Akıllı Debriyaj Sistemi Hakkında Görüş ve Önerileriniz

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Dostlar merhaba;
Geçen Youtube da takılırken akıllı debriyaj sistemi diye bir şey duydum. Kabaca manuel aracını otomatiğe çeviriyorlar. Debriyaj pedalın kalıyor, fakat debriyaja basmadan vites değiştiriyorsun. Bir çok araca yapmışlar. Daha önce eski model araçlara yapılamıyormuş fakat artık eski araçlara da yapmaya başlamışlar (efsane kasa Corolla gibi..) Bir tane de Mazda 2'ye yapmışlar. Videoları aşağıya koyuyorum.

Mazda 2:

Duydunuz mu hiç? 98 626'ya yapılır mı ki :krsn::utan: (yine kaşınıyorum)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
1- Uğraşmaya değmez.
2- Olsa bile randımanlı olmaz.
3- Vutututututu yaptırmaz.
4- Elizabeth candır.

Zamanında mercedesin bi serisinde (debriyajsız olarak) vardı. Kullandıkça arabadan tiksiniyordum :)

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
1- Uğraşmaya değmez.
2- Olsa bile randımanlı olmaz.
3- Vutututututu yaptırmaz.
4- Elizabeth candır.

Zamanında mercedesin bi serisinde (debriyajsız olarak) vardı. Kullandıkça arabadan tiksiniyordum :)
İstanbul trafiğinde elizabeth çekilmiyor Murat hocam yaw.. Randıman konusunu bilemiyorum herkes çok memnun filan gibi yorumlar var. Araştırmaya devam. Zaten yaptıracak olsam bile Şubatdan önce olmaz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk defa duyuyorum böyle bir şeyi, dün ölsem bu gün bilmeyecektim bunu... :D
Şaka bir yana, maliyeti çekilebilir bir şeyse, yapılır. Ancak; mevcut aracı, otomatik şanzıman ile değiştirmek daha mantıklı bana göre.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Videolara denk geliyorum ama içeriğini bilmiyorum

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Görüyorum çok fazla bende bu sistemi. Şanzıman ve baskı balata değişmiyor diye biliyorum. Robotik bir sistem alt merkez tarafına montajlanıp sizin yerinize pedala basıyor. Bir dönemin yarı otomatikleri; robotize şanzıman, M/M gibi isimlerle anılan sistem. Ve bu sistemler belli bir km sonra hep sorunlu olarak kullanıcının başını ağrıttı. İlk montaj sırasında herkesin memnun kalması tabii ki doğal. Geçmişte bu şanzımanlarla çıkmış araçlar da sıfır alındıklarında kullanıcıları çok memnundu :)

Belki daha uzun periyodda arızalanacak bir robotize sistem yapmışlardır o kısmını bilemiyorum. Ama 50K kullandım sorun yaşamadım diyen canlı bir kullanıcıyı görmeden bu sisteme güveneceğimi zannetmiyorum. Gördüğüm tanıtım videolarında bile kimse yapmasın diye hiç bir teknik bilgi vermeden üstü kapalı, sanayide yapılmış, demirin spiralle kesip montajlanması gibi, ar-gesiz intibası uyandıran bir sistem geliyor aklıma.
Sanayi eşrafında dönem dönem buna benzer projeler parlatılıp, müşteriye tabiri yerindeyse çakılıp sonra piyasadan 2-3 sene sonra silinen olaylar...
Bir dönem de hidrojen tankı vardı. Silecek suyunun yanına bi bidon su koyup, suyu hidrojene ayırıp motora gönderen ve %50 lere varan tasarruftan bahseden sistemler, karbüratörlü araçların yakıt borusuna takılan yakıtı hizaya sokan muhteşem mıknatıslar vs...:komik:

Ha şuna da karşı değilim yanlış anlaşılmasın; üretici adam akıllı müşterilerini bilgilendiriyordur; 50 bin km garantili, baskını balatanı yemeyecek, (sonuçta otomatik yapıyor ayırmayı, kullanıcı hatası durumu yok, ben kendim kullandığım hali ile 150k kullanıyorum bir baskı balatayı İstanbul trafiğinde), ayırma robotu şu periyoda kadar arızalanmaz veya parçası şu marka bu standartta üretilmiştir vs. vs... bunun karşılığında da bu fiyata deniliyorsa bir problem yok. Fiyat/performans ölçüsünde değerlendirilir ona göre tercih yapılır. Ama ben tanıtım videolarında bile doğru düzgün teknik bilgiye denk gelmedim.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
bilgihizmetleri.com diye bir sitede şöyle bir makale buldum:
Bir de fiyat için ayrı bir makale var:
Akıllı Debriyaj Sistemi Montaj Fiyatları 2024 - Fiyatları 2024 (Ortalama 29500 lira diyor :islik: hiç gerek yok). 2023 fiyatları 15k civarındaydı. 15k neyse de 29k bence çok fazla, benim için gerek yok.
İlk defa duyuyorum böyle bir şeyi, dün ölsem bu gün bilmeyecektim bunu... :D
Şaka bir yana, maliyeti çekilebilir bir şeyse, yapılır. Ancak; mevcut aracı, otomatik şanzıman ile değiştirmek daha mantıklı bana göre.
Güncel araçlar için otomatik olan ile değiştirmek dediğiniz gibi mantıklı. Ama artık otomatik olan ile manuel olan arasındaki fiyat farkları güncel araçlar için 29 bin liranın çok çok üzerinde. Benim 98 model aracımın otomatik olanı da saatli bir bomba gibi olacaktır.

Üst Alt