Mazda 626 GE (1991-97) İlk Marşta Sarsıntı

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar bu forumda kayserili arkadaslar varsa kaysride bizim mazdalardan iyi anlayan usta arıyorum sivas ta usta falan yok

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Kısaca rolanti olayını anlatayım. Rolanti motoru diye birşey var motorda ısınan sıcak su oraya gidiyor ısıyı algılayan rolanti motoru rolantiyi düşürüyor. İlk çalışmada suyun sıcaklıgına göre yüksek olması normal motor ısındıktan sonra rolantide bekleyin devir yükseliyorsa su eksik olabilir, hava yapmış olabilir, rolanti motoru bozulmusta olabilir. Biraz aracınızı inceleyin deneyin daha detaylı bilgi verin düşünelim çözmeye çalışalım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Her iki aracımda da çok ciddi rölanti sorunları çektim, ısı müşürü sorunu da dahil..
Size özelden numara atıyorum, bi görüşelim ben size ısı müşürleri göndereyim bi deneyin. En küçükten başlayalım arıza kaynağına..

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Buyur;

Mazda 3 BL (2009-13) Kuzum Yağmur Sonrası Sele Maruz Kaldı.

Forumda genelde bir çok şey var ama araştırıp, okumak gerekiyor... ;)

Tavsiye ederim.
İlginiz için çok teşekkür ederim uygun bi zamanda linkte verdiginiz kayserili ustalara aracımı bi gösterecegim o zaman sizleri tekrar bilgilendiririm.hiç bir aracımın üzerine bu kadar düşmemiştim en ufak bi arızada satıyordum bu farklı oldu.

Her iki aracımda da çok ciddi rölanti sorunları çektim, ısı müşürü sorunu da dahil..
Size özelden numara atıyorum, bi görüşelim ben size ısı müşürleri göndereyim bi deneyin. En küçükten başlayalım arıza kaynağına..
Müsait olduğum zaman sizi ararım görüşürüz maalesef gece çalışıyorum gündüz yatıyorum. Pek müsait olmuyorum.ilginiz icin Teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Hayırlı günler arkadaşlar aracında sanki baskı balata bitmiş gibi kalkışlarda silkeleme marşa basarken sallanma oluyorsa kesinlikle bu takozu değiştirin.ben neredeyse baskıyı komple değiştirecektim.şuan aracımda titreşim var haftaya iki takoz daha değiştirecem şanzumanın oradaki ve arka kulak sonuçları haftaya paylaşırım.bu kulak 140 tl işçilik 30 tl.arka kulak elimde var diyeri 130 tl bakalım işçilik ne verecez çünkü arka kulak bayağı iş çıkartacak.
IMG_20170213_163136.jpg
IMG_20170213_173459.jpg
IMG_20170213_173509.jpg

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Değiştirdiğiniz iyi olmuş. Titreşime çok etki eden bir parça.

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
arka kulak değiştiren varmı arkadaşlar işçilik ne tutar sanırım bu titreşimide arka kulak yapıyor daha önce ön kulak ve eksoz kulağını değiştirmiştim.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Aynı sıkıntı bende de var. Şanzıman takozu aldım ama sağolsun ptt kargo 500 km'lik yoldan 5 günde getiremedi

Kulak yırtıksa; sarsıntılı çalışma, topridoda zırlama gibi trim sesleri, ilk harekette ve vites değiştirmelerde kütleme sesi, yokuşlu viraj alırken lak lak lak diye sesler yapabiliyor.

626'nın şanzıman takozu söküp takması en zor olan takozu. Böyle işlerin işçilik fiyatları standart olmaz ustadan ustaya göre değişir. En az 50 TL alırlar diye tahmin ediyorum.

