Mazda 626 GF (1997-02) Üst Kapak Tamiri ve Subap Ayarı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Üç gram bilgim vardı o da yok oldu. "Şim ne ola ki şimdi?", demeyeceğim hepten karışmasın kafam gari. :p Manuel şanzımana ATF olayını bile hala sindiremedim, şimdi bu ağır gelir... :p

Lifterlerin işini gören başka bir sistem diyelim mealen. :)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Şim resimlerde biri yerinde takılı iken biri boşta iken görünen şey.Subap ile egzantrik arasında duruyor ve onun üzerinden yani sıkı ise taşlayarak gevşek ise daha kalını ile değişerek ayar yapılıyor ama aracı benimki ile aynı olan varsa çok iyi bilen biri olmadıktan sonra hiç oynatmasın derim ben çünkü çok hassas birşey.Adem usta iyi bilir bunu.
Ölçümü de sente pozisyonunda egzantrik ile şim arasındaki mesafenin sentil anahtarı ile ölçümü ile yapılıyor.Ben bir oynattım bununla bir daha düzeltemedim hatta dediğim gibi en son serviste yaptırdım yine ses var bir miktar.
Tofaşların SLX motor olanları da aynı sistem.
Ha bir de üst kapakçıkların söylediği üstten yapılan ayar uyduruk olur diyorlar bunlarda esas ayar üst kapak yani silindir kapak contasından yukarısı sökülerek yapılan diyorlar ki bende onu yaptırdım zaten.Ama bu sefer de işin içine bir sürü conta, işçilik v.s giriyor.Dediğim gibi öyle bariz bir sıkıntı yoksa hiç el vurdurmayın derim ben.
Son olarak konunun ilk mesajında attığım videoda şıkırtılı çalışan motordaki ses subap ayarının çok açık olmasından kaynaklanıyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20170628_112258.jpg
    IMG_20170628_112258.jpg
    582.3 KB · Görüntüleme: 48
  • IMG_20170628_111201.jpg
    IMG_20170628_111201.jpg
    470.2 KB · Görüntüleme: 47

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Hayırlı olsun bakımlarınız güle güle kullanın Birinci videodaki buji kabloları ile ikinci videodaki buji kabloları birbirinden farklı mı sanki 1. Daha orjinal geldi bana.
Bende geçen Cihangir ustama gittiğimde içindeki şanzıman yağı Yen'i ve kitapçığa uygun olmasına rağmen marka değiştirelim castrol güzel değil sanki dedim bakayım Dedi biraz atf karıştırdım Dedi neden abi dedim işin özü atf aslında Dedi şu an zevkine bile vites değiştiriyorum :D işin teknik kısmına bende çok takılırdım bende karşı çıkmıştım ama şu an memnunum :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hayırlı olsun bakımlarınız güle güle kullanın Birinci videodaki buji kabloları ile ikinci videodaki buji kabloları birbirinden farklı mı sanki 1. Daha orjinal geldi bana.
Bende geçen Cihangir ustama gittiğimde içindeki şanzıman yağı Yen'i ve kitapçığa uygun olmasına rağmen marka değiştirelim castrol güzel değil sanki dedim bakayım Dedi biraz atf karıştırdım Dedi neden abi dedim işin özü atf aslında Dedi şu an zevkine bile vites değiştiriyorum :D işin teknik kısmına bende çok takılırdım bende karşı çıkmıştım ama şu an memnunum :)
Bunun böyle olması çok doğal atf normal dişli yağına göre çok incedir ;)

