Yeni Mazda 3 Hakkında Blog Yazısı / İnceleme

yakup

Aktif
Mesajlar
2,155
Konum
Erzincan
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
[size=14pt]ORTA DİREĞİN SOSYETİK GÜZELİ: MAZDA 3[/size]
(İsmail Terzi Blog Yazısı)Mazda 3’e bakıyorum.

Sonra C segmentindeki diğer otomobilleri şöyle bir düşünüyorum.

Ortam askerlik şubesi, 3 ise Reon Kadena kadar güzel bir Asyalı…

Hadi Golf edebiyle bakıyor da, Focus resmen ölümüne kesiyor çekik gözlü güzeli.

***

Güzel bir otomobil.

Güzelliğiyle kendisinden çok daha pahalı modellere dahi ‘üç’ kardeş gösterebilecek kadar güzel.

Kırmızı olsun, mümkünse hatchback olsun, el alemin canı yansın, CLA’lar ortadan çatlasın…

***

Test aracım ise sedan bir Mazda 3.

Sedan diyoruz ama işin doğrusu fastback.

Yani hatchback ile sedan kırması…

Dilimiz alışmadığından sedan deyip geçiyoruz, yapacak bir şey yok.Otomobilin dış tasarımla ilgili en küçük bir problemi olduğunu düşünmüyorum.

Test aracım gibi Power donanımlı, yani gırtlağına kadar dolu modellerde gelen 18’lik jantlar bahse değer diye düşünüyorum. Çok kollu jant deyip geçmeyin, hatlarını dikkatlice süzün. Neden bahsettiğimi anlayacaksınız. Nefis!

Dış tasarım Reon Kadena deyip bu bahsi kapatalım.Mazda 3’e dışarıdan bakınca beklentileriniz istemsiz olarak öyle bir yükseliyor ki, içeri geçince biraz duraksıyorsunuz.

Bu durumu Mazda 6‘da da aynen yaşamıştım…

Dışarıdaki ışıltı, kabine tam anlamıyla yansımıyor.

Direksiyon, multimedya sisteminin tuşları ve klima kumandaları gibi çok kullanılan kontrollerin kalitesi harika.

Ne var ki, kabini oluşturan parçaların genel kalite düzeyi arasında zaman zaman gelir adaletsizliği fark ediyorsunuz. Örneğin cam kumandasıyla, multimedya kumandasını masamın üzerine koysam, bu iki parçanın aynı otomobilden çıkabileceğini düşünmem. Biri Hande Yener, diğer Lana Del Rey…

Ayrıca görünen yerlerdeki plastik kalitesi gayet yeterli olsa da, gözden ırak bazı noktalarda ucuz plastiklere rastlamak mümkün.

Kabinle ilgili bir başka notum, multimedya sistemi ile Bose ses sisteminin sınıf standartlarını aşmış olması. Şahane!İç mekanı bütün olarak incelediğimde ise, malzeme ve işçilik kalitesiyle, genel standartlarıyla ve kullanışlılığıyla gayet yeterli bir kabin bulduğumu söyleyebilirim.

Fakat dışarıdaki ışıltıdan, dışarıdaki zarafetten biraz da içeri istiyoruz.

***

Gelelim hacim meselesine. Arka tarafta diz mesafesiyle ilgili bir problem yaşamadım fakat boyu 185’i aşanların saçları tavanı hafifçe fırçalamaya başlayacaktır diye tahmin ediyorum.

Bagaja ise bütün halde üç, parçalarsanız dört ceset sığacaktır.Tekerlekler dönmeye başladıktan sonraki ilk birkaç kilometre müthiş aydınlatıcıdır. Bu kısımdaki notlarımı olduğu gibi paylaşayım;

Konfor-Dinamizm skalasının dinamizm tarafına kayan şasi ve süspansiyon ayarları 90’lı yıllara has bir dürüstlüğe, basitliğe ve keyfe sahip

Vites geçişleri mekanik bir hissiyatla birlikte, tereyağından kıl çeker gibi gerçekleşiyor

Kabinde bir miktar yol gürültüsü var

***

Şimdi, sürüşle ilgili detayları irdeleyelim.

Otomobilin yol tutuş karakteri bana birçok açıdan Focus’u hatırlattı: Tahmin edilebilir, ayarlanabilir ve keyifli…

Bu haliyle Focus’a kafa tutabilecek kadar sportif yürüyen 3, konfordan da mecburen ödün vermek zorunda kalıyor fakat bunun karşılığını virajlarda fazlasıyla veriyor.

Direksiyon hissiyatı çok kuvvetli değil fakat sertlik ve tutarlılık anlamında sorunsuz olan direksiyondan daha fazlasını istediğiniz olmuyor

1.5 litrelik atmosferik motor 90’lara has bir yoğunluk ve lezzetle birlikte otomobili aynen bu şekilde yürütüyor. Torku turbolardan daha zayıf olan fakat sırtımda, ağızda eriyen bitter çikolata kıvamında bir lezzet bırakan atmosferik motorlara bayılıyorum.

Videoyu izlerken gözünüz 43.3 litreye vuran anlık tüketim göstergesine takıldıysa ve korktuysanız hemen içinizi rahatlatayım. İstanbul trafiğinde ekonomik olmaya çok dikkat etmeden, fakat çok da gazlamadan 7-8 litrelik şehir içi tüketim verilerini yakalayabilirsiniz.Dış tasarımıyla ve dinamik sürüşüyle Alman rakiplerinin yanında eciş bücüş oturmayı bırakın, bacak bacak üstüne atan ve bakışlarını bir an olsun yere indirmeyen bir Japon güzeli Mazda 3…

Ayrıca rakiplerine kıyasla fiyat/donanım konusunda bir nebze avantajlı durumda.

Dış tasarımındaki ışıltıdan kabini biraz nasiplenirse, yol gürültüsü azaltılırsa ve yol tutuş karakteri çok değil, azıcık yumuşatılırsa 10 üzerinden 8 değil, 10 üzerinden 9 alacaktır.

Hepinize hayırlı zoom-zoom’lar.

Alıntıdır: http://ismailterzi.com/2014/09/08/orta-diregin-sosyetik-guzeli-mazda-3/
 

chaos

Katılımcı
Mesajlar
337
Konum
Ankara
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Bu renkte çok yakışmış. Kırmızı kırmızı diyoruz da daha yakışmayan renk görmedim. İsmail bey'de çok güzel anlatmış araç gerçekten sınıfının yıldızı bence. Fiyata da önceleri pahalı diyorduk ama ona da alıştık:)
 
Üst Alt