Mazda 3 BK (2003-09) Yetkili Servis Özel Servis Fiyatlarıyla Komple Motor Bakımı

erhan48

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri HB
2 hafta önce, Mazda 3 BK, 2006 Model, 1.6 LPG'li, 200.000 Km HB, araba satın aldım.
Motor hararet görmüş, yağına, suyuna dikkat edilmemiş.
Kasa olarak güzel, içi güzel, ama motoru çok yıpranmış. (Bilerek satın aldım)
Arabayı satın alır almaz, hemen sanayide soluğu aldım.
1 hafta boyunca sıra bekledim. 1 hafta sonunda sıra bana geldi. Motoru komple indirdik.
Motoru dağıttık. Rektefiyeciye ölçtürdük. Değişmesi gereken parçaların listesi aşağıdaki gibidir.
Yetkili servis ile parçacıların arasında dağlar kadar fark var.

Sizden ricam şu bu parçaları parçacıdan alıp taksak işimizi görür mü, yoksa başımız mı ağrır.
Eğer randıman alamazsam, Tekrar motor sök-tak hem zaman kaybı olur, hemde maliyeti katlar.
Yada hangi parçaları servisten almalıyım.
Deneyimlerinizden, bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.

PARÇA ADIYETKİLİ SERVİS FİYATIPARÇACI FİYATI
0-50 Piston segman (x4)
3.560 TL
760 TL
Standart kol yatak
940 TL
200 TL
Standart ana yatak
625 TL
100 TL
Standart gezi ayı
333 TL
60 TL
Silindir kapağı
12.000 TL
1.800 TL (çıkma)
Triger zincir seti
1.810 TL
480 TL
Yağ pompası
1.560 TL
370 TL
Takım conta
728 TL
280 TL
4 adet buji
139 TL
140 TL
Baskı balata seti
1.261 TL
750 TL

Radyatör
1.850 TL
450 TL
Radyatör alt hortumları
357 TL
60 TL
Radyatör üst hortumları
150 TL
40 TL
Termostat
205 TL
100 TL
Devir Daim
670 TL
160 TL
Oksijen sensörü
940 TL
320 TL
V kayışı
304 TL
150 TL
Otomatik gergi bilyası (V kayışı)
1.560 TL
330 TL
V kayışı avere bilya
366 TL
140 TL
Motor yağı 10-40 (5lt)
375 TL
140 TL
Antifiriz (3lt)
65 TL
45 TL
Yağ filtresi
49 TL
20 TL
Hava filtresi
132 TL
30 TL
TOPLAM
29.979 TL
6.925 TL

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Fayda maliyet olarak bakmalı, ben bunu günlük birazda canını çıkartırım 2-3 sene dayansa yine 6-7 bin masraf eder bir motor daha yaptırırım diyebilirsiniz. Bunu bir kenara koyup ben bu aracı uzun dönem için aldım 10 yıl kullanırım derseniz o da yaklaşık aylık 250 tl ye gelir.
Sahibinden de çıkma motor vardı, 6 bin tl gibi.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Çıkma motordan 3 gün sonra ne çıkacağı belli olmaz. Zaten her halükarda 6 bin tl üzeri masraf edilecek. Bence parçaların çoğunu dışarıdan alın, yalnız sadece silindir kapak contası, üst külbütör kapak contası, termostatı ve radyatör hortumlarını servisten orjinal alın. Contaları tek olarak da satıyorlar zaten.

Çıkma silindir kapağını alınca direkt taktırmayın. Kesinlikle sübapları ve lastikleri vs ilgili parçaları değiştirtip öyle kullanın. Parçacıdan alırsınız Parçaları, muhtemelen güneş marka verirler sübapları. Rüştünü ispatlamış gayet iyi iş gören markadır.

Rulman - bilyaları Japon alın. NSK gibi. Kesinlikle tüm parçalarda Japon tercih edin. Çin’den uzak durun. Kore bir tık kullanılabilir. Yağ pompası, devirdaim, conta vs gibi hayati Parçaları mümkün mertebe en kalitelisinden seçin.