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Arkadaşlar sübap sesi diye birşey yoktur. Ses yapan lifterlerdir.Lifterler çok kolay sökülen parçalardır.Lifteri elinize alın ve sert bir yere hafif vurun lifter dağılıp içindeki kapak ve yay çıkacaktır.İçinde yay vardır yay kırıksa değişmelidir.Yay sağlam ise lifterler temizlenip yerine takılır.Lifter sesi lifterin içine yağ dolmaması veya yağı içinde tutamayıp yağı bırakmasıdır.Gelen ses tam yağ dolamayan lifterin içindeki hava boşluğu sesidir.Sesden başka bir zararı olmaz. Yağı içinde tutamaması örneğin (Motor segmanlarının aşınıp motor yağını aşağı indirmesi gibi düşünülebilir ).Lifterlerin temizlenip yerine takılmasından sonra yağ dolma işlemi en fazla yarım saat falan sürecektir.Fazla sürer ise lifter yağı içinde tutamıyor demektir.Aşınan lifter yağı tutamaz kalitesiz lifter ise yine yağı tutamaz.Kaliteli lifter şart diyorum. Can alıcı nokta ise yağ seçimi ve zamanında değişmeyen yağdır. Ben naçizane 5-40 mobil yağdan şaşmayın derim.Çünkü tam sentetiktir.Bu motorların istediği en sağlıklı çalıştığı yağ budur diyorum.En azından benim tecrübelerim böyle.10-40 yağlar ve üstü yağlar bu motorların ömrünü kısaltacaktır arkadaşlar.(eğer motor yağ eksiltmiyorsa).Yağ eksiltiyorsa mecburen kalın yağ konuyor.Zaten motor S.O.S. veriyor demektir.Lifteri sökmek için en üst külbütör kapağı söküp ekzantirik milin sökmek yeterli olacaktır. İşçiliği normal üst kapak sökümü gibi değildir ucuzdur.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
unun böyle olması çok doğal atf normal dişli yağına göre çok incedir ;)
yani otomatik şanzımanı ve beyin selenoidleri hareket ettirmesi , yürütmesi için bir şart bu ;)
mekanik bir gereksinimi illaki vardır bir makine teknikeri olarak burayı es geçemem :D
ama ustalarımında tecrübeleri var kullanıcıların tecrübeleri var ve bunada benim tecrübemde ve tezimde eklenince :D kitapçığın o bölümünü bir daha kafaya takmadım ve takmam bizden iyi bileni görmedim :D (bu kısım geçenki toplantıda çok takmamızla gelen bir sözdü çok gülmüştük :D )
bir dahakine komple atf olacak inşallah ;)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan

Birinci video yaz sonlarında çekildi ikinci video ise yeni birinci videoda doduco marka kablo takılı ikincide orijinal yazaki.Bu silkeleme sebebiyle onu da orijinali(350tl)ile değiştirmiştim.Şu anda bagajımda 2 takım yedek buji 2 takım da kablo var :)

Arkadaşlar sübap sesi diye birşey yoktur. Ses yapan lifterlerdir.Lifterler çok kolay sökülen parçalardır.Lifteri elinize alın ve sert bir yere hafif vurun lifter dağılıp içindeki kapak ve yay çıkacaktır.İçinde yay vardır yay kırıksa değişmelidir.Yay sağlam ise lifterler temizlenip yerine takılır.Lifter sesi lifterin içine yağ dolmaması veya yağı içinde tutamayıp yağı bırakmasıdır.Gelen ses tam yağ dolamayan lifterin içindeki hava boşluğu sesidir.Sesden başka bir zararı olmaz. Yağı içinde tutamaması örneğin (Motor segmanlarının aşınıp motor yağını aşağı indirmesi gibi düşünülebilir ).Lifterlerin temizlenip yerine takılmasından sonra yağ dolma işlemi en fazla yarım saat falan sürecektir.Fazla sürer ise lifter yağı içinde tutamıyor demektir.Aşınan lifter yağı tutamaz kalitesiz lifter ise yine yağı tutamaz.Kaliteli lifter şart diyorum. Can alıcı nokta ise yağ seçimi ve zamanında değişmeyen yağdır. Ben naçizane 5-40 mobil yağdan şaşmayın derim.Çünkü tam sentetiktir.Bu motorların istediği en sağlıklı çalıştığı yağ budur diyorum.En azından benim tecrübelerim böyle.10-40 yağlar ve üstü yağlar bu motorların ömrünü kısaltacaktır arkadaşlar.(eğer motor yağ eksiltmiyorsa).Yağ eksiltiyorsa mecburen kalın yağ konuyor.Zaten motor S.O.S. veriyor demektir.Lifteri sökmek için en üst külbütör kapağı söküp ekzantirik milin sökmek yeterli olacaktır. İşçiliği normal üst kapak sökümü gibi değildir ucuzdur.
Daha önceki mesajda da yazmıştım.Benim arabada lifter yok subap şimleri var ve ses yapan o.Çünkü yazın subap ayarı için gittiğim sözüm ona usta şim üzerinden ayar yaptı ve ondan sonra bu ses başladı.

