Tağsiş Motor Yağları Hakkında Genel Konu

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Geçenlerde indirimler varken internetten motul x-clean efe 5lt yağ siparişi verdim. Yağ gelince kutudan çıkarıp dış kapının kenarına koydum. Sahte yağlarla ilgili bildiğim en belirgin şey bidonun özellikle tutamaç kısmının daha yumuşak olmasıydı. Işık da açık değil, ortam loştu ve sürekli koşturma halinde olunca, bidonu koyarken tutamacı sıktırdım ve kendimce 2 saniyede ön orijinallik kontrolü yaptım ve yağ testi geçti. :koptum: O ara güzel indirimler olunca ve yağ ilanlarında 2021 üretim yazdığı için, nasıl olsa erken değişim yapıyorum, bi 4 litrelik daha alayım dursun dedim. Onu da depoya koydum. Önceki hafta bi boşluk bulup bakım yaptırayım diye düşündüm ve 5 Aralık Pazar akşamı, yağı ışıkta güzelce kontrol edeyim de sakata gelmeyelim dedim. Bidon kalitesiz duruyordu ama etiketlerde sahte yağlarla ilgili bildiğim sıkıntılar görünmüyordu. Etiket baskıları, peel yazan ve alt etiketin açıldığı yer kusursuzdu, kapaktaki motul yazısı, kapağın içindeki beyaz tırtıklı yer videolarda anlatılan gibi değildi. Depodaki 4 litreyi getireyim de karşılaştırayım dedim. Yan yana koyunca olay hemen çözüldü.

IMG_20211208_091245.jpg

IMG_20211224_113820.jpg
Soldaki sahte olan yağ. Alttaki 3 daire içinde plastik enjeksiyon yerleri büyük ihtimalle, orjinalde hiç yok. Fotoğrafı büyütüp üstte işaretlediğim motul yazısına bakınca sahtenin yazısının keskin olmadığı görülüyor. Ayrıca yazının etrafında hafif bir çizgi görülüyor. Orjinalin yazı pürüzsüz ve keskin hatlı.

IMG_20211205_183025.jpg

IMG_20211224_121817.jpg

Soldaki sahtede beyaz seviye çizgisi düzgün değil ve tam dibe kadar inmiyor. Bunu hala beceremediklerini öğrendim. Yaklaşık 1 cm yukarda kalıyor. Orjinalde tam dibe iniyor. Ayrıca miktarı belirten yazılar keskin hatlı değil.

IMG_20211205_183203.jpg

Soldaki sahtede bidonun üretim tarihini gösteren yuvarlak büyük, ortadaki hangi ayda üretildiğini gösteren ok çıkıntı şeklinde, çapaklı yapıda. Diğer yazıları da karşılaştırırsanız aradaki kalite farkı bariz belli. Soldaki orijinalde bidon üretim tarihini gösteren yuvarlak nakış gibi. Sahtedeki bütün kabartmalar erimiş gibi duruyor. Zaten sahtenin bidon pütürlü bir yapıda, orjinal zımparalaranmış gibi.

Bagajda 2 değişim önceden kalma 5 lt lik boş bidon vardı, onu da inceledim. O da orjinal ve herşey kalıp gibi. Sahtedeki karekod da orjinalle aynı yere yönlendiriyor. Dediğim gibi, kapak, etiketler tamam. Orjinal bir örnekle karşılaştırmadan anlamak artık çok zor.
IMG_20211211_143729.jpg

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçenlerde indirimler varken internetten motul x-clean efe 5lt yağ siparişi verdim. Yağ gelince kutudan çıkarıp dış kapının kenarına koydum. Sahte yağlarla ilgili bildiğim en belirgin şey bidonun özellikle tutamaç kısmının daha yumuşak olmasıydı. Işık da açık değil, ortam loştu ve sürekli koşturma halinde olunca, bidonu koyarken tutamacı sıktırdım ve kendimce 2 saniyede ön orijinallik kontrolü yaptım ve yağ testi geçti. :koptum: O ara güzel indirimler olunca ve yağ ilanlarında 2021 üretim yazdığı için, nasıl olsa erken değişim yapıyorum, bi 4 litrelik daha alayım dursun dedim. Onu da depoya koydum. Önceki hafta bi boşluk bulup bakım yaptırayım diye düşündüm ve 5 Aralık Pazar akşamı, yağı ışıkta güzelce kontrol edeyim de sakata gelmeyelim dedim. Bidon kalitesiz duruyordu ama etiketlerde sahte yağlarla ilgili bildiğim sıkıntılar görünmüyordu. Etiket baskıları, peel yazan ve alt etiketin açıldığı yer kusursuzdu, kapaktaki motul yazısı, kapağın içindeki beyaz tırtıklı yer videolarda anlatılan gibi değildi. Depodaki 4 litreyi getireyim de karşılaştırayım dedim. Yan yana koyunca olay hemen çözüldü.