Baskı Balata için Exedy ilk tercihiniz olsun. Valeo bir tık aşağıdadır kalite olarak. Volan’ı kesinlikle ve kesinlikle kontrol ettirin. İyiymiş vs deseler de kıllatın. Kesinlikle incelensin. Yoksa kalkışlarda titreme olarak döner size.
Listede şanzıman yağı göremedim. Kesinlikle şanzıman yağını da değiştirin. Kitapçıktan vizkozite ve onay durumunu kontrol edin, örneğin 75/90 isteyen araç için 80/90 farketmez deyip 80/90 koyulursa vites geçişleri için adam kiralamanız gerekebilir. :) Emin değilim ama ATF kullanılıyor olabilir sizin araçta. Liqui Moly’nin Mazda ATF M onaylı ATF yağı var.

Orjinal Oksijen sensörünün ve parçacıdan alacağınız sensörün fotoğrafını, kodunu ve kablo renklerini gönderin bana. Elimde 1 tane mevcut fazladan. Sizinkiyle uyumluysa uygun fiyattan gönderirim size.

Ayrıca motor yapan ustanızla konuşun, montaj aşamasında çoğu usta ilk yağlama için piston ve yatak bölümünde normal yağ kullanıyor. Burada ilk yağlama gresi kullandırabilirseniz motorunuzun ilk marştaki aşınmasını neredeyse sıfıra indirmiş olursunuz. Ustanız İlk marş sonrası sizi rodaj için 1000-2000 km sürüş sonrası yağ değiştirmek için çağıracaktır. 1000 km değil, 30-40 km sonra (evet otuz kırk km turlayıp) ilk yağı değiştirin, sonra rodaja başlayın.

Motor yağı olarak 10/40 kullanmayın. 10/40 ancak ilk 30 km’de “belki” kullanılabilir. Bu yeni motorun hakkı 5/30’dur. Zaten kış geliyor. Usta ısrar etse de 10/40 koydurmayın. 2. Tercihiniz %100 sentetik 5/40 olsun. Marka olarak ilk tercih Motul.

Soğutma suyu için antifrizin yanında kesinlikle saf su kullanın. Hatta “bence” ilk 30-40 km sürüş sonrası soğutma suyu ve antifrizi de değiştirin. Muhtemelen ilk testte kaçak vs yapabilir, buralar kontrol edildikten ve temizlendikten sonra yeni saf su + antifriz kullanın. Bilindik markaları tercih edin. Bulamazsanız veya markalara güvenemiyorsanız ben size kendi üretimimiz Laboratuvar analizlerinde kullanılan kalitede saf suyu günlük UV işlem uygulayıp kargoyla gönderirim.

Gelelim en önemli konuya; alet işler el övünür derler. Bu işin aleti de ustalardır. İyi usta seçmezseniz tüm parçalar orjinal olsa da istediğiniz verimi alamazsınız. Mümkün mertebe en iyi ustayla çalışın. İstanbul ve İzmir’de çok iyi ustalar var. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ve ustanızı tanıyor musunuz onu da bilmiyorum ama gerekirse aracınızı çekiciyle gönderin, kalitesini ispatlamış ve deneyimli ustalarla çalışın. Yanlış ellerden çıkabilecek problemlerde sadece siz uğraşırsınız. Ustanıza güveniyorsanız problem yok tabi ki. Yalnız özellikle silindir kapağını bakım kitapçığında yazan şekilde sıktırın. Bakım kitapçığında tork mu açılı mı hangi araç gerekiyorsa ilgili ölçü ve yöntem mevcuttur. Aynı durum külbütör kapağı için de geçerlidir. Aslına uygun yapılmayan işlem size terleme, yağ kaçağı vs gibi problemler şeklinde dönüş yapar.

