Mazda 323 BA (1994-98) TPS Sensörü Arızası

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Parçayı taktıktan sonra tekrar konumuna getirmeniz lazım. Forumda bu konu var biraz araştırma ile çözüme ulaşabilirsiniz

Cevap için teşekkür ederim üstadım. @Erçay üstadın bahsettiği gibi, ölçüm yaparak takılacak anladığım kadarıyla. :harika:

Yüksek ihtimal tps. Aynı durum benim diğer aracımda var pejo306 1.8cc. Benzinle 1 gün kullanınca tps kendini toparlıyor ve herşey normale dönüyor. Lpg ile kullanınca bir süre sonra ara ara sapıtmaları yine başlıyor. Sizin sorun temizlikle düzelebilir.

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cevap için teşekkürler üstadım. Benzin ve lpg bende fark etmiyor. İkisi de aynı tepkimeyle çalışmakta. İşin ilginç tarafı parçayı sökünce arıza ışığı yakıyor araç. Parça bozuk olsa hiç iplemeyip ışık yakmaması gerekiyor biye biliyorum. En temizi mevcut parçayı bir ölçüm yaparak değerlendirmek olacak. Sonrasında ak koyun kara koyun çıkacak sanırım.

Fatihh

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Kahverengi Sedan
Merhaba arkadaşlar 1998 model 1.8 familia klimalı aracım var sorun şu araba seyir halindeyken klima açıkken tekliyo rolanti de dalgalanma oluyo ve stop ediyor Boğaz kelebeği temizlendi bi kaç ustaya sordum hepsinden ayrı bi ses çıktı hemen hemen bütün parçalar değişti buji kablolar vs fakat sorun çözülmedi son olarak gittiğim oto gazcı ayar yaptı düzelir gibi oldu ama durum aynı tps sensörü(Boğaz kelebeği konum sensörü) değişcek rolantiyi dengeleyemiyor dedi var mı başına gelen ve bu sensörü bulacağım yer yardımcı olursanız sevinirim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar 1998 model 1.8 familia klimalı aracım var sorun şu araba seyir halindeyken klima açıkken tekliyo rolanti de dalgalanma oluyo ve stop ediyor Boğaz kelebeği temizlendi bi kaç ustaya sordum hepsinden ayrı bi ses çıktı hemen hemen bütün parçalar değişti buji kablolar vs fakat sorun çözülmedi son olarak gittiğim oto gazcı ayar yaptı düzelir gibi oldu ama durum aynı tps sensörü(Boğaz kelebeği konum sensörü) değişcek rolantiyi dengeleyemiyor dedi var mı başına gelen ve bu sensörü bulacağım yer yardımcı olursanız sevinirim
Mesajının taşındığı bu Konuyu incelemekte fayda var.

Mazma323

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Practica
Araç Renk ve Tip
Yesil
Selamün aleyküm. Mazda 323 pratica 1.5 otomatik aracımda TPS sensörünü 0.50 ye ayarladığımda hold arzisasi veriyor tekrar 9 seviyelerine yükselttigimde sönüyor buseferde rölanti bozuluyor . TPS sensörü aldım Taiwan malı taktım bu sensörde 0.50 derecelerine dusuremedim ayarı sorun nerde olabilir teşekkürler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamün aleyküm. Mazda 323 pratica 1.5 otomatik aracımda TPS sensörünü 0.50 ye ayarladığımda hold arzisasi veriyor tekrar 9 seviyelerine yükselttigimde sönüyor buseferde rölanti bozuluyor . TPS sensörü aldım Taiwan malı taktım bu sensörde 0.50 derecelerine dusuremedim ayarı sorun nerde olabilir teşekkürler
Ve Aleykumselam
Açmış olduğun konu mevcut konumuz ile birleştirilmiştir, incelemekte fayda var.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Malesef bu hold sorunu ile herhangi bir yazı yok.
Hold ışığını yakan sebep(ler) konu içerisinde mevcut, ilk mesajdan itibaren okuyup aracının rölanti (tps) ayarsızlığını yaparsan/yaptırırsan Hold ışığının yanmasına sebep olan etkenleri ortadan kaldırmış olursun... ;)

Mazma323

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Practica
Araç Renk ve Tip
Yesil
Ankara'da güvenilir namuslu bir ustaya yonlendirebilirmisiniz lütfen. Bu hold arıza ışığı için gittiğim eroğlu oto diye lanet biter ışığı söndürdü benden 1000 TL istedi. 800 lira aldı namussuzlar. Ve bu ışık nasıl söndügünü kendim farkettim TPS sensörünü 9 ve 13 seviyesine getirince sönüyor . 0.50 yapınca yanıyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ankara'da güvenilir namuslu bir ustaya yonlendirebilirmisiniz lütfen. Bu hold arıza ışığı için gittiğim eroğlu oto diye lanet biter ışığı söndürdü benden 1000 TL istedi. 800 lira aldı namussuzlar. Ve bu ışık nasıl söndügünü kendim farkettim TPS sensörünü 9 ve 13 seviyesine getirince sönüyor . 0.50 yapınca yanıyor
O kişi için yorumların seni bağlar fakat serzenişinde de haklısın.

Ankara için, Forumun en üstünde ve en altında iki güzel işyeri var tercih senin. Mazda Garaj referansı olduğunu belirt lütfen.

Gelişmeleri bekliyoruz.

Mazma323

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Practica
Araç Renk ve Tip
Yesil
Rem otoya gittim ostimde Japon otomotive yönlendirdi orada gaz kelebeği söküldü temizlendi buji ve kabloları değiştirildi , üst kapak contası , disbiritör kapağı değişti TPS sensör ayarı yapıldı şuan eskisinden daha çok iyi oldu .

Üst Alt