Mazda 3 BK (2003-09) Otomatik Şanzıman Yağı Hakkında

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Yaptığım araştırmada aşağıdaki bilgilere ulaştım...

Mazda 3 ilk (BK) ve ikinci nesil (BL) otomatik şanzımanlar için kullanım kitapçığında ATF M-V kullanılması gerektiği yazılmakta, ancak gel gelelim ülke şartları veya servis oyunları neticesinde şanzımana konulan bu yağın bire bir aynısını bulmak zor gibi...

Bazıları servise baskı yaparak ATF M-V şanzıman yağını getirttiğini söylüyor bazıları da, bu yağın muadili olduğunu düşünerek Mobil 1 synthetic ATF yağı kullandılar... Bu kullanım neticesinde negatif bir etki veya vites geçişi olduğu bilgisi verilmediği için Mazda 3 Otomatik Şanzıman için uygun yağın ATF M-V veya Mobil 1 Synthetic ATF olduğu tecrübesinin olduğudur...

Konu hakkında bilgi ve tecrübesi olan otomatik tutkunlarının yorumlarını da bekliyorum.

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Web Sitesi vasıtasıyla iletişime geçip fiyat ve satış noktaları hakkında bilgi alınabilir.

apojitsu

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Özen ticaretten internetten mobil 1 synthetic atf m-v almıştım zamanında. Site güvenilir tavsiye ederim. Yağ değişeli 10bin km. oldu renkte değişme yok. Yağ konusunda ucuza kaçmamanızı öneririm. Castrol ya da Mobil derim.

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Ben alternatif buldum, ülkemizde satışının olup olmadığını ilgili firmalar ile iletişime geçerek öğrenebiliriz.

Araç Markası
Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

AT yağını ne sıklıkla değişmek gerekir? Bu yağı kullansam uygunmudur?

Allah (C.C.)'ın Dediği Olur...!!!

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Uygundur ben bunu kullandım ama çok pahalı gibi. 2 sene evvel 40 küsür TL den almıştım. 60 70 bin km. Ya da 4 5 sene Gibi erken değişmekte fayda var. 100bin km çok geç.

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV

60 bin km değişim aralığı için ideal. Yukarıdaki ürün pahalı biraz ama piyasada da çok seçenek yok. Ayrıca 6-7 litre yağ gerekiyor verilen ürünün bu miktarı karşılayacak stoğu yok. :)

Araç Markası
Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
60 bin km değişim aralığı için ideal. Yukarıdaki ürün pahalı biraz ama piyasada da çok seçenek yok. Ayrıca 6-7 litre yağ gerekiyor verilen ürünün bu miktarı karşılayacak stoğu yok. :)
AT şanzıman için alacağım. 6-7 litre çok değil mi

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
M-V standardında kullanılmalı. ATF 320 tarzı sakın koymayın. Castrol un ve Gulf ın yağları var. Ben de mobil 1 synthetic atf yi ozenticaret.com dan almıştım 7 lt. Yetkili serviste değiştirdim ve yağın tamamı değişmişti. Mazda 3 100bin km. bakım hikayem başlıklı konuda işlemin detaylarını okuyabilirsiniz.

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Ekran görüntüsünden yağın özelliklerini bilmem mümkün değil, ayrıca; kılavuzda ne yazıyor onu da bilemem çünkü hali hazırda Mazda 3 aracım yok... :) Bu durumda sizin ne yapmanız gerekiyor; kılavuz veya eldeki değerler ile bulduğunuz ürünün açıklamasında yazan değerleri karşılaştırmak gerekiyor. Her bulduğun ürünün ekran görüntüsünü buradan paylaşarak, bu nasıl diye sormak demek, sizin adınıza bizim karşılaştırma yapmamız demek oluyor ki, buna ne vaktimiz var ne de gerek var... ;)

Foruma sormuş olduğun soruların tamamını ben ilk iki mesajda araştırıp yazmışım, bunun haricinde de bilgi ve tecrübesi olan paylaşsın demişim. Şimdilik daha ötesi bilgiler yoksa, ilk iki mesajdan başka elimizde veri yok. Bu iki mesajdaki veriler de yağın özellikleri ve markası olarak fazlasıyla bilgi içeriyor bence... :)

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
O halde bay pahalıya gelir:)) Önereceğiniz site var mı yağ almak için:((

Eneos Eco Atf Otomatik Şanzıman Yağı 1 Lt. GittiGidiyor'da 269541967

Bunu yeni gördüm, muhtemelen gereken spesifikasyonları karşılıyordur.

Gulf marka yağın açıklamasında şöyle bir ibare var; Dexron® III G/H ve, Mercon ® V’i, karşıladığı için Dexron® III ve Mercon® ’u karşılayan konvensiyonel ATF’lere göre çok daha fazla sayıda araçta güvenle kullanılabilir.

Eneos yağın açıklamasında da benzer açıklama var, muhtemelen aynı değerleri karşılıyordur, araştırmak gerek. :)

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV