Mazda 323 BA (1994-98) Familia 1.8 Rölanti Sorunu

Araç Markası
1996 Mazda Familia 1.8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Sedan
Arkadaslar mrhb herkese hayirli bayramlar bu rolanti dalgalanmasi sorunundan nasil kurtulcam 1996 model 1.8 familia 240binde bogaz kelebeği temizlendi sorun halen dvm ediyor..birde bugün abs lambasi yandi ve seyir halindeykende hiç sonmuyor..

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
İyi bayramlar.

Rolanti motorununda problem olup olmadığını kontrol ettiniz mi.
@farukdumlu nun aracında da uzun süre çözülmeyen rölanti sorunu vardı, nasıl çözüme kavuşturduğu hakkında yardımcı olabilir.

Aracı 1.8 Lantis

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
1996 Mazda Familia 1.8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Sedan
1996 model mazda 323 family 1.8 motor lpglı rolanti sorunundan bıturlu kurtulamadım hıcbırsekılde sabit durmuyor motor ısınıp fan açma derecesine gelince yolda gıderken durmam gerektıgınde yavaslamam gerektıgınde rolantı bırden sıfıra ınıyo bazen cıkıyo bazen cıkamıyo stop edıyo kendi kendine gaz veriyo ışıklarda beklerken boğaz kelebeği temizlendi bujıler değişti nafile bunun sabit durmamasının sebebi hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Forumdaki açmış olduğun mevcut konu ile birleştirilmiştir.

Bu sorunu benzinde de yapıyorsa;

Rölanti motoru ve ateşleme sistemi üzerinde durmak gerekiyor, sadece lpg de bu sorun varsa da; lpg ayarları, sistemin hava alıp almadığı, egzoz sistemi komple kontrol edilmeli.

Ayrıca; konudaki 3 no.lu mesajda kronik rölanti sorununun çözümü verilmiş.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Benzinde aynı şeyi yapıyor mu? Yapıyorsa buji kabloları kontrol edilmeli, hava akış metre temizlenmeli, hava emiş borusunda çatlak yırtık varsa hava alır ondan yapar. Bobin arızalı olabilir.

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Boğaz kelebeğinde bir conta oluyor, zamanla deforme olup özelliğini kaybediyor. Contayı kontrol edip gerekirse yenileyin.
Avans ayarına da baktırın. Ucuz yöntemler bunlar. İnşallah boğaz kelebegi ve rölanti motoru arızalı değildir

Araç Markası
1996 Mazda Familia 1.8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Sedan
Benzındede yapıyor buji kabloları bujıler komple yenilendi

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Araç Markası
1998 Mazda 1.8 Familia
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
Merhabalar aynı sorunla bende karşılaşmıştım Antalya'da eski sanayide bulunan Ömer usta sorunu halletti diğer ustalar gibi herşeyi değiştirtmeden. Öncelikle ateşleme distribütörünü kontrol ettirin benim arabada bujinin birinde çok zayıf ateşleme oluyordu sorun ne bujiden nede buji kablosundan değildi önce distribütörün içindeki platini değiştirdik test ettik sorun düzelmedi en son distribütörün yenisini aldım ve sorun tamamen bitti anlattığınız sorunun aynısıydı. Distribütörü değiştirdikten sonra gaz kelebeğinin orada bulanan hava ayar vidası var onuda ince bi ayar çekti hiç bir sorun kalmadı.

Araç Markası
1998 Mazda 323 BA
Araç Renk ve Tip
Mavi Sedan
Araç 98 model 1.5 familia araçta daha önceden rölanti aşırı yüksek çalışıyordu gittim bir ustaya rölanti motorunu soktu temizledi daha sonra rölanti düştü ama oynama var rölanti sabit değil otomatik cikle iptal oldu bana yardımcı olursanız sevinirim

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Araç 98 model 1.5 familia araçta daha önceden rölanti aşırı yüksek çalışıyordu gittim bir ustaya rölanti motorunu soktu temizledi daha sonra rölanti düştü ama oynama var rölanti sabit değil otomatik cikle iptal oldu bana yardımcı olursanız sevinirim
Belirli bir süre benzinde kullanınca rölanti yerine oturması gerekir, soğutma sisteminde hava kalmış olabilir, egzoz sisteminde delikler olabilir, lpg varsa ayarı bozulmuş olabilir.

Rölantiye etki eden bir çok sebep var...

Araç Markası
97 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Benim de başıma geldi boğaz kelebeğini temizledik sorun çözülmedi temizledikten sonra rölanti saçmaladı iniyor çıkıyor sabit durmuyor. 2 3 gün benzin de kullandım düzeldi ama elektrik aksamı devreye girince dediğiniz gibi rölanti kendini toplayamıyordu. Rölsnti motoru temizlencek ama temizlemeden önce arabanı bayır aşağıya kullan benzin de sonra deneyelim dediler. Bayır aşağıya kullandıktan sonra benzinde sorun düzeldi. Lpg ayarını da kontrol ettir. Gazcım bizim kasaların her yazılım uymadığını ve rölanti 0.8i geçmemesini önerdi.