Sürüş Aşkı İçin "Mazda Tasarımı"

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Mazda, saf sürüş keyfi sunan arabaları üretir. Bu, ruhu ve kişiliği iletmeye çekici tasarımla başlar. Benzersiz olan bir Mazda tasarımı. Üretilen her otomobil duyulara hitap etmek için yapılmıştır ve tasarım Mazda'nın bunu iletmek için kullandığı dildir. Çünkü Mazda bunların bize verdiği duygusal yanıtların, mekanik yanıtlar kadar önemli olduğuna inanır.


43739Park halinde bile bir hareket hissi yaratmak - Mazda'nın KODO ruhunun özü: “Hareketin Ruhu” tasarım felsefesi. Tasarımcılar, birleştirici bir temaya sadık kalırken her bir modeli kendi kişilikleriyle doldurmalarını sağlar. Otomobiller O'nların tuvalidir ve yaptıkları her şeyde adeta otomobil sürülmek için yalvarır. Sürücülerin bu durumdan mutlu oldukları için onur duyuyoruz.


43732Bilgisayar destekli tasarımın altın çağındayız. Birkaç saniye içerisinde ulaşılamayan bir doğruluk seviyesinde 3B modeller oluşturmamızı sağlıyor. Ancak Mazda'da tasarım bir kil bloğuyla başlar. Ve bunun hiçbir yedeği yoktur. Zanaatkârlar ideal çizgiler ortaya çıkana kadar kili şekillendirir ve ancak ondan sonra dijital modelcilerle işbirliği yaparlar. Bu geleneksel / dijital ortaklık, benzersiz çekici tasarımlar oluşturmak için her iki dünyanın da en iyisini alır.


43734“Mazda'nın güçlü bir tutku ve otomobil yaratmaya adanmışlığını ifade edebilmesi için aklımızdaki tek renk kırmızıydı.”

Renk tasarımcısı Akihiro HOSONO, Soul Red'in yaratılışı hakkında böyle diyor.


Boya işlemi sırasında tasarıma ve üretime giden özen devam eder. Renk tasarımcısı ve usta ressam, tasarımcının renginin yeni yapılan otomobillere mükemmel bir şekilde çevrilmesini sağlamak için birlikte çalışır. Hassas karıştırma ve uzman uygulama tekniğinin bir kombinasyonu, rengin ve cilaların bu nefes kesici tasarımlara layık olmasını sağlar. Kristal Metalik Ruh Kırmızısı (Soul Red Crystal Metallic), bu titiz uygulama süreci ile elde edilebileceklerin güzel bir örneğidir.
İlk tasarım, tamamlandıktan sonra, ölçekli bir modele dönüştüren Koji Fujii gibi uzman bir imalatçıya gider. Amacı, “gerçek arabada daha mükemmel” bir modeli yaratmaktır. Arabanın sürücüleri tarafından görülebilecek her bölümü tam olarak irdelenir. Mazda'nın işbirlikçi tasarım sürecinin bir başka örneği olan bu noktada da revizyon yapılabilir yalnız kaliteden asla ödün verilmez.


43736“Sürücülerin Mazda'nın tasarıma olan bağlılığını hissetmelerini istiyorum. Bunu yaparlarsa, araba sürmenin zevkini yaşayacaklarını ve arabalarını daha fazla seveceklerine inanıyorum. ”

Osamu Fujiki (Uzman Ürerici)


43737Bir kişi bir Mazda'ya baktığında, onu kullanma dürtüsü oluşturmayı hayal ediyoruz. İçeri girdiklerinde bu duyguyu güçlendirmek istiyoruz. İç mimarlar bunu kuşatıcı konfor hissi yaratarak başarırlar. Sayısız eskiz ve revizyondan sonra, sürücü ile otomobil arasında bir bağ oluşturan ortam yaratıldı. Tasarımcılar sezgisel olarak yerleştirilmiş ve dokunuştan memnun bırakan bir iç mekanın her yönüyle gurur duyuyorlar. Ne de olsa, insanlar çok fazla zaman harcayarak araba sürüyorlar ve bizler de o kilometreler boyunca kendilerini evlerinde hissetmelerini istiyoruz diyorlar.


43738
 
Üst Alt