Swap Nedir?

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Konum
İstanbul
#1
kafama hep takılıyor takılmıyor degil alırsınız bir araç modifikasyon yaparak aracın tork ve hp gücünü olması gerek tiginin üzerine taşırsınız bu uygulama yolu ve yol tutuşu nun arttırılması swap tan geçer

Swap nedir?
“Swap” kelime olarak “değiştirmek, değiş tokuş etmek” anlamına gelmektedir. “Swap” kelimesi otomobillerin modifiiyesin de kullanılan bir uygulamanın tabiri haline gelmiş aslında. Yani mevcut aracınızı modifiye etmenin farklı bir yolu da denilebilir. Kaba tabirle mevcut aracınıza, teknik anlamda uygulanabilir olan önden çekiş , arkadan itiş olmasına göre değişen, daha güçlü bir versiyon yada modelin motor ve diğer aksamlarının, aracınıza uygulanmasıdır. Endüstriyel olarak uzun test süreçlerinden geçirilmiş olan atmosferik tip araçların, motor ömürleri sonradan turboyla modifiye edilmiş araçlardan hiç şüphesiz daha fazladır diye düşünüyorum. Sanırım swap işlemini çekici hale getiren sebeplerden birisi de budur.

Günümüzde her motorun her araca uygulanabildiğini hiç şüphesiz görmekteyiz. Ancak bunlar maliyetle ilgili süreçler. Aracın orjinal karoserinde değişiklik yapılmadan uygulanabilen swap işlemlerinin, sürdürülebilir performans açısından daha iyi sonuçlar verdiğini düşünüyorum. Japon araçlarının özellikle Honda, Nıssan, Mazda vs gibi araçların swap işlemine daha uygun olduğunu ve bu konuda geniş bir ürün yelpazesinin olduğunu söylememiz gerek.

Swap işlemi neden yapılır?
Bence bunun en güzel cevabı elde edilen sonuçları görmek olacaktır.
Tamamen keyfi bir işlem de olsa, bunun öncelikli sebebi güç artışı sağlayarak; aracı, aynı kasayı taşıyan araçlar arasında farklı kılarak, performans anlamında araca sınıf atlatmak amacıyla yapıldığını söyleyebiliriz.

Swap işlemi nasıl yapılır?
Bu konuda sadece teorik bilgi paylaşımında bulanabileceğimi belirterek, Swap işlemi konusunda bilgili ve tecrübeli bir usta eşliğinde, kaliteli parça ve işçiliğin ayrılmaz bir bütün olduğuna dikkati çekmek isterim.

Swap işlemi özetle; mevcut aracınızın motor ve yandaş ünitelerinin yani motor kulakları, distribütör, manifold , su pompası, yağ pompası, radyatör , fren sistemi , şanzıman, debriyaj seti, aks, beyin, elektronik aksam,tesisatının vs gibi bir çok parçanın değiştirilmesiyle sağlıklı bir şekilde ancak yapılabilmektedir. Swap işlemi yapılan aracın; artan performansı ölçüsünde, yetersiz kalabilecek olan mevcut fren sistemi, süspansiyon ve lastiklerinin de değiştirilmek zorunda kalınması da gerekecektir. Efektif bir swap işleminin epeyce maliyetli olduğu da sanırım bir gerçek.

fakat otmobil dünyamızda ki modifikasyon işlemi dipsiz bir kuyudan ibarettir yaparsınız zaman gelir daha iyisini istersiniz araç yok demez harca mada sınır yok tur aslında durum iyi olucak çok zevkli bir iş ...
 

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#2
Adem Ustam ben ileride 136 lık 626 motorunu Gonzalese swap düşünüyorum ne dersin? Kolay mı olur zor mu olur? Bize kaça patlar acaba?
 

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Konum
İstanbul
#3
olur olmaz diye bişey yok parçalar ve tesisat beyin sistem kit olarak hazır olsun olur gerisi emek işi önemli olan motor ve tesisat bölmü yani parça temini ..
 
Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
#5
İşte bu swap denen olaya hastayım çok keyifli bir iş bu keşke bu işi yapan bir ekiple çalışsaydım
 

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#6
Havadan para düşse cebime sürekli, ben öyle ekip oluştururdum
 
Üst Alt