Suçluk - Zeytinli Hobi Bahçem

Mesajlar
1,339
Konum
Yalova-Armutlu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Bu konu da benim olsun :) biraz uzun olacak ama baştan söyleyeyim, ya müsait zamanda okuyun ya da parçalara bölün :D

2015'e girme arefesinde benim gelecek adına şüphelerim vardı, ciddi rahatsızlıkları olan dedemize hayır dualar ederken ondan sonra aile büyüklerimiz arasındaki yaşanabilecek tatsızlıkları tartmaya çalışıyordum.

Babam 2010'da emekli olduktan sonra öğle vaktinde kahvaltı yapılan, cami-ev arasında gidip gelinen bir hayata sahip olmuştu.. Oysaki ben, bir emeklinin hele de aile reisi görevlerinin çoğunu tamamlayarak sakin bir hayat sürmek isteyen bir insanın İstanbul'da yaşamasını pek anlayamadığımdan her muhabbette babamı yanıma çağırıyordum.. Bu miras meselesi de ortaya çıkınca, babamı mirastaki payımızı amcalarıma devredip Armutlu'ya yerleşmeye -pek kolay olmasa da- ikna ettim.

Ancak babamın Armutlu'nun sakin hayatına ilk süreçte alışmakta zorluk yaşayacağı ihtimaliyle de aslında kafamın bir tarafında her daim yer tutmuş olan "hobi bahçesi" oluşturma fikrini hayata geçirdim.. Bu bahçe ile ilgilenirken kafa dağıtır, eski defterleri kapatıp yeni hayatına adapte olur düşüncesideydim..

İşte böyle bir süreçte bulunduğum bölgede çokça yer alan zeytinliklerden bir parça sahiplendik. Zeytinliğin bulunduğu konumun ismi Suçluk. Bu bahçeyi alıncaya kadar, alırken, aldıktan sonra her engelleme ve zorluklarla karşılaştığımda "ne suç işledim ben" paradigması yaşadığımdan konuya da bu isimle başladım :)

Zeytinlik 900 m2 bir alana sahip. Araştırma sürecinde fiyat/fayda kriterlerine göre alınabilecek en uygun aday olduğu için tercih etmiştim. Ancak hesabını yapamadığım bir süredir bakımsız kalmıştı, içerisi ormanlaşma sürecine girmiş, yerlerde bodur ağaçlar çıkmıştı..

IMG_20160228_122406.jpg


IMG_20160228_122415.jpg


IMG_20160228_122434.jpg


Aslında yapılması gereken basitti, bu bölgede zeytinlik bakımıyla ilgilenen insanları bulup temizletmeliydim bahçeyi. Ancak "büyük şehir doğumluluk" sendromu ile yaşamış birisi olarak toprakla uğraşıp keyfe keder kendim halledebilirdim temizleme işlemlerini..

Peki nasıl.. Ahanda böyle :D

IMG_20160224_111252.jpg


IMG_20160224_111736.jpg


IMG_20160224_123117.jpg


Armutlu'ya geldiğimizde komşu vasfıyla tanışıp dede-torun gibi olduğumuz bir amca var, Mustafa amca.. Onun zeytinlik ve bahçe işleriyle birkaç yıldır uğraştığımız için bu yabani unsurları onun alet deposundan aldığım orak ve tırpan ile kesip yakarak ortadan kaldırdım.

Birgün yine ot temizlemekten dönüp Mustafa amcalara geçtim, başparmağımın sarılı olduğunu görünce sordu "hayırdır", orak'ın cürmü olduğunu belirttiğimde de "tamam şimdi tam rençber oldun işte sen" deyince güldürmüştü bizi :)

Yabani otlardan ve ağaçların etrafını saran sürgünlerden (halk dilinde başka bir ifadesi var p.. diye :) ) kurtulunca sıra yıllardır sürülmeyen toprağın pulluk ile sürülmesine gelmişti..

