Mazda 3 BL (2009-13) Kapı Hoparlörü Değişimi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Basi neden azaldigini anlamadim acikcasi?

Kapiyi sokmusken keske deneseydi subwooferi.

Evdeki beklentin arabada olmazsin evdeki beton arme esnememe sesisin kacacak yeri olmamasi vs bu konuda arabadaki izolasyonun ne kadar kotu oldugunu gosteriyor.

Ari eksiyi bulmak icin olcu aleti kullanabilirdin.
( Hic denemedim aama mantigen olmasi lazim)

Ellerine saglik.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Basi neden azaldigini anlamadim acikcasi?

Kapiyi sokmusken keske deneseydi subwooferi.

Evdeki beklentin arabada olmazsin evdeki beton arme esnememe sesisin kacacak yeri olmamasi vs bu konuda arabadaki izolasyonun ne kadar kotu oldugunu gosteriyor.

Ari eksiyi bulmak icin olcu aleti kullanabilirdin.
( Hic denemedim aama mantigen olmasi lazim)

Ellerine saglik.

Hala sökük deneyebilirim. 10.5V ile çalışıyor, şimdi araca bağlarsam 14v zarar verir mi, onu kestiremiyorum.

O konuda haklısın, arabalardaki durum farklı. Finaller, bütünlemeler olmasa bitüself ve yalıtım işine gireceğim de işte, kapıyı sadece yerine monteleyip vidalarını takmayacağım artık.

Multimetrem yok Kadir. O nedenle 12V adaptörden güç verdim hoparlöre. Hoparlörün kağıdının yukarı kalktığı durumda artı verilen uç artı kutup oluyormuş. Ben de bu yöntemle buldum fabrikasyon hoparlörlerin artısını. Öteki türlü arabaya inip konektörden bakmak gerekirdi. Konektörden bakınca hoparlöre gelen voltaj okunuyor. Okuduğun voltaj artı ise multimetrenin kırmızı ucunu bağladığın uç artı kutup oluyor.

Tek sıkıntım adaptör yapılması gerekiyor. Bende de alet edevat olmadığından mecbur ustaya gideceğim. Döşemeler tam oturmadı. Pazartesi sabah da muayeneye gireceğim. İnşallah kapı döşemeleri sorun çıkarmaz.

Bası da az almamın sebebi teypin gücünün yetmemesi Kadir. Zaten eskiden ses seviyesi 20 iken aracın içinde duramazken, şimdi 30 da orta-yüksek arası bir ses almam da bunun göstergesi.
Amfi ile tam beslenirse ama baslar daha iyi alınabiliyor.

Moderatörün son düzenlenenleri:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hala sökük deneyebilirim. 10.5V ile çalışıyor, şimdi araca bağlarsam 14v zarar verir mi, onu kestiremiyorum.

O konuda haklısın, arabalardaki durum farklı. Finaller, bütünlemeler olmasa bitüself ve yalıtım işine gireceğim de işte, kapıyı sadece yerine monteleyip vidalarını takmayacağım artık.

Multimetrem yok Kadir. O nedenle 12V adaptörden güç verdim hoparlöre. Hoparlörün kağıdının yukarı kalktığı durumda artı verilen uç artı kutup oluyormuş. Ben de bu yöntemle buldum fabrikasyon hoparlörlerin artısını. Öteki türlü arabaya inip konektörden bakmak gerekirdi. Konektörden bakınca hoparlöre gelen voltaj okunuyor. Okuduğun voltaj artı ise multimetrenin kırmızı ucunu bağladığın uç artı kutup oluyor.

Tek sıkıntım adaptör yapılması gerekiyor. Bende de alet edevat olmadığından mecbur ustaya gideceğim. Döşemeler tam oturmadı. Pazartesi sabah da muayeneye gireceğim. İnşallah kapı döşemeleri sorun çıkarmaz.

Bası da az almamın sebebi teypin gücünün yetmemesi Kadir. Zaten eskiden ses seviyesi 20 iken aracın içinde duramazken, şimdi 30 da orta-yüksek arası bir ses almam da bunun göstergesi.
Amfi ile tam beslenirse ama baslar daha iyi alınabiliyor.

Arti eksi yinu dc voltajda tamam ama hoparlorde farkli olabilir diye demistim sonucda yine dc ama isin icinde bi hz farki var bu gibi durumlarda olcu aletinin modeline markasina gore okuyamayanlar oluyor basima gelmisdi.
(Motor kontrol uniteleri motor calisiyor ama olcu aleti olcum yapmiyor)

2 voltdan sikinti olacagini sanmiyor bide hoparlore gelen sinyalle senin subwoofera girmen gereken sinyaller farkli deck cevirici kullanman gerekebilir tabi bunu yine deneme yanilma ile yapabilirsin.
İcerdeki sigorta tablasindan sag ustde bos yer var kontak acinca enerji geliyor aklinda olsun.