Son düzenleme:

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Üstat ben Shell 5-40 koymuştum araca. Lifter sesinde değişiklik olmadı. Şikirti şeklinde bir ses. Marka fark ediyor mu, siz mobil onermissiniz.

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Romulus; kullandığın yağ markasından ziyade;bazı yağlarda sentetich technology yazarken bazılarında ful sentetik yazar.Ful Olanı al.Yanlız (ligui moly)yağ markasının lifter sesini azaltıp kestiği sıklıkla söylenmektedir.Aşağıdaki yorumlar gibi. 30 TL gibi fiyatı var.Ben olsam denerdim.Kaybın olmaz.
LIQUI MOLY Lifter Katkısı 300 ml

Kesinlikle deneyin
(31.12.2017)

Aracım m50 e34 520i 279binde Araçta yaşının ve km si gereği iticilerde ve subaplarda ses ve benzin enjektorlerinde performans zayıflığı vardı. İlk önce motor içi temizleyici aldım yağ değişimi yapmadan önce temuzleyiciyi ekleyip 20dk rolantide çalıştırdım ve yağı tamamen suzdurdum. Liftte 1 saat beklettim. Sonrasında ise aynı markanın yağını kullandım ve lifter yani itici için olan katkı maddesini ekledim. Yağ bakim işlemlerini bitirip enjektör temizleyiciyi depoya ekleyip 30 litre benzin aldım. Hiç kontak kapatmadan 300 km yol yaptım üst devirlerdede kullandım alt devirlerdede normal kullanimimdan daha agresif kullandım. Aracı akşam saat 21 de park ettim ve sabah 07 de aracı çalıştırdım. Hava -5 derece. Ve şok oldum. Araçta ne itici sesi ne bir şakırtı ne sarsintili çalışma ne rolanti dengesizliği ancak bu kadar farkeder. Önceden olsaydı ses resmen beynimi oyuyor ve moralim bozuluyordu. İticiler değişecek valfler değişecek kapak işlenecek vs. Şuanda iticiler valfler ve conta takımı toplamda 1300tl kapakci alır enaz 400tl usta alır enaz 500tl enaz 2250tl masraf vardı. Ama şimdi herşey süper. Performansa gelince aradan 1 hafta geçti ve araç resmen bağından kurtulmuş tay gibi yok böyle bir zevk. Şiddetle tavsiye ederim
cihangir asi (36) - Kırıkkale - Türkiye
on numara ürün...
(27.09.2017)

99 model palio weekende koydum tık tık ve anında sesi kesti..! hiç bu kadar beklemiyorum. aracımda lifterler yeni değişmişti ve ses kesilmemişti. Sizinde bu sorununuz varsa düşünmeden alın. eski yağa koydum ve 15 dakika çalıştırdım sonuç: on numara... teşekkürler hepsiburada
necati topcu (35)
n11.com üyesi - 09.01.2018
Arabanın yağınıda değiştirdim artık hangisi kestiyse lifter sesini şu an rahatım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
yani otomatik şanzımanı ve beyin selenoidleri hareket ettirmesi , yürütmesi için bir şart bu ;)
mekanik bir gereksinimi illaki vardır bir makine teknikeri olarak burayı es geçemem :D
ama ustalarımında tecrübeleri var kullanıcıların tecrübeleri var ve bunada benim tecrübemde ve tezimde eklenince :D kitapçığın o bölümünü bir daha kafaya takmadım ve takmam bizden iyi bileni görmedim :D (bu kısım geçenki toplantıda çok takmamızla gelen bir sözdü çok gülmüştük :D )
bir dahakine komple atf olacak inşallah ;)
Tercih kullanıcının her zaman. Ben kitapçıkta yazan değerlerin dışında kullanmam Mazda mühendisinden iyi bilmiyorum çünkü. İki yağı karıştırma ayrı bir tartışma konusu ona hiç girmiyorum:)

