Mazda 3 BL (2009-13) Sunroof Kenarları Paslanma

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Arkadaşlar 2010 model sunroof ön cam tarafında böyle bir şey fark ettim. Tüm tavanı gezdim başka yerde hiç pas yok. Sadece burada. Başka yaşayan var mı? Daha 8 senede nasıl böyle bir şey olabilir anlamadım. Arada boya yok işlem yok yani.

Sunroof pervazlarından yürüdü bu pas büyük ihtimalle. Sunroof sökülüp temizlenecek galiba. İnşallah burayı kazıyınca pasın başka bir yerden yürüdüğünü görmem. Lokaldir umarım. Tavan için boya rengi tutsun tutmasın burayı lokal boyatırım diye düşünüyorum.

58BFE62C-78A6-481B-BB90-225324DAFDD1.jpeg

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Aynı olay benim guzumda da var. Fakat bendekilerin çoğu sunroof'un iç kısımlarında kalan yerde. Sizinkiler dışarıda oluşmuş. Bendeki iç kısımların paslanmasını, sunroof kapalıyken içinde kalan nem ve ıslaklığın sac kısımda hapsolup hava alamadığından dolayı korozyona uğramasına bağlamıştım. Aracın çamurluklar da dahil başka hiç bir yerinde pas izine rast gelmediğimden de o kadar da olsun artık 20 küsur senelik araç diyorum. 8-10 yaşındaki araçta bunları görmek ise gerçekten üzücü... Eminim sizin de sadece o kısımlarında pas vardı? :(

Normal şartlarda bu tavan üretilirken galvaniz uygulaması ile korumaya alınır fakat; üretim esnasında sunroof kısımları sonradan açılmış da sanki bu kaplama kaybolmuş diye düşündürüyor insanı bu Mazda?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Mazdanın paslanmazlık garantisi kaç yıl? Normal şartlarda 10-12 yıl olarak değişiyor diğer markalarda. (Tabi o bölgede boya, onarım, hasar, kaza vs gibi bir işlem olmaması lazım)

Amcamın corolla aracında orjinal boyada atmalar oluştu, arka çamurluk direği ve tavanda. 2010 model araç yanlış bilmiyorsam. Hiç kullanıcı hatası aramadan, çukurova sıcağında boya yanmış demeden tüm aracın boyası komple sıfıra kadar indirip, tekrar boyadılar. Ki önden ve yandan ufak tefek hasar geçmişi de vardı aracında. Bu işlem bu kadar ufak bir şey için ağır bir uygulama olabilir ama paslanmazlık ve boya garantisi normal garantiden farklı işler. Yetkili servise veya Mazda genel müdürlüğe danışın derim. (Gerçi göğüs olayından sonra umudumu kestim bu konuda ama yine de danışmaktan zarar gelmez.)

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Göğüs olayında %70 gibi bi indirim alarak yaptırdım. Bunda ne olur bilmiyorum.

Arabada sadece sağ arka kapı boyalı. Onun haricinde hiç işlem yok. Burası tamamen kendi kendine oldu. Nasıl oldu bilmiyorum.

Yarın bi beka’yı arayacağım. Bakalım ne derler. Canımı sıktı gerçekten. Sunroof sökülecek ama bu kesin. Pasın kaynağını bulmak lazım ki tekrar yapmasın.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Paslanmazlık garantisi 10 yıl olması lazım. BK kasalardaki kapı içlerindeki ve çıtalarındaki kabarma olayı BL kasada tavanda ortaya çıkmaz umarım.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Paslanmazlık garantisi 10 yıl olması lazım. BK kasalardaki kapı içlerindeki ve çıtalarındaki kabarma olayı BL kasada tavanda ortaya çıkmaz umarım.

geçen konuşmuştuk. vernik boya ince. kuş pisliği, güneş bile biraz uzun kalsa boyaya işliyor.

paslanmaz garantisi 10 yıl olsa ne olur. servise götürsem bana diyecekleri şu: sıkıntıyı halledelim ama tavanı komple boyarız. tavanı boyanan arabaya ne muamele yapılıyor hepimiz biliyoruz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
geçen konuşmuştuk. vernik boya ince. kuş pisliği, güneş bile biraz uzun kalsa boyaya işliyor.

paslanmaz garantisi 10 yıl olsa ne olur. servise götürsem bana diyecekleri şu: sıkıntıyı halledelim ama tavanı komple boyarız. tavanı boyanan arabaya ne muamele yapılıyor hepimiz biliyoruz.
Vernik boyanın ince olması ile alakalı olsa aracın bir çok yerinde aynı problem olur. Belli ki o kısımda bir şeyler eksik kalmış. Üretimde o kısım ile ilgili yanlışlar var. Paslanmaz garantisi 10 yıl olması güzel bir şey hiç olmasa ne olacaktı? Tavan boyanınca arabanın kötü muamele görmesi Türkiye'ye özgü bir şey. Adamlar Türkiye'de böyle bir durum var onların paslanmazlık garantilerini birebir araç değişimi yapalım diyemeyeceklerine göre. Ülkemizde yarattığımız bu saçma algının faturası yine biz ödeyeceğiz.
Yerinizde olsam o kısmı lokal olarak fazla genişletmeden temizletir boyatırım. Belki serviste aynı şeyi yapabilir danışmadan konuşmak yanlış olur.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
En azından danışmanızda fayda var bence de

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Servis lokal boya yapmaz arkadaşlar. Tavanı komple boyarlar.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arabanın rengini göremedim ama metalik renkli boyalarda vernik olmuyor, boyanın içine metal parçacıklarıyla karıştırılıyor diye biliyorum.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Şehir efsanesi o :) Konuşunca lokal de boyuyorlar. Oradaki adam da her yerdeki boyacı ile aynı, robot boyamıyor sonuçta ;) Parasını lokal almayabilirler ama :ssrtcbya:

Oradaki adam bence her yerdekiyle aynı değil. Ben servislerin dışarıdan daha iyi olduğunu düşünmüyorum. Serviste işi öğrenen usta zaten ayrılıyor. O maaşa iyi usta çalışmaz ;) o yüzden böyle önemli bir bölgeyi servis bedava yapsaydı bile yaptırmazdım :)

Arabanın rengini göremedim ama metalik renkli boyalarda vernik olmuyor, boyanın içine metal parçacıklarıyla karıştırılıyor diye biliyorum.

Bilmem. Doğrudur. Aracın rengi alüminyum gri. Vernik işi nasıl oluyor bilmiyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Servis ile usta genellemene katılmakla birlikte, gerçek ustalarla birlikte güzel işler çıkartan servisler de var. Muğla Gören gibi.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Oradaki adam bence her yerdekiyle aynı değil. Ben servislerin dışarıdan daha iyi olduğunu düşünmüyorum. Serviste işi öğrenen usta zaten ayrılıyor. O maaşa iyi usta çalışmaz ;) o yüzden böyle önemli bir bölgeyi servis bedava yapsaydı bile yaptırmazdım :)

Bilmem. Doğrudur. Aracın rengi alüminyum gri. Vernik işi nasıl oluyor bilmiyorum
Benim birkaç serviste gördüğüm boyacı 55-60'lı yaşlardaydı. Daha bi şey öğrenemediyse de bilemem :D Her yerde aynı değil demek ki

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Benim birkaç serviste gördüğüm boyacı 55-60'lı yaşlardaydı. Daha bi şey öğrenemediyse de bilemem :D Her yerde aynı değil demek ki
Genelleme yapmak doğru değil tabi de, çoğunlukla iyi usta serviste durmuyor. İllaki bazı servislerde tecrübeli usta vardır

Üst Alt