Trafikte Fermuar Sistemi Nedir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
'Fermuar sistemi', trafikte acil durumlarda kullanılan ve acil araçlar için diğer araçların yol açma tekniği olarak açılı bir şekilde yol açmaları yöntemi olarak biliniyor. Özellikle Avrupa'da yaygın olarak kullanılan sistemde araçların açılı bir şekilde sağa ve sola yanaşarak hayat koridoru oluşturmasıyla ortaya çıkıyor. Fermuar şekline benzeyen sistem çok pratik. Trafikte ambulanslar, itfaiyeler gibi geçiş üstünlüğü olan araçlara yol açmak için kullanılıyor.

071220171401239495427.jpg

İzmir'de bu sabah çıkan yangına giden itfaiye ekiplerine Konak Tünelleri içindeki sürücüler, 'Fermuar sistemiyle' yol vererek örnek bir davranışa imza attı.

Mithatpaşa Caddesi'nde sabah saatlerinde çıkan yangına müdahale etmek isteyen itfaiye ekipleri, olay yerine ulaşmak için Konak Tünelleri güzergahını tercih etti. Trafiğin yoğun olmasından dolayı ilerlemekte güçlük çeken ekiplere tünel içindeki sürücüler özellikle Avrupa'da kullanılan 'Fermuar sistemiyle' yol vererek ekiplerin hızla olay yerine ulaşmasına yardımcı oldu. İzmirli sürücülerin örnek davranışının görüntüleri sosyal medyada paylaşılırken, sürücüler vatandaşların büyük takdirini kazandı.

Haberin Videosu;

https://www.dha.com.tr/yurt/izmirli-suruculerden-ornek-davranis/haber-1553315

Almanya'dan Örneği;

Güney Kore'den Örneği;

Ankara'dan Örneği;

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Bu videolarda ambulansın açtığı yolu sömüren adeta ambulansa arkadan abanan arabalar eksik verilmiş:D
Videodakileri tebrik ediyorum. İnşallah alışkanlık haline getirebiliriz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu videolarda ambulansın açtığı yolu sömüren adeta ambulansa arkadan abanan arabalar eksik verilmiş:D
Videodakileri tebrik ediyorum. İnşallah alışkanlık haline getirebiliriz.
Ankara örneğinde mevcut hocam... :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Emniyet şeridini gereksiz kullananlar, ambulansa açılan şeritte fırsatçılık yapanlar, gereksiz yere ambulansın önceliğini kullanarak görevini suistimal edenler, ambulansın bile yolda ilerleyemeyecek kadar kilitlenmiş trafik sorununa çözüm üretmeyenler, ambulansa yol açtığını zannedip ondan daha hızlı giderim düşüncesiyle sol şeritten devam edenler, ambulansın arkasına takılıp ona yol veren diğer araçları düşünmeden basıp gidenler ve bunun gibi evrilmemiş mahlukatlar bir gün o ambulansın içinde ölsün istiyorum. :hihi:

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Emniyet şeridini gereksiz kullananlar, ambulansa açılan şeritte fırsatçılık yapanlar, gereksiz yere ambulansın önceliğini kullanarak görevini suistimal edenler, ambulansın bile yolda ilerleyemeyecek kadar kilitlenmiş trafik sorununa çözüm üretmeyenler, ambulansa yol açtığını zannedip ondan daha hızlı giderim düşüncesiyle sol şeritten devam edenler, ambulansın arkasına takılıp ona yol veren diğer araçları düşünmeden basıp gidenler ve bunun gibi evrilmemiş mahlukatlar bir gün o ambulansın içinde ölsün istiyorum. :hihi:
Bi de yol vermek için uğraşacağına kornaya asılıyor millet ben de ona uyuz oluyorum. Sağdaysan sağa, soldaysan sola yanaş, bu kadar mı zor

Üst Alt