Mazda Hazumi Concept Görücüye Çıkıyor

Konum
Erzincan
Araç Markası
2011 - Mazda 2 Sport
Araç Renk ve Tip
K.Beyaz - HB
#1

Mazda, 2014 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gözalıcı ve enerjik konsepti Mazda HAZUMI’yi görücüye çıkarıyor.


Beş kapılı Hazumi konsepti, KODO tasarımı, SKYACTIV Teknolojisi, güvenlik ve ergonomik araç içi bağlantı sistemleri ile yeni nesil B segmentinin geleceği hakkında ipuçları veriyor. Mazda Hazumi ile birlikte üstün yakıt verimliliği sunan yeni temiz dizel motoru SKYACTIV-D 1.5’in de dünya prömiyeri yapılıyor.



Mazda’nın yeni nesil subkompakt aracına ilk bakış

Mazda yeni nesil modelleriyle dört temel alana odaklanıyor: KODO – Hareketin Ruhu tasarımı, SKYACTIV Teknolojisi, Mazda Proaktif Güvenlik ve MZD Connect* isimli yeni araç içi bağlantı sistemi. Bu yılın Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan Mazda HAZUMİ bu dört unsuru bir araya getiriyor ve Mazda’nın yeni nesil subkompakt’ına dair ipuçları veriyor.


Mazda’nın yeni nesil modellerine – Mazda CX-5, Mazda6 ve Mazda3 – bir bakış, KODO tasarımının hareketin dinamik ve canlı bir ifadesiyle tanımlandığını ortaya koyacak. Mazda HAZUMI’de etkinin bir parçası dahi yitirilmeden kompakt bir gövdede KODO’nun özü yakalandı. Yeni geliştirilmiş 1.5-litrelik SKYACTIV-D temiz dizel motor, güçlü ve lineer performanstan ödün vermeden üstün yakıt verimliliği vaat ediyor. HAZUMİ duruş pozisyonu ve görüş alanı gibi güvenlik temellerini güçlendirmenin yanı sıra, Mazda’nın son model i-ACTIVSENSE güvenlik özelliklerini barındırıyor. Bunun yanı sıra MZD Connect sürücülere araç içi kullanımı için güvenli ve uygun bir formatta akıllı telefon bağlantısının eğlencesi ve rahatlığını sunuyor. Subkompakt sınıfının alışılmış yanlarına boyun eğmeyi ve Mazda’nın araç mühendisliğinin dört temel alanının herhangi birinden ödün vermeyi reddeden Mazda HAZUMI, Mazda’nın yeni nesil subkompakt’ının yolunu gösteriyor.

HAZUMİ, KODO’nun geniş potansiyelinin ve farklı ebatlardaki farklı araçlara nasıl uyum sağladığının bir başka örneği.“SHINARI gibi daha uzun modellerde KODO’yu ifade etmek için ön taraftan arkaya uzanan uzun ve serbest hareket hatları kullanırken, HAZUMİ ile patlayıcı bir hareket izlenimi veren bir şekil yarattık,” dedi HAZUMI baş tasarımcısı Ryo Yanagisawa. “İleri atılmaya hazır bir hayvan gibi. Avlanmak için enerji toplarken her kası gergin bir şekilde bekliyor. Küçük olmasına rağmen, KODO araca görmezden gelinemeyecek bir varlık ve her yanından sürüş keyfi okunan bir şekil veriyor.”

Dış tasarım

KODO tasarımı, hareket halindeki canlıların gerilimi, güzelliği ve gücünü yakalamayı amaçlıyor. KODO’nun güçlü ve dinamik hareketlerini kompakt beş kapılı hatchback’te bir araya getiren Mazda, HAZUMI’nin dışına, en güçlü şekliyle KODO yu anlatan dikkat çekici bir tarz ve yol için tasarlanmış atletik bir fizik veriyor.

Farlar ve ızgara, ön kısma atılmaya hazır bir çitayı andıran keskin bir görüntü vermek üzere yere mümkün olduğunca yakın konumlandırıldı. Araç bunun yanında bir tutku hissi yaratmayı sağlayacak sevimli bir görüntü oluşturmayı da başarıyor. Halka şeklindeki LED ışıklar farlara yabani bir hayvanın iradeli gözlerini andıran bir derinlik ve sağlamlık ekliyor. Bir başka KODO imzası olarak alüminyum kanat, farlara doğru geçmeden önce ızgaranın alt kısmını vurgulayarak derin bir şekilde oyulmuş bir yüz ifadesi izlenimi veriyor.Ön ve arka lastiklerin merkezini delip geçmeye hazır görünen kısa çıkıntıları ve kolonlarıyla HAZUMİ, yan taraftan bakıldığında spor bir aracın atletik siluetini ortaya koyuyor. Motor kapağından uzun bir hat başlayarak ön tekerleğin üzerinden zirveye varıp arka tarafa uzanırken üst üste binen bir hat da arka tekerleğin üzerinde doruğa ulaşarak, gerilen kasların ritmini ifade ediyor ve ileri hareket hissinin gücüne güç katıyor. Gövdenin yüzey dokuları zengin gerginliği ile aracın iri kemikli fiziğini vurguluyor.