IMG_20160312_172947.jpg


IMG_20160312_175016.jpg


Bizim ağaçlarımız aslında daha fidandan biraz büyükçeler.. Kaçıncı olduğunu bilmediğim eski sahibi "gençleştirme" denilen işlem ile olgun ağaçları kesip yanındaki sürgünlerini büyütmüş. Ve o sürgünler şu an ağaç ile fidan arasında bir süreci yaşamaktalar..

Toprak pulluk ile sürüldü, hem alt-üst yapıldı hem de bahar yağmurlarını ağaçların köklerine iyice ulaşması amaçlandı.. "Bordo bulamacı" denilen ilaçlama süreçlerine ben pek bulaşmadım, toprağın ve ağaçların bu ilk yıl kendini toparlaması için sadece Üre denilen %46 Azot oranına sahip gübreleme yaptım. Mayıs ayının ortasına doğru yağışların azalmaya başlamasıyla toprak üstünde rahatça yürüyebilmek için çapalama zamanı geldi ve sıra onda..

IMG_20160509_183318.jpg


IMG_20160509_183354.jpg


Ve o ilk halinden sonra zeytinliğin son hali :)

IMG_20160521_183411.jpg


Bu süreçten sonra işte hobi bahçesi çalışmalarıma başlayabilirdim. Amacım içeride günün koşuşturmacalarından sonra ruh dinlendirecek bir bahçeye sahip olmaktı. Özellikle yazları gidince dinlenebileceğim çardaklı bir bahçe ile domates-salata-biber yetiştirmek, ufak çaplı bir kümes yaparak kendi ihtiyacımız için tavuk bakmak, tavukların güvenliğini sağlamak için bir köpek beslemek idi. İçerisinde tavukların gezeceği, onların gübresi ile gübrelenecek toprak yıllar içinde kaliteli zeytinler vererek kendi ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayacak zeytin üretimi de yapabileceğimiz düşündüm.. Ve sıra bu işleri teker teker halletmeye geldi :)

Önce bahçenin etrafını 1,90 mt'lik çit ile çevirdim. Beton direkli çit tasarlarken bahçe eğimini de işe katıp montajının ve ilerideki bakımının zorluklarını düşününce galvanizli boru direkli çitlerle çevirmeyi uygun görmüştüm. Gerektiğinde içeriye traktör ve şahsi araçlarımızı sokabileceğimiz geniş bir kapı ve sıradan günlerde kendi girişlerimiz için küçük bir kapı takıldı.

IMG_20160521_183425.jpg


Bahçeyi çitlerle çevirdikten sonra tavukların kümesine yöneldik. Bahçedeki ağaç sırasındaki bir boşluk kümesi yapmak için ideal bir yerdi ve malzemeleri temin ettikten sonra oraya temeli atmak için kolları sıvadık :)

IMG_20160521_183419.jpg


IMG_20160521_183416.jpg


Ben çok daha fonksiyonel ama küçük bir kümes tasarlarken işe büyüğümüz dahil olunca ortaya çok daha büyük bir kümes çıkacaktı :)

Zeytinlikte su kaynağımız olmadığından bu sorunu da halletmek gerekmişti. Nasıl yapsak diye araştırırken Karmod marka 5 tonluk bir mavi su deposu ile bu meseleye de kısmî bir çözüm ürettik. 5 ton su bittikçe 50 TL karşılığında tanker ile dolduruyoruz.

DSCF5226.JPG


Şartlar hazırlandığına göre artık tavuklar ve köpek gelebilirdi.. :) Buradaki köy tavuklarını değil de Lohman Brown ve Atak-s denilen yumurtacı cinslerden almak istiyordum. Ama bu işi yapan firmalar adrese teslim için ve bir iki tanesi hariç kümeslerine gitsem bile 100 adetten aşağı satış yapmadıklarını belirttiler. Bu süreçte Ankara'ya kayınpederlere misafirlik planı ortaya çıkınca Ankara'da düşük adette tavuk veren bir firmadan 15-16 haftalık 7 adet Lohman 3 adette Atak-s aldım. Ayrıca o güne kadar evde büyüttüğümüz okulda kuluçka makinesi projesinde ürettiklerimizden payıma dülen 9 adet de civcivim vardı. Bu şekilde 19 adet kanatlısı olan kümesi kurmuş olduk..

