Mazda 3 BL (2009-13) Yük Bindiğinde Farların Kısılma Sorunu

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Merhabalar
Aracı satın aldığım günden bugüne, her gördüğümde tadımı kaçıran bir durum var. Daha çok akşamları park ederken fark ediyorum.
Forumda detaylı bir arama yaptım, fakat buna ilişkin herhangi bir konu bulamadım.
Aracın farları yanıyorken direksiyonu çevirince farlarda %20'lik bir kısılma meydana geliyor. Buna ek olarak direksiyon çevrilmese dahi, çamların açma kapama tuşlarına basılınca farlarda kısılma meydana geliyor ve her ne kadar devir saatinde fark görünmese de motor sesinde ufak bir değişiklik oluyor (tüketilen enerji sebebiyle sanırım).
Araçta 72 Amperlik bir akü var ve söz konusu akü henüz 1 yıllık. Bu sebeple problemin aküden kaynaklanıyor olması mümkün değil gibi görünüyor.
Alternatör ile ilgili olabilir mi acaba diye düşündüm. Bildiğim kadarıyla araç çalıştıktan sonra elektrik ihtiyacını daha çok alternatörün ürettiği elektrikten karşılıyor. Bu sebeple acaba alternatör yetersiz enerji mi üretiyor diye düşünmeye başladım.
Daha sonra bunu test edebilmek için araç durur vaziyetteyken aracın devrini 3.000-3.500 civarına yükselterek direksiyonu çevirdim ve kısılmanın hâlâ aynı oranda devam ettiğini gördüm.
Araçlarımızda elektrik destekli hidrolik direksiyonun mevcut olduğu bilgisini haizim. Haliyle yüksek miktarda enerji çeken bir direksiyon sistemi kullanıldığından farların kısılmasına normal bakılsa da, devrin yükselmesine rağmen bu kısılmanın devam etmesini şahsen mantıklı bulamadım.
Bu sebeplerle bir problem mi var acaba diye düşünmeye başladım.
Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Daha önceki araçlarımda ve mevcut aracımda da bu durum var ve bana gayet normal geliyor, çünkü çalışan bir sisteme anlık olarak fazladan yük biniyor, dikkat edersen, aynı kısılma, fan açtığında da meydana gelecektir...

İçim rahat olsun dersen de; işinin ehli bir elektrikçiye akü ile şarj dinamosunu ölçtürebilirsin....

osk@r78

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Benim araçta böyle bir sorun yok. Açıkçası benim araçta olsa mutlaka bir elektrikçiye götürürdüm. Sinir bozucu bir durum..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kısılmanın şiddetine göre normal aslında diyebilirim, araç rölantide beklerken başka elektrik tüketen bir şeyler de açıksa mesela, ve bir de araç direksiyonu elektrikli ve ciddi bir akım çekiyor, hepsi aynı anda devreye girdiğinde alternatör yetersiz kalıyor olabilir, alternatörü baktırmakta fayda var, eğer aküye güvenin tamsa.

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kısılmanın şiddetine göre normal aslında diyebilirim, araç rölantide beklerken başka elektrik tüketen bir şeyler de açıksa mesela, ve bir de araç direksiyonu elektrikli ve ciddi bir akım çekiyor, hepsi anda devreye girdiğinde alternatör yetersiz kalıyor olabilir, alternatörü baktırmakta fayda var, eğer aküye güvenin tamsa.
Bununla ilgili bir cihaz vardı ama adı aklıma gelmedi. @kadir biliyordu.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Aracınız dizel mi benzinli mi bilmiyorum. Dizel ile benzinlinin alternatörleri farklı. Rakamlardan emin değilim ama benzinli 70A civarı, dizelin alternatörü 130A civarı gibi aklımda kalmış.

Aracınız dizelse alternatörünüzde bir sorun var diyebilirim. Çünkü kendi aracım dizelden örnekleyecek olursam farlar+cam açma+cam rezistansları+koltuk ısıtma ve direksiyon hareketi hepsini aynı anda yapsam da bahsettiğiniz gibi bir kısılma görmedim. Neyi denedin de eminsin diyecekler için de çakmak şarjım akü gerilimini gösteriyor, yükte ne kadar gerilim düşeceğini merak ettiğim için ne varsa çalıştırıp denemiştim. Rolantide 13,7 Volttan 13,3 Volta düşmüştü şarj gerilimi. Yaz, kış hava sıcaklığı da bir miktar etkiler tabi.

