Xedos 9 Koltuk Değişimi ve Hatay Günlükleri

MX9

Ahmet TEKİR
Konum
İzmir
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Merhaba Dostlar,

Xedos'lara fısıldayan adam, grubumuzun medar-ı iftiharı @MX9 Ahmet Abimizin biricik guzusu Melahat'in koltukları yıpranıktı bildiğiniz üzere. Yurt dışından temin edilmesi maddi açıdan uygun olsa da nakliyesi yüksek tutmaktaydı. Gerçek deriden ödün vermeden koltuk yaptırmak da maliyetli olduğundan hep ertelenen koltuk değişimimiz geçen haftalarda @incirinaltı Mustafa Hocamızı ziyaretimiz ile gerçekleşmiş oldu.

29 Haziran gecesi @MX9 Ahmet Abi ve @baykalbilgin Baykal kardeşimle birlikte yola çıktık ve yaklaşık 1100 km sonra Hatay'a ulaşmıştık.

Ekli dosyayı görüntüle 34934

Yol boyunca bol bol Xedos'un kullanımı yanı sıra yolcu olarak da bolca tecrübe edindik. Her zaman dediğim gibi sessizlik ve konfor paha biçilemez. Hep önyargıyla baktığım ve kullanırken çok zorlandığım otomatik vitesli araç problemimi de bu uzun seyahat sonunda atlatmış oldum. Çaktırmadan keyif çıkaran kişileri de teşhir etmeden geçmeyeceğim. :D

Ekli dosyayı görüntüle 34935

Hatay'a vardığımızda akşam üzeriydi ki Mustafa Hocamız hemen bizi Faşo Ağa ile birlikte karşıladı. Şehir başına düşen Xedos 9 sayısında böylelikle Hatay ilimiz kısa bir süreliğine zirveye yerleşti. :p

Ekli dosyayı görüntüle 34942

Yakından bu guzuyu görmenin tarifi bambaşka. Tam kaçırıyordum ki guzuyu Mustafa Abi'ye yakalandım. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 34936

Türkiye'de tek "ama gerçekten tek" olan bu nadide eseri kullanmak ayrı bir keyifti. İnsan araç sürerken güler mi, gülüyor işte... :asik:

Ekli dosyayı görüntüle 34937

Hele o göstergesi yok mu? Gerçekten yok böyle bir şey... :eek: Buyurun sizin için çektim:


Guzunun motor ve şanzımanı yenilenmiş ki harika olmuş. Çok atak ve hisli. Bir o kadar da Xedos sessizliği ile iç içesiniz. Daha çok şey var anlatılacak da anlatılmıyor işte, yaşamadan bilinemiyormuş. Ben de yıllarca Ahmet Abi'nin söylediği "bu saatten sonra bu fiyata böyle konforlu başka araca binemem" lafını daha iyi anladım. Tecrübe etmeden anlaşılmıyormuş gerçekten. Xedos başka bir dünya... ;)

Neyse bu ufak gezintiden sonra hava kararmadan ayağımızın tozuyla işe girişmek gerekti ki önümüzde sadece yol da dahil 2 günlük süremiz kalmıştı. Hemen Mustafa Abi'nin yedek parçalarının olduğu yere gittik ve ertesi güne kuruması için zaten sökük olan taban halısını yıkadık ve yarına kadar kuruması için astık.

Ekli dosyayı görüntüle 34938

Bugünlük bu kadar deyip biraz Arsuz'un güzelliklerini de görmek için gezintiye çıktık. Beklediğimden çok çok güzel bir yermiş. Hem şehir, hem doğa, hem yeşil, hem de deniz iç içe bir yer. Turistlik kısımları da şehri canlı kılmakta. Denizi de gece vakti girmemize rağmen çok güzeldi. ;)

Ertesi gün sabahın ilk ışıklarında uyandık ve güzel bir kahvaltıdan sonra yeniden guzuların başına geçtik. Doğa ile iç içe güzel bir yerde her ne kadar güneşe aldırmadan Xedos aşkına akşama kadar sürecek mesaimiz başladı böylece.