Köpek de yine özel olsun dedik (özelliğine tükürüyorum şimdi o ayrı tabi :D ) ve Eskişehir'de küçük bir çiftliğe sahip olan bir arkadaşımın saf kan Akbaşlarının 3 aylık yavrusunu yine Ankara dönüşü alıp bahçemize kattık.. İlk getirdiğimde onun kümesini yapamamıştım ve bir süre geçici kulübesinde kaldı..

IMG_20160523_202328.jpg


Evinden ayrılmanın psikolojik ağırlığı altında ilk günler oldukça sakin ve korkak idi. Hatta bu korkaklıktan kesilmiş bir ağacın kütüğüne bile girdiği olmuştu :)

IMG_20160523_171657.jpg


IMG_20160523_174946.jpg


Köpek de rahata erince domates-salata işine yöneldim, pazardan fide olarak aldığım balkonda büyüttüğüm domates ve salatalarımı da zamanı geldiğinde toprakla nikahladık :)

IMG_20160521_183430.jpg


Sulanan-gübrelenen sebzelerimiz bir süre sonra böyle olmuştu.. Tabi tavuklardan ne kadar koruyabildiysek artık :)

DSCF5225.JPG


Bahçemizde gelecek baharda aşılatmayı planladığım bir de Ahlat ağacı var..

DSCF5229.JPG


Tabi tüm bu süreçlerde "bu tavuklar yumurtlamaz" psikolojik savaşlarıyla da mücadele ederken aşağıdaki görüntüler beni nasıl mesut etti tahmin edebilirsiniz heralde :D

ilk yumurta.jpg


IMG_20160715_112807.jpg


---------------------------------------------------------------------------

Konuyu çok uzattım farkındayım ama süreç de çok uzundu, hele ki bu sürecin hala bitmediğini ve aslında yeni başladığını düşününce kafamdan geçenleri özetleyerek anlattığımı söyleyebilirim :)

Son günlerde yaptığımız için resimlerde olmayan kümesin sıvanması, tellerin altlarının betonlanması da yine yapılanlar listesinde..

Bundan sonra yabani ot temizliğinde "buzdağının görünmeyen kısmı olan" toprak altındaki kökleriyle tekrar türeyen yabani dikenlerin ortadan kaldırılması ilk sırada geliyor..

DSCF5233.JPG


DSCF5235.JPG


Eldeki karma resimlerden birkaç tanesiyle ilk mesajımız burada bitsin gali :)

DSCF5217.JPG


DSCF5219.JPG


DSCF5221.JPG


DSCF5228.JPG


DSCF5231.JPG


DSCF5223.JPG


*Kapı üzerindeki düzenek kapıya ek olarak yaptığım küçük raylı kapının belirlenen saatte sabah açılıp
akşam kapanması üzerinedir. Elektriği sağlamak için çatıdaki güneş paneliyle elektrik üretilip aküde depolanmaktadır..
 

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

yucelcayir

Katılımcı
Mesajlar
661
Konum
Ödemiş
Araç Markası
2001-Premacy
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Abi sen naptin öyle resmen kendine bir cennet yapmışsın. :) eski haliyle yeni hali arasinda baya bir fark yaratmissin. Insanlarin boyle seylerle ugrasmasi hosuma gidiyor. Kendi dometesini biberini yetistirmek guzel setler. insan arasıra böyle bi yere gidip kafa dinlemek istiyor.

