Mazda 323 BA (1994-98) Lantis'in Hikayesi - James Walshe

Murat

Kıdemli Üye
Konum
Beyoğlu - İstanbul
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
#1
Hiç hata yapma! Mazda 323f\Lantis yada BA model olaral adlandırılan araç diğer Mazdalara hiç benzemiyor. Onun bir hikayesi ve sadece belli araçlar için oluşturulmuş araç tasarım merkezi ve soyu var. Konsept ilk 90 ların başında taslak haline getirildi ve Mazdanın çok hoşuna giderek derhal evlilik teklifi yapıldı. İsmide Latince Latens Curtis ten türetildi. Aracın sitili Almanyada mükemmel bir özgeçmişi olan bir adam tarafından merkezi yine Almanyada Orberammergau'da olan Mazda Dizayn Merkezinde geliştirildi. Şef tasarımcı(Ginger Arnold Ostle),aynı zamanda Porsche;nin 928,944,924 gibi zamanının en yakışıklı araçlarının tasarımından sorumlu olan şahıstı. Şuan bile bir 928 süperspor araçlar arasında caka satmaya devam ediyor. Son zamanlarda yapılan bir 944 e bakarsanız Lantisle olan benzerliğin cok açık olduğunu hemen farkedersiniz. Özellikle kaportanın tampona doğru batması ve tekerleklerin aldıği kavis bunu daha iyi özetler.
Bir 323f kullanın, hatta baz modelini kullansanız dahi sürüşün ne kadar tatlı ve dengeli olduğunu şaşırarak göreceksiniz.Bu rastlantı olarak görülmüyordu çünkü lantisin şasesi Almanya,Nurburgring;te geliştirildi.
Nissan,Skyline R32 i geliştirirken deneme pistini kulanan ilk Japon üreticiydi onu Honda NSX ile Subaru ise İmpreza ile takip etti.Lantisin yol testi ve şase gelişimi 1993 te yer aldı ve çabucak gerçekleştirildi.Lantis benzer ölçülerdeki modellerden testlerde daha sportif bir tat veriyordu.Lantis için önce Almanların yardımıyla modifiye edilen bir V6 makine seçildi.Porsche V6 modellerin geliştirilmesinde yardımcı oldu.Alman şirket hem 2litre V6 ünitelerin hemde daha önceler MX3 coupe de kullanılan 1.8 V6 ünitelerin geliştirilmesinden sorumluydu.1.5 ve 1.8 litre 4 silindir üniteler doğrudan Mazda tarafından üretildi.V6 motorun sadece bir araca sıkıştırılması için bir sebep yoktu ve daha geniş sedanlarda ve diğer coupe lerdede bu makine kullanıldı.Araç özellikle Japonyada hiçbir zaman çok popüler olmadı 1994 ve 1997 arasında 30.044 adet satıldı fakat bu dizayn dünya çapında büyük ilgi gördü ve 217.362 adet olarak başta Avrupa,güney Afrika,Avustralya,ve birkaç uzak doğu ülkesinde satıldı.Lantis hiçbir zaman diğer Mazda modelleri gibi büyük satış rakamlarına ulaşamadı ama sınıfında bir mücevher olarak kalmasını bildi. Japonyada kısa bir süre Japon touring araç sınıfında kaldı.98 model olarak son üretimi yapıldı.
Avrupada birçok fan kulüp ve hayranı olan bu aracın japonyada daha sonra diğer markalar tarafından can sıkıcı benzerleri üretildi ama hiçbiri o mühendislik ve tasarım zaferi olarak adlandırılan bu aracın tadını veremedi.Mazda Lantis 90'ların klasik olmuş üretimi devam etmeyen bir araçtır.2004 model 3 güzel görünüyor ama Lantis kadar özel mi acaba ?
 

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#2
Lantis araştırılmaya başlanmış anlaşılan Murat abi :D
Şuan ki aracımı almadan önce aklımda Lantis vardı ancak temiz bulamayınca Gonzalese yöneldim.
Temiz olanlara da uçuk fiyatlar isteniyordu. Aynı paraya daha dolu daha yeni modele yöneldim mecburen. İlerde temiz bir tane bulursam Gonzalesin yanına almak isterim.
Gerçekten özel bir modeldir Lantis. Mazda'nın 323f serisi başkadır. Ancak Türkiye'de bilinçsiz ellerde çoğu can verdi/veriyor.
Şasi dizaynı ile ilgili videolar vardı bulabilirsem paylaşırım.
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#3
Dökülsün Lantis bilgileri ve videoları da keyifle okuyup izleyelim.
 

Güven

Katılımcı
Konum
İstanbul
Araç Markası
2012 - Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
#4
Bende m2 den önce ok baktım temiz otomatiğini bulamadım bulsaydım tercihim lantisti.
Hatta bir tanesinde telefonda anlaşmıştık ben gidene kadar başkasına satılmıştı :(
Yaza doğru bir lantis alma planım var ama bakalım :)
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#6
Her arabaya cam çıtasız kapılar yakışıyor ama Lantis'e başka bir yakışıyor, her araba modeline HB tarzı gitmeyebiliyor ama Lantis'in HB olması zaten başlı başına var olma sebebi ve harika duruyor...
 
Konum
Erzincan
Araç Markası
2011 - Mazda 2 Sport
Araç Renk ve Tip
K.Beyaz - HB
#7
Ortaokula gidiyordum Erzincan Mazda bayisine bir tane yeşil renkte gelmiş ve vitrinde duruyordu. Babamda tutmuş eve broşürünü getirmişti parada yetmeyince sıfırını alamamıştı. O dönemde lantise vitrinden bakıp bakıp içimi çekiyor ne araba diyordum. Yıl 2015 hala o hayranlığım var bende full ve temizini bulamadığı için lantis sahibi olamayanlardan biriyim...
 
Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
#8
Bu yazıyı tekrar okumaktan sıkılmadım Oğuzhan ında dediği gibi Tr de temiz lantis bulabilmek çok zor bugün karar versen lantis almaya 1 sene rahat ararsın özellikle 98 full modelini bulmak samanlıkta iğne aramak gibi araç tamamen mazda markası adı altında ayrı bir yer tutuyor...Bu kadar zamanının ötesinde bir tasarıma sahip olupta japonyada neden aynı ilgiyi uyandırmadı oda ayrı bir konu...Temizi bulunabilirse eşe dosta tavsiye edilebilecek harika bir araç...
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#11
Denizli'de bizim mahallede var bir tane orijinal adam aşırı titiz 16.500 istiyor aracına
Tertemiz ve en üst donanım bir Lantis için az bile Mesut... Geçen arkadaşın birisi, 1998 model boş Honda Vıcık :p için 22 bin TL istiyordu, üç gün içinde 21 bin liraya satmış...

::)

 
Üst Alt