Son düzenleme:

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hayırlı akşamlar arkadaşlar.Konu başlığındaki yaptırmış olduğum bakım-tamir işleminde bahsetmiş olduğum ve tamirden sonra bile bir miktar kalan subap sesi 7bin km kullanmama rağmen geçmedi.Sebebi ise sanayide kapağı yapan ve subaplara ayar veren ustanın subap ayarını ileride zamanla oturur diye olması gerekenden bir miktar daha açık bırakması idi.Yazın başarısız birkaç ayar denemesinden sonra araç üzerinde bulunan ve subap ayarını yapan şimler komple değiştirilerek problem çözüldü.

Beni 1 yıldan fazla uğraştıran ve hem bir sürü para hemde kafa yorgunluğuna malolan bu durumla ilgili farkına vardım ki,98 sonrası şimli subap olan Mazda 626 larda ayar yaptırmak isteyen kişi işi çok iyi bilen biri olmadıktan sonra aracına el attırmasın.Çünkü çok hassas bir ayarı var ve bir bozarlarsa iyi bir usta bile yapamayabiliyor.

Ayarın ne kadar hassas olduğunu anlatmak için sizinle bu araçlardaki orijinal şimlerin kalınlıklarının ne kadar olduğunu anlatan bir fotoğraf paylaşmak istiyorum.

İkinci bir fotoğraf olarak da bu araçların servis bakım kitapçığında yazan orijinal subap ayar ölçüleri fotoğrafını paylaşmak istiyorum.

Bu arada bu araçların orijinal subap ayar ölçüleri hem emme hem egzoz tarafı için 0,225-0295 mm(22,5-29,5 olarak da yazılabilir) tır.Bu da bir bilgi olarak burada dursun.

Ekli dosyalar

• IMG_20180725_155604.jpg
    IMG_20180725_155604.jpg
    432.4 KB · Görüntüleme: 56
  • IMG_20180725_142832.jpg
    IMG_20180725_142832.jpg
    388.3 KB · Görüntüleme: 58

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hayırlı akşamlar arkadaşlar.Konu başlığındaki yaptırmış olduğum bakım-tamir işleminde bahsetmiş olduğum ve tamirden sonra bile bir miktar kalan subap sesi 7bin km kullanmama rağmen geçmedi.Sebebi ise sanayide kapağı yapan ve subaplara ayar veren ustanın subap ayarını ileride zamanla oturur diye olması gerekenden bir miktar daha açık bırakması idi.Yazın başarısız birkaç ayar denemesinden sonra araç üzerinde bulunan ve subap ayarını yapan şimler komple değiştirilerek problem çözüldü.

Beni 1 yıldan fazla uğraştıran ve hem bir sürü para hemde kafa yorgunluğuna malolan bu durumla ilgili farkına vardım ki,98 sonrası şimli subap olan Mazda 626 larda ayar yaptırmak isteyen kişi işi çok iyi bilen biri olmadıktan sonra aracına el attırmasın.Çünkü çok hassas bir ayarı var ve bir bozarlarsa iyi bir usta bile yapamayabiliyor.

Ayarın ne kadar hassas olduğunu anlatmak için sizinle bu araçlardaki orijinal şimlerin kalınlıklarının ne kadar olduğunu anlatan bir fotoğraf paylaşmak istiyorum.

İkinci bir fotoğraf olarak da bu araçların servis bakım kitapçığında yazan orijinal subap ayar ölçüleri fotoğrafını paylaşmak istiyorum.

Bu arada bu araçların orijinal subap ayar ölçüleri hem emme hem egzoz tarafı için 0,225-0295 mm(22,5-29,5 olarak da yazılabilir) tır.Bu da bir bilgi olarak burada dursun.
Geçmiş olsun hocam bu guzu seni filozof yaptı :) :)

Kazasız belasız arızasız sürüşler olsun

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan

Üst Alt