Benzinlilerde durum nasıl bilmiyorum, bazı arkadaşlar normal olarak yorumlamış. Belki normaldir. Yine de bir elektrikçiye ölçüm yaptırın bence veya bendeki gibi bir aletle gözlemleyebilirsiniz yüklenmelerde ne kadar enerji düşüşü olduğunu.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Merhabalar
Aracı satın aldığım günden bugüne, her gördüğümde tadımı kaçıran bir durum var. Daha çok akşamları park ederken fark ediyorum.
Forumda detaylı bir arama yaptım, fakat buna ilişkin herhangi bir konu bulamadım.
Aracın farları yanıyorken direksiyonu çevirince farlarda %20'lik bir kısılma meydana geliyor. Buna ek olarak direksiyon çevrilmese dahi, çamların açma kapama tuşlarına basılınca farlarda kısılma meydana geliyor ve her ne kadar devir saatinde fark görünmese de motor sesinde ufak bir değişiklik oluyor (tüketilen enerji sebebiyle sanırım).
Araçta 72 Amperlik bir akü var ve söz konusu akü henüz 1 yıllık. Bu sebeple problemin aküden kaynaklanıyor olması mümkün değil gibi görünüyor.
Alternatör ile ilgili olabilir mi acaba diye düşündüm. Bildiğim kadarıyla araç çalıştıktan sonra elektrik ihtiyacını daha çok alternatörün ürettiği elektrikten karşılıyor. Bu sebeple acaba alternatör yetersiz enerji mi üretiyor diye düşünmeye başladım.
Daha sonra bunu test edebilmek için araç durur vaziyetteyken aracın devrini 3.000-3.500 civarına yükselterek direksiyonu çevirdim ve kısılmanın hâlâ aynı oranda devam ettiğini gördüm.
Araçlarımızda elektrik destekli hidrolik direksiyonun mevcut olduğu bilgisini haizim. Haliyle yüksek miktarda enerji çeken bir direksiyon sistemi kullanıldığından farların kısılmasına normal bakılsa da, devrin yükselmesine rağmen bu kısılmanın devam etmesini şahsen mantıklı bulamadım.
Bu sebeplerle bir problem mi var acaba diye düşünmeye başladım.
Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim
Farlar holojen mi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bununla ilgili bir cihaz vardı ama adı aklıma gelmedi. @kadir biliyordu.
Gerilim düşümünü engelleyen kapasitör ama senin dediğin onu mu bilmiyorum :)

Aracınız dizel mi benzinli mi bilmiyorum. Dizel ile benzinlinin alternatörleri farklı. Rakamlardan emin değilim ama benzinli 70A civarı, dizelin alternatörü 130A civarı gibi aklımda kalmış.

Aracınız dizelse alternatörünüzde bir sorun var diyebilirim. Çünkü kendi aracım dizelden örnekleyecek olursam farlar+cam açma+cam rezistansları+koltuk ısıtma ve direksiyon hareketi hepsini aynı anda yapsam da bahsettiğiniz gibi bir kısılma görmedim. Neyi denedin de eminsin diyecekler için de çakmak şarjım akü gerilimini gösteriyor, yükte ne kadar gerilim düşeceğini merak ettiğim için ne varsa çalıştırıp denemiştim. Rolantide 13,7 Volttan 13,3 Volta düşmüştü şarj gerilimi. Yaz, kış hava sıcaklığı da bir miktar etkiler tabi.

Benzinlilerde durum nasıl bilmiyorum, bazı arkadaşlar normal olarak yorumlamış. Belki normaldir. Yine de bir elektrikçiye ölçüm yaptırın bence veya bendeki gibi bir aletle gözlemleyebilirsiniz yüklenmelerde ne kadar enerji düşüşü olduğunu.
Benzinli 90A diye hatırlıyorum.

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kısılmanın şiddetine göre normal aslında diyebilirim, araç rölantide beklerken başka elektrik tüketen bir şeyler de açıksa mesela, ve bir de araç direksiyonu elektrikli ve ciddi bir akım çekiyor, hepsi aynı anda devreye girdiğinde alternatör yetersiz kalıyor olabilir, alternatörü baktırmakta fayda var, eğer aküye güvenin tamsa.
Araç rölantideyken herhangi birşey açık olmasa da kısılma oluyor üstadım. Alternatöre baktırırken ne olur ne olmaz diye aküye de baktırmayı düşünüyorum

Aracım benzinli üstadım. Alternatörün yetersiz kalması durumu mevcut olsaydı aracın devrini yükselterek direksiyonu çevirdiğimde farlardaki kısılmanın bir nebze de olsa azalması gerekmez miydi acaba?

Farlar holojen mi ?

Gerilim düşümünü engelleyen kapasitör ama senin dediğin onu mu bilmiyorum :)

Farlar şuan için halojen, forumdaki araştırmalarım sonucu n11'den kısa ve uzunlar için Niken led ampül sipariş ettim, park ampüllerini de led'e çevireceğim. Bu şekilde alternatöre binen yükü bir nebze de olsa azaltırım diye düşünüyorum

Aynen oydu, konu sahibi için bir seçenek olarak kenarda kalsın bence. ;)
Problemi çözemezsem aklımda bulunsun üstadım, onu da deneriz olmadı

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Dedikleriniz hepsi normal ve bütün araçlarda olan şeyler ama

Halojen ampullerde bunlar fark edilebilir.
Led ampullerde bunları fark etmek kısmen biraz daha zor.

Gerilim düşümünden ziyade bu işin bide amper kısmı var.

Araçdaki bütün halojenleri ledi çevirin %0.001 bile olsa yakıt tasarrufu sağlar :)

Sinyalleri led yapmak biraz uğraştırıcı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Araç rölantideyken herhangi birşey açık olmasa da kısılma oluyor üstadım. Alternatöre baktırırken ne olur ne olmaz diye aküye de baktırmayı düşünüyorum.

Durum buysa, mutlaka kontrol ettirmende fayda var... Konuya yazdığım ve normal dediğim ilk mesajdaki olay bu değildi benim...

Sisteme yük ilk bindiğinde anlık olarak kısılıp tekrar eski haline gelmesine normal diye yazdım ben, yanlış yazmış olmayayım... ;)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

@kadir dizel 150 Amper, benzinli 90 Amper. :harika:
Tabi bunlar katalog değerleri, hangi devirde bu akımlara çıktığı, rolantide %kaçını verdiği ile ilgili bilgi yok. :)

Araç rölantideyken herhangi birşey açık olmasa da kısılma oluyor üstadım. Alternatöre baktırırken ne olur ne olmaz diye aküye de baktırmayı düşünüyorum

Aracım benzinli üstadım. Alternatörün yetersiz kalması durumu mevcut olsaydı aracın devrini yükselterek direksiyonu çevirdiğimde farlardaki kısılmanın bir nebze de olsa azalması gerekmez miydi acaba?

Aynen öyle. 90 Amperlik kapasite az bir akım değil. Gerilim düşümü ile ilgili bir sorun var gibi görünüyor. Alternatörün arkasındaki regülatör devresi (içindedir) gelen yüke göre dengelemeyi yapamıyor gibi bir durum var ama yine de net devreden diye teşhis koymak zor.
Akünüzle alakalı olduğunu pek zannetmiyorum, araç çalıştıktan sonra akünün görevi şarj olmak çünkü. Araç çalıştıktan sonra kutup başını çıkartıp bakabilirsiniz.
Fazla ihmal etmeyin, regülatör devresi arızası başka sıkıntılara da yol açabilir. Görevi gerilimi sabit tutup, akımı yüke göre dengelemek olduğu için bazen aşağı yönlü gerilim düşümüne sebep olurken, bazen yukarı yönlü fırlama yapabiliyor.

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Dedikleriniz hepsi normal ve bütün araçlarda olan şeyler ama

Halojen ampullerde bunlar fark edilebilir.
Led ampullerde bunları fark etmek kısmen biraz daha zor.

Gerilim düşümünden ziyade bu işin bide amper kısmı var.

Araçdaki bütün halojenleri ledi çevirin %0.001 bile olsa yakıt tasarrufu sağlar :)

Sinyalleri led yapmak biraz uğraştırıcı.
Yakıt tasarrufu hususu beni cezbetti şuan :) Sinyallerden kastınız aracın sağ ve solundaki sinyaller sanırım
Durum buysa, mutlaka kontrol ettirmende fayda var... Konuya yazdığım ve normal dediğim ilk mesajdaki olay bu değildi benim...

Sisteme yük ilk bindiğinde anlık olarak kısılıp tekrar eski haline gelmesine normal diye yazdım ben, yanlış yazmış olmayayım... ;)
Eyvallah üstadım, en kısa sürede ilgileneceğim artık
@kadir dizel 150 Amper, benzinli 90 Amper. :harika:
Tabi bunlar katalog değerleri, hangi devirde bu akımlara çıktığı, rolantide %kaçını verdiği ile ilgili bilgi yok. :)

Aynen öyle. 90 Amperlik kapasite az bir akım değil. Gerilim düşümü ile ilgili bir sorun var gibi görünüyor. Alternatörün arkasındaki regülatör devresi (içindedir) gelen yüke göre dengelemeyi yapamıyor gibi bir durum var ama yine de net devreden diye teşhis koymak zor.
Akünüzle alakalı olduğunu pek zannetmiyorum, araç çalıştıktan sonra akünün görevi şarj olmak çünkü. Araç çalıştıktan sonra kutup başını çıkartıp bakabilirsiniz.
Fazla ihmal etmeyin, regülatör devresi arızası başka sıkıntılara da yol açabilir. Görevi gerilimi sabit tutup, akımı yüke göre dengelemek olduğu için bazen aşağı yönlü gerilim düşümüne sebep olurken, bazen yukarı yönlü fırlama yapabiliyor.
Bulduğum ilk fırsatta bir elektrik ustasına göstereceğim, alternatörün ölçümünü yaptığı takdirde problemin devreden mi yoksa alternatörden mi kaynaklandığını anlayacaktır sanırım. Devreden kaynaklanabileceğini hiç düşünmemiştim üstadım öğrendiğim çok iyi oldu.
Konunun daha faydalı olması açısından problemi çözünce buradan bilgilendirme yaparım.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Üst Alt