Ekli dosyayı görüntüle 34939

Bu Melahatin üstündeki yıpranmış koltuklar ve halıdan bir kare. Normalde bu kadar pis değildir biz yol boyunca "nasıl olsa değiştireceğiz" diyerekten biraz pasaklı davrandık. Zenginlik böyle bir şey işte. :p

Ekli dosyayı görüntüle 34944

Dün yıkayıp kurumaya bıraktığımız taban halısından başladık öncelikle. Yeni takacağımız taban halısı sağdan direksiyonlu bir Xedos'tan daha doğrusu Millenia'dan çıktığından bazı kısımlarını ufaktan delme işlemleri uyguladık. Gördüğünüz gibi döşemenin altında bir karış yalıtım süngeri bulunmakta. At dereye, kayık niyetine bin git istediğin yere. :p Sökülen parçalar arasında konsol arkasında bulunan yalıtım malzemesini gördüm ki bırak sesi kurşun geçirmez bu dedim. En baştan düşünmüşler sessizliği ve konforu Japon amcamlar. Bizim gibi sonradan her yerine pamuk tıkamak zorunda bırakmamışlar. :D

Ekli dosyayı görüntüle 34941

Bir yandan halıyla ilgilenirken diğer koldan da Melahat'in iç parçalarını söktük. Daha doğrusu Baykal söktü çoğunu. :D İncelediğim kadarıyla 626 GE'ler ile aynı mantığa sahip iç parçalar. Sökülme noktaları, sökme sırası gibi ortak özellikleri var ki bu kısımları işin heyecanından mıdır, tepemizdeki güneşten midir çok fotoğraflayamamışız.

Ekli dosyayı görüntüle 34946

İç parçaların sökümünden sonra süpürge ile iyice temizlenen guzumuzun koltuklarını ayarlamaya geldi sıra. Sağdan direksiyonlu olduğu için şoför kısmındaki tesisatın yanı sıra ön yolcu tarafında da ileri/geri ve sırt ayarıyla birlikte yükseklik ayarı olan dünyadaki tek Xedos 9 olarak Melahat'i tarihe not olarak geçtik böylelikle.

Ekli dosyayı görüntüle 34943

Sağ/sol detayını da düzelttikten sonra koltuklarımızı da şimdilik yüzeysel olarak temizledik. Yılların tozundan dolayı ince bir temizliğe ihtiyacı var aslında ama bizim süremiz kısıtlı olduğundan sadece oturabilecek seviyeye getirmekle yetindik.

Ekli dosyayı görüntüle 34949

Eski gri renk koltukları da tabi ki öylece bıraktık. Araç kabinindeki iç trim parçaları da söktük. Koltukların rengi ile uyumlu olsun diye B ve C sütunundaki kaplamaları, kapı eşikleri gibi bazı kısımları da açık renkteki parçalar ile değiştirdik.

Ekli dosyayı görüntüle 34947

Temizlenen parçaları yeniden Melahat'e montajlama işlemlerine geçtik böylelikle.

Ekli dosyayı görüntüle 34951

Öncelikle taban halısından başladık ve sonrasında iç parçalara geçildi.

Ekli dosyayı görüntüle 34950

Kapı fitilleri ve eşikleri de koltuklar ile uyum sağlayacak şekle büründü böylece. Özel bir üretim tarzında çift renkten oluşan iç kısma sahip bir Xedos ortaya çıkmaya başladı. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 34952

Yavaş yavaş parçalar birbiriyle uyumlu hale geldi. Aslında orta konsolu da değiştirmek gibi bir düşüncemiz olsa da aracın sağdan direksiyonlu olması engeliyle karşılaştık.