Ekli dosyayı görüntüle 60188
Ekli dosyayı görüntüle 60189Soldaki sahte olan yağ. Alttaki 3 daire içinde plastik enjeksiyon yerleri büyük ihtimalle, orjinalde hiç yok. Fotoğrafı büyütüp üstte işaretlediğim motul yazısına bakınca sahtenin yazısının keskin olmadığı görülüyor. Ayrıca yazının etrafında hafif bir çizgi görülüyor. Orjinalin yazı pürüzsüz ve keskin hatlı.

Ekli dosyayı görüntüle 60185
Ekli dosyayı görüntüle 60187
Soldaki sahtede beyaz seviye çizgisi düzgün değil ve tam dibe kadar inmiyor. Bunu hala beceremediklerini öğrendim. Yaklaşık 1 cm yukarda kalıyor. Orjinalde tam dibe iniyor. Ayrıca miktarı belirten yazılar keskin hatlı değil.

Ekli dosyayı görüntüle 60186
Soldaki sahtede bidonun üretim tarihini gösteren yuvarlak büyük, ortadaki hangi ayda üretildiğini gösteren ok çıkıntı şeklinde, çapaklı yapıda. Diğer yazıları da karşılaştırırsanız aradaki kalite farkı bariz belli. Soldaki orijinalde bidon üretim tarihini gösteren yuvarlak nakış gibi. Sahtedeki bütün kabartmalar erimiş gibi duruyor. Zaten sahtenin bidon pütürlü bir yapıda, orjinal zımparalaranmış gibi.

Bagajda 2 değişim önceden kalma 5 lt lik boş bidon vardı, onu da inceledim. O da orjinal ve herşey kalıp gibi. Sahtedeki karekod da orjinalle aynı yere yönlendiriyor. Dediğim gibi, kapak, etiketler tamam. Orjinal bir örnekle karşılaştırmadan anlamak artık çok zor.
Ekli dosyayı görüntüle 60190
İletişim kurduğunda satıcı ne dedi, mağaza puanı vs iyi miydi?

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback

Ekli dosyayı görüntüle 60188
Ekli dosyayı görüntüle 60189Soldaki sahte olan yağ. Alttaki 3 daire içinde plastik enjeksiyon yerleri büyük ihtimalle, orjinalde hiç yok. Fotoğrafı büyütüp üstte işaretlediğim motul yazısına bakınca sahtenin yazısının keskin olmadığı görülüyor. Ayrıca yazının etrafında hafif bir çizgi görülüyor. Orjinalin yazı pürüzsüz ve keskin hatlı.

Ekli dosyayı görüntüle 60185
Ekli dosyayı görüntüle 60187

Ekli dosyayı görüntüle 60186

Ekli dosyayı görüntüle 60190
Bazen farklı fabrikalara ambalaj için talepte bulunabiliyor firmalar. Bence ambalaj tek göstergen olmasın sahtelik için

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İletişim kurduğunda satıcı ne dedi, mağaza puanı vs iyi miydi?
Direk iade talebi açtım. İadede sahte olduğunu yazıp fotoğraf da koydum. Teslim aldıkları gün para karta iade edildi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bazen farklı fabrikalara ambalaj için talepte bulunabiliyor firmalar. Bence ambalaj tek göstergen olmasın sahtelik için
Sanmıyorum hocam, inan maddi durumum çok iyi olsa açar karşılaştırırdım iki yağı. Sahteler daha koyu renkte oluyor. Ayrıca ünlü markaların hepsinin ambalajı da kaliteli oluyor. Bu sadece yağ için geçerli değil. Giyim, oyuncak v.s v.s.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konu başlığını düzenledim hocam, ayrıca bilgilendirme için teşekkürler.

* * *

Öncelikle şunu belirteyim yağ sahte değil çünkü ürün motor yağı neticede fakat ambalajı taklit ve ürün tağsiş ürün. Maalesef ki, bu durum her sektörde ve "Müslüman" olduğunu iddia eden çoğu kesimde mevcut artık.

Dikkat ederek araştırman iyi olmuş fakat imkan olsaydı da ürünü analiz ederek dava açma fırsatı bulunabilseydi...

Allah iyileri kötülerin şerrinden muhafaza eylesin inşallah.

Tağşiş, değerli madenlerin içerisine daha değersiz olanlarına katılarak gerçek değerinin düşürülmesi işlemidir. Böylece üzerinde yazılı olan değer aynı kalsa da gerçek değeri düşmektedir. Bu tanımı her ürün için kendi özelinde değerlendirmek de mümkündür.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Konu başlığını düzenledim hocam, ayrıca bilgilendirme için teşekkürler.

