Mazda 626 GE (1991-97) Sarkık Tavan Döşemesi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba arkadaşlar,

Bugün @bayraktar Hamdi ile küçük bir buluşma yaptık. Aşağıdaki konuda biraz detaylar var.

Mazda 626 Çamurluk ve Arka Bagaj Kapağı Yazıları

Bostanlı'dan Forum Bornova'ya geçerken ben önde gittiğimden Hamdi benin arka camdan görünen sarkık döşemeyi fark etmiş. Park ettiğimizde yemek ve çay sonrası bu konuya eğildik ve Hamdi'nin bagajdaki mini ''Servis''i açarak işe başladık.

Malzemeler;
- Çift taraflı güçlü bir bant
- Falçata

İlk durum şu şekilde;

IMG_3668.JPG

IMG_3667.JPG

Camın tavanla birleştiği yerde tavan döşemesinin sarktığı görülebiliyor.

Hamdi ve ben başladık çift taraflı bant ile tavan döşemesini tavana tutturmak için çalışmalara. Önce ben 7-8 cm'lik bir bant yapıştırarak deneme yaptım, ne kadar baskıya dayanabilir ve atar diye test yaptık. Sonuç iyi sayılırdı. Biraz zorlayarak döşemeyi çekersek ancak atıyordu. Sonra tekrar çalışmalara nöbetleşe devam;

IMG_3669.JPG

Ve sonuç;

IMG_3671.JPG

Durum epey tatmin edici. Gayet güzel oldu.

Diyorduk ki aradan yarım saat kadar bir süre geçtikten sonra ilk haline döndü. :D

Yani bu sarkıklık çift taraflı bant ile çözülmüyormuş, denemek isteyen arkadaşlar boşuna uğraşmasın. :D Bir sonraki sefer silikon ile deneyeceğiz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hahahaha :D bu bizim @Murat ın Lantis e yaptığı kapı içi kaplamasına benzemiş, direk aklıma o geldi.

Ben de tam yazıyı bitireyim de o bantın ömrünün çok kısa olacağını söyleyim diyecektim ki beklediğimden de kısa olduğunu okudum. Döşemeci bakmak lazım sanırsam

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sağlam güldürdün Can... :) Aynen Murat geldi aklıma Bülent. :D

Konuyu okurken o bant atar diye aklımdan geçmişti. Peki ne yapılabilir diye fikir yürütünce; ikili yapıştırma setleri aklıma geldi.

Bir tarafa sıvı diğer tarafa sprey uygulanan yapıştırıcılar soruna çözüm olacaktır.

:)

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Oto döşemeciler bu işlem için bali kullanıyorlar diye biliyorum, eğer yapılabilirse tavan döşemesi komple sökülür üzerindeki artık süngerler varsa temizlenir , hazır sökülmüşken tavana ses kesici yalıtım malzemesi yapıştırılır sonrasında tavan kaplaması yerine konur..

Yazması kolay oldu yapar mısın desen elimi süremem :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Yapma dedim, etme dedim. Bunu paylaşma dedim. Dinlemedin Can. Madara olduk. :)

Sağlam güldürdün Can... :) Aynen Murat geldi aklıma Bülent. :D

Konuyu okurken o bant atar diye aklımdan geçmişti. Peki ne yapılabilir diye fikir yürütünce; ikili yapıştırma setleri aklıma geldi.

Bir tarafa sıvı diğer tarafa sprey uygulanan yapıştırıcılar soruna çözüm olacaktır.

:)

İtiraf edeyim bant olayı benim fikrimdi. Aynı bant ile ben guzunun sol kapı çıtasını yapıştırdım aylar önce ve buna dayanarak denedik. Ama olmadı. :) Çünkü döşemenin altındaki tahta parçası pütürlü olduğundan bant atıyor. Kaportayı çok sıkı tutuyor oysa ki.
Sprey yapıştırıcıyı da deneyecektik ama alan çok dar sürmekte zırlanırız diye düşündük. Bir dahaki denememiz sıcak silikonla olacak.

Oto döşemeciler bu işlem için bali kullanıyorlar diye biliyorum, eğer yapılabilirse tavan döşemesi komple sökülür üzerindeki artık süngerler varsa temizlenir , hazır sökülmüşken tavana ses kesici yalıtım malzemesi yapıştırılır sonrasında tavan kaplaması yerine konur..

Yazması kolay oldu yapar mısın desen elimi süremem :D

Döşemede, süngerinde, suntasında herhangi bir sıkıntı yok. Bizim Japon abiler tavanın arkasını orta tarafından tek bir şeyle tutturmuşlar, haliyle diğer köşeler de yerçekimine yenilmiş. Bally kaportaya tutar mı ki bu durumda yine de?

Üst Alt