Hız ! Kim Karşısında Durabilir ?

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Mizah dolu doğru söze ne demeli... Gayet acil ve betimleyici...
:)
Temel hastaymis yaaa :) iyiydi [member=35]faroz_52[/member] guldurdun aksam aksam...
Umarim herkes en az kendine verdiği değeri tüm canlılara verir de güzelliklerle dolar dünya...desem bana polyana diye yeni rumuz yaparlar burada :) temennim budur.

DrOkan

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Çok komikti ...
3 seğe tirabzonda çaluştum. Az öte git bakayıım. Boztepeye çıkarken minibüsler gidiş geliş tek şerit yolda durur (bilmeyenler için yazdım) 5 dk muhabbet eder, güruh be kardeşim manasında korna basana da "ne diysiin " diye kızarlardı..

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mizah dolu doğru söze ne demeli... Gayet acil ve betimleyici...
:)
Temel hastaymis yaaa :) iyiydi [member=35]faroz_52[/member] guldurdun aksam aksam...
Umarim herkes en az kendine verdiği değeri tüm canlılara verir de güzelliklerle dolar dünya...desem bana polyana diye yeni rumuz yaparlar burada :) temennim budur.
Olgun zaten senin kalbin o kadar temizki bir kolunu kesseler olsuuun bitane daha var diyeceksin...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu cezalar daha nasıl olsun 1 hafta önce 172 tl radar cezası gelmiş:(Bana sorarsanız fazlasıyla caydırıcı:)
Aytaç kardeş o 172 tl cezayı bende yedim 129 tl
Ödedim nasıl oldu sabah gece vardiyasını teslim ettim benim çocuğun kontrolü için orduya gidiyorum ordu tünelinde hız limiti 80 önümde 3 tane kamyon var o kadar çok egzost dumanı çıkıyorki şunları geçeyim dedim 121 ile radara girmişim...Mazeretmi değil haklımıyım kendimce haklıyım ama kurallar var be uyulması gerek öylede dar bi zamanda geldiki ceza cebimdeki son parayıda verdim...bu bana ders oldu ama bu ceza 300 tl olsaydı ve bende bu tutarı bilseydim yavaşlar kamyonların uzaklaşmasını beklerdim çocuğun randevusu egzost dumanı derken yedik cezayı...bu arada bizim buranın trafik afişi Ceza yeme fındık Ye! :)

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Allah razi olsun paşam... O senin aynandaki yansiman. Dikiz aynasi değil ama :) Beni trafikte ancak on camdan gorebilirsin :) (bunu [member=32]DrOkan[/member] hocam duymasin saka tabi yani duysa da)
Ama gerçekler acidir sonuçta... İyi yasamak iyidir.
Kötülük de kötülüğü ceker kendine... Bunu da bilirim.
Allah kalbimizde güzellik, kötülük karsisinda da sabir ve cesaret versin... Amin.
Hız ve sabirsizlik affedilmez sonuçlar getirir...

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Ceza yeme findik te Evetttt :) Findigi yiyen de hiz yapmadan duramiyor ki :2funny:

maytalman52

Katılımcı
Hız mı ? Tek Rakibim TÜRK HAVA YOLLARI :) hep böyle derler ama bazen son söyledikleri olur.
[member=32]DrOkan[/member] hocam dediklerinize katılıyorum
[member=9]domestos[/member] veli abi çocuguna verdigin örnek mükemmel yazdim bi kenara :)
[member=35]faroz_52[/member] emmoglu sen de haklisin :)
[member=83]Olgun[/member] kardeşim iyi niyetinden ötürü kutluyorum :)
[member=103]AESEN[/member] hocam gecmis olsun Allah daha fazlasını ödetmesin :)

Söylenecekler söylenmiş gayet guzel bir konu [member=32]DrOkan[/member] hocam

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Hız mı ? Tek Rakibim TÜRK HAVA YOLLARI :) hep böyle derler ama bazen son söyledikleri olur.
[member=32]DrOkan[/member] hocam dediklerinize katılıyorum
[member=9]domestos[/member] veli abi çocuguna verdigin örnek mükemmel yazdim bi kenara :)
[member=35]faroz_52[/member] emmoglu sen de haklisin :)
[member=83]Olgun[/member] kardeşim iyi niyetinden ötürü kutluyorum :)
[member=103]AESEN[/member] hocam gecmis olsun Allah daha fazlasını ödetmesin :)

