Mazda 626 GF (1997-02) Yeni Aracımda Çözemediğim Bazı Sorumlarım Var

Kubilay06

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Merhaba arkadaşlar henüz 2 hafta önce aldığım ve genel tüm bakımları yaptırdığım aracımla ilgili bazı sorunlar yaşıyorum ve henüz çözüm bulamadım 1998 model Gf aracım ile ilgili forumu ve benzer yardımlaşma platformlarını alt üst ettim ve forumumuzdan destek almaya ihtiyaç duydum.

Öncelikle Aracıma neler yapıldı ?

Aracın triger seti ile beraber rulman ve gergiler ile devirdaim ile birlikte termostat değişti termostat kursağı kurum ve pastan dolayı değişti radyatör komple tertemiz temizlendi revize edildi şarj ve marş bakımları yapıldı bilye ve kömürler değişti şarjımın konjektör ve diyot tablası da değişti
Buji ve buji kabloları aracın kataloğuna uygun NGK tercih edildi genel bakımlar yağlar filtreler değişti ve akü 72 amper sıfır alındı

Peki bu kadar bakıma rağmen Sorunlarım neler ?

1. Aracımın fan açmadığını fark ettik
Sırasıyla sigortalar ve röleleri avometrem ile tesisatı ile birlikte kontrol ettim herhangi bir sorun bulamadım ısı sensörünü ölçtüm ve ısıya bağlı olarak değişken direnci gördüm direnç genliğinin bozulabilme ihtimaline karşın ısı sensörü aramaya başladım malum orjinali yok bir japon araç yedekleri tedarikçisinden eps diye bi marka temin ettim italyan malı ve güncel Mazda Toyota Honda ve Kore menşeili araçlarda orjinal çıkan marka olduğu. İddia ediliyordu bu eps marka sensör ile de sorunu çözemedim birkaç işin ehli olduğu söylenen kişilere sordum. Beyin arızalı cevabını aldım ancak ısı sensörü soketini Sökünce araç çalışırken can çekişiyor bu durumda ısı sensörü değerlerinin Beyin tarafından okunduğunu düşünüyorum ayrıca araç çalışırken soketi sökünce fan açılıyor ve rölanti değişiyor bu durumda fan tesisatı röle grubu ve beyin haberleşmesinin tam olduğunu düşünüyorum ya fanı çok geç açıyor yada başka bir sorun var ben biraz pinpirikli olduğum için takıntı yapıyorum bu konuda aydınlatırsanız sevinirim

2. Şarj - marş- ve akü gibi en önemli elektrik kısmı elden geçmesine rağmen aracı çalıştırdıktan 30 saniye sonra falan şarj lambası yanıyor ve bidaha sönmüyor bu çeşitli devir aralıklarında da gözlemlendi anca araç çalışır vaziyette kurup başlarını sökğnce araç çakışmaya devam ediyor farları sinyalleri yakıyorum gaz veriyorum hiçbir sorun yok yani şarj dinamosundan yeterli Voltaj ve akım alabiliyoruz diye düşünüyorum. Şarj dinamosu gövdesi Ground yani - arkasına giren kalın kablo papucunu ölçerken + olarak gözlemledim ve sokette 2 tane ince uç var bunlardan akım çekilemeyeceğini düşünüyorum sanıyorum buralardan mA seviyesinde referans voltajı gidiyor ve tesisatı takip ettiğimde beyine kadar gittiğini gözlemledim beyin referans voltajını yanlış okuyup şarj olamadığını düşünüyor olabilir mi veya nasıl bir yol izlemeliyim ??

3. Aracımda ABS ışığı yanıyo ve km saati çalışmıyor
Aracım otomatik vitesten manuele çevrildiği için çeşitli yerleri çok fazla yağ içinde bırakmışlar ve ABS beyni bu konudan nasibini almış önce balata spreyi ve sonrasında izopropil alkol ile güzelce temizledim pırıl pırıl ettim soketleri de aynı şekilde . Soketi taktım marşa bastım bir tue dolaştım geldim ABS söndü ve km saati çalışmaya başladı gün sonu aracı bırakıp kutup başını söktüm henüz yeni ve izole etmediğim kablolar olduğu için riske atmadım sabah tekrar aracımla vakit geçirmek için işyerime geldiğimde kutup başını taktım kontrol etmek in aracımı çalıştırdım ne hikmetse ABS tekrar yandı ama km saati gayet güzel çalışıyor.. nasıl bir yol izlemeliyim

Bilgi , tecrübe ve fikirlerini paylaşan herkese şimdiden çok teşekkür ederim...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sen zaten buradan alabileceğin bir çok yardımı kendi başına bulup yapmışsın.
Anlattıklarına göre beyinde sorun olabilir. Bu benim çıkardığım sonuç, seni yanıltmış olmayayım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şuan çok üzdün :agla:
Üzme niyetim yoktu ama :rolleyes:
Anlattıkların, yaptıkların beyni işaret ediyor veya yapılan işlemlerin hepsi boş yere ve parçalar ayrı ayrı arızalı.