Bi mono anfi bagaja subwoofer 4 kapi 6x9 hoparlor bence bu sistem en temizi olacaktir diye dusunuyorum ama teyp bozuyor isi anfi cikisi yok.

Massivenin 5 kanal prof duzeyde sayilabilecek deckleri var 100tl

(Massive bayi arkadasim var aklinizda olsun)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arti eksi yinu dc voltajda tamam ama hoparlorde farkli olabilir diye demistim sonucda yine dc ama isin icinde bi hz farki var bu gibi durumlarda olcu aletinin modeline markasina gore okuyamayanlar oluyor basima gelmisdi.
(Motor kontrol uniteleri motor calisiyor ama olcu aleti olcum yapmiyor)

2 voltdan sikinti olacagini sanmiyor bide hoparlore gelen sinyalle senin subwoofera girmen gereken sinyaller farkli deck cevirici kullanman gerekebilir tabi bunu yine deneme yanilma ile yapabilirsin.
İcerdeki sigorta tablasindan sag ustde bos yer var kontak acinca enerji geliyor aklinda olsun.

Bi mono anfi bagaja subwoofer 4 kapi 6x9 hoparlor bence bu sistem en temizi olacaktir diye dusunuyorum ama teyp bozuyor isi anfi cikisi yok.

Massivenin 5 kanal prof duzeyde sayilabilecek deckleri var 100tl

(Massive bayi arkadasim var aklinizda olsun)

Sıkıntı 2 v değil ki, araç çalışırken 14.5 voltları görüyor, arada 4 volt olacak.

Sigorta boş yuvasından nasıl enerji alabilirim?

Deneyebilsem bendeki subwoofer iş görüyor mu denemiş olurdum. Ama dediğin gibi herhangi bir hoparlöre gelen kablo ucundan ek yapıp subwoofer a götürsem olur mu? Ya da subwoofer a girecek ses sinyalini hangi kablodan alacağım, o muamma.

Ama dediğin gibi massive 5 kanal amfi 100 tl ise bu işe girerim. Çünkü amfi tek başına bile hoparlörden alınan ses kalitesini çok artırıyor diyorlar.
Elimdeki subwoofer kutusunu ve hoparlörünü elektroniklerinden ayırır kullanırım. Ya da ileride subwoofer değişimi yaparım.

Amfi bağlarken kabloları kesip biçmemek için de hazır konektörler var diye biliyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sıkıntı 2 v değil ki, araç çalışırken 14.5 voltları görüyor, arada 4 volt olacak.

Sigorta boş yuvasından nasıl enerji alabilirim?

Deneyebilsem bendeki subwoofer iş görüyor mu denemiş olurdum. Ama dediğin gibi herhangi bir hoparlöre gelen kablo ucundan ek yapıp subwoofer a götürsem olur mu? Ya da subwoofer a girecek ses sinyalini hangi kablodan alacağım, o muamma.

Ama dediğin gibi massive 5 kanal amfi 100 tl ise bu işe girerim. Çünkü amfi tek başına bile hoparlörden alınan ses kalitesini çok artırıyor diyorlar.
Elimdeki subwoofer kutusunu ve hoparlörünü elektroniklerinden ayırır kullanırım. Ya da ileride subwoofer değişimi yaparım.

Amfi bağlarken kabloları kesip biçmemek için de hazır konektörler var diye biliyorum.

Trafolar manyetik alan yaptigi icin kayitlari falan oluyor
Bence sikinti olmayacaktir. Araba calisinda en fazla 13.8v diye biliyorum

Sigorta kutusuna arti geliyor diger ucu bosda ben ordan kamerayi beslemek icin resimdeki parcayi aldim.
Ordaki civatadanda saseyi alirsin
IMG_20170513_224043.jpg

Massive 5 kanal dedigim deck cevirici anfi cikisi yapmak icin.

Kapi hazir sokukken ordan sesi alip subwooferin in kismina giris yap dene.
Ama parazit yapabilir.
Yada sese yuklenince sikinti olabilir kisik sesde dene bi 5 dk calsin sonra biraz daha ac bi 5 dakka dinle trafoya bak bi isinma vs varmi
Az bisey isinmasi normal bosda iken bile isiniyo.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Trafo kullanmayacağım ki Kadir. Trafo (220v-10.5V dönüştürücü) kullanmayıp trafo çıkışına direk arabadaki güç çıkışını (12v, araba çalışırken 14-14.5v) vereceğim.
Parazit yaparsa ne yapayım?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Trafo kullanmayacağım ki Kadir. Trafo (220v-10.5V dönüştürücü) kullanmayıp trafo çıkışına direk arabadaki güç çıkışını (12v, araba çalışırken 14-14.5v) vereceğim.
Parazit yaparsa ne yapayım?
Ben mevzuyu yanlis anlamisim ;)

Parazit giderici diye satilan parcalar var onlari dene yada deck cevirici piyasada uyguna var

Ama senin traafo ac girip ac cikiyor sen dc yi nereye nasil bagliyacan?

Sana olcu aleti lazim trafo output kismini takip et buyuk ihtimal bi yerde dc ye donuyordur dondugu yerdeki voltaj onemli.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben mevzuyu yanlis anlamisim ;)

Parazit giderici diye satilan parcalar var onlari dene yada deck cevirici piyasada uyguna var

Ama senin traafo ac girip ac cikiyor sen dc yi nereye nasil bagliyacan?

Sana olcu aleti lazim trafo output kismini takip et buyuk ihtimal bi yerde dc ye donuyordur dondugu yerdeki voltaj onemli.

Yok transformatör 220ac-10.5dc çeviriyordur. Çıkışına 12v bağlıcam direk. Yine de @ediz07 hocaya gösteririm, doğru mu yapıyorum diye.
deck çeviriciler nasıl bir örnek var mıdır? ismiyle aratınca saçma şeyler çıkıyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yok transformatör 220ac-10.5dc çeviriyordur. Çıkışına 12v bağlıcam direk. Yine de @ediz07 hocaya gösteririm, doğru mu yapıyorum diye.
deck çeviriciler nasıl bir örnek var mıdır? ismiyle aratınca saçma şeyler çıkıyor.
Outputda ~ isareti var bu ac anlamina gelir.
= Bunun gibi bisey olsadi dc olurdu.

Teyp cikislarini anfi cikisina ceviricile varya onlar

Tetikleyicili Deck Amfi çevirici Td-22 Teyp Hoparlör çikişini Amfi çikişina çevirir GittiGidiyor'da 274046451
Teyp cikisini buna giriyorsun sana rca cikis veriyor (anfi cikisi)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Muayeneden geçtim ama kasnak yapacak usta bulamadım. Nasıl bir şehir arkadaş burası. :mad:
@Murat abi Karabük'te bildiğin usta var mı? Ya da arkadaşlar mazda 3 için uygun hoparlör kasnağı yapabilecek birini tanıyan var mı? Ne bileyim yapıp kargolayabilecek vs. Döşeme monte değil tek vida tutuyor ve hoparlör orjinal hoparlör yuvasına takıp da montelediğim için kapı döşemesi çıkıntı yapıyor. Haliyle kapıyı kapatırken biraz sıkıntı yaratıyor.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
@MutluTEKİRR bildiğim bir usta yok ama hoparlöre göre kasnak tesisatçılarda vardır. Belki @kadir in önereceği bir formül olabilir ;)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Muayeneden geçtim ama kasnak yapacak usta bulamadım. Nasıl bir şehir arkadaş burası. :mad:
@Murat abi Karabük'te bildiğin usta var mı? Ya da arkadaşlar mazda 3 için uygun hoparlör kasnağı yapabilecek birini tanıyan var mı? Ne bileyim yapıp kargolayabilecek vs. Döşeme monte değil tek vida tutuyor ve hoparlör orjinal hoparlör yuvasına takıp da montelediğim için kapı döşemesi çıkıntı yapıyor. Haliyle kapıyı kapatırken biraz sıkıntı yaratıyor.

@MutluTEKİRR bildiğim bir usta yok ama hoparlöre göre kasnak tesisatçılarda vardır. Belki @kadir in önereceği bir formül olabilir ;)

İnternetde satilan kasnaklar var 20-30 tl onlari al.
Hoparlör 6x9 Oval Kasnak Yükseltme Mdf Pandizot GittiGidiyor'da 189747352

Kalinligi 18mm yapan arkadaslar vardi sikinti olacagini sanmiyorum

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
İnternete satılan kasnaklar iyi güzel de 5x7 kapıya nasıl monte edeceğim?

Kapıdaki 5x7 yere monteleyebilip üstüne de 6x9 hoparlör vidalayabileceğim birşey olmalı.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
@emytoget önerebilir bir yer

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kapıdaki 5x7 yere monteleyebilip üstüne de 6x9 hoparlör vidalayabileceğim birşey olmalı.
Bunuda oyle yapacaksin zaten 6x9 takmadim hic 13 u 16 ya cevirdim
5x7 yi 16 ya cevirdim bu kasnaklarla kullandigim kasnaklar 16cm likti sen 5x7 yi 6x9a cevirecegin icin 6x9 kasnak alacaksin bi kac puf nokta var konusuruz onlari

Üst Alt