Mazda 626 GF (1997-02) Ses-Isı Yalıtımı

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Eğer zaman bulup aracıma yaparsam ve tabiki senin arabaya da yaparsakta bu şekilde yaparız.
tüm kapı ve taban döşemelerini sökeriz.
tabana değil de taban halısının arka yüzüne ses yalıtımlı ince süngerden boşluk bırakmadan yapıştırırız. tabana yapıştırmayı düşünmüyorum direk halının arka yüzüne yaparız. köşelerdeki plastikleri oturtmakta zarlanacaz ama olsun.
kapıları da senin dediğin gibi yaparız. süngerin kapı içine bakan yerine sera naylonu yapıştırırız.
Mikemmel olur

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Arkadaşlar emeklerinizi takdir ettim ama bizim araçlarda ses problemi tabandan değil. Zaten halının altında keçe var. Bizim mazdalarda asıl sorun kapı fitillerinin dandik oluşu. Eski model astra ve mondeonun fitillerine özellikle baktım bizim fitillerin iki katı kalınlığında ve sert. Asıl ses kapı arasında gelmekte ve bu fitillerin orjinali bulmak ve maliyetini karşılamakta zor.

Yol sesine gelirsek en büyük sebebi gürültülü lastiklermiş. Bunu lastikleri değiştirince yol sesinin nerdeyse kaybolmasıyla anladım. Ama rüzgar sesi 90 km/h üzerinde ciddi hissediliyor. Motor seside ciddi oranda içeri giren bir araç. Sesi gayet hoş olsada uzun yolda beyni yoruyor. Motorla kokpit arasındaki duvara yalıtım uygulayan varsa onlarında bilgisinin paylaşılmasını bekleriz.

ahmoztrk

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar emeklerinizi takdir ettim ama bizim araçlarda ses problemi tabandan değil. Zaten halının altında keçe var. Bizim mazdalarda asıl sorun kapı fitillerinin dandik oluşu. Eski model astra ve mondeonun fitillerine özellikle baktım bizim fitillerin iki katı kalınlığında ve sert. Asıl ses kapı arasında gelmekte ve bu fitillerin orjinali bulmak ve maliyetini karşılamakta zor.

Yol sesine gelirsek en büyük sebebi gürültülü lastiklermiş. Bunu lastikleri değiştirince yol sesinin nerdeyse kaybolmasıyla anladım. Ama rüzgar sesi 90 km/h üzerinde ciddi hissediliyor. Motor seside ciddi oranda içeri giren bir araç. Sesi gayet hoş olsada uzun yolda beyni yoruyor. Motorla kokpit arasındaki duvara yalıtım uygulayan varsa onlarında bilgisinin paylaşılmasını bekleriz.

Benim bu işi yapmamda asıl nihai amaç zaten yalıtım değildi, taban halısındaki katrandan kurtulmaktı ve bunu da başardım. Taban halısını sökünce 3-4 defa yıka-durula yöntemiyle yumuşacık hale getirdim hazır sökülmüşkende yalıtım yapıp alt tabanı düzgün bir hale getirdik. Sesdeki değişim dediğim gibi yüzde yirmi. Ben kapı fitillerine de bazı uygulamalar yaptım ama ne yaparsan yap eski araba eski araba, her yerinden ayrı bir ses geliyor işte.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Kapı fitillerine ne gibi işlem uyguladınız ? ben akvaryum hortumu soktum içine faydası oldu biraz ama bir yere kadar tabi. Aslında arabanın eskiliğinden değil kapı ve fitil tasarımlarından ötürü oluyor bu. Yeni model uzak doğu araçlarınında pek sessiz olmadığını kullanıcı yorumlarından görüyoruz.

ahmoztrk

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kapı fitillerine ne gibi işlem uyguladınız ? ben akvaryum hortumu soktum içine faydası oldu biraz ama bir yere kadar tabi. Aslında arabanın eskiliğinden değil kapı ve fitil tasarımlarından ötürü oluyor bu. Yeni model uzak doğu araçlarınında pek sessiz olmadığını kullanıcı yorumlarından görüyoruz.

Bende akvaryum hortumu geçirdim komple, extra olarak içlerine sıvı gres sıktım yumuşatsın diye. Ses olayını kafaya takan birisi değilim, arkadaşımın jettası 2012 model aynı ses onda da var?

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Elinize sağlık çok güzel çalışma olmuş. Güle güle keyifle binin aracınıza.