İkinci seçenek birden çok daha düşük olduğu için beyin dedim.

Şanzıman değişiminde bir çok şey yanlış yapılmış da olabilir.

Kubilay06

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Şanzıman değişimindeki durum benide işkillendiriyor... Grubumuzda varmı hiç şanzıman değiştiren?

Kubilay06

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
İnşallah derdime derman olacak bir arkadaş çıkar zira oto elektrikçilere çok güvenemiyorum kendim otomasyoncuyum elektrik elektronik konularına hakimim ama oto elektrik oto elektronik bambaşka bir dünya :(

Peki Ankara'da korkmadan gidip güvenebileceğim ustalar varmı. ???

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İnşallah derdime derman olacak bir arkadaş çıkar zira oto elektrikçilere çok güvenemiyorum kendim otomasyoncuyum elektrik elektronik konularına hakimim ama oto elektrik oto elektronik bambaşka bir dünya :(

Peki Ankara'da korkmadan gidip güvenebileceğim ustalar varmı. ???
Bey Otomotiv
Rem Otomotiv

Tercih size kalmış.

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Müşürü sökünce fan calisiyorsa beyninin arızalı olma ihtimali düşük, müşürün yeteri kadar ısındığından emin misiniz? Araç dışında cebri olarak ısıtmayı deneyin. Birde sokette kaç volt ölçtünüz ?

Kubilay06

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Fan sorunum çözüldü hava kaldığı için sensör tam ısınmıyordu galiba hava alma işini iyi bilen bir arkadaş bize telefonda anlattı anlattığı gibi yapınca fan sorunu çözüldü çok şükür. Şimdi diğer aksamlara çözüm bulmak için araştırma yapıyorum teşekkür ederim

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Fan sorunum çözüldü hava kaldığı için sensör tam ısınmıyordu galiba hava alma işini iyi bilen bir arkadaş bize telefonda anlattı anlattığı gibi yapınca fan sorunu çözüldü çok şükür. Şimdi diğer aksamlara çözüm bulmak için araştırma yapıyorum teşekkür ederim
Hava almayı nasıl yaptığınızı yazabilirseniz ihtiyacı olan arkadaşlar için faydalı olur.

Kubilay06

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Şöyle belirteyim normal şartlarda bu araçlarda hava almamız gerekmiyor ancak su veya antifiriz değişimi yapıldığında 0.9 bar radyatör kapağı havayı tahliye edecek ve kısa aralıklarla bizim su/ eklememiz gerekecek. Ancak buna mahal vermek istemeyen arkadaşların aracını önünü yüksek biryere çekerek sıvı dolumu yapılmalı arka tarafta LPG varsa hortumu sökülüp sıvı gelene kadar LPG yoksa ısı ve hararet müşürü dibindeki hortum sökülerek hava alınması gerekir yanlışım varsa düzeltilsin ama her ustanın tabiki farklı yöntemleri var..

Ancak üstüne basa basa söylüyorum sıvı eklemeyi ihmal etmemek şartı ile uzakdoğu araçlarında hava almaya gerek yok

