Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Apple Otomobil Üretir mi?

Konu, 'Diğer Markalar' kısmında aytacesen tarafından paylaşıldı.

 1. aytacesen

  aytacesen Katılımcı

  Şehir:
  Gaziantep
  Aslında hikâye otomobil üreticileri için korkutucu tabii. Çünkü bahsedilen şirket Apple. Yani 21’inci yüzylda iPhone devrimini yaparak hepimizi bu akıllı araçlara bağımlı kılan şirket. İster misiniz bir sabah telefonda olduğu gibi otomobilde de devrim yapıp bütün ezberleri bozan geleceğin aracıyla çıksınlar karşımıza.

  Geçtiğimiz hafta önce Wall Street Journal gazetesinde daha sonra Reuters ve Bloomberg’te yayınlanan haberler gündeme damgasını vurdu. Çünkü piyasa değeri 800 milyar dolara doğru koşan ve iPhone ile mobil iletişimde devrim yaratan Apple’ın otomobil üreteceği ve modelin 2020’de piyasaya sürüleceğinden bahsediliyordu. Apple’den konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı ama haberler de yalanlanmadı. Dünya medyası, Apple’ın son dönemde otomotiv sektöründen yaptığı transferler ve şirkete yakın kişilerden elde ettiği bilgilere dayanarak bu haberleri yapmıştı. Tabi haberde geçen Apple olunca herkesin kafasında ‘nasıl bir otomobil olacak’ soruları oluşmaya, tartışmalar yaşanmaya başladı.
  APPLE NEDEN OTOMOBİL ÜRETİR?
  180 MİLYAR $ NAKİT
  Otomotiv endüstrisinde nakit para çok önemlidir. Sektörde bir anda öne çıkabilirsiniz. Apple’ın da nakit konusunda oldukça güçlü bir kozu var: 180 milyar dolar. Apple hızlı para harcıyor ama daha çok fazla parası var. Eski kurallara göre 1 otomobil geliştirmenin maliyeti yaklaşık 1 milyar dolardır. Günümüzde bu rakama çok daha fazla model üretilebiliyor. Çünkü ortak platform kullanılıyor. Apple da sahip olduğu parayla bilmediği bu alanda üretim yeteneklerini satın alabilir. 100 yıldır bu üretim şekli çok iyi anlaşıldı ve gelişti. Anlaşılmayan Apple’ın masaya ne koyacağı.

  MÜKEMMEL MOBİLİTE
  Apple bugünkü servetini zorlayıcı tasarımlar ve yazılımlarla tüketiciyi kendi dünyasına sokan ürünler geliştererek kazandı. Aynı zamanda otomobillere uyum sağlayacak teknolojileri, harita ve yön yazılımları da hazır. Otomobil, bugün müşterilerle direkt iletişimde olmak için yap bozun çok önemli ve kritik bir parçası. Bir telefona sahip olup bağlanmak çok önemli. İnternete giriyorsunuz, takvime ve saate bakıyorsunuz bir çok şeyi yapıyorsunuz. Şimdi bunun 4 tekerlekle yapmak çok önemli.

  OTOMOBİL İNSANLARI
  Otomobil işi dışardakilere basit gibi gözükebilir. Dönemler boyunca yaşanan iflaslar ve yeniden kâr için toparlanmak sektörün önündeki gerçekler. Ama bugün modern otomotiv sektörü dışardan destek konusunda önemli bir rekora sahip. Yani başka alanlardan gelip bu sektörde başarı yakalayanlar oldukça fazla. Mesela Boeing’ten Ford’a gelerek şirkette rönasans devrini yaşatan Alan Mulally. General Electric ve Home Depot’u uzun yıllar yönetip iflasin eşiğindeki Chrysler’i kurtaran Bob Nardelli. Bugün Apple’ın yönetiminde de bir çok teknoloji ve otomotiv uzmanının karması bulunuyor. Şirket uzun zamandır otomotiv dünyasından mühendisler, tedarik zinciri yönetiminden, pil teknolojileri ve ara yüz deneyimli kişileri transfer ediyor. Bugün Apple’ın Mali İşler Direktörü (CFO) Luca Maestri, 20 yıl General Motors’da (GM) finans ve operasyonlarda çalışmış bir isim. İnternet yazılımlarının başındaki isim olan Eddy Cue, bir otomobil hayranı ve Ferrari’nin yönetim kurulunda yer alıyor. iPhone ürünlerinin tasarımından sorumlu olan Steve Zadesky, kariyerine Ford’da başlamış. Şu anda Apple otomobilinin başındaki isim olarak adı geçiyor. Geçen sene Apple’ın gizli tasarım ekibine katılan ünlü endüstriyel tasarımcı Marc Newson ise 1999 yılında Ford’a çok beğenilen bir konsept tasarımı yapmış.

  PERAKENDE AĞI
  Geleneksel otomotiv şirketlerinin gücünü veya zayıflığını bayi ağları belirler. Otomobil satmak için gerekli bayiyi dünya çapında çok hızlı açmak oldukça zordur. Lokasyonlar, doğru bayiyi bulmak güçtür. Amerika’da ve bir çok ülkede üreticinin direkt müşteriye otomobil satmasını sınırlayan katı kanunlar vardır. Bunlara ‘franchise’ kanunlarıdır. Örneğin Tesla, modellerini satmak için franchise vermektense kendi showroomlarını yaratmayı seçti. Bu küçük showroomlarda az sayıdaki modelini sergilerken, internet üzerinden de sipariş almaya başladı. Bu durum franschise verdiği bayileri arasında büyük sıkıntı yarattı. Davalar açıldı. Ama Apple’ın tüm dünyada Brezilya’dan İsveç ve Türkiye’ye kadar sahip olduğu yüzlerce mağazası ile dev bir perakende ağı var. Bu büyük avantaj. Tabi otomobiller mağazalara sığdırılırsa...

  KÜRESEL MARKA
  Otomotiv sektörü küreseldir. Bu yüzden pazarlama ve lojistik hayati önem taşır. Ürünlerini Kaliforniya’da tasarlayan Apple üretiminin büyük bölümünü ise Asya’da yapar. Bu da tüm dünyaya zamanında tedarik konusunda önemli bir yönetim tecrübesi yaratmıştır. Mesala Google bu özelliğe sahip değil. O yüzden sürücüsüz otomobil projesinin şansının Apple’den çok daha düşük olduğu söyleniyor.

  APPLE NEDEN OTOMOBİL ÜRETEMEZ
  KARMAŞIK ÜRETİM

  Otomobil çok karmaşık bir araçtır. Tipik bir otomobilde 5 bin ila 6 bin arasında parça vardır. Bir elektrikli otomobilde parçaların sayısı daha azdır ama bu sadece marjinal karmaşıklığı azaltabilir. Otomobiller, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar benzer şekilde imal edilmektedir. Yani kaynaklı parça ve montaj hatları. Eğer Apple akıllı telefon gibi otomobil üretirse, pırıl pırıl metal şasi, soğuk ama zarif koltuk ve fantastik bir dashboard (ön konsol) ara yüzü yapabilir. Apple eğer Hyundai veya Toyota ile ortak olursa çok başarılı koltuk, kapı, pencere, aynalar ve deri tasarımlı iç mekan geliştirebilir. Peki bu noktada ortaya çıkan gerçekten bir Apple otomobili olur mu? İşte bazı uzmanlar bunun olmayacağını söylüyor.
  SENDİKALAR
  Apple, Mac Pro gibi bazı ürünlerinin üretimini Amerika’da yapıyor ama maliyet yönetimine bağlı olarak yüksek üretim seviyesine sahip bir çok ürünü Amerika dışında üretiyor. Çoğunu da Çin’de. Bu noktada Apple, yurtdışında ürettiği otomobilleri Amerika’da satabilir mi? Apple Amerika’da doğmuş ve orada gelişmiş bir marka. Otomobilseverler bu konuda biraz saygı bekleyip, Apple’ın Detroit’te bu işi yapmasını isteyecektir. Tabi bunun içinde Amerikan otomotiv sendikası United Auto Workers ile anlaşmak zorundalar. Apple’ın bu noktada sendika ve sendika prensipleri ile ilgili çok az deneyimi olduğunu unutmayalım.

  DÜŞÜK UZMANLIK
  Apple, Mercedes-Benz’in Ar-Ge bölümünün başındaki isim olan Johann Jungwirth’i transfer etti. Bunun üzerine insanlar bu transferin Apple’ın otomobil üreteceğinin en büyük ipucu olduğunu söylediler. Ama Jungwirth’in transferi sadece Apple’ın otomobilleri anlamasını istemesine benziyor. Çünkü Apple, CarPlay isimli dashboard (kontrol paneli) ara yüzünü geliştirmek istiyor. Bu da Apple’ın otomobil teknolojisi konusunda çalıştığını, gösteriyor olabilir.

  KÂR VE BAYİLER
  Apple bugün iPhone 6’yı yaklaşık 200 dolara üretiyor ve lojistik giderleri hariç Amerika’da yaklaşık 650 dolara satıyor. Bu fiyat yurtdışında vergilere bağlı olarak daha da artıyor. Bu çok kârlı bir iş. Yani kârı varın siz hesaplayın. Ortalama bir otomobilin kâr marjı ise en yüksek yüzde 40 en düşük yüzde 5 civarında Bir otomobilin ortalama fiyatı 25 bin dolar olduğundan, bu aracı almak için düşünmek, bütçenizin buna göre olması gerekir. Ama bir çok insan çok rahatlıkla pek düşünmeden iPhone alabiliyor. Apple, ürettiği otomobili Apple mağazalarına sokamazsa Apple otomobiller için özel lokasyonlar yaratması gerekecek. Showroomlara otomobillerin sığacağı düşünülürse oldukça pahalı olacak ve bu teknoloji ağırlıklı otomobilleri satabilecek çok fazla uzman gerekecektir. Apple mağazalarında trafik çok yoğun ve alışveriş çok hızlı gerçekleşir. Apple bir saatte milyonlarca iPhone satarken, bir haftada veya bir ayda ancak düzinelerce araç satabilir. Böyle bir şeyi Apple’ın istemeyeceğini söyleyenlerin sayısı da oldukça fazla.

  TARZI DEĞİL
  Otomotiv Apple’ın girmek isteyeceği bir kategori olarak gözükmüyor. Çünkü bu sektör yeni değil, kırılmış değil ve oldukça başarılı. Bu sektörde teknolojiden çok moda ve trendler ön plana çıkıyor. İnsanlar araçları kişisel zevklerine veya kendine has sebeplerden dolayı seçiyor. Tutku fazla. Apple’ın otomobil ürettiğini varsayalım, tüm sürücülerin isteklerini yerine getirip onları tatmin edecek bir çok opsiyona sahip olacak mı? Elektrikli olmasının veya CarPlay isimli teknolojik ara yüzünün dışında insanlar Apple otomobilin Ford, GM, Toyota veya Tesla’dan ayıracak ne özelliklerini görecekler. Apple otomobili elektrikli olabilir, iyi tasarıma sahip olabilir, görkemli olabilir, pahalı ve özel olabilir. Ama bu Apple’ın oyunu olamaz. Apple ya boş bir alan ya da keşfedilmemiş bir bölüm bulmalı ki, iş yapış şekline uyan modeli hayata geçirsin. Ama ne yazık ki otomotiv sektörü böyle bir dünya değil.

  JOBS FAKTÖRÜ
  Apple’ın kurucusu Steve Jobs Kaliforniyalı eski bir hipiydi. Hiçbir zamanda otomobil meraklısı olmadı. İlk otomobilini 15 yaşında aldı ama babası gibi bir tutkusu yoktu. Walter Isaacson Steve Jobs’la ilgili yazdığı son biografisinde babasının otomobillerle uğraşırken Jobs’un yanında olmasına izin verdiğini belirtiyor. Bu da Jobs’un tasarım ve otomobil içindeki elektroniklere duyduğu takdire yol açmış. Ama bu durum otomobil üretmek için bir özlem yaratmamış. Jobs’un otomobil endüstrisine yönelik bizim bilmediğimiz bir çok fikri olduğu kesin. Ama şu da unutulmamalı ki, Jobs’un başarısız olduğu fikirler ve projelerde var. Bunlardan biri de televizyon. Ama bugün baktığımızda bu projeden eser yok. Çünkü televizyon sektörü de otomotiv sektörüne benziyor.

  Dünya basınında yer alan iddialar
  Apple’ın patronu Tim Cook, geçtiğimiz yıl projeye onay verdi.
  -Apple’ın elektrikli otomobil projesinin kod adı Titan.
  -Eskiden Mercedes-Benz’in Araştırma ve Geliştirme Bölümü Başkanı olan Johann Jungwirth, şu anda bir Apple çalışanı.
  -Apple’ın otomotiv sektöründen çalışan transferleri de elektrikli otomobiller üstünde çalıştığının bir emaresi olmaya başladı.
  -Reuters’in haberine göre Apple’ın elektrikli otomobili kendi kendini süren, sürücüsüz bir otomobil olacak.
  -Apple, otomobili 2020’de piyasaya sunulacak.(Emre Özpeynirci den Alıntıdır)

  Onu bunu bilmem de üretilirse ülkemizde yok satacağından eminim hatta fazla sürmeden Çin'den replikaları bile girmeye başlar ülkemize:)
   
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Bence; bulunduğu sektördeki kârlılığı bırakarak, otomotiv sektörüne girmeyi göze almayacaktır yarım elma gönül elma... ;)
   
 3. aytacesen

  aytacesen Katılımcı

  Şehir:
  Gaziantep
  Apple'ın marka kimliğini düşünürsek bence göze almaması için hiçbir neden yok:)Geçen apple markası üzerine bir toplum araştırması sonucu hazırlanan raporu okumuştum.Raporda özetle apple kullanıcılarının aldıkları ürünün donanımsal özelliklerini bilmediği hatta birçoğunun bunları önemsemediği ayrıca %93 e yakın bir çoğunluğunun koşulsuz yeni modellerini almak istediği sonucuna varılmıştı.Böyle bir pazarda o elmayı hangi ürünün üzerine yapıştırsa yok satacağından eminim:)
   
 4. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Üzerine yapıştırma işi tutar, tamamen haklısın hocam... İşin bu boyutunu ben düşünmedim, sıfırdan elmalı turta :p pardon elma logolu araç üretecek diye düz mantıkta düşünmüştüm...

