Benzinli Motorlara Dizel Tüketimini Getiren Elektronik Subap Teknolojisi: IVA

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Canım ülkemdeki yakıt fiyatları pas geçilince kabak skyactiv e patlıyor...Cebimiz bukadar yolunmasa belkide bukadar önemseyeceğimiz bir konu haline gelmeyecek yakıt tüketimi....Yada vergi sistemimiz değişse 2.0 motor dan aşağısını almayacak kimse.... O yüzden küçük rakamların tüketim farklarının benim gözümde çok bir önemi yok....İnceden inceye yakıt hesaplaması yapmaya yada çok yakacak diye gaz pedalına basarken ürkmeye gerek yok...Otomobiller lüx değil bir ihtiyaç olmazsa olmazlarımız arasında öyleyse yaksada yakmasada kullanılması gerektiği zamanlarda mecbur kullanıcaz kullanıyoruzda...En azından yakıt ekonomisi muhabbeti yüzünden sürüş zevkimizi bozmayalım....
Paran varsa RX-8 bile az yakıyor :) Ama paran yok kredi ile ev al araba al o taksit bu taksit yaşıyorsan...Skyactiv bile çok yakıyor...Son olarak biz millet olarak uclarda yaşam sürmeyi severiz...Cebimizde 30 bin tl olsa gider 60 bin tl lik otomobil bakar extradan borçlanırız...Hep daha fazlası....Eldeki ile imkan bazında tercihler yapmayız...Sonra araba çok yakıyor.... Yakıt fiyatının hesapsız harcamaların suçu yok Mazdanın var :) Suçlusun Mazda...

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ekran Alıntısı.jpg Ekran Alıntısı2.jpg Ekran Alıntısı3.JPG
2017 katalog verileri

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Şehiriçindeki verileri hesaba katmam ben. Aracın ağırlığı kullanım stili değişeceğinden net bilgi vermez. Ama nispeten düz yolda uzun yolda sabitleyici kullanarak elde ettiğin veri güvenilirdir.
Kia ceed 1.6 atmosferik benzinli motor uzun yolda 5 lt yakıyor 100 km hızla giderken, seat leon 1.4 tsi FR sw olmasına rağmen 110 a sabitleyici 4.5 yakıyor. Mazda 3. 1.5 benzinli 100 e sabitleyince ortaya çıkan rakam da sanıyorum 5 lt. Corolla lar da böyle.

Ha şehiriçi kıstas da bence hiç az yaktırmaya çalışmadan basarak hakkını vererek kullanarak ortaya çıkan rakamdır. Özellikle İstanbul trafiği koşulları.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Sonuç olarak katalogları kıstas almayacakmıyız bahsettiğin modelleri eşit şartlar altında test edip ölçümleyebildiysen ne Mutlu sana Mutlu...Kağıt üstündeki rakamları ülke ve kullanım özelliklerinin sonucu olarak net yansıtmadığını artık herkes biliyor peki o zaman bütün bu marka ve modelleri test yapalım imkan varsa

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sonuç olarak katalogları kıstas almayacakmıyız bahsettiğin modelleri eşit şartlar altında test edip ölçümleyebildiysen ne Mutlu sana Mutlu...Kağıt üstündeki rakamları ülke ve kullanım özelliklerinin sonucu olarak net yansıtmadığını artık herkes biliyor peki o zaman bütün bu marka ve modelleri test yapalım imkan varsa
O test sistemi değişecek zaten yakın bir zamanda.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bu verileri bende buldum ama Mutlu hocamın, şöyle bir mazeret bulacağını tahmin ettiğim için paylaşmadım... ;)

Şehiriçindeki verileri hesaba katmam ben. Aracın ağırlığı kullanım stili değişeceğinden net bilgi vermez. Ama nispeten düz yolda uzun yolda sabitleyici kullanarak elde ettiğin veri güvenilirdir.
Kia ceed 1.6 atmosferik benzinli motor uzun yolda 5 lt yakıyor 100 km hızla giderken, seat leon 1.4 tsi FR sw olmasına rağmen 110 a sabitleyici 4.5 yakıyor. Mazda 3. 1.5 benzinli 100 e sabitleyince ortaya çıkan rakam da sanıyorum 5 lt. Corolla lar da böyle.

Ha şehir içi kıstas da bence hiç az yaktırmaya çalışmadan basarak hakkını vererek kullanarak ortaya çıkan rakamdır. Özellikle İstanbul trafiği koşulları.

:D :D

Mutlu hocam sen şehir içinde motosiklet kullanıyorsan sana tamamen katılıyorum bu konuda... :D :D Ama kullanmıyorsan ve "şehir içi verileri hesaba katmam ben" diyorsan, bu yorum sadece topu taca atmak olur bana göre... ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu verileri bende buldum ama Mutlu hocamın, şöyle bir mazeret bulacağını tahmin ettiğim için paylaşmadım... ;)

:D :D

Mutlu hocam sen şehir içinde motosiklet kullanıyorsan sana tamamen katılıyorum bu konuda... :D :D Ama kullanmıyorsan ve "şehir içi verileri hesaba katmam ben" diyorsan, bu yorum sadece topu taca atmak olur bana göre... ;)

Söylediğimin ilk cümlesine takılmayıp geri kalanını hatta son cümlesine de bakıp öyle paragrafın genel anlamına bakarsan abi taca atmamış olduğumu görürsün. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Söylediğimin ilk cümlesine takılmayıp geri kalanını hatta son cümlesine de bakıp öyle paragrafın genel anlamına bakarsan abi taca atmamış olduğumu görürsün. :)
Sen haklısın hocam da, beni @slymncmgz yanılttı. :) Üretici verilerine rağmen karşı görüş bildirip, şehir içi kullanımı es geçerek, tüketim ve verimlilik konusunda objektif olarak yorum olmayacağı için, sen haklısın diyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sen haklısın hocam da, beni @slymncmgz yanılttı. :) Üretici verilerine rağmen karşı görüş bildirip, şehir içi kullanımı es geçerek, tüketim ve verimlilik konusunda objektif olarak yorum olmayacağı için, sen haklısın diyorum.

Tek bir kişi tamamen aynı koşulları bile zor sağlıyor her seferinde. Adamın teki diyor benim şehiriçi tüketimim 5.5 lt, sizin araç çok yakıyor. :) Başka bir forumdaki kişiler. Bunu duyunca benim araç niye şehiriçi 8 lt yakıyor diyor, öteki çıkıyor niye 12 lt lpg yakıyorum diyor. :) Sarı çizmeli mehmet ağa misali. Yeri geliyor uzun yol verisini bile yanlış yorumluyor insanlar. 2000 m rakımdan deniz seviyesine iniyor, sonra aracım 4.5 lt yaktı diyor falan filan... Neler neler. :)
Yoksa fabrika verileri tabiki baz alınır. Hem söylüyoruz da, skyactiv-g ile istanbulda en yoğun zamanda 9 lt üstüne çıkamadım diyenlere karşı, fosurfen le 13-14 leri zorlayanları gördük hepimiz. Ama aynı şekilde çok sakin kulanımda turbo motorun uzun yolda daha az yaktığı da malum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tek bir kişi tamamen aynı koşulları bile zor sağlıyor her seferinde. Adamın teki diyor benim şehiriçi tüketimim 5.5 lt, sizin araç çok yakıyor. :) Başka bir forumdaki kişiler. Bunu duyunca benim araç niye şehiriçi 8 lt yakıyor diyor, öteki çıkıyor niye 12 lt lpg yakıyorum diyor. :) Sarı çizmeli mehmet ağa misali. Yeri geliyor uzun yol verisini bile yanlış yorumluyor insanlar. 2000 m rakımdan deniz seviyesine iniyor, sonra aracım 4.5 lt yaktı diyor falan filan... Neler neler. :)
Yoksa fabrika verileri tabiki baz alınır. Hem söylüyoruz da, skyactiv-g ile istanbulda en yoğun zamanda 9 lt üstüne çıkamadım diyenlere karşı, fosurfen le 13-14 leri zorlayanları gördük hepimiz. Ama aynı şekilde çok sakin kulanımda turbo motorun uzun yolda daha az yaktığı da malum.

Bu yazdıklarının kişisel kullanım alışkanlıkları ve yol şartları ile doğrudan ilgisi var hocam, fakat; 1,6 Hyundai/Toyota nın 1,5 Skyactiv den daha az yaktığını ispatlar mı? Bunun için elde test verisi varken, bilmem kimin 1,6 motoru, 1,5 skyactiv den daha verimli ve daha az yakıyor demek ne kadar doğru?

Daha öncede bir yerlerde yazmıştım, 1,5 Skyactiv motorun daha az yakmadığını ispatla, bütün dünyanın gözünde kahraman ol... :D Fakat; öyle bir şey yok işte... Bütün dünya, bu teknolojinin %30 a varan yakıt ekonomisi sağladığını kabul etmişken, senin dağ bayır, şehir içi diyerek verdiğin örneklerle daha fazla yaktığının ispatı olmuyor maalesef... ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu yazdıklarının kişisel kullanım alışkanlıkları ve yol şartları ile doğrudan ilgisi var hocam, fakat; 1,6 Hyundai/Toyota nın 1,5 Skyactiv den daha az yaktığını ispatlar mı? Bunun için elde test verisi varken, bilmem kimin 1,6 motoru, 1,5 skyactiv den daha verimli ve daha az yakıyor demek ne kadar doğru?

Daha önce de bir yerlerde yazmıştım, 1,5 Skyactiv motorun daha az yakmadığını ispatla, bütün dünyanın gözünde kahraman ol... :D Fakat; öyle bir şey yok işte... Bütün dünya, bu teknolojinin %30 a varan yakıt ekonomisi sağladığını kabul etmişken, senin dağ bayır, şehir içi diyerek verdiğin örneklerle daha fazla yaktığının ispatı olmuyor maalesef... ;)

%30 önceki nesline göre abi. 10 lt yakan araçtan sonra 7 litre yakınca haliyle Mazda sevindirik oldu. :) Diğer atmosferiklere göre teknolojisine oranla daha az yakmıyor, başa baş.
Yaptığı teknoloji başlı başına inovasyon örneği, çok önemli bir teknoloji ama istenilen yakıt tüketimini (ve tabiki rakiplerini geçmeyi) ancak sky-2 de yakalayacaklar.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

Daha öncede bir yerlerde yazmıştım, 1,5 Skyactiv motorun daha az yakmadığını ispatla, bütün dünyanın gözünde kahraman ol... :D Fakat; öyle bir şey yok işte... Bütün dünya, bu teknolojinin %30 a varan yakıt ekonomisi sağladığını kabul etmişken, senin dağ bayır, şehir içi diyerek verdiğin örneklerle daha fazla yaktığının ispatı olmuyor maalesef... ;)

Fabrika verileri gerçek kullanımla tamamen alakasız değil diyerek paylaştım onları. Sonuçta hepsi aynı şartlarda yazıyor fabrika verilerini. Günlük kullanımda hepsine birer ikişer ekleyecez mecburen. Tüm markaların benzer motorlarına göz gezdirdim skyactiv'den az yakan yok neredeyse (benzinliden kasıt). Aynı kişi aynı güzergahta bu markaları denese o zaman anlarız neyin ne olduğunu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
%30 önceki nesline göre abi. 10 lt yakan araçtan sonra 7 litre yakınca haliyle Mazda sevindirik oldu. :) Diğer atmosferiklere göre teknolojisine oranla daha az yakmıyor, başa baş.
Yaptığı teknoloji başlı başına inovasyon örneği, çok önemli bir teknoloji ama istenilen yakıt tüketimini (ve tabiki rakiplerini geçmeyi) ancak sky-2 de yakalayacaklar.
Verilen atmosferik yakıt değerleri tamamen yalan demek ki, tey Allah'ım ya, bizde nelere inanıyoruz... :D :D Hocam, sen haklısın diyorum ya zaten... ;)

Az yakmayı bıraktım ben, sen başa baş yaktığını ispatla o zaman hocam... Bi daha haklısın diyeyim... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tamam abi sen de haklısın ben haksızım saçmalıyorum. :) Mazda 2. nesline göre değil diğer araçlara göre %30 azalttı tüketimi. Dünyanın en az yakan benzinli aracı. Zaten o nedenle Mazda 3 A3 ile aynı fiyata sunuluyor, C segmentinin en pahalı aracı olmasını sonuna kadar hakediyor. :)

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sky 3 AT için 2 yıllık Ankara ortalaması;
Yazlık lastiklerle
Sakin kullanımda 7.1lt
Ortalama kullanımda 7.6lt
Agresif kullanımda 8.3lt

Kışlık lastiklerle;
Sakin kullanımda 7.3lt
Ortalama kullanımda 8.0lt
Agresif kullanımda 8.7lt

Not: Veriler benim kendi ortalamalarım. Günlük yapılan yol 35-40km. Yine söylüyorum aracın rampa performansı dışında bir problemi yok. Uzun yolda rampalarda moralinizi bozuyor ama şehiriçi günlük kullanımda herkesi memnun eder.

Konuda bu ekstra bilgiden sonra devam edebilir :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçenlerde Muğla'ya giderken rampa performansını özellikle yazılıp çizildiği için denedim, O yolu bilenler az çok şartları tahmin edebilir. Gaza bastıktan sonra 120 km hızdan aşağı düşmeden bütün rampaları çıktı, klima açık, araçta yetişkin hatta ikisi besili :p 4 kişi vardı, yakıt ortalaması da 8 de kaldı...

Milletin rampa performansından dem vurması, turbo dizel motorlu araçlarla kıyaslaması neticesinde ortaya çıkıyor diye tahmin ediyorum. Zaten böyle bir kıyas elma ile armut toplamaya benzer...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bence birde şu açıdan bakmak gerek ford dan ayrılmış bir mazda var karşınızda diğer markalar gibi basite kaçmak varken kendi motorlarını kendi şasi ve gövdesini kendi tasarımını tepeden tırnağa değiştirip bir kumar oynadı aslında ve başarılıda oldu şimdi mazdayı o zayıf haliyle dünya devi toyota ile kıyaslamak pek siklete uygun değil gibi görünüyor...Benim inancım mazda mühendisliği sayesinde çok daha güçlü olacak....Mevcut tablo ile bunun güvenini bizlere sunuyor..

Üst Alt