Volkswagen'in Başı Büyük Dertte

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bence;

Satışları düşmez, bu durum bizim ülkemizde vw ye negatif yansımaz...

Çünkü;

Bu sahtekarlığın ne olduğunu anlayacak seviyede tüketici kitlesi çok az...

Emisyon ne diye soralım sokakta, bir çoğu seksüel bir terim etrafında dolaşır... :)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Arkadaşlar olay Mazda'ya da sıçradı. Araçta sigara içildiğinde dumanın camdan çıkması suretiyle havanın kirlendiği açıklandı. Mazda ceosu kokoreççide harakiri yaptı dermişim.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Benim egzoslarından bağzen su damlıyor, acaba yerleri kirletiyor diye Mazda'ya çevreyi kirletiyor diye dava açmasınlar:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bu haltı yedik ama; aracın yürüyeninde, şasisinde yamukluk yor diyor amcalar... :)

Araç ilanlarındaki Türk Zekasından esinlenmişler kesin, ya da Doğuş Oto'nun açıklamasından... Aracın araç denilecek yeri kalmamış ve ilan açıklamasında yazıyor; daha önceden kazası yoktur... :p

Araç pert olmaktan beter olmuş ama hasar kaydı yoktur, gibi.

Neyse; fosurgen iyi eğlendiriyor bizi. Gülmekten başka yapacak bir şey yok... :)

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aldigim bi bilgiye gore araclar geri cagirilacak ve lpg takilacakmis suanda ar-ge calismalari baslamis 9milyon arac icin lpg ustasi ariyorlarmis
:-D :-D :-D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yerli otomobil forumunda Güneş'e bir soru sormuştunuz, bürokrasiye güvensizlik duyduğunu söylemesi üzerine....

Ben bazı örnekler verdim ama bana cevap vermemeyi seçmiştiniz.

Burada da çok bariz bir örnek ortaya çıktı. Bakanımız dedi ki, biz vergiyi motor hacmine göre aldığımız için vergi kaçağı yoktur. Bu sebeple VW tüm araçları geri çağırıp, modifiye edecek, gönüllü olarak yapacakları için başka bir şeye de gerek olmayacak.

Yani deniliyor ki, diğer ülkelerde vergi kaçağına sebep olduğu için daha fazla tantana oluyor. Şimdi örneğimize ait ortaya çıkan sorular şöyle;

1- Biz en başında hangi sebeple motor hacmine bağlı vergi sistemini oluşturmuştuk? Çevreye verdiği zarar anlamında değil miydi? Bu sebeple yıllardır arkadaşlar artık motor hacminin çevre kirliliği ile bir ilgisi kalmadı, değiştirin şu kriteri denilmiyor mu?

2- Yıllık vergi ve ÖTV çevre kirliliğine göre alınıyorsa, bu olay ile de motor hacmine göre alınan verginin çevreyi artık korumadığı ortaya iyice çıkmışsa, bu vergi sistemi değişecek mi acilen?

3- Ülkemizin tek kriteri vergi toplamak mı? Yoksa konulara çevre kirliliği, insan sağlığı gibi modern bakış açılarından da bakıyor muyuz? Daha doğrusu neden bakamıyoruz?

4- VW modifikasyonları bitirdiğinde, bu modifikasyonların etkili ve efektif olduğunu Türkiye'de hangi kurum, hangi kritere göre test edecek?

5- Uygulanan hatalı vergi sistemi güvenliği ve sağlığı tehdit eder mi? Ediyorsa ne yorum yapabiliriz? Bu konu ile ilgili uzmanlar ısrarla uyarı yapıyorsa ve bürokrasi dinlemiyorsa, Güneş arkadaşımız haklı değil mi?

Ancak o kurtarır zaten

PAN

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 sedan 2015
Araç Renk ve Tip
Power Sense Kırmız
Yerli otomobil forumunda Güneş'e bir soru sormuştunuz, bürokrasiye güvensizlik duyduğunu söylemesi üzerine....

Ben bazı örnekler verdim ama bana cevap vermemeyi seçmiştiniz.