Bu arada kapının açılıp kapanması olayına bayıldım çok güzel olmuş :D
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

aurora

(Can)
Mesajlar
3,431
Konum
İzmir
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayranlıkla okudum. Hele kapı düzeneğine ayrı bir hayran kaldım. Ben de konu sonuna doğru ''Acaba bu tavukları nasıl çıkarıp geri koyuyorlar?'' diye düşünmüştüm ki sonunda olay yine teknolojiye bağlandı. :D

Peki meraktan soruyorum; kapanma saati geldiğinde tavukların hepsi kümese girmiş oluyor mu?
 

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Mesajlar
24,716
Konum
Mudanya
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Keyifle okudum, ellerine sağlık. Bu tip işleri çok seviyorum ve meraklıyımdır, köyde büyümüş olmamın da etkisi var galiba. Hem zaman hem maddiyat olursa bu bahçe lüks olmamak kaydıyla çok daha üst seviyelere taşınabilir. İçme suyunu gelirken getirip stok yapıoyrsundur galiba, elektrik hattı da olmayınca tam doğayla ve akbaşla içiçe bir hayat :p
 
Mesajlar
1,339
Konum
Yalova-Armutlu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
 • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
 • #7
Hayranlıkla okudum. Hele kapı düzeneğine ayrı bir hayran kaldım. Ben de konu sonuna doğru ''Acaba bu tavukları nasıl çıkarıp geri koyuyorlar?'' diye düşünmüştüm ki sonunda olay yine teknolojiye bağlandı. :D

Peki meraktan soruyorum; kapanma saati geldiğinde tavukların hepsi kümese girmiş oluyor mu?
Kapı düzeneği ilk sürecin heyecanı geçip de "yahu bunun karı var kışı var, sabah akşam ben kümese nasıl gidecem" diye tutuşunca ortaya çıktı :D Aslında kuluçka makinelerinde kullanılan sistemin modifiye edilmesiyle ortaya çıktı..

Sorunun cevabı ise, evet saatleri gelince giriyorlar kümeslerine :) akşam ezanı okunduğunda bize gerek kalmadan genelde hepsi girmiş oluyor.. Ancak başka bir konuda bahsettiğim atmaca belasından dolayı şu an bu sistem atıl durumda. Biz bahçede değilken atmaca ve gelinciğe 4 kanatlı kaptırınca kümesin önüne kapalı bir alan yapmadan kendimiz çıkarıp kendimiz katıyoruz kümese..
 
Mesajlar
1,339
Konum
Yalova-Armutlu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
 • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
 • #10
Keyifle okudum, ellerine sağlık. Bu tip işleri çok seviyorum ve meraklıyımdır, köyde büyümüş olmamın da etkisi var galiba. Hem zaman hem maddiyat olursa bu bahçe lüks olmamak kaydıyla çok daha üst seviyelere taşınabilir. İçme suyunu gelirken getirip stok yapıoyrsundur galiba, elektrik hattı da olmayınca tam doğayla ve akbaşla içiçe bir hayat :p
Aslında köyde büyümemenin verdiği dezavantajları çokça yaşıyorum, çoğu işi yapmadan epey araştırıp soruşturmam gerekiyor ancak biraz istek biraz da "bu bahçe öyle ya da böyle olacak" inadıyla :p bu duruma gelebildi. Eminim daha tecrübeli ellerde çok daha iyi işler çıkardı ortaya..
Evet içme suyu evden getiriliyor, bazen günün çoğu saati orada olacaksak piknik düzeninde gidip yiyip içip çalışıyoruz :)

Ah o Akbaş varya o Akbaş, bazen sinir ediyor ama gelecek adına ümidimizi yitirmeden yola devam ediyoruz :)
 

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Mesajlar
37,640
Konum
Aydın-Merkez
Okurken hiç bitmesin istedim. Hocam ellerine sağlık, Allah sağlıcakla huzurla yaşamak nasip etsin inşallah.