Şimdiden hayırlı olsun. Süreçle ilgili bilgileri, parça markaları ve fiyatlarını fotoğraflarla beraber toplayıp ayrı bir konu açarsanız sizden sonra bu işlemi yapacak olanlara da yol göstermiş ve bilgilendirmiş olursunuz.

erhan48

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çıkma motordan 3 gün sonra ne çıkacağı belli olmaz. Zaten her halükarda 6 bin tl üzeri masraf edilecek. Bence parçaların çoğunu dışarıdan alın, yalnız sadece silindir kapak contası, üst külbütör kapak contası, termostatı ve radyatör hortumlarını servisten orjinal alın. Contaları tek olarak da satıyorlar zaten.

Çıkma silindir kapağını alınca direkt taktırmayın. Kesinlikle sübapları ve lastikleri vs ilgili parçaları değiştirtip öyle kullanın. Parçacıdan alırsınız Parçaları, muhtemelen güneş marka verirler sübapları. Rüştünü ispatlamış gayet iyi iş gören markadır.

Rulman - bilyaları Japon alın. NSK gibi. Kesinlikle tüm parçalarda Japon tercih edin. Çin’den uzak durun. Kore bir tık kullanılabilir. Yağ pompası, devirdaim, conta vs gibi hayati Parçaları mümkün mertebe en kalitelisinden seçin.

Baskı Balata için Exedy ilk tercihiniz olsun. Valeo bir tık aşağıdadır kalite olarak. Volan’ı kesinlikle ve kesinlikle kontrol ettirin. İyiymiş vs deseler de kıllatın. Kesinlikle incelensin. Yoksa kalkışlarda titreme olarak döner size.
Listede şanzıman yağı göremedim. Kesinlikle şanzıman yağını da değiştirin. Kitapçıktan vizkozite ve onay durumunu kontrol edin, örneğin 75/90 isteyen araç için 80/90 farketmez deyip 80/90 koyulursa vites geçişleri için adam kiralamanız gerekebilir. :) Emin değilim ama ATF kullanılıyor olabilir sizin araçta. Liqui Moly’nin Mazda ATF M onaylı ATF yağı var.

Orjinal Oksijen sensörünün ve parçacıdan alacağınız sensörün fotoğrafını, kodunu ve kablo renklerini gönderin bana. Elimde 1 tane mevcut fazladan. Sizinkiyle uyumluysa uygun fiyattan gönderirim size.

Ayrıca motor yapan ustanızla konuşun, montaj aşamasında çoğu usta ilk yağlama için piston ve yatak bölümünde normal yağ kullanıyor. Burada ilk yağlama gresi kullandırabilirseniz motorunuzun ilk marştaki aşınmasını neredeyse sıfıra indirmiş olursunuz. Ustanız İlk marş sonrası sizi rodaj için 1000-2000 km sürüş sonrası yağ değiştirmek için çağıracaktır. 1000 km değil, 30-40 km sonra (evet otuz kırk km turlayıp) ilk yağı değiştirin, sonra rodaja başlayın.

Motor yağı olarak 10/40 kullanmayın. 10/40 ancak ilk 30 km’de “belki” kullanılabilir. Bu yeni motorun hakkı 5/30’dur. Zaten kış geliyor. Usta ısrar etse de 10/40 koydurmayın. 2. Tercihiniz %100 sentetik 5/40 olsun. Marka olarak ilk tercih Motul.

Soğutma suyu için antifrizin yanında kesinlikle saf su kullanın. Hatta “bence” ilk 30-40 km sürüş sonrası soğutma suyu ve antifrizi de değiştirin. Muhtemelen ilk testte kaçak vs yapabilir, buralar kontrol edildikten ve temizlendikten sonra yeni saf su + antifriz kullanın. Bilindik markaları tercih edin. Bulamazsanız veya markalara güvenemiyorsanız ben size kendi üretimimiz Laboratuvar analizlerinde kullanılan kalitede saf suyu günlük UV işlem uygulayıp kargoyla gönderirim.

