Audi'den Yeni Buluş : E-diesel

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1


Gelecek ve otomobil aynı keseye konduğu zaman hepimiz için üzücü bir son beliriyor: Elektrik. Pazar elektrikli ve hidrojen ile çalışan otomobiller ile popülerleşmiş durumda… Neredeyse her üreticinin bir elektrikli modeli bulunuyor. Bu otomobiller çevremiz için dost ancak ruhumuz için düşman durumda. Nerede o ses diyeceğiz yıllar sonra. Mumla dizel motorları bile aradığımız zamanlar çok uzak değil.

Ancak, şu ortamda Audi yeni bir yöntemle karşımıza çıktı. Sunfire adlı enerji şirketiyle yaptığı ar-ge çalışmaları oldukça ilginç. “E-diesel” adını alan bu yakıt, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektriği üretmekle başlıyor. Bu yolla suyu ısıtarak yüksek sıcaklıkta elektroliz yapılıyor. Bu işlem ortam sıcaklığında karbondioksitle birleşmek üzere sudaki hidrojeni oksijenden ayırıyor. Hidrojen ve karbondioksit de tempikemeye girerek sıvı hale dönüşüyor. “Mavi Ham madde” ya da “Blue Crude” adını alan sıvı e-diesel olarak anılacak.

Alman Eğtim ve Araştırma bakanlığına ait Audi A8 aracıyla ilk başarılı yakıt doldurma işlemini gerçekleştiren firmalar şu an oldukça mutlu. Sunfire şirketi günde yalnızca 160 litre e-diesel üretme kapasitesine sahip ancak işi büyütmeleri kesin gibi görünüyor.

İşlemi anlatan kısa bir video:

http://youtu.be/55Edq_Irstk
 
Üst Alt