Tartarini Seq Lpg Ayarı Hakkında Yardımlaşma

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
Mazda 626 2.0 GF aracımda Tartarini Std Seq Lpg kiti var. standart ayarlarda benzinden fazla yakıyordu. 6. Resimde aşırı enjekte olmuş uçlar seçeneği işaretli ve ayarı sondaydı. LPG enjektörleri 10ms dolaylarına çıkıp iniyor falan sapıtıyorlardı. Beyni sıfırlayıp yeniden kalibrasyon yaptım. Aşağıdaki resimlerde ayarladığım hali mevcut. Ayrıca 6. resimde mazda tipi incelme diye bir seçenek mevcut. Ne olduğunu anlamadığım için ellemedim. Bu kiti kullanan veya ayarını bilen ustalarımın yardımını bekliyorum.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    136.7 KB · Görüntüleme: 68
  • 2.JPG
    2.JPG
    151.1 KB · Görüntüleme: 64
  • 3.JPG
    3.JPG
    123.8 KB · Görüntüleme: 61
  • 4.JPG
    4.JPG
    133.8 KB · Görüntüleme: 61
  • 5.JPG
    5.JPG
    145.4 KB · Görüntüleme: 63
  • 6.JPG
    6.JPG
    154.6 KB · Görüntüleme: 65
  • 7.JPG
    7.JPG
    96.8 KB · Görüntüleme: 66

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Tartariniyi hiç bilmiyorum ama çalışma mantıkları aynı, yazılımlar da benzer oluyor.

- Bobin tipi Atiker'de tek bobin olarak seçiliyor, Tartarini'de çift olarak seçilmiş. Tek bobin olarak değiştirildiğinde devir düzgün okunuyor mu kontrol edin. Örneğin gösterge ekranında devir 0.8 görünüyordur ama yazılımda 1.6 görüyorsanız ayarı eski haline getirin.

- Oksijen sensör bağlantısı (lambda) ile ilgili bir seçenek var mı? Varsa kapatın. Kite oksijen sensör bağlantısı yapılmamıştır muhtemelen. (OBD) Kit ezbere sinyal okuyup aracın fakirde çalıştığını düşünerek otomatik olarak zenginleştirme yapıyor olabilir.

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tartariniyi hiç bilmiyorum ama çalışma mantıkları aynı, yazılımlar da benzer oluyor.

- Bobin tipi Atiker'de tek bobin olarak seçiliyor, Tartarini'de çift olarak seçilmiş. Tek bobin olarak değiştirildiğinde devir düzgün okunuyor mu kontrol edin. Örneğin gösterge ekranında devir 0.8 görünüyordur ama yazılımda 1.6 görüyorsanız ayarı eski haline getirin.

- Oksijen sensör bağlantısı (lambda) ile ilgili bir seçenek var mı? Varsa kapatın. Kite oksijen sensör bağlantısı yapılmamıştır muhtemelen. (OBD) Kit ezbere sinyal okuyup aracın fakirde çalıştığını düşünerek otomatik olarak zenginleştirme yapıyor olabilir.
Bobin seçimini tek yaptığım da devir 800 deyken ECU 1700 gösteriyordu Çifte aldım. Lambda sensörleri bu açtığımda ise Lambda 1 , 2.4 V, Lambda 2 4.8 V aralığında gösteriyor. Dediğiniz gibi Oksijen sensörünu kapatırım. Atikerde çok ayar yaptim. Fakat tartarinide anlamadığım bir çok seçenek var. Büyük ihtimalle çeviri hatasi. Mazda ya özel bir ayar var mesela onu hiç anlamadım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de regülatör basıncı 1.80 falandı üzerindeki vidayla 1 e sabitledim.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bobin seçimini tek yaptığım da devir 800 deyken ECU 1700 gösteriyordu Çifte aldım. Lambda sensörleri bu açtığımda ise Lambda 1 , 2.4 V, Lambda 2 4.8 V aralığında gösteriyor. Dediğiniz gibi Oksijen sensörünu kapatırım. Atikerde çok ayar yaptim. Fakat tartarinide anlamadığım bir çok seçenek var. Büyük ihtimalle çeviri hatasi. Mazda ya özel bir ayar var mesela onu hiç anlamadım.

Bir de regülatör basıncı 1.80 falandı üzerindeki vidayla 1 e sabitledim.
Yolun yarısını geçmişsiniz zaten. Mazda ayarı şu; Mazda fakirleşmesi diye bir kavram var. Özetle 2,5-3 bin devir arasında enjeksiyonla ilgili bir değişiklik yapıyor motor. Benzinde problem yokken LPG'de ilgili devir aralığı iyi ayarlanmazsa tekleme oluyor. Bazı kitlerde bu durum için özel ayar bölümü var. Örneğin Atiker'in bazı kitlerinde bu ayar var ve yanlış hatırlamıyorsam 5 değeri giriliyor, benim kitte bu ayar olmadığı için manuel ayarlama yaptım, bu yüzden değeri tam hatırlamıyorum ama bu konuyla ilgili forumda yazılan mesajlar ve bilgilendirmeler var, "Mazda Fakirleşmesi" diye aratırsanız mesajları görebilirsiniz. O bölümle ilgili işinizi çözer.