Ekli dosyayı görüntüle 34956

Koltuklarımız test edildikten sonra montaja hazır. :p

Ekli dosyayı görüntüle 34957

Koltukları görünce yorgunluktan yatasım gelse de daha işimiz bitmemişti tabi. Bu arada koltuk, koltuk diyorum ama bunlar bildiğimiz kanepe ya da taht gibi bir şey. :D
Çıkan koltuğun içini açtığımızda öyle ince ayrıntılar var ki ön tarafları birbirine dönüştürürken ayrıntıları fazlasıyla öğrendik. Ve koltuklar o kadar ağırdı ki evimizdeki 3'lü koltuklar o kadar ağır olamaz. Nasıl bir işçilik, nasıl bir dayanıklılık, nasıl bir üretimse artık, "adamlar yapmış" diyorsunuz. Hemen şu soru da akla gelebilir tabi. "Eğer o kadar kaliteliyse neden Melahat'in koltukları parçalanmıştı?". Emin olun koltuğu tek parçalanmış Xedos9 sanırım Ahmet Abi'ninkiydi. :komik: Bunun nedeni de önceki sahipleri tarafından büyük ihtimalle derinin kaldıramayacağı kimyasalların kullanılması ve bakımının yanlış yapılması/hiç yapılmamasıydı. Bu da deri koltuğun cilvesi işte. Gerçek deriden yapılmış bu koltukların normal şartlarda eskimesi en azından bu kadar parçalanması mümkün değil çünkü. Yeni taktığımız koltuklar bile yıllarca toz, toprak, nem altında atıl şekilde kalmasına rağmen azıcık temizlik ile bu hale geldi. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 34953

Sonlara doğru yaklaşırken yüzümüzde güzel gülümsemeler vardı. Bir de üzerine serdiğimiz orijinal paspaslarla çok daha güzel göründü ama burayı da fotoğraflayamamışız. Ahmet Abi'den cici fotoğraflar bekliyoruz artık güncel durumdaki... ;)

Ekli dosyayı görüntüle 34954

Akşama doğru Ahmet Abinin askerlerinin birazcık şaftı kaysa da hala ayakta durabiliyorduk. o_O

Ekli dosyayı görüntüle 34959

Sonuç olarak cümle içinde kullanınca çok kısa süren fakat işin içine girince yaklaşık bir günümüzü alan Melahat'in iç değişikliği ile guzuya yeniden bir can vermiş olduk. Kendi aracıma olsa bu kadar sevinirdim. Hem tecrübe ediniminin hem de yine bir guzunun ömrünü uzattığımızın mutluluğunu yaşadık. :harika:

Yine akşam olmak üzereydi ki Mustafa Abimizin evine doğru geçtik. Ailesi de dahil misafirperverliğini yine sonuna kadar gösterdiler. Akşam yemeğimizi de hep beraber yedik ve hoş muhabbet eşliğinde bu günümüzü de bitirdik. ;)

Ertesi sabah kahvaltımızı yaptık ve Mustafa Abi'nin guzusunu da tekrar bir elden geçirip hoşçakal dedikten sonra öğlene doğru yeniden İzmir yoluna çıktık. Artık o kadar benimsemişim ki Xedoscanları dönüş yolunca bu fırsat bir daha gelmez diyerekten pertim çıkana kadar guzuyu kullandım. :D

Ekli dosyayı görüntüle 34958

İzmir'e döndüğümüzde 2 Temmuz gününün ilk saatleriydi fakat emeklerimiz sonucu ortaya çıkanlar tüm yorgunluğumuza değdi... ;)

Böyle güzel Xedos tecrübelerini bize de yaşatan @MX9 Ahmet Abime, ailesiyle birlikte bizi çok samimi karşılayan @incirinaltı Mustafa Hocama ve böyle güzel insanlarla tanışmaya vesile olan forum kurucularına tekrar teşekkür ediyorum. Bir de darısı başıma inşallah diyorum. ;)

Kalın sağlıcakla...[/QUOTE

Dostlar merhaba,

Bu başlığı kendim açmak isterdim ama farklı sebeplerle buna vakit bulamadım. Arabamı aldığımdan beri bu koltukların durumu beni hep rahatsız etti ve elime geçen ilk fırsatta buna bir çare bulmak benim hayalimdi. Nasip böyleymiş. Bu hayalin gerçekleşmesine sebep olan @incirinaltı kardeşime, bu macerada benimle her türlü sıkıntıya katlanıp onca yolu tepen, emeğini ve gönlünü ortaya koyan dostlarım @Bayraktar ve @baykalbilgin' e minnettarım. Haklarını nasıl öderim bilemem. Zira onlar olmasaydı Melahat bu kadar güzel olamazdı.

Neredeyse 1 gün boyunca bahçelerini işgal ettiğimiz Mustafa'nın ailesine, Baykal'ın bahsettiği çayı demleyen Nenemize, öğle sıcağında tam tükendim derken bizi tekrar şarz eden buz gibi yayık ayranını hazırlayanlara, akşam ise enfes yemekleriyle bizi ağırlayan Mustafa ve Eşine, bu yolculuğun başında sonuna emeği geçmiş daha da hatırlayamadığım kim varsa hepinizden Allah razı olsun.
Okurken, keyiften dört köşe oldum, birde geleydim tam süper olacakmış... :(

Kesinlikle abi ama sağlık herşeyden önce gelir. Valla gelmiş kadar oldun teşekkür ederim.


@MX9 abi güzel günlerde kullanmak nasip olsun. Kazasız belasız... :)
Amin, teşekkür ederim.

Xedos Xedos olalı böyle tadilat görememiştir :D Ahmet abi hayırlı olsun, güle güle kullan Melahat'ı :D Hamdi Xedos sürerken transa geçmişsin resmen, tez zamanda başgöz yapalım seni gari. İyi ki ben de gelmemişim, sabah kahvaltı faslı bitmezdi :)
Teşekkür ederim. Hamdi'ye iyi işlemişiz diycem ama bu arabayı kullanmak yeterli oluyor zaten.

Hikaye tadında inanılmaz keyifli bir hafta sonu iş-eğlencesi olmuş, elinize sağlık. Melahat'ın yüzü gülmüş ama Hamdi daha fazla sırıtıyor sanki :D , tez zamanda bulunur inşallah :)
Teşekkürler, Hamdi' ye xedos bakıyoruz zaten.

Güzel anılarınız olmuş. Senide bir gün xedos ta görmek isteriz hamdi abii :D

Eyvallah Hasan'ım.

@MX9 Ahmet abi güle güle kazasız belasız günlerde kullanasın inş.
Amin İnşallah.

Hayırlı olsun iyi ter atmışsınız.
Teşekkürler, o kadar su, kola, ayran ne oldu bilmiyorum.

Xedos sürüş psikolojisini hala atlatamamış olabilirim. Öyle alış mışım ki, kendi arabama binince "Bu arabaya noldu? Neden bu kadar ses alıyor?" diyorum.:) Türkiye'de tek diyebileceğimiz iki Xedos 9 Mazda Garaj ailesinin bünyesindedir. @Bayraktar ile bu sayı yükselecektir. ;);) Keyifli ve konforlu bir yolculuk, yapılan işlemlerin verdiği zevk ve geri dönüş yolculuğunun mutlulukla birleşmesi gerçekten gittiğimize yaptığımıza değdi dedirtiyor. Sıkışık zaman olmasına rağmen @incirinaltı Mustafa abinin misafirperverliğine de çok teşekkürler. Özellikle sökme/takma esnasındaki çayı hiç unutmayacağım :cool::):harika:

Kesinlikle, ben de ayranı unutamıyorum üstüste 5 bardak içmişim.

Güle güle, keyifle kullanman dileğiyle @MX9 Ahmet abi, Maşallah nazar değmesin Melahat'a..
Teşekkürler,

güzel bir yazı olmuş keyifle okudum, ellerinize sağlık.
Teşekkür ederiz.

o fotoyu gördüğümde anlamıştım zati yola çıktığınızı :D eski koltuklardan bütün olan parçaları söküp biraz alsaydınız keşke, yarın bir gün bir şey olursa güzelce yama yapılır ;)
:D:D:D

@MX9 abime hayırlısı olsun,hafta içi izin almanın imkansızlığından katılamadım ama bir gün başka bir şekilde başka şehirlere yol maceralarımız olabilir belli olmaz ;)
Sağola Kardeşim, inşallah.

Vavvv konu açılmış...
Ekli dosyayı görüntüle 34966
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Güzel bir maceraydı :):):)
Ahmet abi daha da satamaz guzuyu güle güle kullan abi.
Yapılan işleri sanayideki ustalar böyle temiz ve güzel yapamazdı. Bu tür değişimler yapacaksanız bu üçlüyü yakalayın :)
Bana bi iş yaptırmadılar, anladılar tabi beceriksiz olduğumu :)
Şimdi aklıma geldi Baykal benim faşoyu kullanamadı, Hamdiden sıra gelmedi ki :):)
Eyvallah Hocam, öyle deme senin bize sağladıkların yeter bir de iş mi yapacan.

Melahat yetti zaten aklımın karışmasına, faşoağa ile müptelası olmayayım diye ilişmedim:D
İyi yoldasın Baykal, bu bir hastalık.

Ahmet abicim, güle güle sağlıklı günlerde bin inşallah.
Sağol Sabricim, inşallah.

Hayırlı olsun @MX9 Ahmet Abi. :)
Eyvallah Can'ım

Maşallah, güle güle kullanın :)
Teşekkür ederim.
vay be hikayeye bak.biz de niyetlendk hataya gitmeye de bir türlü nasip olmadı.ellerinize sağlık çok güzel olmuş valla.
Teşekkür ederiz Mustafa, daha ne maceralar olacak bakalım.

@MX9 abi güle güle güzel günlerde kullan.
Teşekkürler kardeşim.
Maşallah 41.5 kere. Allah kaza, bozulma yüzü göstermesin Xedoslara.
Amin İnşallah,

Hayırlı olsun, güle güle kullanın Ahmet abi.
Emeği geçen herkese teşekkürler,çok güzel bir çalışma olmuş.
Teşekkürler,


Xedos'a biniyorum ama bu cevap verme işini birbirine karıştırdım galiba kusura bakmayın. Ayrıca resimleri yarın yüklemeye çalışacağım.
 
Son düzenleme:

MX9

Ahmet TEKİR
Konum
İzmir
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
20180714_183826.jpg
20180714_183826.jpg
20180714_183851.jpg
20180714_183721.jpg
20180714_183657.jpg
20180714_183715.jpg
20180714_183836.jpg


Temizlik konusunda biraz daha çalıştım. Daha fazla zorlamadım. Zamana yamak iyi gibi geldi bana. Buna şükür.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Dostlar merhaba,

Bu başlığı kendim açmak isterdim ama farklı sebeplerle buna vakit bulamadım. Arabamı aldığımdan beri bu koltukların durumu beni hep rahatsız etti ve elime geçen ilk fırsatta buna bir çare bulmak benim hayalimdi. Nasip böyleymiş. Bu hayalin gerçekleşmesine sebep olan @incirinaltı kardeşime, bu macerada benimle her türlü sıkıntıya katlanıp onca yolu tepen, emeğini ve gönlünü ortaya koyan dostlarım @Bayraktar ve @baykalbilgin' e minnettarım. Haklarını nasıl öderim bilemem. Zira onlar olmasaydı Melahat bu kadar güzel olamazdı.