Birde siz takozları geçen senelerde değişmiştiniz sanırım. Yan sanayi takozun ömrü 2 yıl oluyor gördüğüm kadarıyla

Edit;

Doğru hatırlamışım :)

Mazda 626 GE (1991-97) HB Bakım Maliyeti

@incirinaltı Mustafa abi hakketen bende bir anormallik var galiba :) hahsha

Son düzenleme:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Çok ciddi şükür sebebin var abi, maşaAllah :)
Hocam aslında bende de unutkanlık çok oluyor. İşlerimizin yoğunluğundan olsa gerek diyorum. Bazen uyumadan önce sabah evden çıkarken şunu yanıma alayım diyom işe vardığımda tüh ya diyorum :)

Buna şükür ama. Rabbim kimseye alzaimer gibi hastalık vermesin çok zor bir durum yakınları için...

Konu hakkında birkaç şey daha söyleyecek olursak bu takozları servisten almak lazım ama deli para. (2 sene önce teki 450-500 arasıydı) Ebay'daki Alman satıcılara bakmak lazım uygun fiyata bulunursa Almanlar Türkiye'ye kargo yapar

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Alzheimer evlerden ırak...

Orjinal takozun başımızın üstünde yeri var :p

Yeni guzuyu tavlayabilmem için jest yapıp alt takımda Adem ustama el öptüreceğim baya bir aksam var.. Motor kulakları gibi orjinalinden başkasının tat vermeyeceği parçalar için kuyruğu düzeltmem lazım..

Bu baharda Mazdadan bir kampanya olsa ne iyi olurdu değil mi :p

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Valla bahar kampanyası olsada sonbahar kampanyası olsada gene tuzlu olur. Çünkü dolar yüzünden fiyatlar epey artmış durumda

İstanbul'da Veysel oto diye bir yer var. Hem Mazda ustaları hem çıkma parçacılar. Aynı zamanda şuan ellerinde 626 323 ve Lantis'in orjinal sıfır parçaları var. Adamlar İstanbuldaki bir Mazda deposunda eski modellere ait kalan parçaları toplu bir şekilde almışlar servisten epey uygun fiyata veriyorlar. Parça stoğu kısıtlıdır ama. Geçen hafta GF 626 nin orjinal marka olan "yazaki" buji kablosuna 300 TL diyorlardı. Servisten iki sene önce forumdan darkpassenger 370 liraya almıştı şimdi sorsan 500 vardır.

Orjinal almak istediğiniz parça varsa bir sorun derim.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Motor takozu çok bilinmeyen ama konfora büyük katkısı olabilecek bir parça. Orjinali olunca dadından yenmez de, küheylan(2001 626) için sorduğumda serviste 700 lira demişlerdi sağ ön için. güncel fiyatlar daha farklı olabilir tabi. Üzerindekiler yan sanayiydi ve titreşim vardı.

Yan sanayiyi taktırmak, orjinali olup yırtık veya görevini yapamayacak halde olmasından iyidir bence. Çünkü eskisinde de titreşim var yenisinde de. Ancak en azından yeni yan sanayi takozun sağlam olduğunu bilmek daha güvende hissettiriyor. En acısı da, takozların pahalı olduğundan dolayı guzularımızın asıl konforunu asla bilemeyeceğiz :(:( Keşke orjinali bu kadar pahalı olmasa da biz yan sanayine mahkum olmasak. Canım Ülkem...

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Aynı sıkıntı bende de var. Şanzıman takozu aldım ama sağolsun ptt kargo 500 km'lik yoldan 5 günde getiremedi

Kulak yırtıksa; sarsıntılı çalışma, topridoda zırlama gibi trim sesleri, ilk harekette ve vites değiştirmelerde kütleme sesi, yokuşlu viraj alırken lak lak lak diye sesler yapabiliyor.

626'nın şanzıman takozu söküp takması en zor olan takozu. Böyle işlerin işçilik fiyatları standart olmaz ustadan ustaya göre değişir. En az 50 TL alırlar diye tahmin ediyorum.

Birde siz takozları geçen senelerde değişmiştiniz sanırım. Yan sanayi takozun ömrü 2 yıl oluyor gördüğüm kadarıyla

Edit;

Doğru hatırlamışım :)

Mazda 626 GE (1991-97) HB Bakım Maliyeti

@incirinaltı Mustafa abi hakketen bende bir anormallik var galiba :) hahsha
Ön ve arkadaki eksoz takozu değismistim

Üst Alt