Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Featured Far Restorasyonu (Parlatma) Zımpara ve Vernik İşlemleri

Konu, 'İç Aksam - Elektronik- Aydınlatma' kısmında Oğuzhan tarafından paylaşıldı.

1. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Far parlatma herkesin bildiği bir işlem ama biz olaya biraz daha ayrıntılı bakacağız. Bu işlemi aracın üzerinde de yapabilirsiniz bendeki farlar sökülmüş vaziyetteydi.
    Yeni nesil cam olmayan farlar ısıya ve darbelere karşı dayanıklı polikarbon malzemeden yapılıyor tabi ki tek başına bu değil üzerinde Uv filtreli koruyu verniği var. Bu farlar maalesef eski nesil cam farlar gibi değil. Zamanla çevresel etkenlerden dolayı sararıp deformasyona uğruyorlar. Güneş, sıcak-soğuk, aşındırıcı oto şampuanları vs. farlarımıza zarar veriyor.
    Piyasadaki yaygın olan işleme göre önce fara zımpara yapılıyor sonra plastx tarzı bir cila ile parlatılıyor gayet güzel oluyor ama kısa süreliğine güze oluyor. Aradan bir kaç ay geçtikten sonra farlar daha kötü bir hal alıyor. Çünkü zımpara işleminde farın yüzeyindeki koruyucu uv filtreli far verniği ortadan kaldırılıyor ve direk polikarbon far yüzeyine cila uygulanıyor.
    Olması gereken zımpara işlemi sonrası fara aslına uygun far verniğini atmak ve daha sonra cila uygulamak. Gelin başlayalım.

Malzemeler:
    -400,800,2000 numara zımpara
    -Farın için üretilmiş sprey vernik
    -Kağıt bant
    -Gazete
    -G3 pasta, Plastx cila

1- Farın ne durumda olduğunu belirleyelim ona göre tedavi uygulayalım. Farınızın sadece verniğinde problem olmayabilir. Polikarbon malzeme çok minik minik kılcal şekilde çatlayabiliyor. Gündüz bunu fark edemezsiniz akşam farları yakınca ortaya çıkacaktır. Bu durumda işlem biraz daha uzun sürecek. Kılcal çatlaklara örnek bir fotoğraf:

WP_20170513_00_01_18_Pro.jpg

2- Farı kağıt bant ile maskeleyip zımpara işlemine başlıyoruz. Eğer farınızda kılcal çatlak yoksa farınızın üzerindeki vernik tabakası tamamen yok olana kadar 400 numara zımpara ile zımparalayın. Zımparayı sağ-sol şeklinde yapın daireler ve yukarı aşağı karışık hareketler yapmayın. Eğer kılcal çatlak varsa vernik tabakasını aldıktan sonra polikarbon malzemeyi biraz aşındırmanız gerekiyor. Her zımpara sonrası farlarınızı yakarak kılcal çatlakların ve kusurların gidip gitmediğini kontrol edin bu işlem far camızın biraz incelmesine sebep olacak. Sabırla zımpara yapmanız gerekiyor tabiki farı yok edene kadar değil bunun dengesini çok iyi sağlamalısınız :) Unutmayın fardaki kusurları bu aşamada temizliyoruz 400 numara ile aşındırma yapacağız 800 ve 2000 zımpara ile 400 numara zımparanın izlerini yok edeceğiz.
    400 zımpara sonrası farlarımız bu şekilde olacak:

WP_20170510_12_13_17_Pro.jpg

Farı yakarak kılcal çatlamaların durumunu kontrol ediyoruz ve işaretli bölgede biraz olduğunu görüyoruz 400 numara zımpara ile bir süre daha çalışıyoruz bu durumda.

WP_20170510_12_31_19_Pro.jpg

3- 800 numara zımpara ile 400 numara zımparanın çiziklerini gideriyoruz. Ben bu aşamada sulu zımpara yaptım. Zımparayı ve farı ıslatıp zımparalıyoruz. Bu işlem sonrası farımızın için biraz görünecek hale geliyor.

WP_20170510_15_27_54_Pro.jpg

4- 2000 numara ile 800 numara zımparanın çiziklerini gideriyoruz. Bu aşamada farımızda hiç zımpara çiziği kalmadığından emin olmalıyız. İşlem sonrası farın içini daha net görebiliyoruz ve vernik işlemi için maskeliyoruz.

WP_20170510_15_42_08_Pro.jpg

5- Vernik atma işlemi. Türkiye'de çok araştırmama rağmen sprey far verniği maalesef bulamadım. Ebay'da İtalya'da bir satıcının sattığını gördüm satın aldım 10 günde geldi. Macota PLC 200 200ml.
    Verniği atmadan önce yüzeyin temiz kuru olduğundan, el izi toz gibi şeylerin olmadığından emin olmalıyız.
    Vernik atma işlemi sprey boya ile boya yapmaktan biraz farklı. Kutuyu kesintisiz 2 dk çalkalıyoruz.
    Farın bir köşesinden başlıyoruz. 10-15 cm mesafeden 10 cm. uzunluğu geçmeyecek şekilde sağ sol yaparak tetiğe sürekli değilde her geliş gidişte basarak atıyoruz. Aynı yere 2-3 kez attığınızda parladığını göreceksiniz bu şekilde lokal olarak parlata parlata 1 kat atıyoruz. 5 dk sonra aynı şekilde 2. katı atıyoruz ve 5 dk sonra 3. son katı atıyoruz. 1 gün kurumaya bırakıyoruz.

WP_20170506_18_10_37_Pro.jpg

WP_20170505_13_52_01_Pro.jpg WP_20170506_18_10_43_Pro.jpg WP_20170506_18_37_35_Pro.jpg

6- Vernik sonrası farımız ışıl ışıl parlıyor. Fakat vernikte hafif bir portakal görüntüsü kalıyor bunun için vernik tamamen kurduktan sonra (1 gün sonra) tekrar 2000 numara zımpara ile çok bastırmadan hafifçe 1 kat üstünden geçiyoruz. Şöyle bir görüntü oluşacak:

WP_20170512_11_47_36_Pro.jpg

7- G3 pasta ve ardından Plastx cila ile çalışmamızı sonlandırıyoruz.
    Sonuç:

WP_20170512_11_59_16_Pro.jpg
    WP_20170511_15_11_01_Pro.jpg WP_20170511_15_11_07_Pro.jpg WP_20170511_15_11_16_Pro.jpg WP_20170511_15_11_23_Pro.jpg WP_20170512_11_59_26_Pro.jpg WP_20170512_11_59_31_Pro.jpg WP_20170512_11_59_41_Pro.jpg WP_20170512_11_59_51_Pro.jpg
    WP_20170513_21_17_31_Pro.jpg

Farların yeni sahibi Süleyman'a hayırlı olsun :)

Son düzenleme: 13 Mayıs 2017
  2. ezmocesteri

ezmocesteri Global Moderatör Yetkili Kişi

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Harika bir konu daha eline sağlık Oğuzhan. G3 pastayı ilk vernikten sonra 1 gün bekletip 2000 zımpara yaptın ya, ondan sonra tekrar vernik sonra G3 pasta ve en son cila şeklinde mi yoksa son mini zımparadan sonra vernik yok mu?

Son düzenleme: 13 Mayıs 2017
    major35 bunu beğendi.
  3. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    2011 - M3 Touring D
    Araç Renk ve Tip:
    Titanyum Gri
    Güzel olmuş Oğuzhan, bana da lazım Ebu ustaya gitmeyi düşünüyorum :)

major35, aurora ve Oğuzhan bunu beğendi.
  4. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mitsubishi Space Star
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı-MPV
    Heyecanla beklediğim konuydu bu far parlatma olayı. Ellerine emeklerine sağlık, baş ucu eseri olmuş yine. :)

5. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Sedan
    Mükemmel bir çalışma olmuş, eline sağlık Oğuzhan :)

major35 ve Oğuzhan bunu beğendi.
  6. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Verniği attık 1 gün kurumaya bıraktık. Ertesi gün 1 kat hafifçe 2000 zımpara geçtik sonra G3 pasta yaptık sonra Plastx cila ile parlattık :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Mayıs 2017
    major35, ezmocesteri ve domestos bunu beğendi.
  7. süleyman46

süleyman46 Aktif

Araç Markası:
    Mazda 6 2010
    Sen bizi fena alıştırdın Oğuzhan kardeşim eline sağlık. Düğünden sonra aynı performans devam eder mi bilmiyorum :)

Benim farın biri değişmiş, diğerir sararıyor, kılcak çatlaklar da var. Merak ettiğim:
    1- Farın etrafındaki kalın çerçevedeki sararma da gidiyor mu?
    2- En son yaptığın 2000'lik zımpara olmadan G3 ve plastix yapsak yine o portakalımsı görüntü gitmez miydi?

İşlem zor mudur? Ya da hiç uğraşmadan bir sosyal kalkışmayla kaskoya mı yüklesek ihaleyi ? :D

major35, bayraktar, Oğuzhan ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Edecegini sanmiyor hele cocuklardan sonra komple iptal saat 16,30da ev geldim 2 tane kablolu soket yapicam saat 23,00 oldu hala yapacam biri penseyi alir bi kabloyu ;)

@Oğuzhan guzel olmus

9. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Farın etrafındaki kalın çerçevedeki sararmayı tam anlamadım fotoğraf varsa anlarız. Vernik sorunudur muhtemelen düzelir.
    2000 numara zımpara olmadan yüzey tam anlamı ile düzelmez.
    İşlem orta zorlukta bir işlem biraz sabır istiyor.
    Evlenince öncelikler değişecek tabi :)

major35, domestos, bayraktar ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. mustafayk

mustafayk Aktif

Araç Markası:
    2006 Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Gri-Sedan
    Gene harika bir iş gene harika bir konu.eline emeğine sağlık.

major35 bunu beğendi.
  11. bayraktar

bayraktar Hamdi Bayraktar

Araç Markası:
    1994 626 GE
    Araç Renk ve Tip:
    Kahverengi Sedan
    Oğuzhan, sen şifreni yengeyle paylaştın sanırım? :D

Eline sağlık kardeşim. Güzel bir "garaj" çalışması olmuş yine. :harika:
    Anlamadığım bir yer var: "Türkiye'de çok araştırmama rağmen sprey far verniği maalesef bulamadım" demişsin. Biz senin ithal ettiğin sprey yerine alternatif olarak ne alabiliriz?

major35 ve mustafayk bunu beğendi.
  12. mustafayk

mustafayk Aktif

Araç Markası:
    2006 Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Gri-Sedan
    Gece gece güzel bir soru;)

13. süleyman46

süleyman46 Aktif

Araç Markası:
    Mazda 6 2010
    belirtmeye çalıştım.
    20161218_113946a.jpg

major35 ve domestos bunu beğendi.
  14. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mitsubishi Space Star
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı-MPV
    Soru güzel ama, Hamdi için geçerli değil... :) Farlar cam çünkü. ;)

major35, bayraktar ve mustafayk bunu beğendi.
  15. bayraktar

bayraktar Hamdi Bayraktar

Araç Markası:
    1994 626 GE
    Araç Renk ve Tip:
    Kahverengi Sedan
    Bu işi sevdim ben, "action plan" listeme ekledim, alacağım ilk araca yapacağım. ;)
    Yoksaaa guzununki 100 sene sonra falan anca sararır. ;)

major35, Oğuzhan, domestos ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  16. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Normal akrilik vernik atıyormuş bazı yerler ama çok tavsiye edilmiyor çatlama sararma vs oluyormuş. Uv özellikli olması gerekiyor. Türkiye'de nerden bulunur bilmiyorum zaten bu yüzden ebaydan aldım ;)
    Şifreyi vermedim ama ipleri veriyoruz yavaştan :p
    Şaka bir yana hayatın gerçekleri bunlar dönem dönem öncelikler değişecektir. Ama ben içimden bu işleri söküp atamam rahat durmam gene yaparım bir şeyler :)

O kısımlar far camının oturduğu yuvalar. Sanırım yapıştırıcı güneşten sararmış. Ön cam sökülüp yapıştırıcı temizlenip yeniden yapıştırmalı. Vernikte iyi değil yanmış biraz onunda yenilenmesi gerekir :)

süleyman46, domestos ve bayraktar bunu beğendi.
  17. suleyman

suleyman Katılımcı

Araç Markası:
    1999 Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Siyah-Hb
    Konuyu şimdi gördüm biraz yoğun geçti cumartesi günüm
    Ellerine sağlık kardeşim arabamın yüzü gülecek :)
    Pasta cila işlemlerim bitince montaj yapacağım ;)

skyline_323F GT, Oğuzhan ve domestos bunu beğendi.
  18. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Oğuzhan eline emeğine sağlık çok güzel bir anlatım olmuş. İlerde benimde işime yarar bu konu. Azman'da rahatsız etmesede ve görüşe engel olmasada ufak sararmalar var. Eline koluna sağlık kardeşim

Oğuzhan bunu beğendi.
  19. major35

major35 __/ Hasan \__

Araç Markası:
    Mazda 323 1.8
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    Eline emeğine sağlık @Oğuzhan yazıda polikarbon demişsin dikkatimi çekti benim bildiğim polikarbon başka bir malzeme yalnız bilmediğim polikarbon malzeme varmı başka onu sorayım dedim sana ? Solidpolikarbon olabilirmi ?

20. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Olabilir ben bir çok yerde bu şekilde okudum bir kaç yerden teyit ettim ama tabiki farklı olabilir. Yanlışsa düzeltirsen güzel olur.

domestos ve major35 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş