Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BK (2003-09) Yağ Değişimi

Konu, 'Bakım - Periyodik Bakım' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

1. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Aracımın servis kitapçığını incelediğimde bütün bakımlarının ben almadan önce yapıldığını görmüştüm, bunun üzerine bana sadece yağ değişimi kalmıştı, uzun zamandır da Oğuzhan ile bu zamanı kolluyorduk, bu güne yağ değişimini yapmak nasip oldu...

Lukoil 5-30 Tam Sentetik yağı 3 ay önce almıştım, Adem Ustam da sağolsun orijinal yağ filtresini göndermişti...

Lukoil ve Yağ Filtresi.jpg

Daha önceden almış olduğum "Engine Flush" türü motor içi temizleyici katkımızı motor yağına ekleyerek 10 dakika rölantide çalıştırıyoruz.

Engine Flush 1.jpg

Engine Flush 2.jpg

Guzuyu kriko ile kaldırarak ayakların üzerinde sabitliyoruz ki, altında Oğuzhan rahatlıkla çalışabilsin... :D

Aracı Kriko İle Kaldırıp Sabitleme.jpg

Öncelikle yağ tapasını söküp yağı alabileceği bir kaba boşaltıyoruz, acemiliğimize denk geldiği için yağın çok sıcak olduğunu unutarak plastik kap tercihinde bulunduk, doğal olarak plastik erime eğilimine girdi, metal bir kap kullanmak gerekiyor...

Araç Havada Yağ Boşalırken.jpg

Yağ Boşalırken.jpg

Yağ filtresini de sökerek bütün yağın boşalmasını bekliyoruz, bu esnada sohbet muhabbet etmek harika oluyor, zaman çabuk geçiyor... :)

Yağ boşaldıktan sonra; yağ tapasını ve yağ filtresini takıyoruz ve yeni yağımızı motora boşaltıyoruz, en nihayetinde de yağ çubuğundan kontrolünü yapıyoruz...

WP_20150613_023.jpg

Yağ Çubuğu.jpg

Guzuyu çalıştırıp yağ ışığının söndüğünü gözle tespit ediyoruz, herhangi bir kaçak olup olmadığını alt tarafı kontrol ederek anlıyoruz, bu kontrol takip eden günlerde de devam etmeli ki, herhangi bir kaçak varsa önlemini almalıyız...

Herkeslere kazasız günler.

dülgeroğlu ve grafff bunu beğendi.
  2. slash

slash Katılımcı

Sohbet muhabbet mazda üçlüsü özendim valla :) Güle güle kullan abi insanın içine daha bir siniyor kendi elleriyle değiştirmek.

Lukoil ve 5w-30 için özel bir sebep var mı abi ? Şuana kadar 1.ve 2.kasada servis sürekli dexilla 10w-40 kullanıyordu merak ettim doğrusu.

3. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Güle güle kararsın yağ abi. Buarada yağ markamız ve cinsimiz aynı ve aynı tarihte değişim yaptık :) hatta ve hatta yağ filtrelerimiz de aynıymış, 626 ile M3 lerin filtreleri aynı diye duymuştum

Kazasız sürüşler olsun :)

4. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Sağolsun Oğuzhan beni gaza getirdi ve yaptı, ben yardım ettim sadece... Sadece yağ değişimi olduğu için kendimiz yapabiliriz dedik, oldu çok şükür. Evet zevkliydi, acemilik de yok değildi... :)

Daha önce forumda da yazmıştım yağ seçimini nasıl yaptığımı... Dexelia markası Mazda'nın Total'e fason üretim yaptırmış olduğu bir yağ, ben şahsen Fransız mallarına gıcık olduğum için bu yağı tercih etmem, çünki; piyasadaki Total yağlardan farkının olmadığını düşünüyorum... Fiyat farkı da cabası...

Yaptığım araştırmada; Lukoil'in Türkiye'ye ithal gelen tek marka olduğunu öğrendim ve öyle karar aldım... Yurt dışında imal ediliyor ve dolumu orada yapılıyor, yani Türkiye de fason olarak dolum yapılmıyor veya varillerle ithal edilip burada dolum yapılmıyor... İşin içinden Türkiye ayağı ekarte edilince benim için yurt dışı imalat yağ daha güvenilir geldi... Daha fazla yorum yapmak istemiyorum, biz bizi iyi biliriz... :D

5. slash

slash Katılımcı

Son cümlede özetlemişsin durumu:):) , anlaşıldı merkez :)

6. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    İyi denk gelmiş, sanki sözleşmiş gibi... :)

7. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Hayırlı Olsun Abi..

