Mazda 3 BM Skyactiv Benzin/Dizel Yakıt Tüketimi

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bu konuda sürekli bilgilendirirsen sevinirim. Bir de 2 depo menuel yüksek devirde kullanırsan yakıt değerleri çok düşüyormuş.

alpqla

Sessiz
Arkadaşlar araç bana 7 litre yaktin diyor ama yanliş.. 100 kmde 7 litre ise 250 kmde 17.5 litre demekdir ve bu şekilde hesaplarsak benizin litresi 4.6 tl olarak... 17.5x 4.6= 80 tl eder 20 liralik daha gitmem gerekli oysa.. araci bi kenara atip kendi degerlerimi soyluycem.. diyorumki 8.7 yakti.. 100 km 8.7 ise 250 km 21.7 lt eder ve 21.7x4.6= 100tl hesabina ulaşiriz ve ben 100 liralik aldim benzini. Bu meksikali bizi kandirip dursun yermi anadolu çicuğu.. tabi 7000-8000 kmden sonra dogru soyler belki.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Senin ölçme tekniğin yanlış,kalan menzile bakarak doğru sonuca ulaşamazsın. Çünkü her 2 km menzil gösterdiğinde depodaki benzin aynı miktarda değildir. En doğru ölçüm depoyu fulleyecek,km yi sıfırlayacaksın,tekrar yakıt aldığında depoyu yine fulleyeceksin,gerçek değer ancak böyle hesaplanabilir.Huyum kurusun ilk arbamdan bu yana her depoda yakıt durumumu bu şekilde ölçerim. Bunun nedeni sadece ne yaktığını merak etmem değil, araba normalden fazla yakıyorsa ya arabada sıkıntı vardır ya da yakıt aldığım istasyonda.

alpqla

Sessiz
Sanmam abi ya manuel 4 bin 5 devir çevirerek daha az yaksın kaldiki rodajdayım 3bin deviri geçmiyorum bi 3 bin 4bin km böyle kullancam:) 3 sene taksicilik yaptım hesaplamamda hata yok evet full depoyla daha dogru sonuç elde edersin ama arabanın söylediği ortalama yakıta göre 20 tl lık benzinle daha gitmem gerekiyor.. yani hesaplamamda 20 liralık benzin hatası olmaz bana menzilin 2km kaldı dediğinde 20 km kalmış olsun misal yine yanılıyor her sonuçta ortalama yakıt tüketimini 7 litre derken..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arabanın söylediği ortalama son 100 km için geçerlidir. En azından benimkinde öyle yenilerde durum ne bilmiyorum.
Misal 200 km yolun 100 km sini 8 ortalama ile kalan 100 km sini 7 ortalama gidebilirsiniz.

Son düzenleme:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Sanmam abi ya manuel 4 bin 5 devir çevirerek daha az yaksın kaldiki rodajdayım 3bin deviri geçmiyorum bi 3 bin 4bin km böyle kullancam:) 3 sene taksicilik yaptım hesaplamamda hata yok evet full depoyla daha dogru sonuç elde edersin ama arabanın söylediği ortalama yakıta göre 20 tl lık benzinle daha gitmem gerekiyor.. yani hesaplamamda 20 liralık benzin hatası olmaz bana menzilin 2km kaldı dediğinde 20 km kalmış olsun misal yine yanılıyor her sonuçta ortalama yakıt tüketimini 7 litre derken..

Zaten o 2 depoda az yakmayacak, 2 depo öyle kullandıktan sonra sen normal sürüşe geçeceksin. Rodaj meselesini bilmiyorum,rodaj varsa rodaj bittikten sonra dediğimi deneyebilirsin.
Yakıt hususunda yanıldığını hala iddaa ediyorum :D

alpqla

Sessiz
ciddimisin:( iki ortalama var suanki sürüş ortalaması yazıyo yanlış hatırlamıyorsam bide genel yaptığın ortalama var mesela suanki sürüş ortalamana 6.4 diyo aracın ortalama yakıtına 7.0 diyodu.. henüz çözemedim ozaman dediğin doğruysa son 100 km ise haklısın belkide ilk kulandığım andan benzin aldığım ana kadar gösterse 8.7 diyecekti.. kitapcığı okumak lazım:)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
ciddimisin:( iki ortalama var suanki sürüş ortalaması yazıyo yanlış hatırlamıyorsam bide genel yaptığın ortalama var mesela suanki sürüş ortalamana 6.4 diyo aracın ortalama yakıtına 7.0 diyodu.. henüz çözemedim ozaman dediğin doğruysa son 100 km ise haklısın belkide ilk kulandığım andan benzin aldığım ana kadar gösterse 8.7 diyecekti.. kitapcığı okumak lazım:)
Yeni mazda 3 lerin yol verileri daha ayrıntılı bencede okumak lazım kitapçığı. Bizide bilgilendirirseniz seviniriz.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ben son 100 km diye bilmiyordum,yeni mazda 3 te böyle bir özellik koymuşlar demekki. Eski araçlarda sıfırlamadan sıfırlamayayı gösteriyor. Sen 1000 km sıfırlamazsan 1000 km nin ortalamasını verir. 2011 mazda 3 öyleydi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İki yanlış içindesin şimdilik... :)

1-Araç sıfır ve motorun rodaj süresi var, yapacağın yakıt ölçümü mutlaka yüksek çıkacaktır.

2-Yol bilgisayarının göstermiş olduğu kalan yakıt miktarına göre hesaplama doğru sonuç vermez... Bu hesap, senin aracı kullanım karakteristiğine göre yapılıyor...

Aracın rodaj süresini kullanım talimatlarına göre bitir ve depoyu fulle, yapacağın yol neticesinde tekrar depoyu fulle ve hesaplamayı öyle yap, hem yol bilgisayarının verileri hem de yaptığın tüketim o zaman doğru verileri ortaya koyacaktır...

Kazasız günler.

alpqla

Sessiz
rodaj süresini kullanım talimatına göre nasıl bitiricem bilemiyorum.. rodajı ben sanıyorumki sakin kullanmak? mazdada kimse bana rodajdan bahsetmedi bunun rodajını nasıl iyi şekilde yaparım?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
rodaj süresini kullanım talimatına göre nasıl bitiricem bilemiyorum.. rodajı ben sanıyorumki sakin kullanmak? mazdada kimse bana rodajdan bahsetmedi bunun rodajını nasıl iyi şekilde yaparım?
Çok yüksek devirlerde kullanmayın aynı şekilde çok devirsizde kullanmayın olay bundan ibaret. Çok yüksek devir 5 binden sonrası diyebiliriz kesiciye sokmayın mesela.

alpqla

Sessiz
genelde 70 80 max 90 takılırım.. 70 80de 6 viteste 2 bin devirin altında oluyo sorun olurmu?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
genelde 70 80 max 90 takılırım.. 70 80de 6 viteste 2 bin devirin altında oluyo sorun olurmu?
70-80 de 5. vites daha iyi olur kanaatindeyim. Biraz araçla sizin aranızda rahat gidiyorum diyorsa size sorun yok hissetmek lazım :)

alpqla

Sessiz
Gidiyo sorun yok gibi yani bu güne kadar kullandığım eski teknoloji araçlar bahsettiğin gibi 6 viteste mesela 70 80 de devirsizlikten titreme yığılma yapar ama bunda yapmıyo normal gidiyo kafasına göre:)

Üst Alt