Söylenecekler söylenmiş gayet guzel bir konu [member=32]DrOkan[/member] hocam
Sen uyusana arkadaş yarın sınavın var forum aşkı bu olsa gerek :D

DrOkan

Katılımcı
Olgun kardeşim isminin hakkını veriyorsun masallah , sigaradan sonra bir de hız konusuna el attın mı mükemmel olacak.
Enes kardeşim karadenizlilere ile ayrı bir sevgim var. İçi dışı bir mert olurlar. Ayrıca çok espirili ve komik ler. Ama komik olmak için değil, doğal komik. Trabzon Rize arası yolda tünel çıkışında "lütfen farınızı söndürün" ikazını gece de dinleyip tünel çıkışı virajdan uçan çok olduğu için tabelayı kaldırmışlardı...
Of dan Trabzon a (KTü Acil servise) 2 araçla gelip her iki araçtan inen 4 er kişi acile koşup hastayı Of ta unuttuklarını anlamışlar ve yine 2 araçla hastayı almaya dönmüşlerdi...
Ceza için geçmiş olsun. Herşeye hayır yönüyle bakmak lazım. Belki ceza için durmasaydınız kaza yapacaktınız, Allah ve yerinden saklasın.
Maytalman sınavda başarılar dilerim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu mevzu yazılanlardan da anlaşılacağı üzere derin bir konu. Başlık çok güzel aslında, tartışmaya açık ve tartıştıkça da yeni fikirler ortaya çıkar.

Okan Bey fikrine katılıyorum, güzel düşünce ama bu bir çok tartışmayı beraberinde getireceği için ( forumda bile ne kadar farklı düşünceler çıktı, ülke genelini düşünün ) uygulanması çok zor ülkemizde.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Kaza trafiğin fıtratında var :)
İşin gırgırı bir tarafa faroz52 arkadaşında anlattığı hikayedeki gibi trafik kazasından kaç, iş kazasından kaç, hastalıktan kaç. Ama nereye kadar kaçacaksın. Eninde sonunda kara toprak olacak tüm canlılar. Trafik kazasından ölmesen hastalıktan öleceksin yada kurşuna kurban gideceksin vs..
Eleştiren kızan olacak elbette ama şunuda ekleyeyim: bu kadar kaza oluyor hem trafikte hem işyerinde ama halen nüfusumuz deli gibi artıyor. Ölenlerin yerine fazlasıyla doğum oluyor yani. Birileri ölecekki doğanlara yer açılsın hesabı

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Kaza trafiğin fıtratında var :)
İşin gırgırı bir tarafa faroz52 arkadaşında anlattığı hikayedeki gibi trafik kazasından kaç, iş kazasından kaç, hastalıktan kaç. Ama nereye kadar kaçacaksın. Eninde sonunda kara toprak olacak tüm canlılar. Trafik kazasından ölmesen hastalıktan öleceksin yada kurşuna kurban gideceksin vs..
Eleştiren kızan olacak elbette ama şunuda ekleyeyim: bu kadar kaza oluyor hem trafikte hem işyerinde ama halen nüfusumuz deli gibi artıyor. Ölenlerin yerine fazlasıyla doğum oluyor yani. Birileri ölecekki doğanlara yer açılsın hesabı
Geri dönüşüm bu kısır döngü doğanın kanunu...
Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler. [Neyzen Tevfik]
Geri döndüren gördün mü geçmişi
Boşa soldurdun o nazlı gençliği
Bir avuç toprak için yor kendini
Dünyada ölümden başkası yalan
Yalan başkası yalan
Zaman kendine benzetmez herkesi
Hesapsız açar baharlar pembeyi
Açmadığın dalda sözün geçer mi
Yalan başkası yalan
Sitem etme haberi yok dağların
Ellerini gözlerinle bağladın
Faydası yok geç kalınmış figanın
Yalan başkası yalan

DrOkan

Katılımcı
Ölüm tabiki hak ama önce emniyet-tedbir, sonra takdir...(-i ilahi)...
Efendimiz sav bile hicret ederken takip edenleri şaşırtmak için önce medine'nin ters tarafına yol alıp mağarada saklanmış, mağaranın önünde müşrikler belirince ve kaçacak yer kalmadığında Allah'ın cc takdirine güvenip tevekkül etmiştir.
Sen 160 la git sonra zaten herkes ölecek de... Mazdaseverler beni şaşırttı. Bu kadar hız sevdalısı olduklarını bilmiyordum
O zaman her yerde Bonzai olsun. Çocuklarımıza (77 milyonun kastım) uyuşturucuları zararları hakkında eğitim verelim bakalım yine de içen olacak mı?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi Mazda sever olarak cevap hakkımı kullanıyorum

Evet ben hızı maalesef seviyorum. Ama bu demek değil ki senin düşüncene karşıyım. Direk aynısı olmasa bile bir takım iyileştirmeler yaparak hız konusu biraz daha uygun hale getirilebilse keşke, tabi ayrım olmadan herkese eşit şartla. Radar kadar saçma olmayan bir iyileştirme olsun yeter ki çok isterim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ölüm tabiki hak ama önce emniyet-tedbir, sonra takdir...(-i ilahi)...
Efendimiz sav bile hicret ederken takip edenleri şaşırtmak için önce medine'nin ters tarafına yol alıp mağarada saklanmış, mağaranın önünde müşrikler belirince ve kaçacak yer kalmadığında Allah'ın cc takdirine güvenip tevekkül etmiştir.
Sen 160 la git sonra zaten herkes ölecek de... Mazdaseverler beni şaşırttı. Bu kadar hız sevdalısı olduklarını bilmiyordum
O zaman her yerde Bonzai olsun. Çocuklarımıza (77 milyonun kastım) uyuşturucuları zararları hakkında eğitim verelim bakalım yine de içen olacak mı?

Hocam durum oraya kadar varmamalı; benim vurgu yaptığım şey şu; adam teknoloji harikası bir araba yapacak ve senin ülke şartlarının olumsuz olması ve insanlarının eğitimsiz olması sebebiyle hız limitörü isteyeceksin... Ben sadece bu olmaz diyorum...

Bu gün gelişmiş kabul edilen ülkeler bizim ülkemizdeki bazı etnik guruplara acıdıkları için veya çok sevdikleri için sahip çıkmıyorlar... Mesele seni yaftalamak, senin gelişmeni önlemek...

Araçlar için limitör koyarsak dünya piyasasında düşülecek durumu vurgulamak istiyorum ben... Yoksa, parktaki sigara içen dallamanın düşüncesizliği, bonzainin zararları, hız yüzünden ölen insanlar her daim olacaktır ve tartışılır... ;)

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Ne olursa olsun sonuç itibari ile hepimiz genelde severiz hız yapmayı.. Yalan yok hoş oluyor...

Ama bu demek değildir ki Mazda ailesi olarak makas üstüne makas geliyoruz (Ki ben gezemem zaten ancak kosarim)
...

Gerçekten güzel bir konu sn [member=32]DrOkan[/member] hocam. Bir limiti olmali. Pedalda değil vicdanlarda...

Önünde giden mutlu mesut bir aileyi katledip kacamazsin. Kacsan da kendinden kacarsin...
Önce can sagligi... Doğru yerde doğru hiz... Öyle değil mi ama :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu konuyu çok sevdim biraz daha yazmak istiyorum hocam... :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mazdacılar hız tutkunumu? Soruldu :)
Cevap:Diğer üyeleri bilmem ama bende bir miktar mevcut...
Peki nasıl? :) Askında beni mazda almaya yönelten etmenlerden bitaneside hızdı...İlk m3 2006 otomatik comfort ı istanbuldan getirdiğimde mazda ya olan sevdam başladı...Çünkü hız yapılır ama nasıl yapılır...Neye göre kime göre hangi araca hangi yola göre???
Eğer yüksek hızla gidiyor virajları tedirgin olmadan alabiliyorsan arac sana güven veriyorsa...Güven verdiği limitler dahili kadar hız yaparsın...İşte neden mazda sorusuna verilebilcek cevaplardan bitanesi de budur...
Mazda=güven...Bu araçlar insana güven veriyor direksiyon hasasiyeti çok yüksek sanki üzerine cuk diye oturmuş bir elbise gibi mazda...Size kullandığım her marka modeli olumlu yada olumsuz yanlarını anlatabilirim...Ama bu markanın verdiği sürüş dinamiği birçok markada yok...
Bir sürücü ne kadar hız yapabilir?
Kendine güvendiği kadar...Allah korku denen hissiyatı yarattı eninde sonunda her sürücünün son limiti bellidir...Hız her zaman için kötü bir faktör müdür?
Bence değildir...Sabit hızda araç kullanan biri ile yol ve trafik durumuna göre hız ayarlaması yapan bir sürücü daha dikkatli ve reflexleri daha açıktır...Çünkü hız arttıkça insandaki dikkatte artıyor...Yapılan hız artışı ile birlikte sürücü dahada dikkatli kullanması gerektiğinin bilincinde oluyor...Kalp atışları değişiyor nabız artıyor gözler daha keskin bakıyor beyin yolun ufuk çizgisine kadar anlık ölçümler yapıyor...
Risk mi?risk herzaman her durumda var...Trafikte ayık olmak işin altın kuralı eğer şoförüm diyorsanız kendinize...Kendi aracını kullanmak tek başına yetmiyor...Trafiktesin önündeki aracıda sen sürücen arkandakinide sağından sokundan geçenide nların aklından geçeni okuyabileceksin bir nevi...Trafik öyle birşeyki sen istersen yılların şoförü ol sürmediğin marka model araç kalmasın karşındakinin anlık hatası senin ölümüne sebebiyet verir...O yüzden canım ülkemde karşımda hatalı sollama yaparak üzerime doğru gelen aracın rahat sollama yapabilmesi için frene basarım beni geçmeye çalışan beni hatalı sollayan adamın rahatca geçmesi için yavaşlarım...Kavşakta bana yeşil yansa dahi karşı istikamette uyanığın teki yetişirim arzusuyla geçerde bana vurur diye döner o istikamete bakar öyle geçiş yaparım...şehir içinde daima yayaların geçişi için dururum yol kenarına park yapmak isteyen sürücünün parkı bitirmesini sabırla beklerim...Gece korna asla kullanmam farlarım gündüzde yanar gecede...Trafikte fairplay diyorum ben bunlara...İnsan duyarlı olmalı 5 duyu organını bütünüyle kullanmalı bu 5 duyu organından birini iptal ederseniz atıyorum yüksek sesle müzik...Geri gelirken bir yayanın farkına varamayabilirsin onun dur çağrısını işitemeyebilirsin...Yüksek hızlarda yüksek ses müzik sizi aracınızın tepkimelerinden koparır..Benim motorla bi bağım vardır o motorun devirlenmesini ses değişikliğini frene bastığımdaki verdiği tepkiyi duymam gerek duymuyorsan adapte olma sorunu yaşarsın ne yol sesini süzebilirsin ne arabayı hissedebilirsin...