Mazda 323 BA (1994-98) TPS Sensörü Arızası

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu sorun bende de var 323 Practica 98 model. Mesela gaza basıp salinca araç stop etcekmis gibi oluyor. Çalışırken frene basınca devir düşüyor. TPS sencor orijinal fiyatı Mazda servisinde 900 TL civarı yardımcı olacak olan varmıdır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Müdür gaza yumulunca tam hızlanmaya geçtiği anda ufak bı yumulma ( kesinti yapıyor sonra devam ediyor. Sorun TPS midir
Aliexpreste var ayrıca Türkiye’de internet sitelerinde 100-200tl arasında değişiyor. Aliexpreste 42Tlye almıştım. Bulursam link paylaşırım.
Gaza bastığınız halde gaz yemiyorsa Tpsdir fişi çıkartıp deneyin düzeliyor mu
Edit: Online Shop Gaz kelebeği konum sensörü TPS SENSÖRÜ oem FS01-13-SL0 FS0113SL0 MAZDA 626 için MX6 PROTEGE FS0113SLO 5S5140 | Aliexpress Mobile

45811

Moderatörün son düzenlenenleri:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Bu sorun bende de var 323 Practica 98 model. Mesela gaza basıp salinca araç stop etcekmis gibi oluyor. Çalışırken frene basınca devir düşüyor. TPS sencor orijinal fiyatı Mazda servisinde 900 TL civarı yardımcı olacak olan varmıdır.

Müdür gaza yumulunca tam hızlanmaya geçtiği anda ufak bı yumulma ( kesinti yapıyor sonra devam ediyor. Sorun TPS midir
Rastgele birşey diyemem, multimetre ile ölçüp kesin teşhis koyabilirisiniz

Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Aliexpreste var ayrıca Türkiye’de internet sitelerinde 100-200tl arasında değişiyor. Aliexpreste 42Tlye almıştım. Bulursam link paylaşırım.
Gaza bastığınız halde gaz yemiyorsa Tpsdir fişi çıkartıp deneyin düzeliyor mu
Edit: Online Shop Gaz kelebeği konum sensörü TPS SENSÖRÜ oem FS01-13-SL0 FS0113SL0 MAZDA 626 için MX6 PROTEGE FS0113SLO 5S5140 | Aliexpress Mobile

Ekli dosyayı görüntüle 45811
Bu Mazda Practica uyumlumudur ustam, sipariş etsem sorun ölümü??

ulgobuye

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedan-şampanya
Ben aliexpresten satın aldım. Sensörün içinde bir parça kırılmıştı arayı tutturamadığı için takılı kalıyordu. Honda veya iyi bir elektrikçi ustası yapar diye tahmin ediyorum. Kaldı ki 1 hafta niye yatıcak araba? Motor mu indirecekmiş tps için? Enteresan durum.. @1998model 626 forumdan bir abimiz İstanbul’da Veysel otoya yaptırdı Tps’i belki durumu anlatırsanız yardımcı olacaktır..
Fiş Çekik kullanırsanız çok az yakıt farkı oluyor başka bir şey değişmiyor. Geçmiş olsun
İste sikinti orada bunu yaptiracak isin ehli birini bulmam lazim .. cunki araci goren baska bulamadin mi niye aldin imasinda bulunuyor... Ben trabzondayim artik bir sekilde yaptiracagim veya sensorsuz devam

Online Shop for throttle position sensor mazda Wholesale with Best Price bu link belki yardimci olur

Son düzenleme:

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
İste sikinti orada bunu yaptiracak isin ehli birini bulmam lazim .. cunki araci goren baska bulamadin mi niye aldin imasinda bulunuyor... Ben trabzondayim artik bir sekilde yaptiracagim veya sensorsuz devam

Online Shop for throttle position sensor mazda Wholesale with Best Price bu link belki yardimci olur
Elinizden iş geliyorsa kendiniz yapabilirsiniz..
Video izleyerek aynısını yaparsanız sorun çözülür :)

Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert

Samsun'da güzel bı usta buldum isteyene yardımcı olurum. Benim ön takımdan uzun süre tıkırtı geliyordu. 5 ustaya gittim hepside direksiyon kutusu dedi. Son olarak Samsun'da bu ustayu buldum 1 sefer tur attı araçla sorun amartisor takozlari çıktı. Daha önce yanlış takılmış. Demir demire vuruyordu. Şimdi saat gibi.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Video'nun eksileri; 1 aracı ısıttıktan soran TPS'nin kapalı konumunu ayarlamalı, 2; 0.62V olarak gördüğü kapalı konumdan 4.4V gördüğü tam açık konuma kadr yavaş yavaş kelebiği açarak hiç bir kopma düşme olmadığını gözlemlemeliydi. Örnek verelim; kapalısı doğru voltaj, açığı doğru voltaj ölçülen bir TPS sensörlü araç sahibi, yav benim aracım 3 bin devirde bir tekliyor/gaz yemiyor diyorsa, TPS sensörünün 3 bin devir aralığındaki voltajı yoktur ya da yanlıştır ve o noktada ecuya ya bilgi gitmiyor ya da yanlış bilgi gidiyordur.

Son düzenleme:

ulgobuye

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedan-şampanya
Elinizden iş geliyorsa kendiniz yapabilirsiniz..
Video izleyerek aynısını yaparsanız sorun çözülür :)
bu baya iyiymiş ilk fırsatta deneyeceğim bunu tesekkurler

Samsun'da güzel bı usta buldum isteyene yardımcı olurum. Benim ön takımdan uzun süre tıkırtı geliyordu. 5 ustaya gittim hepside direksiyon kutusu dedi. Son olarak Samsun'da bu ustayu buldum 1 sefer tur attı araçla sorun amartisor takozlari çıktı. Daha önce yanlış takılmış. Demir demire vuruyordu. Şimdi saat gibi.
trabzon - samsun çok uzak değil usta yolumuz düşerse bir uğrarız

Video'nun eksileri; 1 aracı ısıttıktan soran TPS'nin kapalı konumunu ayarlamalı, 2; 0.62V olarak gördüğü kapalı konumdan 4.4V gördüğü tam açık konuma kadr yavaş yavaş kelebiği açarak hiç bir kopma düşme olmadığını gözlemlemeliydi. Örnek verelim; kapalısı doğru voltaj, açığı doğru voltaj ölçülen bir TPS sensörlü araç sahibi, yav benim aracım 3 bin devirde bir tekliyor/gaz yemiyor diyorsa, TPS sensörünün 3 bin devir aralığındaki voltajı yoktur ya da yanlıştır ve o noktada ecuya ya bilgi gitmiyor ya da yanlış bilgi gidiyordur.
bunu da dikkate alırım deneme yapacağım zaman yalnız şöyle söyleyeyim aracın gaz yemesinde gitmesinde bir sorun yok tek sorun benzinde rölanti düştüğü için stop etmesi boşta gaz verip bıraktığım da devir saatinin sıfıra kadar düşüp çıkması tüpe gelince aynı dalgalanma oluyor ama stop etmiyor. ama iki tavsiye içinde teşekkürler . ilk fırsatta deneyeceğim

Son düzenleme:

BBO

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Merhaba,
Aranıza yeni katıldım 1998 Mazda 626 aracım var.
Bahsettiğiniz motor tepkisi fişi çıkarttıktan sonraki yutkunma sesi gibi bir tepki mi?
Devrin aniden düşüp yeniden rölanti devrine çıkması gibi mi?

Teşekkür ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba,
Aranıza yeni katıldım 1998 Mazda 626 aracım var.
Bahsettiğiniz motor tepkisi fişi çıkarttıktan sonraki yutkunma sesi gibi bir tepki mi?
Devrin aniden düşüp yeniden rölanti devrine çıkması gibi mi?

Teşekkür ederim.
Motor stabil çalışmayı bırakırsa akışmetre sağlam demektir.

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Emek verip yorum ve görüşlerini yazanlara teşekkür ederim.

Alt devirlerde araç sıcakken gaza basıldığında (1000 ve 2500 arası) alıp verme, seyir halinde giderken yine alt devirlerde gazdan ayağımı çekince silkeleme, araç boşta ve ayağım 2000 devirde gaza basılı iken devirin 1000 e inip 4 - 5 saniye sonra tekrar 2000 e çıkması gibi durumlar yaşamaktayım. Bunun dışında herhangi bir rölanti v.s. problemim yok. Sorunun da TPS sensörü olduğu düşünüyorum. Yorumlara baktığımda fişi çıkarıp denenmesi yazıyor fakat hiç denemedim. Bugün deneyeceğım.

Benim sorum şu olacak;

Maudil parçayı alıp taktığımızda bir ayar yaptırmamız gerekiyor mu? Yoksa takıp devam mı edeceğiz?

Son düzenleme:

kapadok

Sessiz
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Sedan
Mevcut parçayı aldıktan sonra aracınızı bilgisayara bağlattırıp TPS ile ilgili olan arıza kodlarını sildirmeniz gerekiyor.

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Mevcut parçayı aldıktan sonra aracınızı bilgisayara bağlattırıp TPS ile ilgili olan arıza kodlarını sildirmeniz gerekiyor.

Üstadım herhangi bir arıza kodu yok araçta fakat parçanın tam ramdımanlı çalışmadığını düşünüyorum alt devirlerde özellikle.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Emek verip yorum ve görüşlerini yazanlara teşekkür ederim.

Alt devirlerde araç sıcakken gaza basıldığında (1000 ve 2500 arası) alıp verme, seyir halinde giderken yine alt devirlerde gazdan ayağımı çekince silkeleme, araç boşta ve ayağım 2000 devirde gaza basılı iken devirin 1000 e inip 4 - 5 saniye sonra tekrar 2000 e çıkması gibi durumlar yaşamaktayım. Bunun dışında herhangi bir rölanti v.s. problemim yok. Sorunun da TPS sensörü olduğu düşünüyorum. Yorumlara baktığımda fişi çıkarıp denenmesi yazıyor fakat hiç denemedim. Bugün deneyeceğım.

Benim sorum şu olacak;

Maudil parçayı alıp taktığımızda bir ayar yaptırmamız gerekiyor mu? Yoksa takıp devam mı edeceğiz?
Yüksek ihtimal tps. Aynı durum benim diğer aracımda var pejo306 1.8cc. Benzinle 1 gün kullanınca tps kendini toparlıyor ve herşey normale dönüyor. Lpg ile kullanınca bir süre sonra ara ara sapıtmaları yine başlıyor. Sizin sorun temizlikle düzelebilir.

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Üstadım herhangi bir arıza kodu yok araçta fakat parçanın tam ramdımanlı çalışmadığını düşünüyorum alt devirlerde özellikle.
Parçayı taktıktan sonra tekrar konumuna getirmeniz lazım. Forumda bu konu var biraz araştırma ile çözüme ulaşabilirsiniz

Üst Alt