Burada da çok bariz bir örnek ortaya çıktı. Bakanımız dedi ki, biz vergiyi motor hacmine göre aldığımız için vergi kaçağı yoktur. Bu sebeple VW tüm araçları geri çağırıp, modifiye edecek, gönüllü olarak yapacakları için başka bir şeye de gerek olmayacak.

Yani deniliyor ki, diğer ülkelerde vergi kaçağına sebep olduğu için daha fazla tantana oluyor. Şimdi örneğimize ait ortaya çıkan sorular şöyle;

1- Biz en başında hangi sebeple motor hacmine bağlı vergi sistemini oluşturmuştuk? Çevreye verdiği zarar anlamında değil miydi? Bu sebeple yıllardır arkadaşlar artık motor hacminin çevre kirliliği ile bir ilgisi kalmadı, değiştirin şu kriteri denilmiyor mu?

2- Yıllık vergi ve ÖTV çevre kirliliğine göre alınıyorsa, bu olay ile de motor hacmine göre alınan verginin çevreyi artık korumadığı ortaya iyice çıkmışsa, bu vergi sistemi değişecek mi acilen?

3- Ülkemizin tek kriteri vergi toplamak mı? Yoksa konulara çevre kirliliği, insan sağlığı gibi modern bakış açılarından da bakıyor muyuz? Daha doğrusu neden bakamıyoruz?

4- VW modifikasyonları bitirdiğinde, bu modifikasyonların etkili ve efektif olduğunu Türkiye'de hangi kurum, hangi kritere göre test edecek?

5- Uygulanan hatalı vergi sistemi güvenliği ve sağlığı tehdit eder mi? Ediyorsa ne yorum yapabiliriz? Bu konu ile ilgili uzmanlar ısrarla uyarı yapıyorsa ve bürokrasi dinlemiyorsa, Güneş arkadaşımız haklı değil mi?

Soru bana değil sanırım ama yanıt vereyim,

1 ve 2- bizde eskiden vergi arabanın ağırlığına göre alınıyordu. mantıkta ağır araba yolları daha çok yıpratıyor üzerindendi. Kiloya göre vergi dünyanın pek çok ülkesinde vardı.

Sonradan dünya ile birlikte bizde bundan vazgeçtik motor hacmi çok alan araç çok benzin yakar, çevreyi de çok kirletir eee pahalı da olur diyip buna döndük halen bunu kullanıyoruz.

3- ana etken sanırım ithal araç nedeniyle oluşan cari açığı azaltmak bu nedenle yüksek vergi alınıyor. Henüz çevreyi kirletme moduna geçemedik.

Dünyada ise arabanın fiyatı yada emisyon değerlerine göre vergi alınıyor.

4- Bunu yapacak kurum, egzoz ölçüm kuruluşları ve tübitak. ama sanırım bunun için dünya da ne oluyor ona bakılacaktır. dünya ikna olduysa bizde oluruz olmadıysa bizde olmayız

5- bu konuda evet bürokrasi henüz bir adım atamadı. herkes bu sistem yanlış diyor ama nasıl olur üzerin de bir doyurucu bir çalışma yok.

Türkiyenin başka öncelikleri sanırım daha önemli gibi geliyor.

Şimdi bizimde bundan çıkmamız gerekiyor. Aslında buna yönelik çalışmalarda oldu ama nedense kanun çıkmadı. Benim fikrim hem emisyon hemde arabanın değerine göre bir korelasyon kurup yeni bir vergi sistemine geçilmeli. Bu konuda geç kalındı.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi; sormuş olduğun soruların müspet cevapları; vatandaş odaklı sistemlerde olabilir ama bizim gibi sistem veya devlet odaklı muz cumhuriyetlerinde ancak "ben tuttuğumu öperim" mantığı odak alındığı için; sorular muallakta kalır...

En başından beri yapılan açıklamalar da zaten bize özgü değil miydi?

Çalıyor ama çalışıyor yahu... Yaptım, yaptım da bi sor niye yaptım diye??

Gibi... :)

Üst Alt