Mazda 323 BA (1994-98) Yağ Filtre Değişimi (Fotoğraflı)

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Şimşeğim e bakım yapalım dedik. Geçenlerde @aurora can abinin Mobil1 tavsiyesiyle aracımın motor yağını değiştirme kararı aldım. Normalde bulunan motor yağı Opet Full Max idi ve ilk defa aracımda bulunuyordu. Daha Önceki BG kasa aracımda hep castrol magnatec kullanıyordum. Aslında gayette memnundum. Gelelim Yağ konusuna internetten mobil1 yağ almaya karar verdim. 2017 tarihli motor yağımızı 69 tl civarı aldım. İşyerinde müsait bir günde aracımın yağ değişimini yapayım dedim.
ve birde unutmamışken yağ filtresinide değiştirmek gerekliydi.

Öncelikle Aracımızı çalıştırıp motor normal ısısına gelene kadar çalıştırıyoruz.Daha sonra aracımızı stop edip yağın kartele süzülmesini ve Motor ısısının düşmesini bekliyoruz.

P_20170522_180010.jpg

Resimde Görüldüğü gibi motor yağının rahat şekilde boşalması için yağ doldurma kapağını ve yağ kontrol çubuğunu çıkartıyoruz.

P_20170522_180223.jpg

İş yerinde bulunan 5 lt lik pet şişenin ortasını keserek yağ kabı olarak kullanıyoruz. :)

P_20170522_175938.jpg

Krikoyla aracımızı kaldırıyoruz. Ve altına takozları koyuyoruz. El Frenimizi çekmeyi ve arka tekerleklere takoz koymayı ihmal etmiyoruz.

P_20170522_180132.jpg

Aracımızın kartel tapasını lokma anahtarıyla açıyoruz. (Lokma anahtarı şuan aklımda değil :)

P_20170522_180233.jpg

Elimizde bulunan yağ doldurma kabını motor yağının döküleceği alana koyuyoruz. Ve lokma anahtarıyla gevşettiğimiz tapayı açıyoruz.
P_20170522_180457.jpg

Yağ tapasını açtıktan sonra yağın kaba boşalmasını bekliyoruz. Ben takriben yarım saat beklemişimdir. :) yağı boşaltmadan önce takozları tekrar aracın altından almayı unutmuyoruz.

Yağ Boşaldıktan sonra tapayı ben balata spreyiyle temizledim. Daha sonra tapayı yerine taktım ve sıra geldi yağ filtresine
Yağ filtresi çok sıkı olduğundan ve elimdede filtre sökme aparatı bulunmadığından önce zımpara alıp kaymaması için çevirmek istedim ama ne yazıkki açılmadı, son olarak ise uzun düz tornavida ile yağ filtresinin ortasından delerek çevirmeyi başardım ve çıkarttım.

P_20170522_185428.jpg

Yağ filtresini çıkardıktan sonra yeni yağ filtresinin içine kullanacağımız motor yağından koyuyoruz ve etrafında
bulunan siyah contayada bir miktar yağ sürüyoruz bu arada conta sağlam oturup yağ kaçağıda olmayacaktır.
Yağ filtresinide taktıktan sonra gelelim motor yağımızı koymaya başlıyoruz.. Benim aracım 3.6 ila 3.8 lt yağ alıyor. Fakat bu durumda yağ çubuğunuda takip ederek yapabilirsiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine emeklerine sağlık Hasan, paylaşım için teşekkürler... :) Kazasız belasız günlerde eskitmek nasip olsun.

Yağ değişimi için filtre anahtarı şart bence.

Üst Alt