Regülatörü de olması gereken noktalara çekmişsiniz zaten. Ms değer oranları düzgün görünüyor. Lambda değerlerini kapatmayı deneyin bakalım.

"Zenginleştirme hızlanma halinde" kısmını 0'a çekip bir bakın, gaza dokunduğunuzda tekleme vs yaptırmıyorsa 0'da kalsın. Mantıken her gaza bastığınızda otomatik zenginleştirme yaparsa tüketim yüksek olur.

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
Yolun yarısını geçmişsiniz zaten. Mazda ayarı şu; Mazda fakirleşmesi diye bir kavram var. Özetle 2,5-3 bin devir arasında enjeksiyonla ilgili bir değişiklik yapıyor motor. Benzinde problem yokken LPG'de ilgili devir aralığı iyi ayarlanmazsa tekleme oluyor. Bazı kitlerde bu durum için özel ayar bölümü var. Örneğin Atiker'in bazı kitlerinde bu ayar var ve yanlış hatırlamıyorsam 5 değeri giriliyor, benim kitte bu ayar olmadığı için manuel ayarlama yaptım, bu yüzden değeri tam hatırlamıyorum ama bu konuyla ilgili forumda yazılan mesajlar ve bilgilendirmeler var, "Mazda Fakirleşmesi" diye aratırsanız mesajları görebilirsiniz. O bölümle ilgili işinizi çözer.

Regülatörü de olması gereken noktalara çekmişsiniz zaten. Ms değer oranları düzgün görünüyor. Lambda değerlerini kapatmayı deneyin bakalım.

"Zenginleştirme hızlanma halinde" kısmını 0'a çekip bir bakın, gaza dokunduğunuzda tekleme vs yaptırmıyorsa 0'da kalsın. Mantıken her gaza bastığınızda otomatik zenginleştirme yaparsa tüketim yüksek olur.
Evet hocam tam dediğiniz gibi şuan tüm devirlerde rahat araba yanlız 2000 - 3000 arası bi kısma yapıyor. 3500 den sonra turbo açmış gibi atlıyor resmen. Dediğiniz gibi hızlanma karışımını 0 a çekip Mazda fakirlesmesi ayarı üzerine yogunlasacagim. Teşekkür ederim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Gariban Mazda'nın fakirleşme sorunsalı. :hhhhhh:

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB

Hocam gülüyorum ama başıma dahada kötüsü geldi. İşe gelirken yolda kaldım. İlk defa bi Mazda beni yolda bıraktı

Yolda giderken devir sapıttı birden bire 0 3000 arası gitti geldi. Araba bayağı bi silkeledi sonra stop etti yolun ortasında. Kıyıya çekip distribütör un oradaki ve bilmediğim birkaç sensörün kablolarını oynattım. Araç çalıştı fakat şimdide gaza geçmiyor. Gazdan direk atıyor kendini gaz bitmiş gibi.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hocam gülüyorum ama başıma dahada kötüsü geldi. İşe gelirken yolda kaldım. İlk defa bi Mazda beni yolda bıraktı

Yolda giderken devir sapıttı birden bire 0 3000 arası gitti geldi. Araba bayağı bi silkeledi sonra stop etti yolun ortasında. Kıyıya çekip distribütör un oradaki ve bilmediğim birkaç sensörün kablolarını oynattım. Araç çalıştı fakat şimdide gaza geçmiyor. Gazdan direk atıyor kendini gaz bitmiş gibi.
Soğutma suyu eksik olabilir.

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
Soğutma suyu eksik olabilir.

Onu kontrol ederim abi ama LPG niye gitti onu anlamadım. Bir de sensörleri oynatınca neden çalıştı. Akü bitene kadar marşa bastım neredeyse tık yoktu. Sensör soketlerini elimle yokladım tek marşta aldı. Ama büyük ihtimalle Lpg beyni sıfırlandı.

