Akü Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Güzel bilgilerin olduğu bi pdf ekledim start stop teknolojisinden bahsedilmiş aslında ama genel olarak bütün aküleri kapsıyor.

Konu altına akü bakımı için yaptıklarınızı tecrülerinizi vs eklemeniz faydalı olacaktır.

Ekli dosyalar

• i-stop Sistemi veya i-Eloop için Kullanılan Akü Hakkında Genel Bilgi.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 22

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzel bilgiler var Kadir ellerine sağlık olsun.

Ben akünün uzun ömürlü olması için marşa basıp, kemeri taktıktan sonra start stop özelliğini kapatıyorum. Aracı çalıştırmadan camları açmam, stop etmeden camlar açıksa kapatırım. Yani camları araç çalışmıyorsa açmam/kapatmam.

* * *

Start stopun genel olarak zerre faydasının olduğuna inanmıyorum, zaten kullananlar Akü ömrüyle de tecrübe ediyor.

Hâlâ öyle mi bilmiyorum ama eskiden bu sistemin aküleri iki kat daha pahalıydı üstelik.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Güzel bilgiler var Kadir ellerine sağlık olsun.

Ben akünün uzun ömürlü olması için marşa basıp, kemeri taktıktan sonra start stop özelliğini kapatıyorum. Aracı çalıştırmadan camları açmam, stop etmeden camlar açıksa kapatırım. Yani camları araç çalışmıyorsa açmam/kapatmam.

* * *

Start stopun genel olarak zerre faydasının olduğuna inanmıyorum, zaten kullananlar Akü ömrüyle de tecrübe ediyor.

Hâlâ öyle mi bilmiyorum ama eskiden bu sistemin aküleri iki kat daha pahalıydı üstelik.
Akü fiyatları aldı başını gitti o kısım ayrı bi konu.

Aküleri araba haricinde de şarj etmek gerekiyor ömrünü arttırabilmek için sonuç oraya çıkıyor.

Kısacada özetleyince aküyü ne kadar %100 tutarsan ömrüde o kadar uzuyor.

Ben kendime bosch c7 şarj aleti aldım ayda 1 kere araba üstünde (kriterlere uyup )şarj ediyorum amacım akülerin uzun ömürlü olmasını sağlamak.

Standart arabasında benim gibi tek tük şarj edenlere denk geldim.

Ses sistemi kullananları çoğu bu işlemi zaten yapıyor.

Arkadaşdan örnek resim ;

Screenshot_2023-03-27-14-13-07-848-edit_com.facebook.orca.jpgScreenshot_2023-03-28-09-57-46-972-edit_com.facebook.orca.jpgScreenshot_2023-03-28-09-57-59-233-edit_com.facebook.orca.jpgScreenshot_2023-03-28-09-58-09-965-edit_com.facebook.orca.jpg

Benzin kapağına yuva yapmış togg gibi şarj ediyor , şarj cihazları içerde bağlantıları hazır ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Akü fiyatları aldı başını gitti o kısım ayrı bi konu.

Aküleri araba haricinde de şarj etmek gerekiyor ömrünü arttırabilmek için sonuç oraya çıkıyor.

Kısacada özetleyince aküyü ne kadar %100 tutarsan ömrüde o kadar uzuyor.

Ben kendime bosch c7 şarj aleti aldım ayda 1 kere araba üstünde (kriterlere uyup )şarj ediyorum amacım akülerin uzun ömürlü olmasını sağlamak.

Standart arabasında benim gibi tek tük şarj edenlere denk geldim.

Ses sistemi kullananları çoğu bu işlemi zaten yapıyor.

Arkadaşdan örnek resim ;

Ekli dosyayı görüntüle 64631Ekli dosyayı görüntüle 64632Ekli dosyayı görüntüle 64633Ekli dosyayı görüntüle 64634

Benzin kapağına yuva yapmış togg gibi şarj ediyor , şarj cihazları içerde bağlantıları hazır ;)
Son kullanıcının şarj etme olayını ilk defa duyuyorum. Çok mantıklı.

Fakat, bu mantık uzun vadede ne kadar fayda maliyet avantajı sağlıyor??

Şimdi fiyatlara baktım da şarj cihazlarının ortalama fiyatı bin lira civarında.

