Mazda 3 BK (2003-09) Marş Kaçırma/Basmama Sorunu

safiye

Sessiz
Araç Markası
2007 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Merhabalar, mazda 3 (2007) kullanıyorum, 1 haftadır ara ara marş basmıyor(daha doğrusu çalışması için anahtarı 4 5 saniye çevrili tutmam gerekiyor),sürekli olmuyor ,ustaya götürdüm, ne zaman çalıştırsa sorunsuz çalıştırdı, o yüzden sorunun ne olduğunu bilemiyor, birkaç gün tüpü kapatıp kullandırdı ama sorun devam etti,neden kaynaklanıyor olabilir,daha önce böyle bir sorun yaşayan oldu mu acaba, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar, mazda 3 (2007) kullanıyorum, 1 haftadır ara ara marş basmıyor(daha doğrusu çalışması için anahtarı 4 5 saniye çevrili tutmam gerekiyor),sürekli olmuyor ,ustaya götürdüm, ne zaman çalıştırsa sorunsuz çalıştırdı, o yüzden sorunun ne olduğunu bilemiyor, birkaç gün tüpü kapatıp kullandırdı ama sorun devam etti,neden kaynaklanıyor olabilir,daha önce böyle bir sorun yaşayan oldu mu acaba, yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Mesajın ilgili konuya taşınmıştır.

Marş kömürleri bitiyor muhtemelen, küçük bir ihtimal de akünün şase (eksi) kablosu görevini sağlıklı yapmıyor olabilir. Marş motoru eskisine göre daha yavaş çeviriyorsa Akü zayıflamış olabilir.

İşinin ehli elektrik ustası sorunu çözecektir.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Sorun çözüme kavuştuğunda tabiki çözümü burada paylaşacağım. Elektrikçiye götürmeden sorunun dişlide mi olduğunu tespit etmek adına önce kendim sökerim muhtemelen. Eğer sorun dişlide değil de marş motorunun maşasında ise bir pense yardımı ile tekrar eski formuna kavuşturup sorunu çözerim. Düşüncem bu yönde...

Çözülmedi mi hala :p

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
voltajı ölçmen şarj için yeterli aslında ama illaki akımı ölçmek istiyorsan ampermetre alman gerek çünkü ortalama Multi metreyle 10amper hadi bilemedin 20amper olcersin, sorunun ne ?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
voltajı ölçmen şarj için yeterli aslında ama illaki akımı ölçmek istiyorsan ampermetre alman gerek çünkü ortalama Multi metreyle 10amper hadi bilemedin 20amper olcersin, sorunun ne ?

Şarj dinamosu ve akü ile alakalı şüpheler vardı. Akü değiştik o aradan çıktı. Şu an çakmaklıktan ölçüm yapan bi cihaz verdi @kadir onunla takip ediyorum. 14.1 ile başlıyor, sonra 13.6 ya kadar düşüp o seviyede geziniyor. Pazar günü kontak çevirdim video için o ara 11.4 gösteriyordu, aracı çalıştırınca 14.1 verdi yine. Aküyü yeterince şarj edemiyor mu diye düşünüyorm. Veya aküyü yeterince şarj edecek kadar uzun süre kullanmıyor muyum bunu anlamaya çalışıyorum :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Uygun yollu olanlar 10A üstü göstermiyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şarj dinamosunun verdiği akımı en sağlıklı nasıl ölçeriz :)
@ibrasoft de pensampermetre var dc ölçen onla bakılabilir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Akım gerilim farklı şeyler akım diyince oraya kaydı konu , gerilim kısmını demek istedin galiba

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
tamam senin işin voltaj ile sıradan bir Multimetre işini görür. Kadirin verdiği o cihaza güvenme, kadire de güvenme, en doğru ölçümü probun birini alternatörün kalın kırmızı kablosunun vidalandigi yer yani alternatör çıkışından olcersin. kırmızı probu oraya, siyah probu da şaseye ya da akü eksi kutbuna dokundur öyle ölç.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
tamam senin işin voltaj ile sıradan bir Multimetre işini görür. Kadirin verdiği o cihaza güvenme, kadire de güvenme, en doğru ölçümü probun birini alternatörün kalın kırmızı kablosunun vidalandigi yer yani alternatör çıkışından olcersin. kırmızı probu oraya, siyah probu da şaseye ya da akü eksi kutbuna dokundur öyle ölç.

Sağlıklı dinamo kaç vermeli?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Dinamo normalde üzerinden ölçersen aracın modeline göre 14 ila 15 aralığında verir. Aracın çalışması sırasında 13,5 altına iniyorsa sıkıntı vardır.
Yeni araçlarda şarj dinamosunu yakıt tüketimi için ara ara devreden çıkarma, yükünü azaltma gibi fonksiyonlar var ama senin araçta voltajın sabit olması lazım. İçerden ölçtüğün gerilim çakmaklığa gelene kadar kablo direncinden dolayı 13,5 lara kadar inebilir ama daha aşağı iniyorsa dinamo şarj kesiyordur. Çakmaklıktaki cihazda gördüğün değer 13,6-13,8 bandında sabit kalıyorsa problem yoktur büyük ihtimalle.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
bu konuyu başka bir konuda anlatmıştım aslında, hadi dersi kaçırdın diye sana tekrar edeyim koftehor seni :)
akü 6 hücreden oluşur, her bir hücre 2,1v tutar, 6x2.1= 12.6V
her bir hücrenin sağlıklı şarj voltajı 2.4'tür. 6x2,4= 14.4
minimum şarji ise 2,3 ile mümkün o da 6x2,3= 13,8

sonuç: 13,8 ile 14,4 arasında olması gerek, altı sağlıklı şarj etmez üstü aküyü şişirir/bozar

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
bu konuyu başka bir konuda anlatmıştım aslında, hadi dersi kaçırdın diye sana tekrar edeyim koftehor seni :)
akü 6 hücreden oluşur, her bir hücre 2,1v tutar, 6x2.1= 12.6V
her bir hücrenin sağlıklı şarj voltajı 2.4'tür. 6x2,4= 14.4
minimum şarji ise 2,3 ile mümkün o da 6x2,3= 13,8

sonuç: 13,8 ile 14,4 arasında olması gerek, altı sağlıklı şarj etmez üstü aküyü şişirir/bozar
Benim şarj dinamosu üzerinde 14V yazıyor. Alternatör üzerinden ölçtüğüm ve ecu da forscan ile okuduğum "istenilen alternatör gerilimi" olarak yazan değer 14V
Çakmalıktan göstergeli şarj cihazında okuduğum 13,7-13,8 civarında oluyor.
Bir çok araçta 15V olarak denk geldim.
Hatta BL nin benzinlileri de voltaj olarak daha yüksek diye biliyorum.
@kadir de benim gibi ölçüp duruyor söyler o da benzinli için.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benim şarj dinamosu üzerinde 14V yazıyor. Alternatör üzerinden ölçtüğüm ve ecu da forscan ile okuduğum "istenilen alternatör gerilimi" olarak yazan değer 14V
Çakmalıktan göstergeli şarj cihazında okuduğum 13,7-13,8 civarında oluyor.
Bir çok araçta 15V olarak denk geldim.
Hatta BL nin benzinlileri de voltaj olarak daha yüksek diye biliyorum.
@kadir de benim gibi ölçüp duruyor söyler o da benzinli için.
Varta varken 15.5 görüyordum, mutlu takınca bi kaç gün falan 15.5 gördüm sonra dahada göremedim.
BL için sistemleri arıza verme üst sınırı 16v.

Üst Alt