Mazda 3 BL (2010-13) Dizel Arıza Lambası

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracını o devirlerde kullanmanı tavsiye etmiyorum hocam, dizel motor biraz devir sever... Sonra yağ yakma olarak geri dönmesin sana.

Dpf filtresi şehir içi kullanımda bu sorunu veriyor maalesef, aklımıza bu ihtimal gelmedi.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracını o devirlerde kullanmanı tavsiye etmiyorum hocam, dizel motor biraz devir sever... Sonra yağ yakma olarak geri dönmesin sana.

Dpf filtresi şehir içi kullanımda bu sorunu veriyor maalesef, aklımıza bu ihtimal gelmedi.
Abi arabanın halen taksitini ödüyorum.Haliyle gaza basmaktan biraz çekiniyorum.Hem devir olarak hem hız olarak fazla gitmem.Uzun yolda bile 110 la giderim.Yalnız bugün oradan çıktıktan sonra birkaç defa 5 dakika gibi sürelerle(yol ancak o kadarına müsaade ediyor)3üncü vites 3bin devirde kullandım biraz.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Can sıkacak bir şey yokmuş bir tarafa da böyle olduğu iyi olmuş bence cunki nelere dikkat etmenizi öğrenmiş oldunuz.ileri de büyük sorun yaşamakdansa şimdi küçük sorun yaşamak daha iyi bence.
İlk mesajınz da araba kendini ben den soğutma ya başladı demiş tinz.eğer biz ler gerçek den arabalarmızn değerini bilsek bize ne kadar masraf açsalar da onlardan vaz geçemeyiz.
Geçmiş olsun hayırlı günler de kullanmak dileğiyle

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
dpf nin tıkanması bahse
Abi arabanın halen taksitini ödüyorum.Haliyle gaza basmaktan biraz çekiniyorum.Hem devir olarak hem hız olarak fazla gitmem.Uzun yolda bile 110 la giderim.Yalnız bugün oradan çıktıktan sonra birkaç defa 5 dakika gibi sürelerle(yol ancak o kadarına müsaade ediyor)3üncü vites 3bin devirde kullandım biraz.

Devirsiz kullanarak ekonomi yaptığınızımı sanıyorsunuz? Ne yüksek devir ne düşük devir tam devirde kullanırsanız aracı yol bilgisayarındaki değerlerinde düştüğünü görürsünüz... bazen kaçamak yapıp gazlamalar yaparsanız oluşan kurumu yüksek ısı ve basınç ile söktürebilirsiniz yakıttan kazanacağım derken usatalara yada servise fazladan ücret ödemek zorunda kalmayın...Araç turbolu diye ölü devirlerde seyir etmek hiç akıllıca değil....5-10 tl fazla yaksa ne olurki keyfini çıkarın aracın uzun süre yüksek devirde seyir etmediğiniz sürece bu tip gazlamaların hiçbir sakıncası olmadığı gibi faydası var... @ibrasoft un dpf temizliği ile ilgili bir konusu vardı onu okuyup yapmanızı tavsiye ederim...Bahsettiğiniz kullanım şekli ile ciddi kurum bağlamıştır belli bir zaman sonra tekrar aynı hatayı vermemesi için prof bir yöntemle temizlenmeli diyorum...

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
İnternette satılan dpf temizlik ürünleri var.Bugün yapılan işlemin üzerine onlardan alıp bir kutu arabaya koysam faydalı olur mu acaba?

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Geçmiş olsun, zaman zaman müsait yollara çıkıp 3000-3500 devirde agresif olarak bir süre kullanmakta fayda var, en azından hem DPF yi temizler hem de motora nefes aldırmış olursunuz. Yoksa düşük d evir ve süratte aynı şekilde devam edilirse "SAĞIR" tabir edilen konuma düşülebilir.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Geçmiş olsun @emrullahberat46

Sürekli alt devirlerde kullanmak sanıldığı gibi size ekonomi yaptırmaz. Tamam, sürekli dip gaz gezip çiğ atarak ekonomik kullanımdan söz edilemez ancak araç yürür yürümez 2. vitese atmak, sürekli 1500-1700 devir bandında gezmek en başta piston kollarına olmak üzere motorun bir çok noktasına gereksiz yük bindirir. Yanlış anlamayın, araç kullanımınızı veya sizi eleştirmek için bir şey söylemiyorum. Ama belirttiğiniz gibi 1.3km lik mesafede git gel yapmak ve kullandığınız devir aralığı dizel motor için ve DPF için çok ağır çalışma şartları demek. Bahsettiğiniz km için DPF nin arıza ışığı yakacak kadar tıkanması da, aracın kullanılma şartlarının motor tipine göre uygun olmadığını gösterir. (DPF nin ortalama ömrü 160-200Bin km olarak kabul edilir)

DPF normalden erken tıkanıyor ise sebepleri; Aracı sık sık kısa mesafelerde kullanıp stop etmek, erken vites değiştirerek, devirsiz kullanmak, sürekli yoğun trafikte dur kalk içerisinde araç kullanmak gibi durumlardır.
Araçlarımızda kullanılan DPF belirli durumlarda kendini temizleme özelliği olan bir filtre. Belirli doluluk oranına ulaştığında araç devri ve yol şartları uygun olduğunda içerisindeki kurumu iç ısısını yükselterek kül haline getirir ve atar. Bu belirli bir yüzde aralığındaki kurumlar için yapabildiği bir işlemdir. Örneğin %20 ila %40 arası. Üst değerin üzerine çıktığında temizliği kendisi yapamaz, ve doluluk oranı daha hızlı artmaya başlar. Eğer aracı kullanma şartlarınız bunu yapmasına imkan vermiyor ise çok kısa sürede tıkanır, ve önce arıza lambası sonra aracın hiç çalışmayacak hale gelmesine neden olur. (Amcam tıkanan DPF nedeniyle tamamen stop eden aracını çekiciyle servise götürmek durumunda kaldı.)

Belirli aralıklarla DPF nin sağlığı için 40km üzeri süratte, 3000 3250 devir aralığında sabit hızla 10 km yol kat edin. Aracınızı olabildiğince turbonun verimli aralık başlangıcı olan 1750 devir altında kullanmayın. Yapacağınız yakıt ekonomisi DPF nin rejenerasyonla veya sökülerek temizlenemeyecek duruma gelmesiyle karşınıza çıkacak masraf yanında devede kulak kalır. Bir çok kullanıcı bu durumda DPF yi boşalttırıp yazılım attırma yolunu seçer ki bu çözüm bile yaklaşık 750-1000 TL civarlarında maliyet çıkartır.

@faroz_52 nin dediği gibi temizleme ile ilgili bir konu açmıştım. Belirli aralıklarla 100 TL ye dışarda yaptırdığınız işlemi kendiniz yapabilirsiniz. Alacağınız bir kablo ile yaklaşık 80 TL maliyetiniz olur. Bundan sonraki rejenerasyonları kendiniz yaparsınız. Arıza ışığı vs durumlarında ışığın neden yandığını, kendiniz görebilir ve ışığı söndürebilirsiniz.

Tekrar geçmiş olsun.

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
İnternette satılan dpf temizlik ürünleri var.Bugün yapılan işlemin üzerine onlardan alıp bir kutu arabaya koysam faydalı olur mu acaba?

Bu tür ürünlerin etkili olanları, yetkili serviste kullanılanları Würth ve Protec genelde. Bunların da ikili setleri oluyor. Biri DPF üzerindeki sensör sökülerek DPF ye köpük dolduruluyor, diğeri depoya konularak yakıtın katalizör görevi görerek küllerin yanma ısısını düşürmesi sağlanıyor. Ford servisinde Protec kullanıyorlar. Takım olarak satış için 240 TL fiyat verdiler. Uygulama hariç. (Dışarda 170 TL)
Diğer ucuz ürünlere hiç bulaşmayın, paranızı çöpe atmış olursunuz. Protec gibi ürünleri uygulamak da biraz el becerisi ve sökme takma tecrübesi gerektirir ki bu işlemi yapınca yine bilgisayara bağlayıp 50 dakikalık statik rejenerasyon başlatılması gerekiyor. Aracı bilgisayara bağlamadan depoya koyup, DPF yi köpükle doldurdum hadi 10 dk gaz verin 10 dk devirli sürün tamamdır diye işlem yaptıran ustalar koydukları malzemeyi de ziyan ediyor.
Kısacası şuan yeni rejenerasyon yaptırdığınız için bu kimyasallara gerek yok.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bu tür ürünlerin etkili olanları, yetkili serviste kullanılanları Würth ve Protec genelde. Bunların da ikili setleri oluyor. Biri DPF üzerindeki sensör sökülerek DPF ye köpük dolduruluyor, diğeri depoya konularak yakıtın katalizör görevi görerek küllerin yanma ısısını düşürmesi sağlanıyor. Ford servisinde Protec kullanıyorlar. Takım olarak satış için 240 TL fiyat verdiler. Uygulama hariç. (Dışarda 170 TL)
Diğer ucuz ürünlere hiç bulaşmayın, paranızı çöpe atmış olursunuz. Protec gibi ürünleri uygulamak da biraz el becerisi ve sökme takma tecrübesi gerektirir ki bu işlemi yapınca yine bilgisayara bağlayıp 50 dakikalık statik rejenerasyon başlatılması gerekiyor. Aracı bilgisayara bağlamadan depoya koyup, DPF yi köpükle doldurdum hadi 10 dk gaz verin 10 dk devirli sürün tamamdır diye işlem yaptıran ustalar koydukları malzemeyi de ziyan ediyor.
Kısacası şuan yeni rejenerasyon yaptırdığınız için bu kimyasallara gerek yok.
Bu değerli bilgiler için teşekkür ederim.Dün zaten sizin konuyu baştan sona okudum böyle bir durum bir daha olursa o bağlantı kablosunu almayı düşünüyorum.Yalnız sizin konu ile ilgili bir de sorum olacak ama o soruyu da sizin konu da sorayım.

Üst Alt