Sağlam bir oturuşa sahip arka tekerlekler yüksek kalça hattını destekliyor ve belirgin bir şekilde eğimli arka pencere güçlü bir ileri hareket hissi yaratıyor. Ayırt edici dikdörtgen arka lambalar, farların delip geçici canlılığını barındırırken hız duygusunu iletiyor. Alüminyum jantlar, her jantın merkezinden yayılan tesirli bir güç ifade eden dinamik bir tasarımla ön plana çıkıyor. Alüminyum frezeleme süreciyle üretilen parıltı ve koyu metalik boya arasındaki karşıtlık, gergin ve üç boyutlu bir his oluşturuyor.

Kabin tasarımı

HAZUMI’nin kabini, kendisinden önce gelen SHINARI, MINAGI ve TAKERİ konsept araçlarıyla aynı dinamik hız hissini verirken araç ile sürücü arasında bir arayüz olarak üstün işlevsellik sağlıyor. Kabinin yüksek kaliteli hissi, segmentin standartlarını aşarken, subkompakt bir modele yaraşan hafif ve gençlik dolu bir izlenim veriyor. Gösterge grubu, sürücünün merkez ekseninde tasarlandı. İki yanda da kanat gibi uzanan merkezde konumlandırılmış tek bir göstergeye sahip. Orta göstergenin düzeni, Aktif Sürüş Ekranı ve komuta kontrolü, Mazda’nın “Heads-Up Cockpit” adı verilen eşsiz insan-makine arayüzü (HMI) konseptine dayanıyor. Sürücülerin gözlerini yoldan ayırmadan, hem güvenli, hem de sabit bir şekilde oturarak pek çok bilginin altından kalkmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Bir subkompakt için optimize edilmiş SKYACTIV Teknolojisi

Mazda HAZUMI, SKYACTIV Teknolojisinin subkompakt bir araç için en uygun şekilde ayarlanmış tam şeklini sunuyor. Güvenlik hissi yaratan lineer performansa sahip bir süper-miniden beklenecek kıvrak bir sürüş sağlıyor

SKYACTIV-D 1.5-litrelik temiz dizel motor

Mazda HAZUMI ayrıca SKYACTIV-D 1.5′un dünya prömiyerini yapıyor. Bu kompakt ve hafif temiz dizel motor, daha büyük olan SKYACTIV-D 2.2 gibi ultra etkili içten yanma için tasarlanmıştır. Mazda HAZUMİ ile büyük oranda tork ve kırmızı hatta lineer olan dinamik performansın yanı sıra 90 g/km altında mükemmel CO2 emisyonları sunar. Ayrıca NOx ayırıcı veya seçmeli katalitik indirgeme gibi ilave emisyon azaltıcı sistemler olmaksızın sıkı Euro 6 gerekliliklerini yerine getirecektir.

i-ACTIVSENSE ileri güvenlik

Bu model Mazda Proaktif Güvenliğe dayalı ileri güvenlik teknolojileri özelliğine sahiptir. Bu, Mazda’nın sürücünün güven içinde araç kullanabileceği koşulları en üst düzeye çıkarmayı ve kazalara sebebiyet veren riskleri en aza indirgemeyi amaçlayan güvenlik felsefesidir. Bu teknolojiler, sürücülerin güven içinde ve gönül rahatlığıyla Mazda HAZUMI’nin keyfini çıkarmasına yardımcı olacaktır.

Yeni nesil araç içi bağlantı

Gençler heyecan verici deneyimler için can atıyor ve bunları bir an önce arkadaşlarıyla paylaşmak istiyorlar. Mazda, yeni Mazda3 ile sunulan yeni bağlantı sistemi MZD Connect ile genç sürücülerin veya bu açıdan her zaman bağlı kalmak isteyen herkesin ihtiyaçlarına hitap ediyor. Heads-Up Cockpit ile beraber MZD Connect sürücülerin direksiyonun arkasındayken güvenli ve kullanımı kolay bir formatta akıllı telefonlarının eğlencesine ve rahatlığına ulaşmalarına imkân sağlamak üzere tasarlanmıştır.
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#2
Hep söyledik yine söylüyorum, bu tasarım ve teknolojiyle B segment araçların hepsine sil baştan yaptırır.
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#10
Eh MOD olarak açıklamak sana düşer o zaman...

Hem ben birazdan çıkmak zorundayım. Yoksa avatarımda gördüğün o beyefendi paçama yapışacak!
Yerleşik düzene geçince (klavye) yazarım, mobilden yazmak bana işkence... :) Sen Fındık'a hakim ol bize lazımsın...
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#12
Hafızam beni yamultmuyorsa; www.subaru4ever.com forumunda; üyenin birisi sorununu yazmıştı da, konu en nihayetinde akış metre, debimetre ve MAF sensörü diye adlandırılan zımbırtıya gelip dayanmıştı... Mustafa Abi de; sorun eğer oradaysa MAFoldun diye yazmıştı... Pratik zekası ve kolayca kelime oyunu yapmasına bir kez daha hayran kalmıştım...

Ayrıca; bizim jenerasyonun; doğrusu "mahvederim" olan kelimenin telaffuzunu hızlı olarak; "mafederim" şeklinde yapınca espri cuk oturmuştu...

Durum bu arz ederim efenim. :p
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#13
Teşekkürlerimizi sunuyoruz efenim, sağolun. Allah kimseyi MAFetmesin o zaman :D
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#16
Fotoğraflar Sanal Ortamdan Derlemedir...
 

Ekli dosyalar

  • 12.3 KB Görüntüleme: 9
  • 13 KB Görüntüleme: 5
  • 11.2 KB Görüntüleme: 6
  • 11.5 KB Görüntüleme: 5
  • 9.7 KB Görüntüleme: 5