8. immmir

immmir Aktif

Araç Markası:
    2012 Mazda 3 Touring D
    Araç Renk ve Tip:
    Kristal Beyaz-Sedan
    Hadi hayırlısı, iyi günlerde kararsın. ilerleyen gün ve aylarda,servise size getireceğiz araçları, haberinizi olsun.

grafff bunu beğendi.
  9. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Zevkli bir işti benim için güle güle gazla abi :)

10. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Akşam eve gidince eşim; "hani yağı Oğuzhan değiştirecekti bu ne kir pas" dedi... :p

grafff bunu beğendi.
  11. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

Bizim arkadaş bir ev almış garajı amerikan filmlerindeki gibi. Bende de olacak öyle ev tüm bakımlarını kendim yapacağım. En güzeli insanın kendi emeği değil mi abi?

12. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Geçen yıl değişim 13 Haziran'da yapılmış, bu yılki yağ değişimi 12 Haziran'a denk gelmiş, ayarlasak böyle olmazdı herhalde... :) Geçen yıl guzuya koymuş olduğum kendi katalog değerlerini taşıyan 5-30'u 8 bin kilometre kullandıktan sonra yaklaşık olarak 600-700 gr kadar yağın eksildiğini fark ettim.

Hem servisin tavsiyesi hem de guzunun lpg li olması nedeniyle bu seferki yağ değişimini 10-40 yağ ile yapmak istedim ve yağ ile filtreyi tedarik ederek, Oğuzhan'ın askerden gelmesini bekledik, kısmet bu güneymiş ve yağ değişimini Oğuzhan sağolsun kendi elleri ile yaptı, sonsuz teşekkür ediyorum kendisine. :)

Bu arada şu noktayı vurgulamak adına test ettik, yağın içerisinde 1 litre ölçüsündeki sınırda yağı bırakarak guzuya koyduk ve motoru çalıştırıp stop ederek yağın süzülmesini bekledik, yağ süzülünce ölçüm yaptık, yağ çubuğunun en alt noktasında yağ bulunuyor... Bu da; yağ çubuğunun iki çizgisi veya deliği arasındaki mesafenin tamı tamına 1 litre yağ ölçtüğü anlamına geliyor.

IMG_20160612_094628.jpg

IMG_20160612_094721.jpg IMG_20160612_095040.jpg

IMG_20160612_101104.jpg

dülgeroğlu, Ebubekir ve infiniteblack bunu beğendi.
  13. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Güle güle gazla abi yarasın guzuya temiz oldu güzel oldu :)

domestos bunu beğendi.
  14. infiniteblack

infiniteblack Aktif

Araç Markası:
    C200d amg
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz
    Abi senin araç mazdagaraj yetkili servis bakımlımı oluyor şimdi ?? elinize sağlık maşallah

tapatalk by zenfone2

domestos bunu beğendi.
  15. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Oğuzhan ile yağ değişimi yaparken buna benzer bir şey konuşmuştuk... Kıyıda köşede kirası çok olmayan bir dükkan bulacaksın, iki veya üç guzunun sığacağı, canın sıkıldıkça veya bu tarz butik bakımları orada yapacaksın, hatta kenarında küçük bir yerde kafeterya gibi çay kahve tost ayran vs. de yapacaksın, canı sıkılan gelecek muhabbete takılacak, aracına bakım yapacak veya yaptıracak dedik... :)

Esasında hedeflerimizin arasına bu projeyi de almak gerekiyor fakat, şehir küçük anacım... :D :D

infiniteblack ve kadir bunu beğendi.
  16. infiniteblack

infiniteblack Aktif

Araç Markası:
    C200d amg
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz
    Denizlide olur bu iş oğuzhan bakımları yapar, sen gelen gidenle muhabbet müşteri ilişkileri ,bende tostu yaparım oldu bitti

tapatalk by zenfone2

Oğuzhan ve domestos bunu beğendi.
  17. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bülent de, tostları yedimiydi; Bitti gitti işte... :D :D

infiniteblack ve ezmocesteri bunu beğendi.
  18. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Tostları kaçırdık bari ayranlar bana kalsın :) , valla bu proje gerçekleşse on numara olur :)

domestos bunu beğendi.
  19. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    Veli abi hayırlı olsun . Bende yağı aldım bekliyorum . Ah biraz yakın olsaydınız aninda damlardim.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

domestos bunu beğendi.
  20. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Serkan yapcak ben de muhabbet eşliğinde ne yerim bee :D

Veli abi güle güle kullan, bakım candır

domestos ve infiniteblack bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş