Mazda 323 LPG Arıza ışığı

hus3yn

Katılımcı
Konum
Trabzon
#1
Arkadaşlar lpg'li araçlarda arıza ışığı her araçta yanıyormu bu kronik bi sorunmudur neden yanar bu ışık çözümü varmıdır ? bi kaç ustaya sorduğumda herhangi bi problem olmadığı o ışık bi çok araçta yanar gibi bir yorum geldi.. lpg kullanan arkadaşlardan bilgi ve çözümlerini bekliyorum..

 

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#3
Egzoz gazında bir anormallik olduğunda lambda sensörleri buna göre sinyal yollar ecuya neticede ışık yanar. Doğru kalibrasyonla ışık yanmaz. Ayarın doğru yapılması çok önemli.
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#4
İşi bilmeyen usta, söndüremiyorsa tabiki de normal diyecek... Işığın yanması anormal... Zengin/fakir karışım prensibine dayanan nedenlerden dolayı ışık yanar, uygun kalibrasyon ile söndürülür ve mutlu mesut yola devam edilir...

veliazak@hotmail.com
 

msone26

Katılımcı
Konum
Samsun
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
#5
Normal diyebilirim. Ayın 25 inde tam 1 yıl olacak aracımı alalı benimkide yanıyor. Ustalığına güvendiğim 3 kişiye ve Trabzon mazda servisine bile gittim Oğuzhanın dediği gibi lambda sensöründen kaynaklanmakta. İstediğin kadar kalibrasyon yaptırsanda olaki farklı bir marka lpg aldığında (hatta aynı yerdende alsan illaki bayiye yeni gaz gelecek ) yoğunluk farkındanmıdır katkısındanmıdır yeniden yanmakta. Bir çok modelde pc ye bağlanıp arıza içeriği silinebiliyor. Lakin benim arabamda defalarca sildirdim, aracı stop edip yeniden çalıştırdığında tekrar yanmakta. Bazıları gösterkedeki arıza lambasını off yapıyor, ben tavsiye etmem bırak yansın. Aracını ayda bir pc ye bağlat 5 dk lık bir olay farklı bir arıza olduğunda aldanmazsın. Sürekli gittiğin bir ustan varsa para bile almaz. Yinede içine sinmezse akıllı telefonlarla bluetooth üzerinden bağlantı kurabilen araç teşhis cihazları mevcut piyasada. Bir defada böyle bir cihazla silmiştim.
 

Dinçer

Katılımcı
Konum
Isparta
#6
Arkadaşlar doğru kalibrasyonda araçta ve sistemde arıza yoksa yanmaz. Zaten fakir karışım varsa bu zamnala önce eku ayarlarını bozar sonra da motora zarar verir.
 

hus3yn

Katılımcı
Konum
Trabzon
#7
ben ilk defa lpg li araç kullanıyorum aracı aldığım arkadaş bi çok ustaya gösterdim bişi olmaz vs. gibi söylemişler kimisi de dediğiniz gibi pc ye bağlayıp söndürmüş ama sonra yine yanmış.. bende bi iki tanıdı ustaya gösterdiğimde o hepsinde oluyo gibi soylemler oldu demekki araştırmak lazım biraz daha...
 

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Konum
İstanbul
#9
Arıza ışığını, Mazda 3 için konuşalım yanması normal değil. Arızaları sıralayacak olur isek;

1) Lpg kitinin eski ve sorunlu olması, buna defalarca şahit olduk
2) Lpg ayarının fakir karışım da olması
3) Lpg gazını yağ oranın yüksek olması ve gazın sıkıntılı pis olması
4) Lpg motor yakıt ölçümü ile alakalı oksijen sensörünün arızalı olması
5) Lpg nin vermiş olduğu zarardan dolayı eksoz süboplarındaki sıkma, sübop sıkması yada(yanık)
6) Lpg ya da benzinden dolayı aracın vuruntulu çalışması, vuruntu sensör arızası yakıt
7) Lpg ya da kötü yakıttan dolayı katalatik konvektör tıkanması ya da dagılması

vs vs bu sebebler varsa arıza lambamızın sönmesi mümkün değil, bu şıklar yakıt ile alakalı şıklar her şey normal ise ışık ta sönecektir, bir sonraki herhangi bir arızaya kadar yanmayacaktır.
 
Üst Alt