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş

Fakirleştirme özelliğinide yok saymayalım

Onu kontrol ederim abi ama LPG niye gitti onu anlamadım. Bir de sensörleri oynatınca neden çalıştı. Akü bitene kadar marşa bastım neredeyse tık yoktu. Sensör soketlerini elimle yokladım tek marşta aldı. Ama büyük ihtimalle Lpg beyni sıfırlandı.
Benzer bir durum benimde başıma geldi. Aracın motorunu kontrolsüz bir şekilde yikamişlar zannedersem , distribütör altındaki soket ve enjektör soketi oksitlenmisti . Elimle kablolara vurunca duzeliyordu, temizleyip takınca sorun kalmamıştı

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
Fakirleştirme özelliğinide yok saymayalım

Benzer bir durum benimde başıma geldi. Aracın motorunu kontrolsüz bir şekilde yikamişlar zannedersem , distribütör altındaki soket ve enjektör soketi oksitlenmisti . Elimle kablolara vurunca duzeliyordu, temizleyip takınca sorun kalmamıştı
Temizlemek için ne kullandınız hocam ? Balata spreyi veya WD40 işimizi görür mü ?
Aslında benim şüphem pislikten değilde, kablo kopukluğu veya şaseden olduğu. Soket girişindeki tüm kablolar gevremiş ve ara ara açıklıkları var. Biraz çekincem olmasa tesisatı elden geçirmek istiyorum.

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Temizlemek için ne kullandınız hocam ? Balata spreyi veya WD40 işimizi görür mü ?
Aslında benim şüphem pislikten değilde, kablo kopukluğu veya şaseden olduğu. Soket girişindeki tüm kablolar gevremiş ve ara ara açıklıkları var. Biraz çekincem olmasa tesisatı elden geçirmek istiyorum.
Zımpara ince tornavida, iğne ve alkol kullandım. Dediğiniz gibi gevreme varsa iyice bakmak lazım, olmadık biryerde iş açmasın başınıza

Birde yakıt tipi neden doğalgaz seçildi?

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
Zımpara ince tornavida, iğne ve alkol kullandım. Dediğiniz gibi gevreme varsa iyice bakmak lazım, olmadık biryerde iş açmasın başınıza

Birde yakıt tipi neden doğalgaz seçildi?

Sıvılaştırılmış doğalgaz yazıyor hocam. LPG nin açılımı yani.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Aracınızda fakirleşme özelliğini kullanmanıza gerek yok o teknoloji mazda 323 bj de premacy de var.varsa menüsü pasif edin veya sıfırlayın normal ayar yapmaya bakın yani fakirleştirme ile kafanızı kurcalamayın.323 bj ve Mpv olan premacy den başka bu problemi duymadım mazda markasında.tempra skodanın bazı modelleri renault kango benzinli gibi modeller de bu menüyü kullanır, ama 626 gf en özelliksiz kitlere bile sorunsuz çalıştığına şahit olduk.çünkü ateşleme düzeninde 323 de kullanılan yarı zamanlı ateşleme teknolojisi yok.normal bir Sıralı tam zamanlamalı ateşleme teknolojisi var. Tekleme varsa başka sebeblerdendir. Veya o menü ile araç rahatlıyor ise tercih olarak kullanın ama tekleme sorunu tam olarak orada değildir.

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
Aracınızda fakirleşme özelliğini kullanmanıza gerek yok o teknoloji mazda 323 bj de premacy de var.varsa menüsü pasif edin veya sıfırlayın normal ayar yapmaya bakın yani fakirleştirme ile kafanızı kurcalamayın.323 bj ve Mpv olan premacy den başka bu problemi duymadım mazda markasında.tempra skodanın bazı modelleri renault kango benzinli gibi modeller de bu menüyü kullanır, ama 626 gf en özelliksiz kitlere bile sorunsuz çalıştığına şahit olduk.çünkü ateşleme düzeninde 323 de kullanılan yarı zamanlı ateşleme teknolojisi yok.normal bir Sıralı tam zamanlamalı ateşleme teknolojisi var. Tekleme varsa başka sebeblerdendir. Veya o menü ile araç rahatlıyor ise tercih olarak kullanın ama tekleme sorunu tam olarak orada değildir.
Benzine aldığımda 2000-3000 arasında sıkıntı yok ama LPG de bu devirde kesilme oluyor.

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
Bugün tekrar baktım LPG beyninde problem yok sifirlamamis. Bilgisayar ile bağlandım. Kalibrasyon yapacakken 65 derece olan su bir anda 50 derecelere düştü. Araba stop etti. LPG beynindeki hortumu gevşetip baktım su geliyor. Orda da problem yok. Kabloları tekrar kurcaladım. Araç çalıştı LPG yede geçti sonra yola çıktım. Çukura girip çıkarken araç yine devir sapıttı 3000 4000 - 0 arasında gitti geldi stop etti. Benzinde de çalışmadı araç yine kaputu açıp kabloları oynattım. Çalıştı araç. Nerede sorun olabilir ilk defa böyle birşeyle karşılaştım ayrıca tekleme ve silkeleme problemim de gitti. Sadece bu dediğim olay da silkeleyip stop ediyor

Adem ustaya gideyim diyorum 70 km bide karşıda yolda kalma ihtimalim çok yüksek. Rezil olmak istemiyorum. Sorunu anlayıp geçici olarak cozebilsem gidip yaptıracağım

Son düzenleme:

Üst Alt