Portekiz'de Yakıt Tasarrufu Hidrojen İle Sağlanacak

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#1
Portekiz'de yakıt tasarrufu hidrojen ile sağlanacak - hi-tech

"Lizbon’da ünlü Jeronimos Manastırı’nın önünde sıra bekleyen taksiler büyük bir teknolojik yenilik taşıyorlar.
Yakıt tasarrufu sağlayan taksiler, her yüz kilometrede 1 litre az benzin yakıyor. Elbette bu araçlar daha az karbon emilsiyonu da salgılıyor.

‘Ultimate Cell’ adı verilen yenilik Portekiz’deki küçük bir şirket olan Ultimate Power tarafından hayata geçirildi.

Akü enerjisini kullanarak yakıt tasarrufu sağlanan sistemi test eden üretici firma uzun vadede %30 oranda yakıt, %65 daha az egzoz salınımı yaptığının altını çiziyor. Sistem tüm yakıt tiplerinde uygulanabiliyor.

Hidrojen ve oksijen moleküllerini birbirinden ayıran sistem su bazlı çalışıyor ve bir süre sonra motor hidrojen ile besleniyor.

Bu teknoloji kullanılırken, küçük baloncuklar araca devir gücü sağlıyor ve otomobil daha az yakıt harcayarak aynı hızda gidebiliyor. Araçlarda %30 oranında yakıt tasarrufu sağlanıyor.

Her aygıt satışa sunulmadan önce teste tabi tutuluyor ve yeşil ışık sistemin çalıştığının kanıtı olarak ürüne satış hakkı tanıyor.

Lizbon Teknik Üniversite’si Profesörü Jose Tribolet sistemi açıkladı:

‘‘Bu teknoloji tamamen hidrojenle çalışıyor. Aslında hidrojen teknolojisi yıllar önce keşfedilmişti ancak, hidrojeni yakıt olarak kullanmak daha önce hiç düşünülmemişti. Çok basit bir fikir gibi görünse de hidrojeni büyük tanklarda sıkıştırarak geniş yatırımlar yerine küçük bir aygıtla son tüketicinin hizmetine sunmak başarının ta kendisi.’‘

‘Ultimate Cell’ balıkçı teknelerinde de kullanılacak. Yakıt tasarrufunun çok önemli olduğu deniz yaşamında ortalama bir balıkçı teknesi 140 litre dizel yakıt harcıyor. Bu bağlamda balıkçılar %20 oranında tasarruf sağlıyor. Bu rakam da bir depo ile 5 yerine 6 gün tekne kullanılabileceğini müjdeliyor.

‘Ultimate Cell’ Lizbon laboratuvarlarında test edildi ve onaylandı."

http://tr.euronews.com/2014/06/17/portekiz-de-yakit-tasarrufu-hidrojen-ile-saglanacak/
 

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#2
Benim bir dönem denemek istediğim bir sistemdi. Fiyatından ve sağladığı faydanın kesin olmamasından dolayı vazgeçmiştim. Şimdi tekrar kafama yatıyor. Uzun yolda 6.5 yerine 5.5 yaksam hiç fena olmazdı :)
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#4
Uzun vadede yaptığın km yi hesaplayarak düşününce gerçekten tasarruflu olduğunu hissettiriyor, ama kısa vade ya da günü birlik düşününce bu 100 km 1 lt için bu zahmete değer mi diyorum ki 1 lt renin garantisi de yoktur herhalde.
 
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
#6
 • İsim: ULTIMATE CELL
 • Versiyon: UCCEV2.0
 • Uygulama: 1000cc-3000cc arasındaki motorlar
 • Elektrolit: Su bazlı alkalin solüsyonu
 • Elektrolit kapasitesi: 370ml - Tekrar doldurulabilir
 • Elektrolit otonomisi: Her 370ml için +/- 100.000 km (+/- 3.000 saat)
 • Güç kaynağı: 12V DC / 24V DC
 • Tüketim: Çalışır halde 0.20A - 0.55A Uyku modunda: 0.01A HHO
 • Prodüksiyon Seviyesi: 0.18L/s - 0.31L/s
 • Boyutları: Bıraketli: 110mm x 106mm x 150mm Bıraketsiz: 97mm x 78mm x 127mm

Başlıca Faydaları

 • Emisyonu %80’e kadar azaltır
 • CO,CO2, NO2, NOx & HC seviyelerini azaltır.
 • Daha az yakıt tüketimi (% 10- %30 arası)
 • Motor daha yumuşak çalışır.
 • Daha güçlü motor ve uzun ömürlü yağ
 • Motorunuzdaki karbon artıklarını azaltır.
 • Paranız cebinizde kalır.

1. Elektroliz için harcanan güç 7 W. Bu kadar düşük bir güçte hidrojen motora giren yakıt ve havanın 1000'de 1'i kadar bile açığa çıkmaz.
2. Hidrojen ayrıştırılması en zor olan elementlerden biridir.
3. %80 emisyon azaltımı çok ciddi bir iddiadır, aynı şekilde %30'a varan yakıt düşüşü de çok ciddi bir iddiadır. Mazda Sky-G ile motor sıkıştırma oranını 14'e boşuna çıkarmaya çalıştı o zaman, %10 luk bir yakıt tüketimi azaltmak için. Aynı şekilde Sky-X'e de boşuna uğraşıyor 14'den 18'e çıkartıp dizel gibi yanan benzinli motoru üretmeyi boşuna yaptılar. Baksanıza adamlar 300euro ile su koyuyorlar %30 yakıt tüketimi azaltıyor, %80 de emisyon azaltıyor ne güzel dünya. :)
4. Hidrojenin içten yanmalı motorlarda destekleyici olarak kullanılması yeni bir çalışma değildir, uzun yıllardır devam etmektedir. Yeterli miktarlardaki hidrojen yakıtla birlikte yanma odasına girdiğinde yanma hızının arttığı, dolayısıyla yanma veriminin arttığı görülmüştür. Öte yandan fazla miktarlarda gönderildiğinde silindir içindeki yanma sıcaklığını yükselttiğinden NOx emisyonlarını çok fazla artırmıştır. Yanma sıcaklığı yükseldiği için motorun hareketli parçalarına da fazladan ısıl yük bindirmektedir.
5. Linki verilen ürünün Lisbon'daki bir yer haricinde başka bir ne testi var, ne onayı.
6. Çok çabuk kanmamak lazım bunlara.
7. Lpg ye devam. Yakıt tüketimini %10 azaltalım diye kazıklanmaktansa o 300 euro ile lpg kiti taktırın. %30-40 kârınız olsun. :D

Daha önce hesap kitabını yapmıştım. Kısaca açıklayım.
Tüketilen enerji 0.55 A x 14 V x 1 sn = 7.7 W*sn =7.7 J

Electrolysis of water - Wikipedia
Linkte 1 lt hidrojenin elde edilmesi için gerekli enerji yazıyor.
Industrial output

Efficiency of modern hydrogen generators is measured by energy consumed per standard volume of hydrogen (MJ/m3), assuming standard temperature and pressure of the H2. The lower the energy used by a generator, the higher would be its efficiency; a 100%-efficient electrolyser would consume 39.4 kilowatt-hours per kilogram (142 MJ/kg) of hydrogen,[20]12,749 joules per litre (12.75 MJ/m3). Practical electrolysis (using a rotating electrolyser at 15 bar pressure) may consume 50 kilowatt-hours per kilogram (180 MJ/kg), and a further 15 kilowatt-hours (54 MJ) if the hydrogen is compressed for use in hydrogen cars.[21]

1 lt H2 için 12749 J gerekiyor, yani saniyede üretilebecek H2 hacmi 0,000604 lt/sn. ki bu daha elektroliz aletinin %100 verimde olması durumunda, ki genelde %50-60 verimde çalışıyorlar.

Bunları geçsinler bunlarla gelsinler.
https://phys.org/news/2007-05-hydrogen-aluminum-alloy-fuel-cells.html

Her sene internette belirli dönemlerde aynı tatavalar çıkıyor.
 
Üst Alt