* * *

Öncelikle şunu belirteyim yağ sahte değil çünkü ürün motor yağı neticede ama ambalaj taklit ürün tağsiş ürün. Maalesef ki, bu durum her sektörde ve "Müslüman" olduğunu iddia eden çoğu kesimde mevcut artık.

Dikkat ederek araştırman iyi olmuş fakat imkan olsaydı da ürünü analiz ederek dava açma fırsatı bulunabilseydi...

Allah iyileri kötülerin şerrinden muhafaza eylesin inşallah.

Tağşiş, değerli madenlerin içerisine daha değersiz olanlarına katılarak gerçek değerinin düşürülmesi işlemidir. Böylece üzerinde yazılı olan değer aynı kalsa da gerçek değeri düşmektedir. Bu tanımı her ürün için kendi özelinde değerlendirmek de mümkündür.
Teşekkürler Veli abi. Doğru söylüyorsun ama bolca "sahte yağ" başlıklı video izleyince öyle yerleşmiş aklıma:)
Dava açsam sonucunda beni öperler büyük ihtimalle.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
N11 de FZ Rulman adlı firma var
İzmir doğanlarda yerleri ben mağazadan alıyorum.Ürünler orijinal.(Motul)
Aynı işletme için, bu sektörün 50 yıldır içinde olan biri de, ayın oyun işlere tevessül ettiğini söyledi.

Özetle, tencere dibin kara seninki benden kara olayı. Hele ki, akaryakıt ve yağ sektörü mezbelelik... Belki biz ince eleyip sık dokuyoruz ama kim bilir neleri iteliyorlar haberimiz yok maalesef.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
N11 de FZ Rulman adlı firma var
İzmir doğanlarda yerleri ben mağazadan alıyorum.Ürünler orijinal.(Motul)
Farklı ürünler aldım ama yağ almadım. Benim aldığım satıcıya "ürün orjinal" yorumu da çok yapılmış. Ama ben yorumumu bir türlü onaylatamadım. HB olumsuz yorumları yayınlamıyor.

Motulla iletişime geçmiştim, şimdi telegramdan mesaj atıp fotoğrafları istediler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Farklı ürünler aldım ama yağ almadım. Benim aldığım satıcıya "ürün orjinal" yorumu da çok yapılmış. Ama ben yorumumu bir türlü onaylatamadım. HB olumsuz yorumları yayınlamıyor.

Motulla iletişime geçmiştim, şimdi telegramdan mesaj atıp fotoğrafları istediler.
Bunu da anlamış değilim.
Ürün için olumsuz yorum neden yapılmaz... Belli kriter olur, karalama veya iftira çerçevesinde yayınlanmaz tamam... Kötüye kötü de denmeyecekse vay halimize.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback

hocam satıcı ismi nedir ? olumsuz yorumları kabul ediyor ama belli kurallar çerçevesinde yazmanız gerekiyor onunla ilgili bilgi var HB da

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bunu da anlamış değilim.
Ürün için olumsuz yorum neden yapılmaz... Belli kriter olur, karalama veya iftira çerçevesinde yayınlanmaz tamam... Kötüye kötü de denmeyecekse vay halimize.
4 kere değiştirdim yorumu ama nafile. Başka ürünlerde de başıma geldi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam satıcı ismi nedir ? olumsuz yorumları kabul ediyor ama belli kurallar çerçevesinde yazmanız gerekiyor onunla ilgili bilgi var HB da
Hocam diyor ki ürünü anlat. "Süper ürün, hızlı kargo" yazsam yayınlarlar ama. Olumlu yorum olunca ürünü anlatmışsın anlatmamışsın bakmıyor.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Motul Ankara distribütörü ile görüştüm biraz önce ve fiyat aldım 4 litre 5w30 eco-nergy için. 350 lira fiyat verdi. Şimdi internete bakıyorum 250 liraya aynı ürün satılıyor. Nasıl olur dedim. Bizde anlayamıyoruz muhtemelen sahte ürün dedi. 100 lira fark ciddi bir fark birde kargosu bedaya geliyor. internette de yağ ile alakalı olumsuz yorum göremedim. Buyrun cenaze namazına

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motul Ankara distribütörü ile görüştüm biraz önce ve fiyat aldım 4 litre 5w30 eco-nergy için. 350 lira fiyat verdi. Şimdi internete bakıyorum 250 liraya aynı ürün satılıyor. Nasıl olur dedim. Bizde anlayamıyoruz muhtemelen sahte ürün dedi. 100 lira fark ciddi bir fark birde kargosu bedaya geliyor. internette de yağ ile alakalı olumsuz yorum göremedim. Buyrun cenaze namazına
Akaryakıt ve madeni yağ sektörü öyle bir mecra ki, anlayabilene aşk olsun. Dipsiz kuyu diyim ben sana.

:hhhhhh:

Üst Alt