Mini bir toplantı da fena olmaz hani. :)
 
Mesajlar
1,339
Konum
Yalova-Armutlu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
 • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
 • #12
Minisi keser mi ki GarajTeam'ı :p
Şöyle güzel bir programla çevrenin güzelliklerini de içine alacak ve ardından bahçede mangal sefasıyla devam edecek bir organizasyon mükemmel olurdu aslında :)
 

süleyman46

Aktif
Mesajlar
1,537
Konum
Mersin - Kahramanmaraş
Araç Markası
Mazda 6 2010
Konuyu okudum diyenlere soru soralim :D

Hocam tebrik ederim. Babamin bahçesinden aldığı hazdan yola çıkarak, bu uğraşın müthiş mutlu ettiğini tahmin edebiliyorum :) insanda stres sıkıntı bırakmaz gerçekten. Ve ileri görüşlülüğümü konuşturarak buraya yazıyorum, bu iş hobiden çıkıp hastalık olur, işi gücü bırakıp kendini burada bulursun. Ama insanın kaçıp huzur bulabileceği bir alanı olmali kesinlikle, hele ki şu zamanda..
Kolaylıklar dilerim :) bize de fotoğraflarla arada bir sanal nefes aldırmayı unutma ;)
 
Mesajlar
1,339
Konum
Yalova-Armutlu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
 • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
 • #14
İyi dilekler için teşekkürler Süleyman hocam..

Ve evet ilerigörüşlülüğüne katılmakla birlikte evdeki İçişleri Bakanımdan veto yiyeceğim diye korkuyorum, bazen gidişlerim sıklaştığında bile şimdiden îmalara başladı, Allah sonumu hayreylesin :)
 

Murat Yılmaz

Hayat Kurtarıcı
Mesajlar
14,496
Konum
İstanbul
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Valla çok güzel olmuş. Uzun uzun yazdım demişsin ama bir solukta bitti :) Organizasyon yapın da hep beraber gelelim :)
 
Mesajlar
1,339
Konum
Yalova-Armutlu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
 • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
 • #16
Valla çok güzel olmuş. Uzun uzun yazdım demişsin ama bir solukta bitti :) Organizasyon yapın da hep beraber gelelim :)
Bir itiraf: MazdaGaraj'da geçirdiğim süre boyunca organizatörlük işine senden daha fazla yakıştırdığım bir başka arkadaş yok.
Bundan mütevellid bu iş sende :D
 
Mesajlar
1,339
Konum
Yalova-Armutlu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
 • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
 • #19
Her şey tamam dediğimiz bir anda bu sefer de atmaca belasına kapıldık, yaklaşık 5 gün de 3 kanatlının tadına baktı.. Ve bu durum engellenmezse tüm tavuklar bitene kadar da durmayacaktı..

Hele bir ara kümes içinde uğraşırken tavukların can havliyle kümesin içine girdiğini görünce ne oluyor diye çıktım baktım gökte bir atmaca uçuyor, nasıl farketttilerse onu, bir tane tavuk kalmamıştı ortada, her birisi bir tarafa kaçıp gizlenmişti :)

Neyse buna da bulacağız bir çare diye kışın zaten mecbur kalacağımız, gündüz kardan yağmurdan koruyacak kapalı bir alan fikrini hayata geçirdik.. Eldeki 5*10 kerestelerden ve büyükçe bir pankarttan yararlanarak tavuklara gündüz çıkıp yemlerini rahatça yiyebilecekleri günışığı alabilecekleri 10 m2 bir çadır yaptık..

Artık atmaca belası da yok. Ha hoş dededen kalma tek kırma tüfek hazırda bekliyordu ama biz doğal hayata da saygılıyız :p

IMG_20160917_190626.jpg

IMG_20160917_190701.jpg

IMG_20160917_190546.jpg

IMG_20160916_104459.jpg
 
Üst Alt