[member=10]emytoget[/member] bu işi guzulara birlikte yapalım
[member=5]Hakan_Emre[/member] sen bana sat aracı biz [member=10]emytoget[/member] le yaparız :) bende vakit bol arada sadece namaz izni sonra devam :)

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Arkadaşlar merhaba; bende taban halısını söküp yıkamak istiyorum. Daha önce yapmış olan arkadaşlar hala aramızda mı? Nelere dikkat etmeliyim? Bu işlem kolay mı? Elbette kolay olan bir şey değildir fakat hiç girme bu işe denecek kadar zor mudur?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Arkadaşlar merhaba; bende taban halısını söküp yıkamak istiyorum. Daha önce yapmış olan arkadaşlar hala aramızda mı? Nelere dikkat etmeliyim? Bu işlem kolay mı? Elbette kolay olan bir şey değildir fakat hiç girme bu işe denecek kadar zor mudur?

Kolay kolay sıkıntı yok. Koltukları sök gerisi basit.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Yüreklendirdiğin için çok teşekkürler :hhhhhh: En kısa zamanda halledeceğim. Tabi önce taban için yalıtım malzemesi sipariş etmem lazım :D

İnce bitüself alın, üstüne 1 kat ince ses yalıtım süngeri koyun. İkisinin toplam yüksekliği 1 cm etmez. Kalın süngerler kullanmayın, halı yerine oturmaz.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
İnce bitüself alın, üstüne 1 kat ince ses yalıtım süngeri koyun. İkisinin toplam yüksekliği 1 cm etmez. Kalın süngerler kullanmayın, halı yerine oturmaz.

Elin değmişken ürünleri de yollarmısın :utan: daha önce yaptın sanırım.

BİTÜSELF OTO SES YALITIMI 20 cm bu mudur?

Adepan 1 Cm Ses Yalıtım Süngeri Ses yalıtım süngeri en az 1CM var

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Elin değmişken ürünleri de yollarmısın :utan: daha önce yaptın sanırım.

BİTÜSELF OTO SES YALITIMI 20 cm bu mudur?

Adepan 1 Cm Ses Yalıtım Süngeri Ses yalıtım süngeri en az 1CM var

Bitüself boyut olarak isteğe göre alınabilir.
Ses yalıtım süngeri;

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Bitüself boyut olarak isteğe göre alınabilir.
Ses yalıtım süngeri;
Hah tmm bende buna bakıyordum şimdi. Diğer yolladığım yalıtım süngeri evler içinmiş. Yardımın için tekrar teşekkür ederim. :srnsml:
Mesaj otomatik birleştirildi:

Siparişi verdim. Aynı ürünler fakat hepsiburada'dan aldım. Senin yolladığın sitede en az 3'er adet satınalma gerekiyor çünkü. Aynı markaları aldım bakalım ne olacak..

Son düzenleme:

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Dostlar yarın akşam hava biraz serin olursa işe girişeyim diye düşünüyorum. İlk etapta taban halısını sökeceğim. Taban halısı belki de 15 yıldır yıkanmamıştır herhalde. Ben evdeki koltuklar için matkabımın ucuna dönen fırça almıştım. Onunla yıkamayı düşünüyorum ama öncesinde halıyı söktükten sonra kaba pisliğini atmak için araç yıkama yerlerindeki tazyikli suyla mı yıkasam diye düşünüyorum? Yoksa hiç o topa girmeden halıyı sök, süpürge ile süpür, sonra fırçayla yıka mı dersiniz? Ama her halükarda son kat olarak tazyikli su vuracağım o çok iyi temizler diye düşünüyorum. Sizin fikirleriniz nelerdir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dostlar yarın akşam hava biraz serin olursa işe girişeyim diye düşünüyorum. İlk etapta taban halısını sökeceğim. Taban halısı belki de 15 yıldır yıkanmamıştır herhalde. Ben evdeki koltuklar için matkabımın ucuna dönen fırça almıştım. Onunla yıkamayı düşünüyorum ama öncesinde halıyı söktükten sonra kaba pisliğini atmak için araç yıkama yerlerindeki tazyikli suyla mı yıkasam diye düşünüyorum? Yoksa hiç o topa girmeden halıyı sök, süpürge ile süpür, sonra fırçayla yıka mı dersiniz? Ama her halükarda son kat olarak tazyikli su vuracağım o çok iyi temizler diye düşünüyorum. Sizin fikirleriniz nelerdir?
Deterjanlı suda bekletme imkanı varsa bir gece beklet, normal şekilde yıka ve kurut, basınçlı makine yıpratabilir diye düşünüyorum. :rolleyes:

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Matkap ucundaki döner fırça ile halı tiftiklenebilir, küçük bir yerde deneme yapın mutlaka.

Ben Aspirin sıvısını sünger ile yedire yedire temizlemiştim halıyı ama siz söküp Veli abinin dediği gibi suda bekletme yapabilirseniz çok daha fazla fayda sağlayabilirsiniz. Sökme yapmışken son kat tazyikli suyu da atlamayın, hatta fırçayla falan uğraşmadan yeterince kimyasal ile hafif bir ovalama ve ardından tazyikli su bile yeterince temizler diye düşünüyorum.

Kolay gelsin, taban halısını sökerken fotoyla desteklerseniz konu daha dolu olur.

Üst Alt