mazda626w

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626 GLX
Araç Renk ve Tip
Yeşil Hb
Merhabalar, yaklaşık 12 yıldır Mazda 626 1998 gf kullanıyoruz. 2020 yılında rektifiye yaptırdım ve herhangi garip bir ses duyduğumda hemen gidip baktırmaya çalışıyorum yani oldukça ilgileniyorum. Geçen ay aracı çalıştırınca istop ediyordu sıcak havada, sonra motor ısınınca böyle bir problem kalmıyordu. Ben de doğal olarak subap ayarı bozuldu diye düşündüm. Ustaya gittim usta dedi ki değişecek subaplar. Ben de öyle bir bütçem olmadığı için biraz daha kullanmaya karar verdim. Sonra garip bir şekilde arabamda hiçbir sıkıntı kalmadı. Şimdi ise soğuk havada çok tekliyor. Performansında bir sıkıntı yok ama bildiğimiz sallayacak kadar 1.5-2.5 devirde tekliyor. Motor ısınınca ise bu durum daha az görünüyor. Bugün ise aracı park ederken bir şey farkettim. Araç boştayken gaza basıp ayağımı gazdan çekince kısa bir süreliğine vuruntu gibi garip bir ses geliyor. Rölantinde gazlamıyorken bu ses gelmiyor. Gaza basıp çekince rölanti devirine gelene kadar garip bir ses geliyor, sonrasında hiçbir ses yok.Bir öneriniz var mı acaba? Birkaç tane garip bulduğum yerlerin fotoğrafını ekleyeceğim. Ne olduğunu anlamadığım için bana garip gelen şeylerin fotoğrafını çektim.
Screenshot_2023-09-19-08-51-06-547_com.gallery.player.jpg
Screenshot_2023-09-19-08-50-54-568_com.gallery.player.jpg
Screenshot_2023-09-19-08-50-43-098_com.gallery.player.jpg
Screenshot_2023-09-19-08-50-36-994_com.gallery.player.jpg
Screenshot_2023-09-19-08-50-34-489_com.gallery.player.jpg
Screenshot_2023-09-19-08-50-31-045_com.gallery.player.jpg
Screenshot_2023-09-19-08-50-25-378_com.gallery.player.jpg

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar, yaklaşık 12 yıldır Mazda 626 1998 gf kullanıyoruz. 2020 yılında rektifiye yaptırdım ve herhangi garip bir ses duyduğumda hemen gidip baktırmaya çalışıyorum yani oldukça ilgileniyorum. Geçen ay aracı çalıştırınca istop ediyordu sıcak havada, sonra motor ısınınca böyle bir problem kalmıyordu. Ben de doğal olarak subap ayarı bozuldu diye düşündüm. Ustaya gittim usta dedi ki değişecek subaplar. Ben de öyle bir bütçem olmadığı için biraz daha kullanmaya karar verdim. Sonra garip bir şekilde arabamda hiçbir sıkıntı kalmadı. Şimdi ise soğuk havada çok tekliyor. Performansında bir sıkıntı yok ama bildiğimiz sallayacak kadar 1.5-2.5 devirde tekliyor. Motor ısınınca ise bu durum daha az görünüyor. Bugün ise aracı park ederken bir şey farkettim. Araç boştayken gaza basıp ayağımı gazdan çekince kısa bir süreliğine vuruntu gibi garip bir ses geliyor. Rölantinde gazlamıyorken bu ses gelmiyor. Gaza basıp çekince rölanti devirine gelene kadar garip bir ses geliyor, sonrasında hiçbir ses yok.Bir öneriniz var mı acaba? Birkaç tane garip bulduğum yerlerin fotoğrafını ekleyeceğim. Ne olduğunu anlamadığım için bana garip gelen şeylerin fotoğrafını çektim.Ekli dosyayı görüntüle 67206Ekli dosyayı görüntüle 67207Ekli dosyayı görüntüle 67208Ekli dosyayı görüntüle 67209Ekli dosyayı görüntüle 67210Ekli dosyayı görüntüle 67211Ekli dosyayı görüntüle 67212
Açmış olduğun konu mevcut konumuz ile birleştirilmiştir.

