Mazda, SEMA’da Hafif MX-5 Konseptlerini Görücüye Çıkardı

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1


Mazda, bugün Las Vegas’ta gerçekleştirilen 2015 SEMA Show’da yepyeni MX-5 üzerine geliştirilen iki konsept tasarımı görücüye çıkardı. MX-5 Spyder ve MX-5 Speedster konseptleri, açık hava sürüşüne vurgu yaparken ağırlığı daha da azaltarak MX-5’in hafif, sürüş keyfi veren roadster felsefesini bir adım ileri taşıyor.

Tasarımcılar, vintage roadster modellerinden ilham aldı. MX-5 Spyder’da bikini top, Cıva Gümüşü renginde dış tasarım, karbon fiber aero kiti, ızgara girişi, hafif 17 inç Yokohama ADVAN Racing RS II tekerlekleri ve Spinneybeck PRIMA doğal sırçalı deri kabin dikkat çeken özellikler arasında yer alıyor. MX-5 Speedster ise, eski tarz saçları uçuşturan spor otomobili tecrübesi vermek için ön cam yerine deflektör gibi roadster modeli özüne döndüren özelliklere sahip. Mazda, karbon fiber kapılar ve koltuklar ile özel yapım 16-inç RAYS 57 Extreme Gram Lights tekerleklerle otomobilin ağırlığını azaltma tutkusunu bu modellerde daha da ileri götürdü. Speedster yalnızca 943 kg ağırlığı ve ayarlanabilir coilover süspansiyon sayesinde MX-5'ten 30 mm daha kısa boyuyla dikkat çekiyor.

Mazda Kuzey Amerika Operasyonları’nda tasarım müdürü olan Ken Saward hem MX-5 Spyder hem de MX-5 Speedster, MX-5’in temel güçlü özelliklerinin altını çizen taviz vermeyen tasarımlar olduğunu belirtti. Saward ve Mazda’daki diğer çalışma arkadaşları bu iki konsepti oluştururken birçok satış sonrası parça tedarikçisi ve performans atölyesiyle işbirliği yaptı. Saward şunları kaydetti, “Yepyeni 2016 MX-5 ile, lokomotif spor otomobil modelimizde satış sonrasının misyonuna sadık kalırken ne kadar yaratıcı işler yapabileceğini görmüş olduk.”

MX-5 Spyder ve MX-5 Speedster, Las Vegas Fuar Merkezi Kuzey Salonda yer alan 11647 numaralı Mazda standında sergileniyor. Her yıl gerçekleştirilen SEMA Show, Specialty Equipment Market Association (Uzmanlık Aletleri Pazar Birliği) tarafından düzenlenen ve otomobil satış sonrası uzmanlık ürünlerinin bir araya geldiği ticari bir fuar olup 2015 etkinliği 6 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.

Seçilen özellikler:

Mazda MX-5 Spyder

Motor: VVT’li SKYACTIV-G 2.0 DOHC 16-valf 4-silindir
Tekerlekler: Özel yapım Yokohama ADVAN Racing RS II 17 x 8 (42mm ofset)
Frenler: Havalandırmalı rotorlara sahip ön Brembo dört pistonlu kaliperler
Lastikler: Yokohama ADVAN A048 225/45/17
Süspansiyon: Ayarlanabilen coilover sistemi
Ağırlık: 2,301 lbs / 1,043 kg
Gövde renkleri: Cıva Gümüşü
Kabin: Koltuklar ve kapılar Spinneybeck PRIMA doğal deriyle döşenmiştir

Mazda MX-5 Speedster

Motor: VVT’li SKYACTIV-G 2.0 DOHC 16-valf 4-silindir
Tekerlekler. Özel yapım RAYS 57 Extreme Gram Lights 16 x 8 (45mm ofset)
Frenler: Havalandırmalı rotorlara sahip ön Brembo dört pistonlu kaliperler
Lastikler: Kumho Ecsta V710 225/50/16
Süspansiyon: K&W ayarlanabilir coilover süspansiyon sistemi
Ağırlık: 2,080 lbs / 943 kg
Gövde renkleri: Mavi Eter
Koltuklar: 2016 MX-5 için özel olarak Mu-Len Delta Seat tarafından geliştirilen ve siyah Alcantara ile döşenmiş hafif, karbon fiber koltuklar.

 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
#3
Askerden : Hazır daima hazır :)Mazdaya uyarlanışı hafif daima en hafif diyebiliriz galiba :) Kaç kg ye daha inecekler ilerleyen yıllarda merak konusu :)
 
Üst Alt