Mazda 626 GE (1991-97) Yükseklik Ayarlı Far Montajı ve Far Değişimi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Eline sağlık hacım on numara olmuş. :) Farlar inşallah güzel gösteriyordur da sıkıntı çıkmaz.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Konuyu fikir sormak açısından bir hortlatayım;

Benim guzuya yükseklik ayarı için malzemeleri toplayalı epey oluyordu bugün biraz vakit harcayayım da far yükseklik tesisatını kurayım dedim; kabaca işin yarısı bitti sayılır da sistemi test edeyim dedim. Ben zannediyorum ayar ''0''dayken en aşağıda, rakam 1-2-3 arttıkça far yukarı hareket edip daha ileriyi gösteriyor, halbuki rakam yukarı arttıkça far ve ışık çizgisi aşağı indi. Acaba bir yerde ters bağlantı mı yaptım da böyle oldu diye düşünürken sistemin nasıl çalıştığını öğrenmek için @Bayraktar Hamdi'yi aradım. Sağ olsun söyledi, rakam arttıkça far aşağı iniyormuş. Fakat ben ışığın aşağı inmesini değil uzun yolda ihtiyacım olunca yukarı çıkmasını/ileriyi aydınlatmasını istiyorum.

Sorumuz şu;

Sizce sistemi tamamladıktan sonra far ayarına gittiğimde ''normal ayar'' hangi konumda olmalı? (0-1-2-3)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Konuyu fikir sormak açısından bir hortlatayım;

Benim guzuya yükseklik ayarı için malzemeleri toplayalı epey oluyordu bugün biraz vakit harcayayım da far yükseklik tesisatını kurayım dedim; kabaca işin yarısı bitti sayılır da sistemi test edeyim dedim. Ben zannediyorum ayar ''0''dayken en aşağıda, rakam 1-2-3 arttıkça far yukarı hareket edip daha ileriyi gösteriyor, halbuki rakam yukarı arttıkça far ve ışık çizgisi aşağı indi. Acaba bir yerde ters bağlantı mı yaptım da böyle oldu diye düşünürken sistemin nasıl çalıştığını öğrenmek için @Bayraktar Hamdi'yi aradım. Sağ olsun söyledi, rakam arttıkça far aşağı iniyormuş. Fakat ben ışığın aşağı inmesini değil uzun yolda ihtiyacım olunca yukarı çıkmasını/ileriyi aydınlatmasını istiyorum.

Sorumuz şu;

Sizce sistemi tamamladıktan sonra far ayarına gittiğimde ''normal ayar'' hangi konumda olmalı? (0-1-2-3)
Benim bildiğim 0

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim Atılgan'ın ayarı "0" da en yükseği gösteriyor, rakam yükseldikçe farlar aşağıya iniyor. Daha önceki far ayarı olan araçlarımda da aynıydı.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Bende senin gibi tahmin ediyordum can yani donanımın ismi yanlış verilmiş diyebiliriz o zaman yükseğe ayarlanmış far diyebiliriz mesela bu şekilde oturuyor sistem :D
Bence de sıfır da olmalı bu mantığı duyunca herkese uymayı tercih ettim...

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bende senin gibi tahmin ediyordum can yani donanımın ismi yanlış verilmiş diyebiliriz o zaman yükseğe ayarlanmış far diyebiliriz mesela bu şekilde oturuyor sistem :D
Bence de sıfır da olmalı bu mantığı duyunca herkese uymayı tercih ettim...
Far alçaklık ayarı mı deseydiler acaba. :D Esasen benim mantığıma uymuyor, şöyle ki, araç dolu olunca arkası öne göre daha fazla alçalınca far çizgisi yükseliyor ve yükseklik ayarıyla far çizgisini daha aşağı alabiliyorsun. Ama benim derdim bu değil, şehirdışı gece yolculuklarında uzun huzmeleri sürekli kullanamadığım için kısaları yükseltmek istiyorum. Yani 0'a göre ayarlatırsam farları yükseltememek benim hiç işime yaramaz.

Her farda aynı mı bilmiyorum ama bizimkinde 0-1 arasındaki değişim 1-2 ve 2-3 arasındaki değişimden daha fazla oluyor. Bu nedenle sanki far ayarını 2. konumdayken ayarlatsam, 1 ve 0'a alınca 2 kademe far çizgisini yükseltme opsiyonu sunar bana. Eğer araç yüklüyse ve far çizgisini aşağı almak istersem 3. konuma alarak biraz aşağı almak yetecek gibi görünüyor. Mantığıma böylesi yatıyor şu anda. :) Neyse yarın bir aksilik olmazsa bitireyim tesisatı da aradan çıksın. Zaten zar-zor elim değiyor. :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Zaten far ayarını 0 da yaptın sıkıntı yok.
Arkaya 1 kişi bindi far yukarı çıktı düğmeyi 1e alıyorsun.
Arkaya 2 kişi bindi , far yukarı çıktı , düğmeyi 2 kademe aşağı...

Gibi bi mantıgı var ama sen 1 yada 2de farlarını ayarlatıp kullanabilirsin.

Ama bence olması gereken gibi yap 0 da ayarla kalsın arkaa yük bindikce farlar yukarı kalktıkca sen düğmeden indir. Orjinali bu :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Zaten far ayarını 0 da yaptın sıkıntı yok.
Arkaya 1 kişi bindi far yukarı çıktı düğmeyi 1e alıyorsun.
Arkaya 2 kişi bindi , far yukarı çıktı , düğmeyi 2 kademe aşağı...

Gibi bi mantıgı var ama sen 1 yada 2de farlarını ayarlatıp kullanabilirsin.

Ama bence olması gereken gibi yap 0 da ayarla kalsın arkaa yük bindikce farlar yukarı kalktıkca sen düğmeden indir. Orjinali bu :)
Bu şekilde ayar yaptırmak da mantıklı Can'ın yazdığı şekilde yaptırmak da mantıklı. :)

Ben şimdiye kadar o ayar düğmesini 3-4 kademeye getirecek şartlarda yükleme yapmadım mesela.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Far ayarının amacı aracın yüklü olması ve arka tarafın çökmesi durumunda farların açısının ayarlanmasıdır.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Far ayarının amacı aracın yüklü olması ve arka tarafın çökmesi durumunda farların açısının ayarlanmasıdır.
Çok mantıklı abi, zaten bu mevzuyu da Sasalı'ya giderken senden duyup öğrenmiştim. :) Fakat benim ihtiyacımı bu tarz bir kullanım karşılamıyor. Ben farın ihtiyaç halinde yukarı çıkmasını istiyorum. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok mantıklı abi, zaten bu mevzuyu da Sasalı'ya giderken senden duyup öğrenmiştim. :) Fakat benim ihtiyacımı bu tarz bir kullanım karşılamıyor. Ben farın ihtiyaç halinde yukarı çıkmasını istiyorum. :)
Ters mantık düşünürsek, bagaja dört torba yem, çimento vs. Koy, farlar yukarı kalkmış olur, sonra istediğin şekilde ayar yaparsın. :p :p:utan:

Üst Alt