mazda626w

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626 GLX
Araç Renk ve Tip
Yeşil Hb
Merhabalar, yaklaşık 12 yıldır Mazda 626 1998 gf kullanıyoruz. 2020 yılında rektifiye yaptırdım ve herhangi garip bir ses duyduğumda hemen gidip baktırmaya çalışıyorum yani oldukça ilgileniyorum. Geçen ay aracı çalıştırınca istop ediyordu sıcak havada, sonra motor ısınınca böyle bir problem kalmıyordu. Ben de doğal olarak subap ayarı bozuldu diye düşündüm. Ustaya gittim usta dedi ki değişecek subaplar. Ben de öyle bir bütçem olmadığı için biraz daha kullanmaya karar verdim. Sonra garip bir şekilde arabamda hiçbir sıkıntı kalmadı. Şimdi ise soğuk havada çok tekliyor. Performansında bir sıkıntı yok ama bildiğimiz sallayacak kadar 1.5-2.5 devirde tekliyor. Motor ısınınca ise bu durum daha az görünüyor. Bugün ise aracı park ederken bir şey farkettim. Araç boştayken gaza basıp ayağımı gazdan çekince kısa bir süreliğine vuruntu gibi garip bir ses geliyor. Rölantinde gazlamıyorken bu ses gelmiyor. Gaza basıp çekince rölanti devirine gelene kadar garip bir ses geliyor, sonrasında hiçbir ses yok.Bir öneriniz var mı acaba? Birkaç tane garip bulduğum yerlerin fotoğrafını ekleyeceğim. Ne olduğunu anlamadığım için bana garip gelen şeylerin fotoğrafını çektim.Ekli dosyayı görüntüle 67206Ekli dosyayı görüntüle 67207Ekli dosyayı görüntüle 67208Ekli dosyayı görüntüle 67209Ekli dosyayı görüntüle 67210Ekli dosyayı görüntüle 67211Ekli dosyayı görüntüle 67212
Tekleme problemini çözmek için NGK buji kablosu taktırdık ve tekleme probleminin üstesinden geldik. Sonrasında şanzıman yağı değişti ve nasıl olduğunu anlamadığımız bir şekilde vuruntu sesi de yok artık. Fakat şanzıman yağı uzun süre değişmeyince yagdaki katı parçalar da yağ ile çıktığı için aracımızdan mistik sesler gelmeye başladı. Bu sebepten mi bilmiyorum ama 2.5 devirde sabit giderken aracın kaputundan sanki bir şey sabit değil de titriyormuş gibi bir ses geliyor. LPG reflektörüne yakın bir taraftan geliyor ses. Yani artık her çıkan sese gitmeyeceğim araba 400bin kilometreye geldi, olur böyle şeyler diyip bekleyeceğim Fakat fotoğraflardan bir problem keşfeden arkadaş olursa çok minnet duyarım...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tekleme problemini çözmek için NGK buji kablosu taktırdık ve tekleme probleminin üstesinden geldik. Sonrasında şanzıman yağı değişti ve nasıl olduğunu anlamadığımız bir şekilde vuruntu sesi de yok artık. Fakat şanzıman yağı uzun süre değişmeyince yagdaki katı parçalar da yağ ile çıktığı için aracımızdan mistik sesler gelmeye başladı. Bu sebepten mi bilmiyorum ama 2.5 devirde sabit giderken aracın kaputundan sanki bir şey sabit değil de titriyormuş gibi bir ses geliyor. LPG reflektörüne yakın bir taraftan geliyor ses. Yani artık her çıkan sese gitmeyeceğim araba 400bin kilometreye geldi, olur böyle şeyler diyip bekleyeceğim Fakat fotoğraflardan bir problem keşfeden arkadaş olursa çok minnet duyarım...
Bilgilendirme için teşekkürler.
O ses, uğultu sesiyse lpg regülatörü yapıyor olabilir. :rolleyes:

Fotoğraflardan bir şey çıkaramadığım için yorum yapamıyorum.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Fotoğraflarda akisin çevresindeki yağ şanzıman yağı sanırım, şanzıman yağını değiştirdikten sonra o kaçak kesildi mi, ona dikkat edin. Devam ederse, akisin şanzımana girdiği yerde muhtemelen keçe gibi bişey vardır, onun değişmesi gerekebilir. Uğultu da ya Veli abinin dediği gibi LPG regülatöründendir, ya da bi yerde bi cıvata gevşektir. İyi bi mazdacı usta bulsanız çözer işi.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Gevşek vida sorunu mu anlamadım ama regülatörde ses yapacak bir parça yok, diyafram içinden geçen sıcak suyun LPG'yi gaz haline döndürmesi için herhangi bir mekanik düzenek yok.

Benim araçta da tamponun içinden bir zıngırtı geliyor ancak kaç yaşında araçlar için bu da nazarlık deyip geçiyorum. Aslında boş zamanda cesaret edip, biraz doküman kurcalayıp video yardımıyla tamponu söküp oradaki vida ve cıvataları sıkmak lazım ama nerede o cesaret nerede o boş zaman..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Gevşek vida sorunu mu anlamadım ama regülatörde ses yapacak bir parça yok, diyafram içinden geçen sıcak suyun LPG'yi gaz haline döndürmesi için herhangi bir mekanik düzenek yok.

Benim araçta da tamponun içinden bir zıngırtı geliyor ancak kaç yaşında araçlar için bu da nazarlık deyip geçiyorum. Aslında boş zamanda cesaret edip, biraz doküman kurcalayıp video yardımıyla tamponu söküp oradaki vida ve cıvataları sıkmak lazım ama nerede o cesaret nerede o boş zaman..
Regülatörden Geçen sıcak su uğultu yapabiliyor, neden yapıyor bilmiyorum ama. :hhhhhh:

Üst Alt