İnsan her vaziyette arabayla olan bu bağını koparmamalı...Neden mazda işte mazdada bu insan-makine ilişkisi ağır basıyor at ve binicisi mazda hikayesini izleyin anlarsınız...Neden mazda mazda=denge denge ve dpğru ağırlık kullandığınız otomobil dengeli ve doğru tepkileri verebilmeli...Belkide mazda bu yüzden atmosferik motor üretmede ısrar ediyor...Gaza basınca anında hızlanan dengesiz turbo bir araçtan çok her devri sağlam basabilen bir motor ve bu dengeyi sürüş esnasında içindeki yolculara varana kadar yaşatan bir his...Mazda hırçın bir at değil evcilleşmiş ağırdan hiç çıkıp koşmayı unutmuş bir atda değil mazda ikisinin tam ortası bir otomobil...Eğitilmiş sürücüsünün komutlarını doğru algılayan ve etkiye tepki verebilen bir otomobil...Şimdi bana bunları yaşatan bir otomobili sınırlı bir hızda kullanamam et ve kemik olmuşum onunla ben...Bir otomobilden daha fazlası bir evlat evin bir bireyi hepimizin mazdasının bir adı var onunda bir adı var...Benim bir parçan olmuş bir otomobili hor kullanmam gereksiz yerde hız yapmam...Dikkatsiz davranmam gereksiz yere sınırları zorlamam ne mümkün...Canımızı tehlikeye attığımız kadar malımızıda yok ediyoruz...İnsan sahip olduğu değerlerin kıymetini iyi bildiği sürece...Doğru yerde doğru hızı yapabilir...Hayat kitaplarda öğrenilmiyor tecrübe edindikçe donanım kısmına bir çentik daha atıyorsun...Allah acı tecrübelerle donatmasın insanı...İnsan önce kendini bilmeli...Ölümü asla unutmamalı...Vicdan sahibi olmalı...Araba kullanmak denen mevzu o kadarda basite indirgenecek bir mevzu değil...Şimdi Hocam sen diyorsunya hız limiti getirilmeli bende diyorumki...Şoförlük her babayiğidin harcı değil her başvuru yapanın ehliyet alması trafiğe çıkması doğru değil...Ehliyet eğtim süresi en az 5 yıl olmalı bunun içinde trafik motor ilkyardımdan hariç psikolojik eğtimlerde verilmeli gerçek trafik kazaları ve bu kazaları yaşayan insanlar sürücü adaylarına konferans vermeli bunu daha uzatabilir kısacası....
Eğer herkes ressam olamıyorsa...Herkes güzel türkü söyleyemiyor enstruman çalamıyorsa...Herkes lezzetli yemekler yapamıyorsa...Bunlar özel yetenek gerektiriyorsa buda yetenek isteyen birçok özelliği bir arada barındırmak gerektiren bir iş...Diyorumki
Şoför var şoför var vereceksin 5 yıllık eğtimi ehilyeti vereceğin kişinin başarısına göre o şahsa son hız kullanabilceği maximum araba türü belirleyeceksin kapasitesi kadar hız yapacak kapasitesi kadar taksi minibüs otobüs kullanacak...Tamamen başarısız olanlar bu eğtimde başarıyı yakalayamayanlar araç sırtına çıkmayacak...Bu olduğunda kazalar sonmu bulacak gene bulmayacak ama hatalar sonucu oluşan kazalar azalacak...Bilgi eğtimli kendini bilen vicdan sahibi donanımlı insanlar şoför sayılabilcek onlar trafikte var olacaklar dğerlerinin varlığı birçok insanında varlığana direkt ve dolaylı yollardan tehdit...Hatta bu eğtim ve sürücü kapasitesini dahada ileriye taşıyıp sınırlandırabilirsiniz çok başarılı bir eğtim alabilir başarı gösterebilir fakat satın aldığı araç bu başarıyı sergileyebilcek donanımda değil ise ona göre düzenleme yapılacak ehliyetinde ona göre sınırlamalar puantaj tablosu olacak...yada tam tersi adam orta seviyede ise isterse lamborghini satın alsın onun başarı kapasitesi maximum hız 190 ise bu hızı aşamayacak ve bunların takibini yapabilen bir chip sistemi limitler aşıldığında hatalar yapıldığında caydırıcı yüksek rakamlı trafik cezası trafikten süreli men cezaları vs...
[member=32]DrOkan[/member] Öyle bir konu açmışki bunun üzerine makaleler yazılabilir ben Mustafa abimin de bu konu hakkındaki görüşlerini merak ediyorum bizde haklı bulduğu yanlış bulduğu noktalar olduğuna eminim umarım bu konudada bizlere birieyler yazar [member=34]mtutun[/member] saygılar :) :hi:

Üst Alt