  :D
   
 5. hakan_emre

  hakan_emre Aktif

  Şehir:
  Bolu-Ş.Urfa
  Araç Markası:
  Renault - Twingo
  Araç Renk ve Tip:
  Su Yeşili-HB Coupe
  Varya eğer Apple bu işe girerse yan sanayi yedek parça kabul etmez araç, hatta benzin/motorin bile tek marka kabul eder bu Apple çok bencil, memnuniyetle kullandığım ıphone bencilliğinden dolayı Androidde geri dönüyorum
   
 6. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  WP denemeni tavsiye ederim... O0
   
 7. Murat

  Murat Aktif

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2011 - Mazda 3
  Araç Renk ve Tip:
  Dizel Toruing
  İphonelarınız değerinde alınır :D
   
 8. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Sağlam güldürdün Murat... :D
   
 9. hakan_emre

  hakan_emre Aktif

  Şehir:
  Bolu-Ş.Urfa
  Araç Markası:
  Renault - Twingo
  Araç Renk ve Tip:
  Su Yeşili-HB Coupe
  Abi fiyat/performans açısından güzel bir telefon buldum
  Huawei Ascend G7
  Bataryası çok dayanıklı olduğunu söyleniyor. 3000 mAH. Çok fazla internet kullanmayana şarjı 3 gün gidebiliyormuş. Beni 1 gün rahat 1.5 gün güne zorlar diye düşünüyorum...
  Cihaz yılbaşında çıktığı için donanımlarıda güzel...


  Murat abi Pazartesi'ye birine opsiyonladım, daha önce deseydin keşke

  Eğer Apple otomobil ürtirse şu açıdan iyi olabileceğini düşünüyorum ; çok fazla model üretmeyeceği için parça üretimi uzun yıllar devam edebilir.
   
 10. Murat

  Murat Aktif

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2011 - Mazda 3
  Araç Renk ve Tip:
  Dizel Toruing
  Hakan G7 kullanıyorum şiddetle tavsiye ederim.
   
 11. hakan_emre

  hakan_emre Aktif

  Şehir:
  Bolu-Ş.Urfa
  Araç Markası:
  Renault - Twingo
  Araç Renk ve Tip:
  Su Yeşili-HB Coupe  Konu açmıştın abi ama ben sendekini HTC diye biliyodum. Biraz inceledim büyük ekranlı telefon sevmesemde alışırım sanırım.

  Apple çok güzel telefon ama çok bencil ve bencil olmaya devam ediyor. Örnek; mobil şube internet bankacılığına telefonumdan başka biri kendi hesap nosu ile kendi hesabına giriyordu, son güncelleme ile sadece ben kendi hesabıma girebiliyorum, başka biri giriş yapamıyor

  Şelefsizim Apple araç yaparsa bir kişi haricinde başka biri aracı çalıştıramaz

   
 12. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  O telefon güzel fakat büyük ekran sevemedim ben...
   
 13. hakan_emre

  hakan_emre Aktif

  Şehir:
  Bolu-Ş.Urfa
  Araç Markası:
  Renault - Twingo
  Araç Renk ve Tip:
  Su Yeşili-HB Coupe

  Veli abi büyük ekran bir bakıma iyi bence, küçük ekranlı telefon uzun süre ekrana bakınca göz ağrısı yapıyor...

  Bilmiyorum ben yanılıyormuyum; ıphone alınca uzun süre ekrana bakınca gözlerim ağrıyordu...

  Apple araç yaparsa küçük ve performanslı araba yapar ha...
   
 14. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Hakan Apple ın arabasına yaptığın yorumlara katılıyorum
   
 15. Murat

  Murat Aktif

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2011 - Mazda 3
  Araç Renk ve Tip:
  Dizel Toruing
  Yedek parçalarınıda app store üzerinden satarlar :D
   
 16. aday

  aday Sessiz

  Şehir:
  Konya
  AppOil'ler yaygınlaşmadan bu iş olmaz, koskoca iCar normal benzin yakacak değil ya. :)
   
 17. aytacesen

  aytacesen Katılımcı

  Şehir:
  Gaziantep
 18. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
 19. aytacesen

  aytacesen Katılımcı

  Şehir:
  Gaziantep
 20. metece44

  metece44 Katılımcı

  Balikçi lokantasindan çiğköfte yenmez :)

  GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   

Sayfayı Paylaş