Mazda'mızın Lastik Bakımı

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Konum
İstanbul
#1
Lastiklerimizin kullanım ömrünü sağlıklı tamamlaması için bakım şart.

Aracın tüm yükünü çeken bağlantı elemanlarıdır. Özellikle mevsim değişikliği etkilerinin çok etkili olması, yollardaki çamur yahut sıcaklığı yağı kiri lastiklerde depolamak için yeterli bir sebeptir.

Lastikler düzenli aralıklarla silinmediği taktirde oluşacak olan yıpranmalar, lastiğin tutuşunu önemli derecede etkileyecektir. Temizlenmeyen lastiklerde çatlamalar görülmekte ve bunlar darbelerle yırtığa kadar giden sorunlara yol açabilmektedir.Bu gibi sorunların önüne geçmek için lastik temizliğine önem verilmeli ve temizlerken bazı hususlara dikkat edilmelidir.

Öncelikle aracın lastiği, görünür olan toz ve kirden arındırılması adına tazyikli su ile bolca yıkanmalıdır.
Sanayi tipi kompresörlü su tabancaları, ev kullanıcıları açısından çok maliyetli olabileceğinden ötürü basit bir hortum yardımıyla da tazyik elde edilebilir. Araç lastikleri bol tazyikli suyla yıkandıktan sonra, araç yıkama şampuanları yardımıyla bir kova içerisinde bulunan su köpürtülür. Köpürtme işleminin ardından araç yıkama fırçası ile lastiklerin dış ve iç kısımları olabildiğince ovalanarak temizlenmelidir. Bu işlemde dikkat edilmesi gereken husus bol şampuan kullanımıdır.
Çünkü biriken kirleri çözmede çok etkisi bulunur.

Ardından lastik tazyikli su ile durulayıp kurumaya bırakılmalıdır.
Bu işlemden sonra, lastik temizleyici sprey yardımı ile lastiğin dış kısımları, fırça yardımı ile temizlenmelidir. Bu spreyler lastik üzerinde görülmeyen yağları çözmek için kullanılır. Son olarak lastik parlatıcı sprey yardımı ile lastikler parlatılarak temizlik işlemi son bulur.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Konum
Bolu-Ş.Urfa
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
#2
Lastiğe yapışacak yağ vs nin lastiği olumsuz etkiliyeceğini hiç düşünmemiştim, teşekkürler ustam
 
Üst Alt