Mazda 3 BL (2009-13) Bcm Modül Sökümü ve Tamiri Hakkında

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Merhaba Arkadaşlar,

Hatırlarsanız ayak altı led bağlantısı yaparken tavan aydınlatmalarını bozmuştum. Kapılar açıldığı zaman yanmıyor. Onun haricinde her şey normal çalışıyor. Bu sorunun Bcm Modülünden olduğunu düşünmeye başladım. İnternette yaptığım araştırmalara ve gördüğüm görsellere dayanarak Bcm Modülünün içinde sigortalar olduğunu düşündüm. O yüzden bugün Bcm Modülünü söktüm. Sökmem 1 saat, geri takmam 3 dakika sürdü :DSöküm için vereceğim linkteki dokümandan faydalandım. Evet modülü söküp içini açtıktan sonra hayal kırıklığı yaşadım. Bizim kasalardaki modülde sigorta yok :) o görmüş olduğum görseller BK kasa için sanrım. Neyse sökmüşken kısa devre, yanık gibi bir şeyler var mı diye kontrol ettim ama bir şey göremedim. Forscan ile bcm modülüne reset atıp test ettim. Herhangi bir hata bulamadı. Sizin anlayacağınız lambalarım yanmama ya devam ediyor.

IMG_3398.JPG
IMG_3400.JPG
IMG_3402.JPG

Mazda 3 Service Manual - Body Control Module (Bcm) Removal/Installation - Data Network

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kahkaha attım Murat abinin konuya. :D Anımsatmış gerçekten. :D
Bilal hocam keşke bir elektronikçiye gösterseydin. Patlayıp da belli etmeyen birşeyler de olabilirdi.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Murat'ın Lantis'e kaplama yapmasını anımsattı :D

Mazda 323 BA (1994-98) Lantis Kapı Döşemesi Kaplama (Carbon)

Tebrikler emegin için ;)

Teşekkür ederim dostum :) Murat'ın konuyu da okudum şimdi :koptum:

Forumda efsanedir Murat ın konusu. :)

Bilal hocam keşke bir elektronikçiye gösterseydin. Patlayıp da belli etmeyen birşeyler de olabilirdi.

Gerçekten efsane konulardan birisidir :D :D :D :D

O konunun varoluş sebebi; bu forumun samimiyeti ve arkadaşlık ortamıdır :) Başka bir forum olsa, hiç kimse beceremediği işin konusunu açmaz :D

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Valla hocam hiç aklıma gelmedi. Açıkçası daha berbat etmeden toparladım gitti :) Önemli de bir parça. Öyle bildiğim güvenilir bir elektronikçide yok. Yoksa bir daha sökerim. İlki kadar zor olmasa gerek artık :D

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Bcm modülünü bugün itibari ile tamir ettirmiş bulunuyorum. Bu vesileyle @kadir bu konu hakkında benden kurtulmuş oldu.:D Kendisi benden daha mutlu yemin ederim:koptum:. Artık kapılar açılınca aydınlatmalarım yanıyor. Yanık soketin altından başlayınca, soket sökümü, kaynak, hattın zarar verdiği başka birşey varmı kontrolü derken herhangi birşey olmadığını söyleyip 150 gayme aldılar bendeno_O Yaptırdığım yer profesyonel bir yerdi.
IMG_4973.JPGIMG_4975.JPG

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Bcm modülünü bugün itibari ile tamir ettirmiş bulunuyorum. Bu vesileyle @kadir bu konu hakkında benden kurtulmuş oldu.:D Kendisi benden daha mutlu yemin ederim:koptum:. Artık kapılar açılınca aydınlatmalarım yanıyor. Yanık soketin altından başlayınca, soket sökümü, kaynak, hattın zarar verdiği başka birşey varmı kontrolü derken herhangi birşey olmadığını söyleyip 150 gayme aldılar bendeno_O Yaptırdığım yer profesyonel bir yerdi.
Ekli dosyayı görüntüle 26119Ekli dosyayı görüntüle 26123

O zaman ayak aydınlatma projesine devam :D :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 26119Ekli dosyayı görüntüle 26123

Hangi komponent yanmış? Eğer bilirsek ileride bu sorunla karşılaşan herkese faydası olur.

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
O zaman ayak aydınlatma projesine devam :D :D

Harbi heee @bilalkip ayak altı led yapacakmısın?
Tövbeliyim gençler. :D:koptum:

Hangi komponent yanmış? Eğer bilirsek ileride bu sorunla karşılaşan herkese faydası olur.
Yanan herhangi birşey olmamış bana söylenen, sadece hat kopukluğu.

Sağolasın Özgür.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hadi geçmiş olsun, bu gibi durumlarda paranın önemi ikinci planda kalıyor artık, ki bence çok para değil... :)

Kemal Can

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Arkadaşlar merhaba benim araç 2012 model mazda 3 dizel sedan aldığım günden bu yana ön sis farı yanmıyor arka sis farı yanmıyor du oda yanmaz oldu elektronik çi ustaya götürdüm oda Body kontrol modülü arızalı dedi bi fikri olan var mı bana yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240209-173438_Google.jpg
    Screenshot_20240209-173438_Google.jpg
    124.6 KB · Görüntüleme: 4

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar merhaba benim araç 2012 model mazda 3 dizel sedan aldığım günden bu yana ön sis farı yanmıyor arka sis farı yanmıyor du oda yanmaz oldu elektronik çi ustaya götürdüm oda Body kontrol modülü arızalı dedi bi fikri olan var mı bana yardımcı olursanız sevinirim.
Farklı konular açarak aynı sorunu bildirmişsiniz, açmış olduğun konu(lar) birleştirilmiştir.

Bilgisi olan varsa yardımcı olacaktır, biraz zaman tanımak lazım.

Usta sağlam biri ise teşhisi doğrultusunda hareket etmeni tavsiye edebilirim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Geçmiş olsun BL kasada bu modülü sadece oto elektrikçiler ile meraklı mazda sahipleri bozmakta yani yakmaktdır. Elektrikçi için en basit nedeni eski tip kontrol kalemi kullanılması , sahip içinse oraya buraya kablo bağlaması bilinçsiz şekilde.

Aynı donanım , aynı kasa çıkma bulup takacaksın zaten telefonda da söylemiştim.

Üst Alt