Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BK (2003-09) Katalizör Arızası

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında ahmetipek tarafından paylaşıldı.

1. ahmetipek

ahmetipek Sessiz

Araç Markası:
    2005 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Saks Mavisi - Sedan
    Merhaba arkadaşlar bende 2005 model 1.6 Dynamic Otm. Mazda var. Bu aralar arabada şöyle bi sıkıntı oluştu araba bayır yukarı ve bazen düz yolda giderken kendini kasmaya başladı ve bu yüzden servise gittim. Servisin bana dediği katalizör parçalandığından dolayı susturuculara parçaları gitmiş ve dışarıya iyi bi gaz atışı olmadığı için araba kendini kasıyor bu yüzden değişmesi lazım dediler ve fiyatı 2.500 3.000 TL olduğunu söylediler başka bi çaresi yokmu diyince çıkma ayarlayacaklarını söylediler çıkma fiyatı 750 tl ve işçiği 150 tl istediler bu bana 900 TL olunca iyi bari dedim 1 tane çıkma geldi onu servisteki usta beğenmedi kötü olduğunu söyledi geri yolladılar başka bi tane çıkma geldi bunu beğendiler fakat bu katalizörde EGR olmadığı için yapamadılar bugün tekrar yollayıp başka getirttireceklerdi fakat ben başka birşey öğrendim ve bunu yapmak istedim.

Bu konuda yardım bekliyorum şimdi katalizörü söktürüp oraya susturucu koyuluyormuş fakat mazdalarda manifolta bağlı olduğu için susturucu konulmuyor sadece katalizörü boşaltıp arıza lambası yakmamasını sağlamaları 90-100 TL olduğunu söylediler. Fakat böyle birşey yaptırdığım zaman bana arabanın çekişi yakıtı değişeceğini söylediler. Ne kadar değişir iyi mi kötü mü ? Katalizör olmadığı için çok Ses oluyor mu ? Muayene zamanı geldiği zaman geçeceğini söylediler ama geçiyor mu? Bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Herkese şimdiden teşekkürler..

2. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Ses, güç ve tüketim artar. Muayeneden geçmeyebilir...

3. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Geçmiş olsun,katalizör iptali konusunda benzer bir konu var,içi boşaltıldığında ses bir miktar artabilecektir artı yüksek devirlerde yeterli sıkıştırma olamıyacağından kayıplar da olabilir.Muayne de sıkıntı yaşayabilirsiniz, en uygunu temiz çıkma katalizör bulmak gibi..

http://www.mazdagaraj.com/konular/500-mazda-323-bj-katalizor-iptali.html

4. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Emisyon sıkıntı yapar bence çıkma bul değiş

5. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Muayeneden geçmiyor diye biliyorum. Sağlam çıkma illaki bulunur. @farukdumlu ile irtibata geçerseniz yardımcı olabilir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
  6. farukdumlu

farukdumlu Katılımcı

Katalizor 750 tl . Egzos emisyonu ozel kurumdan alin.tuvden onay cikmaz.lakin arkadaşlar buyurmus.cekis yakit motor sihhati olumsuz etkiliyor

hakan_emre bunu beğendi.
  7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Hızır gibi yetiştin mübarek insan... :) :)

hakan_emre bunu beğendi.
  8. ahmetipek

ahmetipek Sessiz

Araç Markası:
    2005 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Saks Mavisi - Sedan
  9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    2 mesaj üstte yazmış ya... :)

10. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Fiyatı da yazdığına göre vardır

11. farukdumlu

farukdumlu Katılımcı

Var.0532 325 3455

grafff, Oğuzhan ve ezmocesteri bunu beğendi.
  12. umutisbecer

umutisbecer Sessiz

Araç Markası:
    2005 Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Gri Sedan
    Öncelikle şunu belirteyim.Araç üzerindeki katalitik konvertörün aslında bize ve araca sağladığı çok birşey yok.En önemli ve zorunlu sebebi Avrupa standartları doğrultusunda 2002 model üstü tüm araçlarda Bulunması zorunlu tabi kendini kanıtlamış markaların 90 lı yıllarda ürettiği araçlardada takılı olduğunu görüyoruz.
    Gelelim neden zorunlu
    Sadece ve mutlak sebebi çevreye verdiği emisyonu azaltmak Avrupa standartlarında bu gerekli .
    Muayeneden geçme konusuna gelince bir kere egzoz emisyondan geçmez yani katalizör olmadan susturucu taktırmış olsan egzozdan dışarıya vereceği değerler yüksek olacağından limit değerleri geçmiş olacak ve geçmeyecek çünkü katalizörün yapısını incelediğimizde içinde çeşitli kristal şeklinde taşlar ve odacıklar var bunun sebebide dışarıya yanmamış yakıttan çıkan be azot oksitten oluşan emisyonu bu haznede tutmaktır
    Normal periyodik mıayenede katalizör ün sökülmüş olması ağır kusurdur.Tabi muayene yapan teknisyen o kusuru vermesi için katalizörün sökülmüş olduğunu görmesi be emin olması lazım yani bazı araçların katalizörü gözükmüyor veya katalizör E işlem yapıldığı anlaşılamıyor bu durumlarda olası kusur verilemez bunuda bilin istedim

domestos bunu beğendi.
  13. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Katalitik Konvertör Nedir?

Oğuzhan ve umutisbecer bunu beğendi.
  14. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    -egzos olcumunu disarda araci baglamadan yapiyorlar.
    -kat dolu oldugu lcin zaten performan dusuk siz oraya duz boru yaptirin aslinda performans artti diyeceksiniz aslinda eskiye gore artmis olacak.
    -bence oraya eski kati sokup icinden duz boru gecirin yerine takin en ucuz yollu cozum bu gibi muayene zamani katsiz oldugu belli olmaz muayenede sorun yasamazsiniz egzos olcumunude dedigim gibi yapin ondada sorun kalmadi tek sorun isik yakarmi?bunu bilmiyorum.

isiginda ampulunu sokersiniz

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Eylül 2016
    grafff ve umutisbecer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş