Mazda 626 GF (1997-02) Ses-Isı Yalıtımı

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Matkap ucundaki döner fırça ile halı tiftiklenebilir, küçük bir yerde deneme yapın mutlaka.

Ben Aspirin sıvısını sünger ile yedire yedire temizlemiştim halıyı ama siz söküp Veli abinin dediği gibi suda bekletme yapabilirseniz çok daha fazla fayda sağlayabilirsiniz. Sökme yapmışken son kat tazyikli suyu da atlamayın, hatta fırçayla falan uğraşmadan yeterince kimyasal ile hafif bir ovalama ve ardından tazyikli su bile yeterince temizler diye düşünüyorum.

Kolay gelsin, taban halısını sökerken fotoyla desteklerseniz konu daha dolu olur.
Evet doğru, fırça her ne kadar yumuşak olsa da tiftiklenecektir yüksek ihtimalle. Aspirin sıvısı nedir? Yeterince kimyasal dediğiniz kimyasallar nedir? Halı yıkama şampuanı almayı düşünüyorum ben.. Siz son katı tazyikli suyla mı yaptınız? Zarar vermedi dimi?
İşlem adımlarını fotoğraflamayı düşünüyorum.
Deterjanlı suda bekletme imkanı varsa bir gece beklet, normal şekilde yıka ve kurut, basınçlı makine yıpratabilir diye düşünüyorum. :rolleyes:
Maalesef deterjanlı suda bekletme şansım olmayacak. Elimde halıyı katlayıp koyacak büyüklükte bir leğen yok..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet doğru, fırça her ne kadar yumuşak olsa da tiftiklenecektir yüksek ihtimalle. Aspirin sıvısı nedir? Yeterince kimyasal dediğiniz kimyasallar nedir? Halı yıkama şampuanı almayı düşünüyorum ben.. Siz son katı tazyikli suyla mı yaptınız? Zarar vermedi dimi?
İşlem adımlarını fotoğraflamayı düşünüyorum.

Maalesef deterjanlı suda bekletme şansım olmayacak. Elimde halıyı katlayıp koyacak büyüklükte bir leğen yok..
Bildiğin çamaşır makinesi deterjanı ile bekletme yapabilirsen bir çok yöntemden daha iyi arındırma yapacaktır.

Varsa Küvet bu işi görür, böyle bir ihtimal yoksa yine deterjan ile yedire yedire vakit harcarsan yapılacak temizlik faydalı olur.

Tazyikli su zarar vermiyorsa malzemeye son durulamayı onunla yapabilirsin.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Aspirin sıvısı nedir? Yeterince kimyasal dediğiniz kimyasallar nedir? Halı yıkama şampuanı almayı düşünüyorum ben.. Siz son katı tazyikli suyla mı yaptınız? Zarar vermedi dimi?
Marketlerde Asprin/asprins/narspirin gibi adlarla satılan her türlü temizlik amacıyla kullanılan kimyasallar.. hatta son dönemin favorisi Asperox da yine bu grupta.

Ben halıyı araçtan sökmeden üstten temizledim, o sebeple tazyikli su imkanım olmadı.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Dostlar merhaba;
Dün işleme başladım bir arkadaşımla. İşinizi kolaylaştıracak birkaç bilgi paylaşmak istedim.
1- İlk etapta ön koltuklarla başladık sökme işine. İlk koltukta acemilik yaşadık. 2. de sorun olmadı. Olması gereken, önce koltuğu en öne veya en arkaya çekip aksi yöndeki vidaları sökmek, sonrasında tam tersi işlem yapmak. Bu durumda sorun yaşamadan koltuğu söküyorsunuz. Bilenleriniz mutlaka vardır ama ben düşünemedim ilk koltukta..
2- Arka koltukların sırt kısımlarını sökmenize gerek yok, halıyı alt tarafından hafifçe çektiğinizde geliyor zaten. Biz boşu boşuna emniyet kemerlerini filan sökmüş olduk.
3- Vites körüğünü sökmek için orta konsolun vidalarını söktükten sonra el freninin o taraftan yukarı kaldırmanız gerekiyor. tam körüğün köşelerinde alt taraftan açılan vidalar var. O vidaları sökmeden çıkmaz orta konsol.

Bizim halıların altında yaklaşık 1,5cm kadar yalıtım malzemesi varmış, hiç bilmiyordum. Ama malzeme kendinden geçmişti. Komple sıyırdım malzemeyi. İnşallah eskisinden kötü olmaz :islik:
Maalesef kötü bir süprizle karşılaştım. Yolcu tarafının ayak koyulan kısmında kocaman çürük çıktı. Ve çürük hala ıslaktı. Maalesef şuanda baktıramıyorum bütçem yok. Ocak ayından sonra halı tekrar kalkacak ve çürük onarılacak muhtemelen. Fotoğraflarda göreceksiniz. Çürük parçanın üstüne bitüself koymadım ki rahat müdahale edilsin, ama diğer süngerden koydum.
Dün, tüm işlemleri tamamlamadım. Ufak tefek yerler kaldı ama çok yorulmuştum. Öylece bıraktık. Bugün kısmetse kalan yerleri kaplayıp halıyı tekrar takmayı düşünüyorum ama iş gözümde çok büyüdü.. İnşallah becerebilirim..
Halının temizliğine gelince, söktükten sonra alt tarafındaki izolasyon malzemesini temizledim biraz. Sonrasında halı yıkama deterjanı ile hanım bir su yaptı. Bu su ve diğer mesajlarda bahsettiğim matkap aparatı ile halıyı güzelce fırçaladım. Sonra halı yıkama makinası ile güzelce suyu çektim. Su baya baya koyu kahverengindeydi. Durulamayı oto yıkmadaki tazyikli suyla yapmadım çünkü halının alt kısmı tuhaf bir yapıdaydı, böyle plastik gibi bir şey. Basınçlı su kesin zarar verirdi. Zaten halı yıkama makinası işimi çözdü.
Bitüself yetmediği için kapı içlerine yapamadım, ama sonrada yapabilirim sorun olmaz. Toplama işleminden sonrası tekrar yazarım..
WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.10 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.10.jpeg
WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.09 (2).jpeg
WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.09 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.08 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.09.jpeg
WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.08 (3).jpeg
WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.07 (3).jpeg
WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.08 (2).jpeg
WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.08.jpeg
WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.07 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.07.jpeg
WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.07 (2).jpeg
WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.06.jpeg

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.08 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.08 (3).jpeg
    148.7 KB · Görüntüleme: 8

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Dün akşam saat 7 de başladım toplamaya. Gece 11 de bitti çok şükür ama canım çıktı. Bende kilo da olunca eğil kalk vs. baya sıkıntı oldu. Toplamada zorlandığım yerler arka koltuklar oldu. Ben sol taraftaki emniyet tokasının girdiği ve orta emniyet kemerinin bağlandığı bir vida vardı onu sökmüştüm, takana kadar canım çıktı. 30-40 dk uğraştıktan sonra taktık vidayı yerine her iki parçayı da tutturdum bu sefer kemer ters olmuş. Söktük, tekrar en az 30 dk uğraştık taktık bu sefer halının deliğinden geçmesi gerekiyormuş tekrar söktük taktık, bu sefer yine ters dönmüş derken kafayı sıyırıyorduk. :acpsnr::acpsnr: Neyse onu hallettik koltuğun oturma kısımlarının vidalarını takmak için koltuğu yerine koyduğumuzda bu sefer vida deliği ile birbirini karşılayamadı üstten koltuğa bastırdık filan güç bela taktık vidaları.. Ama sonuç olarak bitirebildik çok şükür. Ses hafiften azaldı. Kendi yalıtımı çıkınca alttan biraz korkmuştum açıkçası.. Kapı içlerine de bitüself alıp onları da ayrıca yapacağım. Dün akşam ki sinir harbi esnasında resim filan çekmeyi tamamen unuttum maalesef.. Zaten çoğunu da karanlıkta yapmıştık.. Kusura bakmayın.. Yaptığım işlem değdi mi? Çürüğü görmem iyi oldu, daha fazla ilerlemeden bu kış öncesi yaptırırım.. Halının temizliği tam istediğim gibi olmadı ama ciddi anlamda kirli su çıktı o açıdan da rahatım. Bitüself kaplamam da iyi oldu bence.

Bu arada çürük ile ilgili bir fikri olan var mı? Yolcunun ayağının hemen önünde. Yakın zamanda yağmur vs. yağmamasına rağmen o kısım ıslaktı bildiğin. Kaloriferden midir acaba? Resimde ki paslanan sac oraya sonradan koyulmuş gibi sanki, Bu sac orjinal mi bilen var mı?

WhatsApp Image 2023-07-31 at 08.43.08.jpeg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Su eksiltme yoksa, üstten sızıntı vardır, yapılması iyi olur yoksa hem guzuya yazık hem sıkıntılı bir durum.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Arkadaşlar merhaba;
Buraya yazmak daha doğru olur diye düşündüm. Geçen sene aracı aldığımda 2 tane markasız hoparlör almıştım. 1 ay arayla ikisi de bozuldu. Şu anda o kadar eksideyim ki maalesef yenilerini Ocak ayından sonra ancak alabileceğim. Ondan sonra çok üst düzey olmasa da iyi bir hoparlör alma niyetindeyim. Benim hoparlörleri incelediğimde arka taraflarında mıknatıslarda paslanmalar var bariz şekilde. Elektrikçim su aldığı için bozulmuş hoparlörler dedi.
Sorum şu, yeni alacağım hoparlörlerde aynı sorunu yaşamamak için hoparlör yuvasına nasıl bir işlem yapmam lazım? İnternette hoparlör izole koruması diye bir ürün buldum ama satışa kapanmış.
Buna benzer üründe bulamıyorum. Sizin öneriniz nedir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar merhaba;
Buraya yazmak daha doğru olur diye düşündüm. Geçen sene aracı aldığımda 2 tane markasız hoparlör almıştım. 1 ay arayla ikisi de bozuldu. Şu anda o kadar eksideyim ki maalesef yenilerini Ocak ayından sonra ancak alabileceğim. Ondan sonra çok üst düzey olmasa da iyi bir hoparlör alma niyetindeyim. Benim hoparlörleri incelediğimde arka taraflarında mıknatıslarda paslanmalar var bariz şekilde. Elektrikçim su aldığı için bozulmuş hoparlörler dedi.
Sorum şu, yeni alacağım hoparlörlerde aynı sorunu yaşamamak için hoparlör yuvasına nasıl bir işlem yapmam lazım? İnternette hoparlör izole koruması diye bir ürün buldum ama satışa kapanmış.
Buna benzer üründe bulamıyorum. Sizin öneriniz nedir?
Naylon ile izole yapılabilir. :rolleyes:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Onu bende düşündüm ama daha düzgün bir çözüm olur diye paylaştım. :islik: Etrafını tamamen kapatmak da sesi çok bozuyormuş sanırım..
Etraf kapalı olmaz zaten, ses kalitesi düşer ve uzun vadede basınçtan dolayı hoparlör erken cortlar.
Mıknatıs bölümünü izole etmek gerekir, aksi halde komple hoparlöre su geliyorsa zaten olay negatif olarak bitmiş demektir.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Etraf kapalı olmaz zaten, ses kalitesi düşer ve uzun vadede basınçtan dolayı hoparlör erken cortlar.
Mıknatıs bölümünü izole etmek gerekir, aksi halde komple hoparlöre su geliyorsa zaten olay negatif olarak bitmiş demektir.
Anladığım kadarıyla mıknatısı bir şekilde naylonla kapla dedin o zaman yukarıdaki mesajda. Anladım. Aslında asıl çözüm sam sıyırıcı fitilin yenilenmesiymiş ama 4 fitil yıl başında 7-8 bin liraydı şimdi kim bilir kaç para..

Üst Alt