Gelelim en önemli konuya; alet işler el övünür derler. Bu işin aleti de ustalardır. İyi usta seçmezseniz tüm parçalar orjinal olsa da istediğiniz verimi alamazsınız. Mümkün mertebe en iyi ustayla çalışın. İstanbul ve İzmir’de çok iyi ustalar var. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ve ustanızı tanıyor musunuz onu da bilmiyorum ama gerekirse aracınızı çekiciyle gönderin, kalitesini ispatlamış ve deneyimli ustalarla çalışın. Yanlış ellerden çıkabilecek problemlerde sadece siz uğraşırsınız. Ustanıza güveniyorsanız problem yok tabi ki. Yalnız özellikle silindir kapağını bakım kitapçığında yazan şekilde sıktırın. Bakım kitapçığında tork mu açılı mı hangi araç gerekiyorsa ilgili ölçü ve yöntem mevcuttur. Aynı durum külbütör kapağı için de geçerlidir. Aslına uygun yapılmayan işlem size terleme, yağ kaçağı vs gibi problemler şeklinde dönüş yapar.

Şimdiden hayırlı olsun. Süreçle ilgili bilgileri, parça markaları ve fiyatlarını fotoğraflarla beraber toplayıp ayrı bir konu açarsanız sizden sonra bu işlemi yapacak olanlara da yol göstermiş ve bilgilendirmiş olursunuz.
Parçaları buradan almaya karar verdim. Çoğunlukla japon menşeili. Parça listesi fotoğrafta.
47539

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Merhaba öncelikle hayırlı olsun sorunsuz bir şekilde alıp binmek nasip olur inşallah.
@aurora Can arkadaşım gereken neyse yazmış aynen katılıyorum.
2.liste daha fiyat fayda oranında ama servisden alın dediklerimde olacak ve izmir sanayisinden 3. site özkur otomativden de fiyat alın derim.

-hava filtresi kesinlikle orjinal veya kaliteli marka (bosh,mann)yeni yapılmış motorun hava ihtiyacını 15 liralık kağıda yakın dandik malzemeli bir filtre karşılayamaz bu kadar masraf edilmişken bence orjinal olmalı yağ filtreside aynı şekilde.
-bujiler lpg bujisi falan almayın servis kodunda ne çıkıyor ise onu alın parçacıdan NGK marka.
-yağ kesinlikle 5.30 olmalı yepyeni japon yatak takılacak neden 10-40 isteniyor anlamadım siz ısrarcı olun bu konuda.

erhan48

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Castrol müşteri hizmetleri ile yapmış olduğum yazışma.
Mazda 3 BK için tavsiye ettikleri ektedir.
47540

hs4255

kedi
Araç Markası
2000 - 626 2.0 115 hp
Araç Renk ve Tip
gümüş gri
Arkadaşlar konu dışı belki ama başına gelmiş olan var mıdır diye soruyorum?
Antifriz haznesi delindi orjinali 415 TL ford uyumlusu 120 TL civarı ne tavsiye edersiniz? Ford orjinali yani

Dogussa

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri HB
@aurora İzmirde kimi tavsiye edersiniz. Siz de izmirde misiniz. Bir mazda 3 '07 HB model var aslında bir sıkıntısı yoktu fakat forumu takip ettiğim bu 3 günden beri ses yapan yerler çıktı :l. :D

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@aurora İzmirde kimi tavsiye edersiniz. Siz de izmirde misiniz. Bir mazda 3 '07 HB model var aslında bir sıkıntısı yoktu fakat forumu takip ettiğim bu 3 günden beri ses yapan yerler çıktı :l. :D
İzmir'deyim. 6. sanayide Japon Car Servis Cihangir Usta'ya gidin. Özellikle M3 konusunda çok iyidir.

Bazı sesler normal olabilirken bazıları probleme işaret edebilir. Sese karşı hassasiyetiniz arttıysa masrafınız da artar. :) Yine de kontrol ettirmekte her zaman fayda vardır.

Üst Alt