Mazda 3 BK (2003-09) Boğaz Kelebeğinden Soğutma Suyu Kaçağı

Matsuda

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Arabam 2006 model 200bin km de lpg li manuel mazda 3 bk kasa. 10yılı geçiktir bizde.
Bugün aracın gaz kesmesi üzerine hararet ibresine baktım ve ortayı çok az geçtiğini gördüm. Hemen istop ettim. Kaputu açtığımda hiç soğutma suyu kalmadığını farkettim. Suyu doldurduğumda resmini eklediğim boğaz kelebeğine bağlı yerden şelale şeklinde akıtıyordu. Nasıl bir yol izlemeliyim. Tavsiyenize açığım. Teşekkürler
IMG_20230906_211804.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arabam 2006 model 200bin km de lpg li manuel mazda 3 bk kasa. 10yılı geçiktir bizde.
Bugün aracın gaz kesmesi üzerine hararet ibresine baktım ve ortayı çok az geçtiğini gördüm. Hemen istop ettim. Kaputu açtığımda hiç soğutma suyu kalmadığını farkettim. Suyu doldurduğumda resmini eklediğim boğaz kelebeğine bağlı yerden şelale şeklinde akıtıyordu. Nasıl bir yol izlemeliyim. Tavsiyenize açığım. Teşekkürler
Ekli dosyayı görüntüle 66976
Tamiri yapılır ama hayati bir konu olduğu için o riske girilmez, değişim yapılması gerekiyor.

Matsuda

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Moderatörün son düzenlenenleri:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! US $97.99 10%OFF | Car engine parts Z601-13-640 throttle body assembly for Mazda 3 2003-2008 BK 1.6

Bunun maliyeti 4 bin tl'yi geçer ve riskli. Servisten fiyat aldınız mı? Veya temiz çıkma da bakabilirsiniz...

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
çok önemli bir durum göremedim. şuan için o boruyu sökün. bu giriş borusu muhtemelen çıkış borusunu da sökün, düz metal boru 2 adet kelepçe ile o iki hortumu birbirine bağlayıp devam edin. yaz boyu sorun çıkarmaz. deliği de istediğin zaman kaynakla kapattırabilirsiniz. Bu şekilde kalırsa kışın sabah hafif gaza basarak start yapmak zorunda kalırsın başka bir fonksiyonu yok

Matsuda

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
çok önemli bir durum göremedim. şuan için o boruyu sökün. bu giriş borusu muhtemelen çıkış borusunu da sökün, düz metal boru 2 adet kelepçe ile o iki hortumu birbirine bağlayıp devam edin. yaz boyu sorun çıkarmaz. deliği de istediğin zaman kaynakla kapattırabilirsiniz. Bu şekilde kalırsa kışın sabah hafif gaza basarak start yapmak zorunda kalırsın başka bir fonksiyonu yok
O rekor vidalı mı çıkıyor mu? Biliyor musunuz hocam?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bunun maliyeti 4 bin tl'yi geçer ve riskli. Servisten fiyat aldınız mı? Veya temiz çıkma da bakabilirsiniz...
5000 civarı servis. Çıkma da 3500. Bi tık gereksiz masraf geldi boğaz kelebeğini komple iki ay önce temizlemiştim çünkü

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sanayide çözerler onu

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
bilmiyorum, dediğim gibi çok da önemli değil zaten, aracın fitvalfini yani sanayi ismiyle otomatik jiglenin hareketi için gerekli o giriş. Giriş çıkış hortumunu dışardan birleştirip orayı açık bırakırsan yazın sorun yaşamaz kışın ilk marşta hafif gaza basman gerekir. Gelelim tamir konusuna, âleminyum kaynakçı deliği kapatır. Boru çok kötü durumda diyorsan boruyu kesip yenisini kaynattirabilirsin. illa aynı şekilde olmasına gerek yok düz yaptırsan olur yeterki borunun gireceği çapta olsun. kaynak istemem dersen tornacıya gidersin, tornacı orayı genişletir içine baga çakar, aynı çapta boruyu LPG nozzle gibi hivlestirip montajlatabilirsin. yani çok seçeneğin var, sırf bu yüzden boğazın değişmesine gerek yok

Screenshot_2023-09-08-12-26-49-30_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12~3.jpg

Yada işaretledigim yerden kestir boruyu, şu u hortumunu kalan kısma sokup vidalı metal kelepçe ile sıkıp konuyu kapat

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
bilmiyorum, dediğim gibi çok da önemli değil zaten, aracın fitvalfini yani sanayi ismiyle otomatik jiglenin hareketi için gerekli o giriş. Giriş çıkış hortumunu dışardan birleştirip orayı açık bırakırsan yazın sorun yaşamaz kışın ilk marşta hafif gaza basman gerekir. Gelelim tamir konusuna, âleminyum kaynakçı deliği kapatır. Boru çok kötü durumda diyorsan boruyu kesip yenisini kaynattirabilirsin. illa aynı şekilde olmasına gerek yok düz yaptırsan olur yeterki borunun gireceği çapta olsun. kaynak istemem dersen tornacıya gidersin, tornacı orayı genişletir içine baga çakar, aynı çapta boruyu LPG nozzle gibi hivlestirip montajlatabilirsin. yani çok seçeneğin var, sırf bu yüzden boğazın değişmesine gerek yok

Ekli dosyayı görüntüle 67009

Yada işaretledigim yerden kestir boruyu, şu u hortumunu kalan kısma sokup vidalı metal kelepçe ile sıkıp konuyu kapat
Bagayı açarmısın?

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Genelde tornacı bagayi şu durumda tercih eder. Bir yuva yalama yapmıştır, yama yapan yuva helcoil için fazlaca genişlemiştir. Tornacı bölgeyi biraz daha genişletir, sonra o bölgeye yiv verir. daha sonra metal bir çubuğu o çapta keser ve ona yiv verir. Daha sonra bunu o bölgeye vidalar. Bu durumda bölge tamamen kapanmış olur. sonra attığı bagayi orjinal saplama için tekrar yivler.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Genelde tornacı bagayi şu durumda tercih eder. Bir yuva yalama yapmıştır, yama yapan yuva helcoil için fazlaca genişlemiştir. Tornacı bölgeyi biraz daha genişletir, sonra o bölgeye yiv verir. daha sonra metal bir çubuğu o çapta keser ve ona yiv verir. Daha sonra bunu o bölgeye vidalar. Bu durumda bölge tamamen kapanmış olur. sonra attığı bagayi orjinal saplama için tekrar yivler.
Anladım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçmiş olsun öncelikle umarım motora başka bir zarar gelmemiştir (conta yanması vs)
Su kalmadığı için hararet göstergesi ısıyı var olandan daha az göstermiş olabilir.
Antifriz kullanmamak, kalitesiz antifriz kullanmak, zamanında değişim yapmamaktan meydana gelen sorunlar.
Gösterdiğiniz parçayı tornacı rahatlıkla değiştirir yeni boğaz kelebeğine gerek yok.
İşlem sonrası aracı çok iyi gözlemlemeniz lazım, su eksiltme, yağa su, suya yağ karışma varmı, başka yerden su kaçağı vs.

Matsuda

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Rekoru sökmeye çalıştık yarım tur döndü ama sökülmedi. Komple boğaz kelebeği sökülüp kaynak yapıldı. Mavi antifiriz koyduk su kaçırma yok. Arabanın çekişinde sıkıntı yok canavar gibi. Gaz kesmesi arabanın hararete karşı bi güvenlik mekanizması olabilir. İlgilenen herkese teşekkürler.

Üst Alt