 e çekiyorum buz gibi hava veriyor 24-25 ve üzeri ön cam hariç deli gibi sıcak hava veriyor.

2 Hemen ardından hala rölanti de Aircondition (AC) açtığım da sıcaklık 24-25 ve üzeri olsa da direk ılık üflüyor ve yarım dk sonrasında soğuk hava veriyor. Yani araba haraket etmediği sürece AC açık sıcak hava gelmiyor.

3 Rölanti de AC açık yada kapalı Ön cama sıcak hava üflemiyor. Çok ılık hissetmeyecek kadar yada soğuk. 15 çekip 25 çıkarıyorum kısa süreliğine geliyor ve gidiyor.

Vitese takıp sürmeye başladığımda, AC kapalı yada açık ön cam ayak göğüs hangisi olursa olsun sıcak da veriyor soğuk ta. Hiçbir sorun yok.
@Erçay yorumun nedir?

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Geçmiş yorumlarini da okudum ama beynim çorba oldu :) Temel olarak sorununu sade olarak yazabilir misin, AC'yi karıştırma ama AC 25'de sıcak da verebilir soğuk da verebilir, iklimlendirme olduğu için bana kaloriferin davranışından bahset

Yine yukarıdaki yorumların birinden radyatörun tıkalı olduğunu düşündüren hadise aslında radyatörun düzgün çalıştığının göstergesidir, üst hortum ile alt hortum arasındaki sıcaklık eşit olursa radyatör tıkalı diyebiliriz :)

Evet ilk mesajı yeni okudum :) soğutma sisteminde su eksik ve hava mevcut düşüncesindeyim, ısınıp genleşme ve devir ile basınç artışı ile gelen genleşme neticesinde herşey normale dönüyor. Anlatılandan anladığım budur, aracın sisteminden hava atılıp eksik su tamamlandığında sorun kalmayacağını düşünüyorum

Son düzenleme:

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Byd Seal U Design
Araç Renk ve Tip
Time Grey
Geçmiş yorumlarini da okudum ama beynim çorba oldu :) Temel olarak sorununu sade olarak yazabilir misin, AC'yi karıştırma ama AC 25'de sıcak da verebilir soğuk da verebilir, iklimlendirme olduğu için bana kaloriferin davranışından bahset

Yine yukarıdaki yorumların birinden radyatörun tıkalı olduğunu düşündüren hadise aslında radyatörun düzgün çalıştığının göstergesidir, üst hortum ile alt hortum arasındaki sıcaklık eşit olursa radyatör tıkalı diyebiliriz :)

Evet ilk mesajı yeni okudum :) soğutma sisteminde su eksik ve hava mevcut düşüncesindeyim, ısınıp genleşme ve devir ile basınç artışı ile gelen genleşme neticesinde herşey normale dönüyor. Anlatılandan anladığım budur, aracın sisteminden hava atılıp eksik su tamamlandığında sorun kalmayacağını düşünüyorum
Tşk.ederim değerli bilgileriniz için. 8 yıldır AC i hem kışın hemde yazın kullandım. 25 ve üzeri derecede tüm kış camdaki buzu eritiyor um. Hep sıcak üfledi ve daha çabuk eritiyor du. Son haftalarda haraket edersem sıcak üflüyor AC. Rölanti de soğuk üflüyor. AC i artık kullanamıyorum hiç faydası yok. Termostat ve su pompası değişti geçen hafta. Yeni anfririz koydular değişimden sonra. Havasını bugün yine aldırdım. Denedi daha doğrusu oldumu bilmiyorum. Bugün yarın eksilen suyu tamamlayıp AC de yeniden deneyeceğim. Olmazsa artık direk Mazda servise ne bırakacağım.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Bende Yazin yazın 25 derece soğuk üfler, kışında kimi zaman soğuk kimi zaman sıcak üfler, ısı sensörlerinin verilerine göre iklimlendirme yapar, bendeki araç legacy belki model farkından dolayı işleyiş değişiyordur ama temel klima mantığı aynı olduğu için aynıdır diye düşündüm. Ben hala sistemde hava olduğunu düşünüyorum, havayı nasıl alıyorlar bilmiyorum ama bir huni edinirseniz kendiniz de alabilirsiniz, ben daha dün antifreeze değiştim, 1 saat felan sürdü sistemden havayi çıkarmam

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Byd Seal U Design
Araç Renk ve Tip
Time Grey
Bende Yazin yazın 25 derece soğuk üfler, kışında kimi zaman soğuk kimi zaman sıcak üfler, ısı sensörlerinin verilerine göre iklimlendirme yapar, bendeki araç legacy belki model farkından dolayı işleyiş değişiyordur ama temel klima mantığı aynı olduğu için aynıdır diye düşündüm. Ben hala sistemde hava olduğunu düşünüyorum, havayı nasıl alıyorlar bilmiyorum ama bir huni edinirseniz kendiniz de alabilirsiniz, ben daha dün antifreeze değiştim, 1 saat felan sürdü sistemden havayi çıkarmam
Alttaki musluğu açtı bir bardak çay bardağı seviyesini geçmeyecek kadar antifriz akıttı.
5 dakika kullandım geldim. Radyatör kapağını açtı yavaş yavaş biraz kaynar suyun taşması gibi taştı hızlıca kapadı. Yine radyatör musluğu dan biraz daha antifriz akıttı. Yine kullandım arabayı 5 dakika.
Üst hortumu tuttu sıcak alt çok soğuk dedi devirdaim olmuyor radyatör u temizleyeceğiz dedi.
Birkaç saat aralıklarla saf su ekledim arabaya. Az önce AC i hiç kullanmadan 15 - 20 dk lik biryerde gittim geldim. Sorunsuz çalışıyor. Her yönü de denedim hiç sıkıntı yok eğer AC i kullanmassam. ✋ Gitmiyor artık AC i açmaya.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Hayırlı pazarlar arkadaşlar..

İlk sorum.termosdat ve devirdayım servis orj
Mazda parçasımı yoksa normal parça cidan alinmamı..kısaca orj mi degilmi..özellikle termostad..

Üst Alt