Mazda 626 GE (1991-97) Fan Sorunu

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arabayı; işinin ehli bir Mazda ustasına ya da Japon araçlarından anlayan ustaya göstermeni tavsiye ederim, usta değiştikçe teşhis işine geldiği şekilde gelişiyor maalesef... Uzun yolda fanın sürekli açık kalması sebebiyle ben termostat diye yazdım. Farklı bir şey de olabilir ama buna iyi bir usta teşhis koymalı.

Radyatör kapağı motor sıcakken açıldığında bile su atar ki; marş yapınca hayli hayli atar, tek başına bu conta teşhisi için veri olamaz.
Sonuç olarak termostat değişmiş fan normale dönmüş ha bu arada üstünden çıkan termostat arabanin kendi termostati değil uyduruk kaydirik bise yapmışlar kendi termostati 25 lira acaba daha uygun ne bulup taktılar ama biz yinede samsunda iyi bi mazdaci bulup conta olayını diyenlervardi o olaya bi açıklık getirmemiz lazım baska bir usta sicak motor tabiki de su atcak radyatör kapağından dedi o olayi soğuk motorda deneyin dedi.
Birde canımızı sıkan olay hangi ustaya sorsak ben bu motorun sentesini bilmem sökersem toplayamam diyor ne yapicaz bilmiyorun

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Erbeyler var Vedat Erbey sanayide honda toyota nissan mazda ya bakıyor Harun oraya giderdi
Abi tam olarak yeri nerede acaba samsun sanayinde ogrenebilirsen sevinirim harun dediğiniz kim bu arada yardımcı olabilirmi bize

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Abi tam olarak yeri nerede acaba samsun sanayinde ogrenebilirsen sevinirim harun dediğiniz kim bu arada yardımcı olabilirmi bize
Bende tam ''contayla hareket halinde ya da dururken farklı davranmaması lazım, contaysa tek bir karakteristik davranış gösterir, ayrıca su devirdaimiyle contanın çok da alakası yok'' diyecektim ki sonuca bağlanmış konu.

Erbeyler için;

Google'a yazınca direkt çıktı. Adres bilgisinden fotoğraflara, telefonundan haritadaki lokasyonuna kadar önünde olacak.

erbeyler samsun - Google Search

:D

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Bende tam ''contayla hareket halinde ya da dururken farklı davranmaması lazım, contaysa tek bir karakteristik davranış gösterir, ayrıca su devirdaimiyle contanın çok da alakası yok'' diyecektim ki sonuca bağlanmış konu.

Erbeyler için;

Google'a yazınca direkt çıktı. Adres bilgisinden fotoğraflara, telefonundan haritadaki lokasyonuna kadar önünde olacak.

erbeyler samsun - Google Search

:D
Aynen bende buldum streetviewden :) abi mazda yan sanayi parça kabul etmiyormus harbiden ya termostat baska arabanin çıktı olaya baq :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aynen bende buldum streetviewden :) abi mazda yan sanayi parça kabul etmiyormus harbiden ya termostat baska arabanin çıktı olaya baq :)
Benim de sağ ön cam motoru başka aracınmış. Bir akşam otoparkta baktım cam dışarıda duruyor. Ondan sonra değiştirdim. :D

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
abiler üst kapağı actirmaya karar verdik contayi bi gözden gecirticez bakalım sonuç ne olur sorum şu olacak contayi değiştirme masrafı ne kadar olur acaba.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Üst kapağı niye açtırıyorsunuz ki? Üst kapak contasının suyla alakası yok. Eğer açtırırsan conta 30-40 TL, işçilik de 50 TL alsa taş çatlasa 100 TL masraf edersin. Ama açılmışken trigere, keçelere de bakılır. Onlar esas masraf.

Bir de gaz kelebeğine giren ve çıkan hortumlarda muhtemelen tıkanıklık olabilir sizinkinde de. Otomatik cikle geç devreden çıkıyorsa yani rolanti uzun süre yüksek kalıyorsa muhtemelen hortumlarda tıkanıklık var. Benim sorunum gaz kelebeğinin çıkışındaki hortumun tıkanıklığı giderilerek çözüldü.

Ayrıca sente olayı çok çok önemli. Bilmeyen yapamaz.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Üst kapağı niye açtırıyorsunuz ki? Üst kapak contasının suyla alakası yok. Eğer açtırırsan conta 30-40 TL, işçilik de 50 TL alsa taş çatlasa 100 TL masraf edersin. Ama açılmışken trigere, keçelere de bakılır. Onlar esas masraf.

Bir de gaz kelebeğine giren ve çıkan hortumlarda muhtemelen tıkanıklık olabilir sizinkinde de. Otomatik cikle geç devreden çıkıyorsa yani rolanti uzun süre yüksek kalıyorsa muhtemelen hortumlarda tıkanıklık var. Benim sorunum gaz kelebeğinin çıkışındaki hortumun tıkanıklığı giderilerek çözüldü.

Ayrıca sente olayı çok çok önemli. Bilmeyen yapamaz.
Conta 50 lira o bise değilde su eksiltme olayı var egzozdan su damlatma var bir kac usta conta yanik diyolar oysaki araç 2 senedir bizde2 senedir su eksiltme vr biz 2 senedir contasi yanik arabayi nasil kullaniyoruz anlamis değiliz. 20000 km yi geçti yaptığımız yol. Asıl olay dedigin gibi saglam bi usta bulup yaptırmak.kime sorsak sentesini bilmiyorum acamam diyor son çare servis.(üst kapak dediğim silindir kapak contası )

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Conta 50 lira o bise değilde su eksiltme olayı var egzozdan su damlatma var bir kac usta conta yanik diyolar oysaki araç 2 senedir bizde2 senedir su eksiltme vr biz 2 senedir contasi yanik arabayi nasil kullaniyoruz anlamis değiliz. 20000 km yi geçti yaptığımız yol. Asıl olay dedigin gibi saglam bi usta bulup yaptırmak.kime sorsak sentesini bilmiyorum acamam diyor son çare servis.(üst kapak dediğim silindir kapak contası )

Üst kapakla silindir contası farklı. Açtırmadan önce iyi bir ustaya gidin. Açılması gerekiyorsa da gittiğiniz o iyi ustada açılsın. Hiç değilse gözünüz arkada kalmaz. Ankara ya da İstanbul yolu görünüyor gibi sanki :(

Bu arada Erbeyler'e gittiniz mi?

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Üst kapakla silindir contası farklı. Açtırmadan önce iyi bir ustaya gidin. Açılması gerekiyorsa da gittiğiniz o iyi ustada açılsın. Hiç değilse gözünüz arkada kalmaz. Ankara ya da İstanbul yolu görünüyor gibi sanki :(

Bu arada Erbeyler'e gittiniz mi?
Erbeylere yaptiricaz zaten conta olayını avans sente herşeyi yaptirmayi düşünüyoruz erbeylere hiç gitmedik en kısa zamanda gitmeyi düşünüyoruz(benim dediğim contanin maliyeti ne olur)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Erbeylere yaptiricaz zaten conta olayını avans sente herşeyi yaptirmayi düşünüyoruz erbeylere hiç gitmedik en kısa zamanda gitmeyi düşünüyoruz(benim dediğim contanin maliyeti ne olur)
Maliyetini bilmiyorum ama 1-2 yerde gördüm ve duydum, silindir kapak için orjinal conta kullanmazsanız fazla uzun sürmeden conta yine problem çıkarıyormuş. Yetkili servisten orjinal conta alın derim. Yanılmıyorsam 150-200 TL arasında bir fiyatı vardı. Şu ara indirim de varken orjinal conta alın derim.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Maliyetini bilmiyorum ama 1-2 yerde gördüm ve duydum, silindir kapak için orjinal conta kullanmazsanız fazla uzun sürmeden conta yine problem çıkarıyormuş. Yetkili servisten orjinal conta alın derim. Yanılmıyorsam 150-200 TL arasında bir fiyatı vardı. Şu ara indirim de varken orjinal conta alın derim.
Babam
Contayı sanayide samsunun japon parcacisina sormuş 50 lira demişler değişim işini erbeylere yaptirmayi düşünüyoruz fakat bizim getirdiğimiz contayi takarmi adamlar yoksa contayi bizmi vercez diyecekler..

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Babam
Contayı sanayide samsunun japon parcacisina sormuş 50 lira demişler değişim işini erbeylere yaptirmayi düşünüyoruz fakat bizim getirdiğimiz contayi takarmi adamlar yoksa contayi bizmi vercez diyecekler..
Sen ne istersen onu takarlar. Hele orjinalse takmak zorundalar zaten. Mesela Tosun Usta kalitesiz parça takmaz. Hamdi'nin amortisör'ü değişecekmiş, Tokico yok diye amortisör takmıyormuş. Bana da Japon yok diye üzerindeki hararet müşürünü değiştirmemişti.

Demem o ki, işini iyi yapıyorsa senin iyiliğin ve cebin için kalitesiz parça takmamaları lazım. Yanında orjinal götürüyorsan elbette takacaklar.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Probleme en yakın başlık bu olduğu için buraya yazıyorum.
Dün akşam eve yaklaşık 1 km kala aracın fan açtığını duydum. Herhalde dur-kalk yaptığımdandır diye ilkin önemsemedim. Eve 500 metre kala bakkala uğradım aracı istop etmeyeyim fan çalışsın dedim. Birden aracın gaz verdiğini duydum. "Aha da aracı çalıyorlar" diye de düşünmedim değil. :D Araca döndüğümde bir baktım devir 2000'lerde sabit takılıyor. Hararet ibresi ortada sabit olduğundan dolayı ben Pollyanna olarak hem fan açık hem de farlar falan diyerek umursamadım. :p Evin önüne geldim aracı kapatacağım fakat fan susmuyor. 3-5 dakika bekledim fan açık, rolanti devri yüksek, hiç bir değişme yok. İşin garibi hararet ibresi yine yerinde duruyor. Sonra kaputu kaldırdım üstüme sular gelmeye başladı. :eek: Kayışlar fıskiye misali su sıçratıyor. Hemen kontağı kapattım, karanlıkta kaçak aramaya başladım telefonun ışığıyla. Sonra hemen kurtarıcı melek ;) Tosun Usta'yı aradım. Durumu anlattım. Hiç bir şey yapma eve gir yarım saat sonra aracın başına geç beni ara dedi.
Dediği gibi yaptım. Bir yandan telefonla talimat veriyor ben bir yandan radyatöre su dolduruyorum, kaçağı bulmaya çalışıyoruz falan. Bulamadım karanlıkta, ta ki bugün öğlen yeniden kaputu kaldırdım. Dün doldurduğum suyu eksiltmemiş. Yeniden çalıştırdım ki ne göreyim. Radyatörün altından motora giden kalın hortum, kayışlara sürtmüş ve inceden yaralanmış. Normalde araç çalışırken alttan su damlatıyor, hortumu sıkınca tabiri caizse işiyor. :)
Nedendir ki kayış ve hortum arasında sadece 2 mm boşluk var. Orijinali böyle midir, yoksa benim hortum değişmiş midir, sıcakta genleştiği için ya da kelepçelerinden dönüp kayışa doğru kaymış mıdır bilemiyorum. Yarın sabah yanıma bir damacana su alarak sanayiye gideceğim, orada belli olacak. :p
Durumu alttaki fotoğraf ile göstermeye çalıştım, FS motora sahip olanlar siz siz olun şimdiden kontrol edin derim. :rolleyes: Ben erken fark etmemiş olsaydım, araçtaki su da komple bittiğinde motoru yaptıracak bir bahanem daha olacaktı. :cool:

Untitled-1.jpg

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Bende yeni aldığım aracıma ilk gün antfriz koydurdum önceden de varmış.biraz gittim altından çok az su gelmiş.usta bana senin radyatörün ağzı genleşme yapmış demişti gel değiştirelin dedi.350 tl dedi dedim bismilah daha bugün aldım hemen masraf mı olur.neyse bugün yine az akıtmış sanki kapaktan.bi de sıeum var ilk defa mazda kullanıyorum.sabah ilk alışrırmda 5,6 dk da hararet ortaya geliyor bu kadar kısa sürede gelmesi normal mi tskler

Üst Alt