Mantıklı... :harika:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sırayla ;)
Standart kullanıcı
Bosch C3
IMG_20230403_115410.jpgIMG_20230403_115345.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu aküyü durduk yere şarja takma işi acayip gereksiz geliyor nedense, bu gereksiz işleri ben de yapıyorum. Ulan sabah kalkınca başım belki de ağırır diye majezik içip uyuyorum.
Şarj olayının getirisi ne onu teknik olarak tespit etmek lazım. Atıyorum, şimdiki aküler 4 yıl gidiyorsa bu işlem ile 5-6 yıla çıkıyorsa uğraşmaya değer.

Bu normal kullanıcı için geçerli. Fakat Kadir gibi eşek yüküyle müzik sistemi kullanan varsa yapılması elzem işlem denilebilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi Kadir'de zaten akü bir tane değil ki, elektrikli gibi olacak yakında. Hadi Kadir için gerekli, sıraya girenlere ne demeli :utan: Sanmıyorum ki ömrünü uzatsın
Araç; iki üç günlük periyotlarda kullanılıyorsa zaten iyi kötü şarj edilir Akü... Benim gibi hafta sonu kullanıcıları için takviye şarj etmek fayda sağlar.

İşte o faydanın yapılan işe değip değmeyeceğini bilmiyoruz. :rolleyes:

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Ulan sabah kalkınca başım belki de ağırır diye majezik içip uyuyorum.
Çok tehlikeli. O ilacı normal baş ağrısı için almak bile yanlış. Bizim toplumumuzda maalesef doktorların ezbere yazması sonucu, eczacıların gereksiz vermesi sonucu yerleşmiş bir alışkanlık.
O ilacı sadece diş, böbrek ya da benzeri çok ağır ağrılarda kullanmak gerekiyor.
Bas ağrısı için kimse hikaye anlatmasin bana Parol,Nurofen gibi ağrı kesiciler yeterlidir. Hem vücudu çok yipratmamis hem de bağışıklık kazanmamak için bu tür ağrı kesicilerden uzak durun. Bu sefer dişinizi kesecek ağrı kesici arar durursunuz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok tehlikeli. O ilacı normal baş ağrısı için almak bile yanlış. Bizim toplumumuzda maalesef doktorların ezbere yazması sonucu, eczacıların gereksiz vermesi sonucu yerleşmiş bir alışkanlık.
O ilacı sadece diş, böbrek ya da benzeri çok ağır ağrılarda kullanmak gerekiyor.
Bas ağrısı için kimse hikaye anlatmasin bana Parol,Nurofen gibi ağrı kesiciler yeterlidir. Hem vücudu çok yipratmamis hem de bağışıklık kazanmamak için bu tür ağrı kesicilerden uzak durun. Bu sefer dişinizi kesecek ağrı kesici arar durursunuz.
:harika::harika:

Voltaren ve Apranax da aynı minvaldeki ilaçlar. Çok elzem olmadıkça kullanılması uzun vadede iyi değil.

Ağrım varsa aspirin kullanırım, kesti kesti (genelde kesiyor) kesmezse de ağrı geçene dek katlanırım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Üstadım bu yazdıklarının şu kısmına katılıyorum sadece, zamanında bilinçsizce vücudu alıştırmamak lazımmış bu konuda haklısın. Ama baş ağrısı için parol yeterlidir demek gerçek bir baş ağrısı çekmemişsin demek oluyor, ya da çok bilinçli kullanmış parol yeterli hale gelmiş sana ki istisnai bir durum. Parolu bonibon diye yutarım, çerez gibi yerim bir iki tane de bana mısın demez. Arvalez, Majezik, Apranax, Fortine vs bana etki eder, o da zamanında içersem. Yoksa eşiği geçince istersen siyanür iç hastanede iğne ya da serum anca kendime getiriyor.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Genç iken ağrı kesici olarak hiç fukara ilaçlarını almadım. Hep Aprol gibi naproksen sodyum içeren ilaçlardan alıyordum. Babanın yazdığı Voltaren esas romatizmal ağrılara iyi gelir. Bir gün dişim acayip ağrıdı. Ramazan di yine. İftarda ağrıdan bir şey yiyemedim. Aspirin,Parol dahil üç tane de. Aprol grubu içtim etki etmedi. İyiki mide kanaması falan gecirmemisim. Neyse dişçi çekti o gece . Ama ne çekiş. Üzerimden tır kalktı vallahi.
Neyse o an yanlış yaptığımı anladım. Adam morfin bile etki etmedi noruyon oğlum sen bile demişti. Sonra ıvır zıvır hiç ilaç almadım. Çok rahatsızlık verirse Parol gibi fakir ağrı kesicilerini aldım. Yani 20 yıldır bu şekilde. Şu an Parol değil de Nurofen gibi ibuprofen içeren bir diğer fakir ilacı dişimi bile kesebiliyor.
İşin zor üstat.Vucuda geri reset atman lazım. Migrendir sende ki. Onla baş etmen için başka çözüm yolları aramalisin zaten kendinde yazmışsın bunlarda kesmiyor diye. Bir süre sonra kesmez tabi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Genç iken ağrı kesici olarak hiç fukara ilaçlarını almadım. Hep Aprol gibi naproksen sodyum içeren ilaçlardan alıyordum. Babanın yazdığı Voltaren esas romatizmal ağrılara iyi gelir. Bir gün dişim acayip ağrıdı. Ramazan di yine. İftarda ağrıdan bir şey yiyemedim. Aspirin,Parol dahil üç tane de. Aprol grubu içtim etki etmedi. İyiki mide kanaması falan gecirmemisim. Neyse dişçi çekti o gece . Ama ne çekiş. Üzerimden tır kalktı vallahi.
Neyse o an yanlış yaptığımı anladım. Adam morfin bile etki etmedi noruyon oğlum sen bile demişti. Sonra ıvır zıvır hiç ilaç almadım. Çok rahatsızlık verirse Parol gibi fakir ağrı kesicilerini aldım. Yani 20 yıldır bu şekilde. Şu an Parol değil de Nurofen gibi ibuprofen içeren bir diğer fakir ilacı dişimi bile kesebiliyor.
İşin zor üstat.Vucuda geri reset atman lazım. Migrendir sende ki. Onla baş etmen için başka çözüm yolları aramalisin zaten kendinde yazmışsın bunlarda kesmiyor diye. Bir süre sonra kesmez tabi.
İşim zor evet, migren o da doğru ama başka çözüm yolu yok ki maalesef. Zonklamaya başladıktan sonra kesmiyor hiçbir şey, hastane hemen. Zaten mideye vuruyor, mide bulantısı baş ağrısı karışıyor ölü gibi yerlere atıyorum kendimi. Acildeki doktor biliyor işi beni de öğrendi. İlk gittiğimde uğraştırdı tetkik yapacak felan, dedim doktoooor bana serum ya da iğne ver hemen migrenim var kendimi biliyorum diye, neyseki yaptırdı. O zaman ayrı ayrı iki iğne veriyordu biri bulantı biri ağrı kesici diye, şimdi gidince hemen tek iğneyle çözüyor alıştı bana :D iki ilacı birbirine karıştırıyor ve saplıyor abla, ellerin dert görmesin diyorum:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşim zor evet, migren o da doğru ama başka çözüm yolu yok ki maalesef. Zonklamaya başladıktan sonra kesmiyor hiçbir şey, hastane hemen. Zaten mideye vuruyor, mide bulantısı baş ağrısı karışıyor ölü gibi yerlere atıyorum kendimi. Acildeki doktor biliyor işi beni de öğrendi. İlk gittiğimde uğraştırdı tetkik yapacak felan, dedim doktoooor bana serum ya da iğne ver hemen migrenim var kendimi biliyorum diye, neyseki yaptırdı. O zaman ayrı ayrı iki iğne veriyordu biri bulantı biri ağrı kesici diye, şimdi gidince hemen tek iğneyle çözüyor alıştı bana :D iki ilacı birbirine karıştırıyor ve saplıyor abla, ellerin dert görmesin diyorum:)
Kızımda da migren var seninki kadar kötü olmasa da illallah ettiriyor. Arada O'da majezik kullanıyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
elektrikli gibi olacak yakında
Togg varken bana düşmez :p
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ulan sabah kalkınca başım belki de ağırır diye majezik içip uyuyorum
Ulennnn

Sabah arabanın kilitleri açılmazsa diye akşam arabayı kilitlemeyen vardı aklıma geldi sen öyle diyince.

İlaç konusunda genelde son dakikaya kadar hep beklerim , son dakika pes eder içerim yoksam yohh

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Üst Alt