Neredeyse 1 gün boyunca bahçelerini işgal ettiğimiz Mustafa'nın ailesine, Baykal'ın bahsettiği çayı demleyen Nenemize, öğle sıcağında tam tükendim derken bizi tekrar şarz eden buz gibi yayık ayranını hazırlayanlara, akşam ise enfes yemekleriyle bizi ağırlayan Mustafa ve Eşine, bu yolculuğun başında sonuna emeği geçmiş daha da hatırlayamadığım kim varsa hepinizden Allah razı olsun.
 

Ekli dosyalar

HakanEMRE

Aktif
Konum
Bolu-Ş.Urfa
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Çok güzel olmuş, maşallah. Derilerin ömrünü uzatmak için ne kullanmak lazım Ahmet abi sen bilirsin.
 
Reactions: MX9

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Maşallah abi çok güzel görünüyor, emeklerinize fazlasıyla değmiş bence.
 
Reactions: MX9

baykalbilgin

Katılımcı
Konum
Manisa
Araç Markası
1997 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 35023Ekli dosyayı görüntüle 35023Ekli dosyayı görüntüle 35021Ekli dosyayı görüntüle 35024Ekli dosyayı görüntüle 35026Ekli dosyayı görüntüle 35025Ekli dosyayı görüntüle 35028

Temizlik konusunda biraz daha çalıştım. Daha fazla zorlamadım. Zamana yamak iyi gibi geldi bana. Buna şükür.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Dostlar merhaba,

Bu başlığı kendim açmak isterdim ama farklı sebeplerle buna vakit bulamadım. Arabamı aldığımdan beri bu koltukların durumu beni hep rahatsız etti ve elime geçen ilk fırsatta buna bir çare bulmak benim hayalimdi. Nasip böyleymiş. Bu hayalin gerçekleşmesine sebep olan @incirinaltı kardeşime, bu macerada benimle her türlü sıkıntıya katlanıp onca yolu tepen, emeğini ve gönlünü ortaya koyan dostlarım @Bayraktar ve @baykalbilgin' e minnettarım. Haklarını nasıl öderim bilemem. Zira onlar olmasaydı Melahat bu kadar güzel olamazdı.

Neredeyse 1 gün boyunca bahçelerini işgal ettiğimiz Mustafa'nın ailesine, Baykal'ın bahsettiği çayı demleyen Nenemize, öğle sıcağında tam tükendim derken bizi tekrar şarz eden buz gibi yayık ayranını hazırlayanlara, akşam ise enfes yemekleriyle bizi ağırlayan Mustafa ve Eşine, bu yolculuğun başında sonuna emeği geçmiş daha da hatırlayamadığım kim varsa hepinizden Allah razı olsun.
Melahat zaten güzel abi maşallah, biz biraz makyaj yapmış olduk. Bizi böyle bir zevkte dost seçtiğin için ben teşekkür ederim. Bir ara koltuk arkasındaki fileleri de gerdirelim.
 

süleyman46

Aktif
Konum
Mersin - Kahramanmaraş
Araç Markası
Mazda 6 2010
Gözümden kaçan şahane bir konu daha. Böyle bir yolculuk, alışveriş ve ticaret arasan bulunmaz. Elleriniz dert görmesin şahane iş çıkarmışsınız ekipcek. E bu ekibe güzel bir isim ve daha çok faaliyet yaraşır bence. Durduğunuz yerde harcanırsınız:acpsnr: @MX9 Ahmet abi kazasız belasız kullanmanı dilerim :)
 

MX9

Ahmet TEKİR
Konum
İzmir
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Gözümden kaçan şahane bir konu daha. Böyle bir yolculuk, alışveriş ve ticaret arasan bulunmaz. Elleriniz dert görmesin şahane iş çıkarmışsınız ekipcek. E bu ekibe güzel bir isim ve daha çok faaliyet yaraşır bence. Durduğunuz yerde harcanırsınız:acpsnr: @MX9 Ahmet abi kazasız belasız kullanmanı dilerim :)
Amin, teşekkür ederim.
 

Üst Alt